Skocz do zawartości

stara wieża, nowy sprzęt, kilka pytań


Nutado

Recommended Posts

Witam i od razu mam pytanie. Szukam czegoś niedrogiego do słuchania muzyki w domu. Znalazłem starą wieżę Panasonic sa pm11, dla testów podłączyłem pod tv przez wyjście słuchawkowe, oraz do komputera przez zintegrowaną kartę dźwiękową. Niestety jakość dźwięku jest taka sobie, moim zdaniem dużo gorsza niż przez słuchawki. Basy dudnią, czytelność dźwięku kiepska (zwłaszcza dialogi w filmach), wszystko takie przymulone. 

Czy kupno taniej mini wieży, tak do 600-700 zł, da wyraźnie lepszą jakość dźwięku niż to, co mam teraz z tego starego Panasonica? Jeśli tak, to co byście polecali. Nie zależy mi na mocy, nie jestem też audiofilem. Źródłem dźwięku byłby tv, komputer, czasem telefon po BT. A może zamiast miniwieży lepsze byłyby jakieś niedrogie aktywne głośniki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony, o ile masz możliwość zwiększ budżet. Ile i czy w ogóle możesz??

Wyjście sluchawkowe nie jest dobrym połączeniem. Tu zawsze będzie gorzej niż po optyku czy koaksjalu. Tv nie polecam jako źródła. 

Zainwestuj w Chromecast audio jako źródło. 120-160 zł. Nowy. Używane jeszcze taniej. Spofity, Tidal. Smartfon jako pilot. Komputer czy Pcet jak ma WiFi też można podłączyć. Musiałbyś dokupić do Pceta kartę WiFi. 

Do tego np. Wzmacniacz i dac, albo wzmacniacz z daciem. Np. Luxman LV-113. Ale to wszystko wychodzi ponad budżet. Może jakiś pianocraft Yamahy? 

No i jeszcze kolumny... Nie ma szans moim zdaniem. Może jeszcze koledzy zaproponują coś? Na wszystko najmniej potrzeba 1000 zł minimum. 

Przykładowo wzmacniacz 200-300 zł, kolumny 300 zł.. 

Nie podałeś kilku ważnych kwestii. 

Przeczytaj poniższy temat i uzupełnij brakujące informacje. 

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Koniecznie napisz, jaką kwotą dysponujesz.

do 800 zł

3. Powiedz, czy sprzęt ma być używany, czy nowy.

Raczej nowy, w ostateczności używany

4. Napisz, jaki jest sprzęt towarzyszący - np. masz wzmacniacz XXX, szukasz kolumn podłogowych do 2 tysięcy.

Stara wieża Panasonic sa pm11, komputer z zintegrowaną kartą dźwiękową,  karta dźwiękowa zewnętrzna na usb Sound Blaster Play! 2 (raczej nie przyda się do niczego tutaj),  tv Samsung UE40H6400AW - złącza hdmi, scart, component, usb, optical, wyjście słuchawkowe, posiada wifi.  Do tego tuner ariva 103 (odtwarzanie muzyki mp3, ogg, flac przez usb, radio internetowe).

 

5. Powiedz, jaka jest powierzchnia Twojego pokoju (rysunki mile widziane).

powierzchnia ok 45 m2, ale w połowie lekko oddzielona ścianką i meblami (po ok 1 m po bokach i 0,5m z góry).

Sprzęt stoi w połowie długości, w rogu, ok 1,5 m od okna, które jest na bocznej ścianie. Podłoga w całym pomieszczeniu to płytki ceramiczne + 2x  dywaniki po ok 2 m2

 

6. Poinformuj nas, czy chcesz kupić sprzęt i użytkować go przez kilka lat, czy też będziesz stopniowo rozbudowywać zestaw.

Sprzęt raczej bez rozbudowy (żona nie pozwoli niestety)

 

7. Powiedz, jakich funkcji oczekujesz od sprzętu, pod co będzie podłączony - np. konieczne jest w amplitunerze wejście cyfrowe optyczne/koaksjalne lub HDMI do podłączenia pod telewizor, albo gniazdo USB do odtwarzania plików w mp3.

 

Sprzęt ma służyć głównie do słuchania muzyki, pobocznie jako "kino domowe" (na tym mi najmniej zależy).

Źródłem dźwięku byłby TV (np youtube, czy przesyłanie z telefonu przez screen mirroring, albo przez tuner ariva, lub przez pendrive na usb), odtwarzacz cd z wieży,

czasem komputer (po wifi przez kartę na usb)

2. Koniecznie napisz, jaką kwotą dysponujesz.

do 800 zł

3. Powiedz, czy sprzęt ma być używany, czy nowy.

Raczej nowy, w ostateczności używany

4. Napisz, jaki jest sprzęt towarzyszący - np. masz wzmacniacz XXX, szukasz kolumn podłogowych do 2 tysięcy.

Stara wieża Panasonic sa pm11, komputer z zintegrowaną kartą dźwiękową,  karta dźwiękowa zewnętrzna na usb Sound Blaster Play! 2 (raczej nie przyda się do niczego tutaj),  tv Samsung UE40H6400AW - złącza hdmi, scart, component, usb, optical, wyjście słuchawkowe, posiada wifi.  Do tego tuner ariva 103 (odtwarzanie muzyki mp3, ogg, flac przez usb, radio internetowe).

 

5. Powiedz, jaka jest powierzchnia Twojego pokoju (rysunki mile widziane).

powierzchnia ok 45 m2, ale w połowie lekko oddzielona ścianką i meblami (po ok 1 m po bokach i 0,5m z góry).

Sprzęt stoi w połowie długości, w rogu, ok 1,5 m od okna, które jest na bocznej ścianie. Podłoga w całym pomieszczeniu to płytki ceramiczne + 2x  dywaniki po ok 2 m2

 

6. Poinformuj nas, czy chcesz kupić sprzęt i użytkować go przez kilka lat, czy też będziesz stopniowo rozbudowywać zestaw.

Sprzęt raczej bez rozbudowy (żona nie pozwoli niestety)

 

7. Powiedz, jakich funkcji oczekujesz od sprzętu, pod co będzie podłączony - np. konieczne jest w amplitunerze wejście cyfrowe optyczne/koaksjalne lub HDMI do podłączenia pod telewizor, albo gniazdo USB do odtwarzania plików w mp3.

 

Sprzęt ma służyć głównie do słuchania muzyki, pobocznie jako "kino domowe" (na tym mi najmniej zależy).

Źródłem dźwięku byłby TV (np youtube, czy przesyłanie z telefonu przez screen mirroring, albo przez tuner ariva, lub przez pendrive na usb), odtwarzacz cd z wieży,

czasem komputer (po wifi przez kartę na usb).

 

Nie zależy mi na mocy, może grać stosunkowo cicho, byle w miarę jakościowo. Muzyka różna (np. Ksu, Armia, Gintrowski, Vivaldi, Bach)

Edytowano przez Nutado
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki dźwięk wolisz? Jasny, ciemny, góra ostra, wyrazista, czy bardziej zaokrąglona, delikatna, niekłująca, ale np. detaliczna ?

Środek z dużą ilością szczegółów?  Czy bez znaczenia?

Jaki dół? Dociażony, z dobrą podstawą basowa? Bardziej czy mniej kontrolowany? Basy wielobarwne, nie dominujące, ale zdyscyplinowane i np dobrze zaznaczone? Twarde, miękkie? Szybkie, wolne? 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, 1Ender napisał:

Jaki dźwięk wolisz? Jasny, ciemny, góra ostra, wyrazista, czy bardziej zaokrąglona, delikatna, niekłująca, ale np. detaliczna ?

detaliczna, o ile dobrze rozumiem co to znaczy.

 

19 minut temu, 1Ender napisał:

Środek z dużą ilością szczegółów?  Czy bez znaczenia?

Raczej tak

 

19 minut temu, 1Ender napisał:

Jaki dół? Dociażony, z dobrą podstawą basowa? Bardziej czy mniej kontrolowany? Basy wielobarwne, nie dominujące, ale zdyscyplinowane i np dobrze zaznaczone? Twarde, miękkie? Szybkie, wolne? 

Hm... może napiszę tak: lubię dźwięk jaki dają słuchawki superlux hd681B. Zresztą do tej pory muzyki słuchałem raczej na wybitnie kiepskim sprzęcie (najtańsze słuchawki komputerowe, głośniczki komputerowe za 60zł, lub głośniki z TV, no i ta stara wieża Philipsa). Z drugiej strony nie lubię dźwięku jaki daje moja wieża Panasonic - dół wydaje się mulasty i dudniący,  a góra nieczytelna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym podwyższył budżet do np. 1200 zł ? 

 

A przy okazji taka mini wieża: Denon D-T1 - czy jakość dźwięku byłaby gorsza, niż zestaw poskładany z osobnych elementów (przy założeniu ceny ok 1200 zł).

Z opisu wynika, że ten Denon ma wejście optyczne, więc osobny DAC byłby zbędny.

Edytowano przez Nutado
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając max budżet 1500 zł - dało by się coś fajnego za to złożyć (raczej nowy sprzęt)? 

Jak mówiłem pokój ma te ok 45 m2, ale sprzęt byłby gdzieś w połowie pomieszczenia, skierowany w jedną stronę, czyli jakby do nagłośnienia byłoby ok 20 m2 - więc może aż taka duża moc nie byłaby potrzebna (mam nadzieję, że nie palnąłem jakiejś głupoty)? Poza tym, to nie ma być używane na głośnie imprezy, a raczej na spokojne słuchanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...