Skocz do zawartości

"Metalowe" kolumny.


recluse

Recommended Posts

Witam,

Proszę o poradę w wyborze kolumn (i wzmacniacza, jeśli mój pomysł okaże się totalnym nieporozumieniem) do 1000 zł (i nie pomyliłem się niestety w ilości zer...).
Pokój ok. 18 kw.
Muzyka - szerokie spektrum.
Z tym, że 90% to metal.
Prawie każdy, ale jakoś tak z 90% to extreme metal.
Tu już różnie, powiedzmy że +/- 90% black...
Odmiany różne - bez procentów...
No, trochę przesadziłem - ale oddaje to dość dobrze czego słucham.
Źródło: PC.

Oglądam też filmy/seriale - tu wymagam niewiele - tylko zrozumienia dialogów, co w np. polskich produkcjach bywa problematyczne...
Wymyśliłem, żeby na próbę jako wzmacniacza użyć TDA7498 z Chińskiej Republiki Ludowej.
Wtedy całość kasy można by przeznaczyć na kolumny.
Ale nie jestem do tej myśli jakoś specjalnie przywiązany.
W tej cenie biorę pod uwagę wyłącznie sprzęt używany.
Nie przekonują mnie wąskie wieże z kilkoma małymi niskotonowcami - (może się mylę -jestem gotów zmienić pogląd).

W okolicy Torunia słaba oferta - pozostaje Allegro(?).
Dość dużo czasu poświęciłem szukając informacji na różnojęzycznych forach i zdaję sobie sprawę, że w tym przypadku trudno osiągnąć zadowalające efekty.
Moje oczekiwania (podobnie jak kasa) nie są duże.
Jednak wolałbym, żeby to lepiej grało niż kino domowe Grundig z lat dziewięćdziesiątych...

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Budżet rzeczywiście skromny, czy jesteś w stanie dołożyć 300-500 zł? 

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, chodzą mi po głowie dwie firmy. 

1. Cambridge Audio

2. Rotel

Jednakże nie wszystkie wzmacniacze CA obsługują kolumny 4 omowe. I na to trzeba zwrócić uwagę. Może się to objawiać nadmiernym nagrzewanie wzmacniacza. 

Z CA modele A1, A5 i A500. 

Z Rotela wszystko ponad Ra 93x. Trzeba uważać na model Ra 970, Ra 971, które wybitnie grają skrajami pasm. Chyba, że tak lubisz? 

Z kolumn spokojnie zagrają Phonar. Ale to już wyjdzie ponad budżet. 

Będziesz potrzebować jeszcze przetwornik C/A czyli dac. 

Z tanich daców jest Fiio D03 Tishan, ale nie specjalnie go chce polecać, bo jest dość słaby. Lepiej 100 zł dołożyć i poszukać czegoś używanego od Nostromo. To polski producent i robi bardzo przyzwoite daci. Będziesz potrzebował wejścia w dacu USB typu A/B. Kabelek "drukarkowy". Wyjście RCA do wzmacniacza. 

Przewody głośnikowe  zwykle z miedzi OFC. Tylko nie CCA, czy też OFC CCA, jak niektórzy opisują. 

OFC, miedź beztlenowa. 

CCA, aluminium powlekane miedzią. Tego się wysyrzegaj! 

Przewód USB A/B, 1 szt. 

Interkonekt (czincz), 2x RCA - 2x RCA 1szt.

Alternatywą dla PC może być Chromecast audio. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Co do kasy...
W tym roku planuję nowy PC (czekam na nowe ryzeny).
Obecnie dźwięki (muzyka) lecą przez słuchawki i raczej (ze względu chociażby na mir domowy) to się zasadniczo nie zmieni.
Sprzedałem Diorę WS 504b, AS 502 i Altusy 110 (stało to sobie od lat nieużywane) i tak wpadłem na pomysł, żeby nieco dokładając postawić jakieś lepsze kolumienki niż te z kina Grundiga (i niż Altusy...).
Domyślałem się, że pomysł z tanim wzmacniaczem klasy D nie zyska uznania...
Sprawę dac na razie zostawię w spokoju.
Tematowi chromecast przyglądałem się dość pobieżnie. Może później wrócę do tematu.

Jaki dźwięk lubię?
Powiedziałbym, że zrównoważony (he..., he...).
Raczej nie: V; miło jak jest dobry (dobry w metalu) bas, ale nie dominujący.
Co do kolumn "Phonar" - raczej widzę bieda w ofertach.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro to jeszcze od sprawdzonego sprzedawcy można by się chyba pokusić.
Olx to już tylko zakup bezpośredni.
Inna branża - większość komputrów reklamowana do gier (chyba w pasjansa).
Kolumny - co drugie, audiofilskie (cokolwiek miałoby to znaczyć).

Stan idealny/bdb.
Koleś, który kupił ode mnie altusy, wymienił zawieszenia (chyba za dwa dni wystawił) i naściemniał o głośnikach regenerowanych we Wrześni...
Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawiłem wrażenie, że wybrzydzam - to nie tak.

Przynajmniej nie taką mniałem intencję...

Po prostu (może niesłusznie) jestem sceptyczny co do uczciwości niektórych opisów/zdjęć.

Są kolumy, które mnie zainteresowały.

Za 800 zł, niestety w Szczecinie - czyli ewentualnie kurier.

Mają trochę małe głośniki, ale opisy wyglądają zachęcająco.

Jeszcze, co do dołożenia - kwota nie jest nieprzekraczalna, ale raczej nie 2x.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, audiowit napisał:

 

Zaproponuj coś. Dlaczego nie? Miałeś okazję słuchać? Bo nigdy się nie chwaliłeś. Coś mi najwyraźniej umknęło.. 

Pozdrawiam Cię! 

7 minut temu, recluse napisał:

 

Wstrzymaj się jeszcze z zakupem, poczekamy na propozycję @audiowita.

P20s moim zadaniem dałyby radę. To szybkie dynamiczne kolumny. Ale.. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 1Ender napisał:

P20s moim zadaniem dałyby radę. To szybkie dynamiczne kolumny. Ale..

..ale z tego co widzę P20S mają na basie dwie 13-tki, do 18m2, a szczególnie do metalu wg mnie nie dadzą rady.

Szukaj kolumn z co najmniej dwiema 20-tkami lub jedną 30-tka na basie (ale nie Altusy, które miałeś). Używane Pylony Onyks 30 byłyby OK, nowe są w cenie ~1800zł/parę.

Edytowano przez wallace
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, 1Ender napisał:

To konstrukcja połączenia kolumny z subwooferem! Tak gra dolny głośnik!

masz na myśli Pylon Onyks 30? Jeśli tak, to one nie mają nic wspólnego z subem. Tak jak pisałeś - sama wielkość głośnika o niczym nie świadczy.

6 minut temu, 1Ender napisał:

1800 brawo! Zwłaszcza jak budżet 1000 zł!! I to na całość!! 

dlatego pisałem o szukaniu używanych, a cenę nowych podałem tylko dla odniesienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z @1Ender. Średnica głośnika to nie wszystko. Bardziej znaczące są jego parametry, jak również sposób aplikacji. Dla przykładu w Altusach, przy 30 cm niskotonowcu, niskiego basu się nie uświadczyło. Poza tym można przedobrzyć, gdy nie wpasujemy się w akustykę pomieszczenia. Ja słucham najbardziej miażdżących odmian metalu (m in) w pokoju o powierzchni 24 m^2 z monitorów (głośnik 18 cm), a i tak uważam, że miejscami, przy niektórych realizacjach i przy bardziej rozkręconym wzmacniaczu basu jest zbyt dużo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phonar P20s. Konkretnie ten model. Głośniki pracują w osobnych komorach. Więc dolny głośnik jest oddzielony od pozostałych. Zwrotnica jest tak zaprojektowana, że dolny głośnik pracuje w roli suba. Ale pracuje też w wyższych zakresach pasma. 

Jak dla mnie czasami też basu jest bardzo dużo. Każdy słyszy inaczej. Są tacy co subwoofer to za mało. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie po to pozbyłem się altusów by do nich wracać...

Akurat pylonów nie widzę używanych.

Po szybkim sprawdzeniu w pylonach siedzą głośniki tegoż producenta.

Może się mylę, ale jakościowo p20s wygląda lepiej?

Sam jeszcze wczoraj nie brałem pod uwagę małych niskotonowców - teraz to się zmieniło.

Ech ciężko się pisze i szuka info na telefonie...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka refleksja mi się nasunęła, wiele osób sądzi, że do odsłuchu metalu najlepiej sprawdzają się wielkie szafy z basem przestawiającym ściany. Wg mnie dobór w tym wypadku jest o wiele trudniejszy niż w innych gatunkach ze względu na zagęszczenie dźwięków. Przy kolumnach idących w ilość, a mniej w jakość najniższych tonów zostaniemy wgnieceni w fotel przez zlane ze sobą uderzenia stopy, zagłuszające przy tym pozostałą część pasma. Po pół godziny słuchania czegoś takiego odechciewa się muzyki na tydzień. Również wysokie tony nie mogą być zbytnio wyeksponowane (jak np. w altusach) ze względu na dużą ich zawartość w przesterowanych gitarach. 

5 minut temu, 1Ender napisał:

Każdy słyszy inaczej. Są tacy co subwoofer to za mało. 

Ale fakt - różni ludzie, różne potrzeby :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, 1Ender napisał:

Wg pomiarów, nie moich, niskie częstotliwości w P20s są w granicach 45 Hz. Kompletnie nic mi to nie mówi.. 

Nie znam się na Herzach kompletnie.. 

Dla mnie jest poprostu dużo niskich i tyle. 

Pozdrawiam 

Powiedziałbym że to jednak podstawowa wiedza

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, 1Ender napisał:

Phonar P20s. Konkretnie ten model. Głośniki pracują w osobnych komorach. Więc dolny głośnik jest oddzielony od pozostałych. Zwrotnica jest tak zaprojektowana, że dolny głośnik pracuje w roli suba. Ale pracuje też w wyższych zakresach pasma. 

Jak dla mnie czasami też basu jest bardzo dużo. Każdy słyszy inaczej. Są tacy co subwoofer to za mało. 

Pozdrawiam 

Rozumiem, że słuchałeś tych kolumn?

Ok jestem prawie zdecydowany.

Pozostaje nieubłagana i przykra kwestia wzmacniacza do nich.

Edytowano przez recluse
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, recluse napisał:

 

Jak ktoś ma propozycje wzmacniaczy i kolumn pod metal, to proszę pomóc koledze. 

Taka prośba, nie kupuj w CIEMNO!! To, że mi się podoba, nie znaczy, że Tobie będzie. Staraj się zawsze odsłuchać w miarę możliwości. 

Wzmacniacze pisałem CA A1, A5, A500. Rotel Ra 930, 931, 935. 

Kolumny może koledzy zaproponują z lokalnego rynku, np pod te lub inne wzmacniacze. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 1Ender napisał:

Wg pomiarów, nie moich, niskie częstotliwości w P20s są w granicach 45 Hz. Kompletnie nic mi to nie mówi.. 

Nie znam się na Herzach kompletnie.. 

Dla mnie jest poprostu dużo niskich i tyle. 

patrząc na zmierzoną przez portal audio.com.pl charakterystykę, P20S mają bardzo neutralne brzmienie niskich częstotliwości:

image.png.eb792d0949e123e588bce7334eb688af.png

tu link do artykułu: https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/121-phonar-p20s
Trochę podbite są wysokie, ale wg mnie ch-ka brzmienia tych kolumn jest raczej neutralna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, recluse napisał:

Po szybkim sprawdzeniu w pylonach siedzą głośniki tegoż producenta.

nie, w tych Pylonach są przetworniki STX (nisko- i średniotonowy) oraz Monacor (wysokotonowy).

7 godzin temu, recluse napisał:

Może się mylę, ale jakościowo p20s wygląda lepiej?

wg mnie pod względem wykonania P20S prezentują wyższy poziom. Natomiast bez odsłuchu i bezpośredniego porównania trudno przesądzać, które lepiej zagrają metal w określonym pomieszczeniu. Pewnie zdecyduje dostępność.

Edytowano przez wallace
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak ma być strzał w ciemno, to ja nie podejmę za kolegi decyzji, ani nie biorę odpowiedzialności jak nie będzie to. 

Może @mordor12 albo @tomek4446, albo ktoś jeszcze da propozycje kolumn i wzmacniacza do 1k??

@recluse to ile dokladasz do budżetu? Bo w 1k to nie widzę szans na zamknięcie.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie nikogo nie będę za nic obarczał odpowiedzialnością.

Zanim się zarejestrowałem spędziłem wiele wiele godzin na szukaniu informacji na interesujący mnie temat.

Jakiejś jednorodnej opinii nie znalazłem.

Jasne, że najlepszy byłby odsłuch, pomacanie itp.

Nie, no cały czas jest szansa na dopięcie ze wzmakiem klasy D z Aliexpress...

Jak już kupię kolumny to i kasa na wzmacniacz będzie się musiała znaleźć.

Jednak już nie drugie tysiąc...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...