Skocz do zawartości

Kable diy, których nie słychać ;)


Recommended Posts

40 minut temu, Fafniak napisał:

Podpowiesz co to za wtyki (bo te cholerne nakamichi mnie doprowadzają do szewskiej pasji) i gdzie dzwoniłeś

Wiem co to za ból , bo sam przestawiam sprzęt co jakiś czas :) 

Mój faworyt w dobrej cenie , porządnym wykonaniu to Amphenol

https://muzyczny.pl/122736_Amphenol-ACPRBLK-wtyk-RCA-na-kabel-czarny.html

https://muzyczny.pl/148561_Amphenol-ACPRRED-wtyk-RCA-na-kabel-czerwony.html

ja kupiłem i kabel i wtyki w :

https://www.blackdotaudio.eu/kable-i-przewody-na-metry-c-32.html

https://www.blackdotaudio.eu/wtyk-rca-neotech-dg-201-miedz-zlocona-24k-4-szt-p-3069.html

Wtyki są naprawdę na poziomie , ale uprzedzam , że ciężkie i długie , przyjmują kabel 10 mm a i oplot też się zmieści. Lutuje się super , nie trzeba niczego ścierać pilnikiem jak to ma nie raz miejsce w niektórych hi-end.

Dzwoniłem jeszcze do RMS , Top -HI FI , Audeos , Best Audio ....

Ogólnie wpisz w wyszukiwarkę "kable audio na metry" i pytaj o końcówki , oczywiście to trochę loteria i kwestia szczęścia ale spróbować warto. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś prosto wytłumaczyć jak się lutuje kable do wtyki ? Niektóre kable mają w sobie 3 przewody (plus , masa , ekran) , na jutubie niektórzy ekran "olewali" tak więc po co on w kablu się znajduje ?

Pytam , gdyż patrząc na ceny i dostępność to chyba warto kupić interesujący kabel , wtyki i samemu zrobić. W konfekcjonowanych ~30% ceny kosztuje ów "robocizna" ;) 

A jest parę ciekawych propozycji neotech , kacsa , itp.

I czy znacie jakieś warte polecenia wtyki rca kątowe (90st) ? Przelotki widziałem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Fafniak napisał:

owszem, takich w metalowej obudowie

O, te,te , lutowałem masę wtyków , praktycznie w każdym kablu mam inny , i kupując wtyk wg. mnie powinno zwrócić się uwagę :

- podstawa to oczywiście średnica kabla jaki wtyk przyjmuje.

- jeżeli będziemy zakładać oplot na kabel polecam wybrać taki wtyk ,którego obudowa wkręcana jest " od góry ".

- jeżeli mamy wtyki gdzie żyła główna mocowana jest na śrubkę , proponuję ją wywalić , przełożyć żyłę przez otwór i przylutować , uzyskujemy bardzo trwałe połączenie.

- mając kabel z ekranem kupując wtyk zwróćmy uwagę, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na wlutowanie masy i ekranu szczególnie, gdy mamy do czynienia z kablem posiadającym grube żyły np. Supra EFF-I / we wtykach Furutecha jest fatalnie , mały płytki pin żyły gorącej i cholernie mało miejsca na wlutowanie masy i ekranu w ten sposób by połączenie było trwałe, a nie dochodziło do zwarcia/.

- kolejną sprawą jest mocowanie kabla , z mojego doświadczenia wynika , że najlepszym jest takie jak w Aphenolach ,  poprzez zaciśnięcie blaszki na kablu. Mamy jeszcze wtyki z jedną , lub dwoma śrubkami z boku . Z moich doświadczeń wynika , że po pewnym czasie to mocowanie przestaje trzymać , szczególnie gdy będziemy eksperymentować i przepinać kable , warto więc założyć koszulkę termokurczliwą nasuniętą na wtyk oraz kabel, by uniemożliwić przesuwanie wtyku.

- lutując żyłę gorącą nie trzymamy długo lutownicy przy pinie, bo możemy spowodować stopienie plastiku lub teflonu izolującego pin od części wtyku z masą / najczęściej bolec zaczyna się obracać lub przekrzywia/

Jeżeli macie Panowie jeszcze jakieś doświadczenia lub faworytów wśród wtyków bardzo proszę o podzielenie się wiedzą. 

IMG_0060.JPG

IMG_0063.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu , a tutaj zaglądają zapewne osoby znające temat.

Jaka różnica między bezpiecznikami szybkimi a zwłocznymi ? W subwooferze 5 mi padło w przeciągu 10msc , wydaje mi się iż były to szybkie , czy zastosowanie zwłocznego miałoby sens czy mogłoby sfajczyć wzmacniacz w subie ?

Przy okazji jakby miał ktoś czas z wyżej pokazanych fotek zrobić może proste oznaczenie (strzałki w paint-cie?) co gdzie lutujemy - będzie pomocne dla forumowiczów ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Nnnnie. Znalazłem na ali :) - w przeliczeniu ok 70 pln za 4 szt. Te są bez opisów, ale jak chcesz markowe, to też mają różne (wbt jest sporo) w dobrych cenach ;) Wyglądają rzeczywiście nieźle, ale krawędzie styku masy mogłyby być lepiej wykończone - chociaż minimalną fazką. No i pokrycie. Z opisu są rodowane, ale mnie to wygląda na chrom :) Chciałem, żeby kolorystycznie z kablem się zgrywało, więc kupiłem srebrne. Po przygodach z lutowaniem, teraz wziąłbym jednak coś złoconego. Gdyby ktoś jednak skusił się na srebrne, to radzę usunąć pokrycie w miejscu lutowania - do gołego mosiądzu. Zdecydowanie ułatwia to sprawę, no i nie trzeba stosować różnych dodatków umożliwiających przylutowanie (z nimi też nie było łatwo).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :) Rzeczywiście się ostatnio rozkręcam. Przyznam się po cichu, że zrobiłem nawet dwie takie pary jak na fotce. Zaznaczę jednak, że puki co wszystko na użytek własny. Jak dobrze pójdzie, przydadzą się już dziś :D 

28 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Próbowałeś może wtyki KaCsa? Mają bardzo fajny stosunek ceny do jakości i są świetnie wykonane. Dosyć często je używam i mogę śmiało polecić. 

Nie próbowałem, ale zwróciły moją uwagę, gdy jeszcze byłem w trakcie poszukiwań. Rzeczywiście na fotkach wyglądają bardzo dobrze i zapewne nie mają mankamentów o których pisałem wyżej, niemniej jednak są jakieś 4 razy droższe od tych z ali ;) (potrzebowałem takich, które przyjmują kabel min 8 mm). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, nowy78 napisał:

Usher Reference 1.5 + pre P307 :)  Wyruszam niebawem, tak więc przed północą sprzęt powinien być u mnie :D 

No to zabawa zacznie się od początku , tyle frajdy , zazdroszczę :) 

3 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Próbowałeś może wtyki KaCsa? Mają bardzo fajny stosunek ceny do jakości i są świetnie wykonane. Dosyć często je używam i mogę śmiało polecić. 

Potwierdzam ,w mojej gradacji wtyków zajmują miejsce na równi z Naotechem i Amphenolem , mam je przy Suprze E-FFI i kabelku DIY z miedzi srebrzonej. 

Natomiast jedno z ostatnich miejsc zajmuje Furutech , Wireworld / mam te rodowane , konstrukcja to po prostu porażka /, potem długo , długo nic ,potem ładnie wyglądające wtyki " no name" z których pilnikiem trzeba zdzierać to złote dziadostwo by przylutować żyły , potem znowu długo , długo nic i ....Viablue / typowa jednorazówka /   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planie zrobić sobie jakiś kabel rca , i tez na kacse , neotecha patrzyłem , mają dobrą ofertę na wtyki i kable :D

Tylko zastanawiam się czy mając na kablu drugą żyłę + miedzianą folię to to jakoś razem na masę się lutuje  ? i jak potem miernikiem sprawdzić czy kabel dobry by nie zrobiło zwarcia na wzmaku ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja o wtykach chciałbym.

Jestem sceptycznie nastawiony do zakupów u Alibaby i jego kolegów (bo jak wiadomo był to przywódca bandy rozbójników), a miałem też nie najlepsze doświadczenia z nim przy rzeczach "firmowych". Jak jest z wtykami, kablami? Rozbieracie je, ubieracie, szlifujecie, zdzieracie to złoto, platynę, rod, którymi są pokryte części wykonane z wysokiej jakości miedzi, więc może coś wiecie. To złoto to złoto, platyna to platyna, miedź jak ma być, czy nie do końca wiadomo co się kupuje? Można to w ogóle jakoś sprawdzić? Bo wiecie, kupno czegoś co fajnie wygląda ale w środku jest nie wiadomo jakie, jest słabe. Można lepiej kupując nieco drożej, za to pewniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Kubakk napisał:

Tylko zastanawiam się czy mając na kablu drugą żyłę + miedzianą folię to to jakoś razem na masę się lutuje  ? i jak potem miernikiem sprawdzić czy kabel dobry by nie zrobiło zwarcia na wzmaku ;) 

Jak masz kabelek ze strzałeczkami to bardzo ułatwia sprawę ,bo po prostu od strony grotu strzałeczek lutujesz żyłę gorącą i masę a po przeciwnej jeszcze dodajesz ekran. Jak nie masz strzałeczek to można zaznaczyć jeden koniec np. ten z ekranem który wpinasz od strony źródła dodatkową koszulka termokurczliwą. Po wykonaniu kabelka możesz sprawdzić miernikiem, czy wszystko gra. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Usher Reference 1.5 + pre P307 :)  Wyruszam niebawem, tak więc przed północą sprzęt powinien być u mnie :D 

No ładnie :)

@Kubakk, zwarcie w interkonekcie nie spali wzmacniacza, więc możesz spawać spokojnie ;) Jak będziesz szukał kabli i wtyków, to dawaj znać - dla Kolegi z forum zrobimy dobrą cenę. Jeżeli chodzi o samo lutowanie, to ekranu możesz nie lutować. Tak jest lepiej - mniejsza pojemność kabla + brak zbędnych drutów z ekranu, które są gorszej jakości niż przewody gorące i masowe. Chyba, że ma to być kabel do gramofonu. To wtedy ekran musi być przylutowany od strony źródła. Jeżeli chodzi o kierunkowość kabla, to jeżeli nie jest ona oznaczona strzałką, to można się kierować kierunkiem napisów na osłonie przewodów.

 

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Bo wiecie, kupno czegoś co fajnie wygląda ale w środku jest nie wiadomo jakie, jest słabe. Można lepiej kupując nieco drożej, za to pewniej. 

Jestem tego samego zdania. Cena czyni cuda.

 

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Zweryfikujesz ? No raczej nie....

W domu może być ciężko, ale można się udać do dobrego jubilera :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://diraudio.pl/produkt/przewod-polaczeniowy-up-occ-neotech-nei-3004/

przykładowo taki kabel , czerwony zasilanie , niebieski masa , ale tam jest jeszcze ekran (braided ofc) , i co z tym zrobić ? uciąć ? Bo widziałem na jakimś filmiku ,że ktoś po podwinięciu to lutował z kablem od masy tam gdzie na wtyku się to lutuje.

Na innych filmikach ktoś to podwijał na kabel i potem wkręcał na nakładkę , ew. rolował - ale to chyba w kablach gdzie nie ma "niebieskiego" tylko pojedynczy + ekran z folii i wtedy ta folia idzie na masę - dobrze rozumiem ? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...