Skocz do zawartości

Kable głośnikowe - eksperymenty z licą nawojową


Recommended Posts

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Jak ci się przyzna ile wydał na druty to przestaniesz zazdrościć ;)

Chyba odwrotnie hehe. Ja mam jeszcze gorsze nawyki. W planie kupno lub budowa nowych kolumn, no takich lepszych. Nie mogę zamknąć tematu odkładania kasy bo ciągle obkupuję się w jakieś pierdoły. To elementy do pułek, magnesiki neodymowe itd. Marzy mi się zbudować wzmacniacz lampowy, to już płytkę i elementy zamówiłem, układ opóźnionego załączania napięcia, jakieś akcesoria do budowy układu pomiarowego, oscyloskopik i ciągle wydaję tak naprawdę na zabaweczki jakieś ... Obłęd ? Żona w czoło się puka jak widzi co w paczkach przychodzi hehe. 

39 minut temu, Kubakk napisał:

Frajda która przeradza się potem w założenie własnej firmy

Ja to niedługo założę chyba chiński market bo z alli to już pół garażu rzeczy mam 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

8 godzin temu, 1Ender napisał:

Jaki jest ogólny koszt materiałów na przewody głośnikowe ?? 

Była by szansa za około 2 miesiące wypożyczyć od Ciebie? 

Dwie szpulki Licy to ok. 75pln, wtyki widełkowe Jentzena ok. 50pln, koszulki termokurczliwe przezroczyste ok. 20pln.(ostatecznie nie założyłem ich), oplot miedziany ok. 100pln (różne ceny w różnych sklepach), kabel na otulinę ok. 20pln, rurki teflonowe ok. 30pln. Razem mniej niż 300pln. Pożyczyć? Jasne. Wpadniesz do Kołobrzegu czy wysłać ? Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

@MariuszZ !!! Ale mnie o zewnętrze wykończenie przewodu. Co na zewnątrz?? Bo chyba mnie nie zrozumiałeś. Tak jak wykończone są interkonekty, podobnie nakłada się na głośnikowe, plecionkę. Tylko z czego? Nylon, bawełna, poliester???? Nie mam na myśli ekranu, to na zewnątrz jest z innego materiału i nie jest to przewodnik tylko izolator. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej jest to oplot poliestrowy. Taki najmniej łapie bród. W przypadku przewodów słuchawkowych często używa się do tego celu czegoś co jest bardziej miękkie i nie przenosi drgań gdy ociera się o ubranie. Wtedy bywa ze używa się do tego celu bawełny. Wtedy taki oplot może być ze sznurówek lub zewnętrznej części linek. Ale chyba nie o takie oploty chyba Ci chodzi. Typowe oploty ochronne do kabli są dość sztywne. Na zakończeniu zakłada się kawałek koszulki termokurczliwej. Do rozwidlenia również można kupić specjalne odcinki termokurczliwe o kształcie Y .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick  czytam czytam 😁. Dzięki.

Przewód jest płaski 0,4 cm x 1,2 cm, a oploty są zazwyczaj okrągłe. Jak dobrać rozmiar by ciasno naciągnąć? 4-9mm wystarczy? Zobacz link. Ten z allegro ma dosyć rzadki splot. Możesz zaproponować coś np. Z allegro? 

https://allegro.pl/oferta/oplot-nylonowy-czarny-5mm-na-przewody-4-9mm-7608224260

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu istotny jest głównie obwód zewnętrzny izolacji przewodu. On będzie inny dla różnego jej kształtu. Jak go zmierzysz to przelicz jaka będzie średnica koła o takim obwodzie. Taki oplot może mieć mniejszą średnicę. Wtedy gdy go będziesz skracał zwiększy ją a jak nałożysz o trochę zbyt dużej średnicy, wtedy zwykle udaje się taki oplot naciągnąć, wtedy trochę zmniejszy swoją średnicę. Jednak na to bym za bardzo nie liczył. Po prostu obwód oplotu powinien być zbliżony do obwodu zewnętrznego tego na co ma być nałożony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jak komuś kopię wątek to z góry przepraszam, ale temat trochę zamarł więc chciałem go ożywić a nie koniecznie zakładać nowy . Kabel o którym chciałbym napisać nie jest z licy, ale za to głośnikowy. Znalazłem w necie taki projekt:

http://image99.net/blog/files/d048bbacfce9bcad4a025be804771d9a-76.html

Ciekawe pomyślałem i postanowiłem sprawdzić jak to działa. Jednak po podsumowaniu potrzebnych materiałów wyszło mi , że koszt wykonania dwóch odcinków 3m. wyniesie ok.1300 zł i to trochę ostudziło mój zapał. Ale postanowiłem / bo muszę coś dłubać/ wykonać wersję ekonomiczną lub socjalną , każdy niech nazwie jak chce :) Wykopałem z piwnicy kabelki które kiedyś nabyłem jak robiłem listwy zasilające , a kabelki są nie byle jakie :

https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=90398&controller=product

jak zapewne Panowie zauważyli po cenie poszedłem w tą " górną półkę "  :) No, na audio nie ma co oszczędzać.

Wykonałem dwa odcinki po 1,2 m. każdy , pominąłem Switcha Beresforda , by porównać tak 1:1 taśmę Alpha Core Goertz  z moim nowym produktem. A więc dwa kable o diametralnie innej konstrukcji , parametrach , przewodniku i .....cenie. Gram od rana przepinając i ja osobiście , jakiś wyraźnych różnic dźwiękowych póki co nie dostrzegam. Może się jeszcze te nowe nie wygrzały , zaczekam, do wieczora i tak zamierzałem słuchać muzyczki :) 

Reasumując , czas wykonania kabli to 1 godz. , grają naprawdę przyzwoicie , więc jak komuś zostały jakieś przewody elektryczne np. po remoncie lub budowie domu to nie wyrzucamy, bo mogą się przydać :) 

Załączę moje podsumowanie oryginalnego projektu dla osób bardziej ortodoksyjnych :) 

A, i jeszcze chciałbym poprosić ekspertów technicznych co sądzą o takiej konstrukcji / Helix/ kabla @MobyDick , @elektron6 , @MariuszZ, @nowy78  

 

 

 

IMG_0953.JPG

IMG_0959.JPG

IMG_0957.JPG

Kabel głośnikowy DIY 1.xls

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tomek. Ciężko się odnieść samemu nie eksperymentując. Moje przemyślenia są takie, że taka geometria przewodu bardziej się nadaje do kabli zasilających. Tu cały wątek na temat. Chodzi o to, że skrętki przewodów odpowiednio prowadzone bardzo dobrze eliminują zakłócenia. Te emanowane na zewnątrz w przewodach zasilających to podstawowa sprawa w zasadach audio higieny 😉

W przewodach głośnikowych ważniejsze, żeby nic z zewnątrz się nie indukowalo w kablach ale skoro ludzie kombinują z taką geometrią to pewnie jest jakiś powód, że to robią. 

 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, MariuszZ napisał:

Ciężko się odnieść samemu nie eksperymentując.

Mariusz , mogę Ci oczywiście te kabelki wysłać tylko są dwie sprawy. Po pierwsze muszę zbić jakąś skrzyneczkę, bo po przeczytaniu paru opinii w necie o Anti Cablach / dzięki @Chyba Miro 84 / to bez audiofilskiego opakowania się nie obędzie , a sprawa druga to nie wiem ,czy stać mnie na ubezpieczenie przesyłki , bo tanio nie będzie :) 

Kiedyś już ktoś pisał o tym , że kurde po przesiadce z takiego zwykłego drutu na kabel audiofilski powinno się paść na kolana , albo co najmniej różnica powinna być wyraźnie namacalna w każdym calu pasma bez żadnego wsłuchiwania się w cokolwiek.

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

audio higieny

Powinieneś to wyrażenie opatentować , jest świetne i .....będę śledził pod koniec roku listę najbogatszych Forbesa. :) 

@Chyba Miro 84 , śmieszna sprawa, bo znalazłem wątek na forum AS o Anti Cablach i przypadkiem są porównywane właśnie do kabli producenta Alpha Core Goertz . Może dlatego u mnie nie ma zbytniej różnicy :)    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

Kiedyś już ktoś pisał o tym , że kurde po przesiadce z takiego zwykłego drutu na kabel audiofilski powinno się paść na kolana

No jak widzę takie komentarze to się zainteresuję bardziej i może coś poskręcam na próbę :) 

Cały czas chodzi mi po głowie projekt kolejnego wzmacniacza i nie mogę się zdecydować. Wcześniej myślałem o SET na 2a3 i do tego jakieś kolumienki wysokoskuteczne na głośnikach szerokopasmowych. Jest taki projekt Aikido. Bez brumów szumów i bardzo chwalony za jakość dźwięku ... To chyba będzie next step ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...