Skocz do zawartości

Wzmacniacz zintegrowany + kolumny/pom. 20m2/muzyka: metal ekstremalny


woodyhxc

Recommended Posts

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum, chciałbym poprosić o pomoc w doborze sprzętu dla,

Muzyka: głównie metal ekstremalny (metalcore, death metal),  metal progresywny oraz hardcore/punk.

Pomieszczenie: 20m2

Cena: do 5 tys. złotych

Będzie też używany z gramofonem Pro-Ject Debiut Carbon z wkładką MM 2M Red

 

Zastanawiałem się nad Magnat MA 600 lub TAGA HARMONY HTA-800, w kombinacji z Tannoy Mercury 7.4. 

Będzie to dobre zestawienie w tej cenie jeśli chodzi o rodzaj muzyki której słucham ? 

 

Edytowano przez woodyhxc
dodatkowa informacja
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

bardziej proponowałbym kolumny Melodika BL40 MK3 oraz wzmacniacz Advance Acoustics X-i75. Myśle, że będzie to rozwiązanie lepsze. Jeśli natomiast Tannoy, to polaczylbym je ze wzmacniaczem NAD C338 lub lepiej C356 BEE, może Cyrus One.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, woodyhxc napisał:

Zapomniałem dodać jeśli to ma znaczenie, że będzie też używany z gramofonem Pro-Ject Debiut Carbon z wkładką MM 2M Red. I właśnie nie wiem czy przy źródle analogowym nie lepiej by było coś z dodanymi lampami ?

Nie, bardziej jest to kwestia odpowiednio dobranego przedwzmacniacza gramofonowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Przytulanie skin repertuarze musisz wybrać sprzęt miękki, ciepły. 

Też mi się tak kiedyś wydawało, ale klienci którzy słuchają cięższych brzmień przeważnie nie wybierają "ciepłych klusek", bo liczy się dla nich szybkość, dynamika, wybrzmienie blach etc.

@woodyhxc zwróć uwagę na zestaw

Rotel A11 + PSB Alpha T20, Rotel to idealny wzmacniacz do cięższych brzmień z świetną dynamiką, natomiast kolumny PSB Alpha to małe zgrabne podłogówki (nie przesadź z rozmiarem kolumn, wszka to tylko 20m2), które dobrze sprawdzają się w takich klimatach. Jeśli budżet nie jest z gumy, warto spóbowac również Rotela A12.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za podpowiedzi wszystkim.

2 godziny temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

Też mi się tak kiedyś wydawało, ale klienci którzy słuchają cięższych brzmień przeważnie nie wybierają "ciepłych klusek", bo liczy się dla nich szybkość, dynamika, wybrzmienie blach etc.

@woodyhxc zwróć uwagę na zestaw

Rotel A11 + PSB Alpha T20, Rotel to idealny wzmacniacz do cięższych brzmień z świetną dynamiką, natomiast kolumny PSB Alpha to małe zgrabne podłogówki (nie przesadź z rozmiarem kolumn, wszka to tylko 20m2), które dobrze sprawdzają się w takich klimatach. Jeśli budżet nie jest z gumy, warto spóbowac również Rotela A12.

Tu bym się zgodził, przy takiej muzie ważne żeby brzmienie się nie rozłaziło, bo przy takiej gęstości zakresów częstotliwości musi coś to trzymać w ryzach. Czy ten zestaw zasugerowany byłby dostępny w salonie we Wrocławiu ( jest mi najbliżej), bo chciałbym zrobić odsłuch ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary Rotel Ra 980 dobrze zagra w takim repertuarze. Albo końcówka 980, pre 990. Powinno być jeszcze lepiej. 

Zapytaj jeszcze @mordor12 i @tomek4446 co by jeszcze. Zestaw dzielony powinien Ci wyjść około 3000 - 4000 zł. Integra około 1200 zł. Za granicą kupując osobno klocki można znaleźć już za około 200 - 250 €. Czyli za zestaw w tej konfiguracji powinieneś się zmieścić do około 500 €.

Co do kolumn od siebie mogę dorzucić Phonar Laser 250, P3, P20. Przykładowo Lasery powinieneś już znaleźć w cenie do 1000 zł. U mnie to gra z Luxmanem. Świetnie słychać na tym zestawie np. Rain in Blood. Podwójna na stopa się nie gubi. Jest odpowiedni wygar. Gitary brzmią jak gitary, zadziornie. Odpowiednie dociążenie, szybkość, dynamit. Źródło Chromecast 3, Tidal. Ale lepszy jest Chromecast audio. Tyle, że na 3 przesyłam też obraz no i dla niektórych minus TV musi być włączony. Mnie to nie przeszkadza. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o kluskach jak dali z denonem. Ale ciepłym miłym dźwięku. Może fani tej muzyki mają inne preferencje faktycznie.

Jednak dla mnie jasne sprzęty, żywe powodują już krew z uszu po 10 minutach słuchania. 

Ale może mój próg się nieco obniżył i ktoś będzie lubił takie śrubowanie 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyć zestaw do muzyki ciężkiej to nie lada wyzwanie. Trzeba jeszcze pamiętać o tym , że sam Metal to muzyczny gatunek bardzo obszerny , który posiada wiele "odłamów" jak Heavy Metal, Thrash Metal, Death Metal, Black metal itp.

O ile jeszcze łatwiej jest złożyć sprzęt pod Hard Rock, Heavy Metal, tak pod metal ekstremalny {metalcore, death metal} to już inna bajka.

Tu są dwie szkoły łączenia klocków.

1. Kolumny ocieplone/neutralne {barwa, miękkość} + wzmacniacz jasny/neutalny {szybki, energetyczny, selektywny, dość twardy}

2. Kolumny jasne {energia, wykop, lekka konturowość, twardość} + wzmacniacz ocieplony {barwa, wypełnienie}

Jako fan muzyki ciężkiej od ponad 30 lat osobiście bym wolał wariant nr. 1 z tego względu , że większość realizacji cieżkich brzmień, szczególnie tych z lat 80 jest po prostu bardzo słaba co przy jasnych systemach staje się po dłuższym czasie nie do zniesienia poprzez zbyt wyostrzone, krzykliwe granie. Oczywiście przy takich systemach jest super dynamika, energia, wykop, ale również szybkie zmęczenie dźwiękiem.

No niestety trzeba gdzieś iść na kompromis. Dobrze jakby autor wybrał się gdzieś do salonu i posłuchał kilku setów aby ocenić jaki jemu dźwięk jest bliższy.

Wzmacniacz do takiej muzyki musi być mocny, wydajny i nie chodzi o to , aby katować się głośnymi odsłuchami , ale po to , aby przy niższych głośnościach mieć odpowiednią dynamikę, pełniejszy dźwięk. Do tego swobodniejsze granie, gdzie przy takich dużych składach to się bardzo liczy.

Jeśli chodzi o starsze wzmacniacze używane do takiej muzyki, które zapewnią odpowiednią selektywność, szybkość, energię to na pewno polecam:

1. Rotel Ra 980 BX

2. Rotel Rc 990 BX + Rotel Rb 980 BX *

3. Rotel Rc 995 + Rotel Rb 980 BX *

4. NAD 319

5. Harman Kardon HK 680

6. Harman Kardon HK 690

7. NAIM - ale tutaj to już nie ten poziom cenowy.

* Ważne, aby dokładnie te konkretne modele przedwzmacniaczy były stosowane z danymi końcówkami.

Natomiast jeśli chodzi o PRAT to z powyższej listy na pewno Rotele i jak najbardziej i przede wszystkim NAIM'y , ale tak jak napisałem wcześniej tutaj by trzeba było wyłożyć więcej.

Na pewno , żadne Sony Es, Pioneer'y, Marantz'e, Musical fidelity z lat 90 bo będzie za mułowato, za mało selektywnie.

Z kolumnami jest już znacznie gorzej coś wybrać bo większość konstrukcji wykłada się przy takiej muzyce. Ale do powyższych wzmacniaczy szukałbym coś cieplejszego/neutralnego zależnie od upodobań co do barwy dźwięku . Na pewno nic jasnego, chudego.

Tak ,aby nie być gołosłownym to obecnie gram na ocieplonych kolumnach Dynaudio Audience 72 SE. To kolumny grające barwnie, selektywnie z bardzo dobrym wypełnieniem, dociążeniem niskiej średnicy, mocnymi szybkimi niskimi tonami.

Oczywiście podłączając do nich wzmacniacz mało wydajny uzyskamy dźwięk zamulony, jednak gdy dostarczymy im odpowiednią dawkę prądu to stają się zupełnie inne kolumny grające z wygarem, szybkością, a przy tym bardzo ładną barwą. Nic nie ostrzy, nie skrzeczy, nie krzyczy co jest ważne przy takiej muzyce.

Słuchałem wielu kolumn jaśniejszych jak Klipsch, Paradigm, Focal, Canton itp. i osobiście nie dałbym rady słuchać dłużej na takich kolumnach mocnej muzyki.  Ale audio to bardzo subiektywna sprawa. Dlatego najpierw bym polecał autorowi wybrać się gdzieś do salonu audio i posłuchać kilku setów, aby sprawdzić , który dźwięk jest bliższy dla ucha. Ale uwaga, te systemy , które grają od samego początku bardzo efektownie, po dłuższych odsłuchach mogą zacząć bardzo męczyć.

 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, 1Ender napisał:

Stary Rotel Ra 980 dobrze zagra w takim repertuarze. Albo końcówka 980, pre 990. Powinno być jeszcze lepiej. 

Zapytaj jeszcze @mordor12 i @tomek4446 co by jeszcze. Zestaw dzielony powinien Ci wyjść około 3000 - 4000 zł. Integra około 1200 zł. Za granicą kupując osobno klocki można znaleźć już za około 200 - 250 €. Czyli za zestaw w tej konfiguracji powinieneś się zmieścić do około 500 €.

Co do kolumn od siebie mogę dorzucić Phonar Laser 250, P3, P20. Przykładowo Lasery powinieneś już znaleźć w cenie do 1000 zł. U mnie to gra z Luxmanem. Świetnie słychać na tym zestawie np. Rain in Blood. Podwójna na stopa się nie gubi. Jest odpowiedni wygar. Gitary brzmią jak gitary, zadziornie. Odpowiednie dociążenie, szybkość, dynamit. Źródło Chromecast 3, Tidal. Ale lepszy jest Chromecast audio. Tyle, że na 3 przesyłam też obraz no i dla niektórych minus TV musi być włączony. Mnie to nie przeszkadza. 

Pozdrawiam 

Dzięki za te propozycje na pewno je rozważę, bo widzę, że mordor12 też zawarł w swojej szczegółowej odpowiedzi różne kombinacje Rotel'ów.

 

4 godziny temu, mordor12 napisał:

Złożyć zestaw do muzyki ciężkiej to nie lada wyzwanie. Trzeba jeszcze pamiętać o tym , że sam Metal to muzyczny gatunek bardzo obszerny , który posiada wiele "odłamów" jak Heavy Metal, Thrash Metal, Death Metal, Black metal itp.

O ile jeszcze łatwiej jest złożyć sprzęt pod Hard Rock, Heavy Metal, tak pod metal ekstremalny {metalcore, death metal} to już inna bajka.

Tu są dwie szkoły łączenia klocków.

1. Kolumny ocieplone/neutralne {barwa, miękkość} + wzmacniacz jasny/neutalny {szybki, energetyczny, selektywny, dość twardy}

2. Kolumny jasne {energia, wykop, lekka konturowość, twardość} + wzmacniacz ocieplony {barwa, wypełnienie}

Jako fan muzyki ciężkiej od ponad 30 lat osobiście bym wolał wariant nr. 1 z tego względu , że większość realizacji cieżkich brzmień, szczególnie tych z lat 80 jest po prostu bardzo słaba co przy jasnych systemach staje się po dłuższym czasie nie do zniesienia poprzez zbyt wyostrzone, krzykliwe granie. Oczywiście przy takich systemach jest super dynamika, energia, wykop, ale również szybkie zmęczenie dźwiękiem.

No niestety trzeba gdzieś iść na kompromis. Dobrze jakby autor wybrał się gdzieś do salonu i posłuchał kilku setów aby ocenić jaki jemu dźwięk jest bliższy.

Wzmacniacz do takiej muzyki musi być mocny, wydajny i nie chodzi o to , aby katować się głośnymi odsłuchami , ale po to , aby przy niższych głośnościach mieć odpowiednią dynamikę, pełniejszy dźwięk. Do tego swobodniejsze granie, gdzie przy takich dużych składach to się bardzo liczy.

Jeśli chodzi o starsze wzmacniacze używane do takiej muzyki, które zapewnią odpowiednią selektywność, szybkość, energię to na pewno polecam:

1. Rotel Ra 980 BX

2. Rotel Rc 990 BX + Rotel Rb 980 BX *

3. Rotel Rc 995 + Rotel Rb 980 BX *

4. NAD 319

5. Harman Kardon HK 680

6. Harman Kardon HK 690

7. NAIM - ale tutaj to już nie ten poziom cenowy.

* Ważne, aby dokładnie te konkretne modele przedwzmacniaczy były stosowane z danymi końcówkami.

Natomiast jeśli chodzi o PRAT to z powyższej listy na pewno Rotele i jak najbardziej i przede wszystkim NAIM'y , ale tak jak napisałem wcześniej tutaj by trzeba było wyłożyć więcej.

Na pewno , żadne Sony Es, Pioneer'y, Marantz'e, Musical fidelity z lat 90 bo będzie za mułowato, za mało selektywnie.

Z kolumnami jest już znacznie gorzej coś wybrać bo większość konstrukcji wykłada się przy takiej muzyce. Ale do powyższych wzmacniaczy szukałbym coś cieplejszego/neutralnego zależnie od upodobań co do barwy dźwięku . Na pewno nic jasnego, chudego.

Tak ,aby nie być gołosłownym to obecnie gram na ocieplonych kolumnach Dynaudio Audience 72 SE. To kolumny grające barwnie, selektywnie z bardzo dobrym wypełnieniem, dociążeniem niskiej średnicy, mocnymi szybkimi niskimi tonami.

Oczywiście podłączając do nich wzmacniacz mało wydajny uzyskamy dźwięk zamulony, jednak gdy dostarczymy im odpowiednią dawkę prądu to stają się zupełnie inne kolumny grające z wygarem, szybkością, a przy tym bardzo ładną barwą. Nic nie ostrzy, nie skrzeczy, nie krzyczy co jest ważne przy takiej muzyce.

Słuchałem wielu kolumn jaśniejszych jak Klipsch, Paradigm, Focal, Canton itp. i osobiście nie dałbym rady słuchać dłużej na takich kolumnach mocnej muzyki.  Ale audio to bardzo subiektywna sprawa. Dlatego najpierw bym polecał autorowi wybrać się gdzieś do salonu audio i posłuchać kilku setów, aby sprawdzić , który dźwięk jest bliższy dla ucha. Ale uwaga, te systemy , które grają od samego początku bardzo efektownie, po dłuższych odsłuchach mogą zacząć bardzo męczyć.

 

Dzięki wielkie za takie rozłożenie tematu, trafiłeś w sedno, bo faktycznie zbyt jasny system będzie męczył przy odtwarzaniu muzy gdzie gęste są przesterowane gitary i blachy, a mułowaty system to nie jest dobra opcja przy gęstej podwójnej stopie i partiach gitary bass'owej. Jeśli chodzi o mnie to słucham tej muzy od 20 lat i z biegiem czasu przestałem słuchać większości kapel z lat 80 i wczesnych 90, wiec raczej dobierałbym sprzęt pod kątem nowszej szkoły produkcji, miksowania i masteringu cieżkiej muzy.

Czyli najlepiej by było najpierw kupić sobie któryś z tych wzmacniaczy, które zasugerowaliście a później podjechać z nim do jakiegoś sklepu i sprawdzić z nim kolumny.

Edytowano przez woodyhxc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, woodyhxc napisał:

Jeśli chodzi o mnie to słucham tej muzy od 20 lat i z biegiem czasu przestałem słuchać większości kapel z lat 80 i wczesnych 90, wiec raczej dobierałbym sprzęt pod kątem nowszej szkoły produkcji, miksowania i masteringu cieżkiej muzy. 

No to masz znacznie łatwiejsze zadanie. Tutaj z wyborem kolumn powinno już być znacznie łatwiej. Ale nie zwalnia Cię to z obowiązku zakupu solidnego mocnego wzmacniacza, serca systemu.

57 minut temu, woodyhxc napisał:

Czyli najlepiej by było najpierw kupić sobie któryś z tych wzmacniaczy, które zasugerowaliście a później podjechać z nim do jakiegoś sklepu i sprawdzić z nim kolumny. 

Tutaj są dwie opcje.

Wybrać najpierw kolumny i do nich dobrać wzmacniacz, lub najpierw wzmacniacz, a później kolumny.

W tym konkretnym przypadku uważam , że to dobre wyjście zakupić najpierw porządny używany wzmacniacz i z nim jeździć na odsłuchy.

Jeżeli nie chcesz bawić się w systemy dzielone to moim zdaniem z tej całej listy co podałem optymalnym dla Ciebie wyjściem byłoby zakupić wzmacniacz Rotel Ra 980 Bx. To była topowa integra Rotela w latach 92 - 95.

To solidna integra, bardzo mocna i wydajna prądowo. Stworzona wręcz  do grania ciężkiej muzyki. Jest odpowiedni rytm, szybkość, solidne bardzo dobrze kontrolowane niskie tony, drive gitar, ekspresja. Przy tym nie jest suchy , ani krzykliwy.

Cena używek waha się w granicy 1200 - 1400 zł. Dzisiaj właśnie poszedł taki w idealnym stanie na allegro w cenie 1300 zł.

Kupując ten model , masz pewność, że jak w razie co by Ci nie podszedł to bez problemu go odsprzedaż nic na tym nie tracąc. To bardzo chodliwy wzmacniacz.

Tak na marginesie dodam, że plusem jest to , że ceny tych Roteli nie są wywindowane jak niektórych innych starszych wzmacniaczy. Przykładowo jak patrze na ceny takiego Sony Ta F 770 Es za 2K, albo Ta F 870 Es za 3K,  a nawet 4K to ogarnia mnie śmiech, jeśli chodzi o stosunek cena/jakość. Nie mówie, że to złe wzmacniacze, to solidne integry , szczególnie patrząc na konkurencję wsród nowych wzmacniaczy. Ale cena z kosmosu Hi-endem ich niestety nie zrobi.

Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 29.03.2019 o 11:38, 1Ender napisał:

Skoro pasują Dynaudio, to może spróbuj Phonara, podobny styl grania. Tyle, że taniej. 

Pozdrawiam 

Udało mi się dorwać Rotel RA-980BX w idealnym stanie. Odnośnie kolumn to może miałbym możliwość sprawdzenia Phonar P30 tyle, że oferta jest 160km ode mnie, ale chciałem się najpierw zapytać skoro tych nie wymieniłeś jako polecane czy jest sens jechać i sprawdzać czy też raczej one nie będą współgrały dobrze z Rotelem przy ciężkiej muzie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam ponownie,

Jak już wspomniałem powyżej dorwałem Rotel RA-980BX, poluję na kolumny Phonar P20, P30 lub Dali 850, ale wszystkie oferty jakie udało mi się znaleźć są za daleko ( +400km ode mnie) i żaden sprzedawca nie daje opcji sprawdzenia po zakupie i ewentualnego zwrotu gdyby nie pasowały. Udało mi się znaleźć na OLX komis z używanym sprzętem audio znajdujący się niedaleko mnie, mają sporo kolumn i w celu wstępnej eliminacji chciałbym was się poradzić na które kolumny z poniższego linku zwrócić szczególnie uwagę? Dla powtórzenia, żebyście nie musieli szukać wyżej: muza to głównie metal cięższy od 2000 roku wzwyż, czyli raczej nowsza szkoła produkcji, miksowania i masteringu. 

 

Link do OLX

Edytowano przez woodyhxc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...