Skocz do zawartości

"Metalowe" kolumny.


recluse

Recommended Posts

hmmmm

https://allegro.pl/oferta/2-kolumny-monitory-aktywne-elac-axiom-el-75-aktiv-7939173243

odpada kwestia wzmacniacza ale trzeba  by poszukać kogoś kto czegoś takiego słuchał

"Metalowe" kolumny dla każdego będzie znaczyc coś innego

Ja bym celował w focala ze wzgledu na energetyczność  tych kolumn lub własnei ELACa

Ale w tym budżecie jestem głupi co zaproponować

Coś poniżej ale tylko na zasadzie że "słuchałem innych kolumn tej firmy" rada prawdopdoobnie do kitu ale moze ktoś coś tu podpowie ?

https://allegro.pl/oferta/infinity-reference-71-mk2-7722334578

ELAC :

https://allegro.pl/oferta/kolumny-elac-el-110-7783634583

Do tego rotel 980/960 bX i może się okazać że jesteśmy "w domu"

Przy czym zaznaczam - kązdy z nas wyobraża sobei inaczej "jak ma to brzmieć"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1ender. piszesz:  

Cytat

Zwrotnica jest tak zaprojektowana, że dolny głośnik pracuje w roli suba. Ale pracuje też w wyższych zakresach pasma. 

Wiesz co to jest subwoofer, jak pracuje, jaka jest jego rola i charakterystyka, czym się charakteryzuje?  Przecież to, co napisałeś się wyklucza. Albo subwoofer jako osobny moduł pracuje w kolumnie głośnikowej będąc jego częścią tylko konstrukcyjnie. Albo obsługuje też wyższe zakresy pasma, I nie jest już subwooferem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro są też Bołersy P4

W połączeniu z rotelem oznacza (dla mnie) dość twarde kontrolowane granie. Ja takiego nie lubię i te kolumny połączyłbym z np. Advance acustics . Ale to 

Ciężko @recluse coś doradzać bo Ty też nie ułatwiłeś sprawy bo nie podałeś swojego punktu odniesienia, czyli tego jakie granie ci się podoba. (pisze o konkretnym zestawieniu)

Żebym był dobrze zrozumiany:

Jestem u człowieka który ma wzmacniacz lampowy (u większości ludzi w tym momencie pojawia się skojarzenie łagodnosci i ciepłoty grania) ale tym razem słyszę BARDZO precyzyjne twarde granie i szalenie wciągające. Co nie oznacza wcale że chciałbym taki dźwięk mieć "na codzień"

Na moje słowa że to twarde granie, facet odpowiada że wcale że nie bo miękkie .

Po co to piszę?

Po to byś uświadomił sobie jak różny odbiór jest tego samego dźwieku. Dlatego też mam obawy w doradzaniu czegokolwiek :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam za bardzo punktu odniesienia, nie jestem osłuchany.

Po części mogę(?) nadrobić to wyobraźnią...

Raczej ostro, twardo, bez dominacji tonów niskich czy wysokich.

To w większości szybka muzyka, sprzęt nie powinien się w niej gubić, zlewać w jakąś "kluchę".

W sumie wyobrażam sobie, że powinen on najwierniej oddawać zamysł twórcy...

Dlatego wydawało mi się że nieszczęsne p20s mogą być odpowiednie.

No dość tego wymądrzania się.

Dobrze aby jakość produktu była akceptowalna...

Zdaję sobie oczywiście sprawę z zależności kasa - jakość, niemniej byłoby miło gdyby się nie zepsuł od razu...

I tu doświadczenie myślę, że ma kapitalne znaczenie.

Z drugiej strony mój brak osłuchania najpewniej sprawi że cokolwiek zakupię - będę zadowolony...

W ogóle trochę żałuję założenia wątasa w związku z "aferą", która się chyba od niego rozpoczęła.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ten tego, szansa to może i jest.

Nie wiem tylko jak się będzie zapatrywać na to obsługa - ściemniać, że chcę kupić nowy  sprzęt nie zamierzam...

Dość krępująca sytuacja, a jeszcze specyfika nagrań które użyłbym do sprawdzenia może być podejrzewam odległa od gustów sprzedawcy i klientów...

Mimo, że celowo przesadziłem z tymi procentami w pierwszym poście to jednak dobrze określają one priorytety. 

No wiem, że jestem trudnym przypadkiem (może beznadziejnym?).

Edit.

Chwila kwerendy w google i znaleziony cytat: "Przy wejściu przywitała mnie kartka z napisem "po co przychodzisz na odsłuchy, skoro planujesz zakup sprzętu w internecie" ."

Chodzi o salon w moim (powiedzmy - mieszkam niedaleko) mieście.

Pozdrawiam

Edytowano przez recluse
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to słuchaj zależy od salonu u nas nie ma problemu. Przychodzisz mówisz i i tak gadamy. Ale wiadomo salon to salon nasze podejście jest inne. Inni zaczynają podchodzić lepiej więc rozumiem że moje działania zostawia coś za sobą.

Wracając do tematu.

Nie wiesz co lubisz i chcesz kupić. Moim zdaniem to totalnie nie tędy droga. Jeśli salony stawiają opór to chociaż idź do media. Co kolwiek posłuchaj.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@recluse będę z tobą szczery i powiem Ci , że generalnie pod słuchany przez Ciebie gatunek muzyczny ciężko jest złożyć zestaw , a już czym bardziej w takiej kwocie. Problem jeszcze większy robi fakt, iż tak naprawdę nie wiesz co Ci się podoba, jaki chciałbyś osiągnąć dźwięk no bo skąd masz wiedzieć jak nie słuchałeś jakiś zestawów. To zrozumiałe.

Od siebie dodam , że ta muzyka wymaga precyzji, rytmu, selektywności, ale bez jasności, ostrości, krzykliwości bo zamiast delektowania słuchu będzie katorga. Sprzęt musi oddać zarazem ciężar tego gatunku, nie może być chudo, lekko. Ważną rolę odgrywa tutaj średnica, ważne aby nie była wycofana, a wręcz obecna, szczególnie ta niższa gęsta, barwna, mięsista. Wyższa może być delikatnie wycofana. Niskie tony szybkie, mocne , dobrze kontrolowane, a wysokie obecne, ale soczyste, rozdzielcze. Tak grający set powinien sobie poradzić z taką muzyką bez problemu. Ale złożyć taki zestaw nie jest łatwo wbrew pozorom. Więc trzeba gdzieś iść na kompromisy.

I tutaj przede wszystkim Twoja rola, aby zobaczyć na jakie kompromisy możesz pójść, jakie brzmienie jest Ci bliższe. Musisz po prostu odsłuchać kilka zestawów, aby się przekonać na własne uszy jak to z tym jest.

Masz daleko do @S4Home ? Piotr z pewnością Ci pomoże bez robienia problemów. Ładna pogoda, a w pobliżu kilka ciekawych miejsc do obejrzenia, poznania ich historii.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki zestaw i to co pisze Mordor jest świętą racją. Z jednej strony chcialbym Ci polecić kolumny vintage z dużą membraną niskotonowca i krótkim skoku ale z drugiej, nie poradzisz sobie z takimi kolumnami. Potrzebny jest wydajny wzmacniacz, jednocześnie z wysokim DF ale też z nasyconą srednicą. Np rotel 980bx. Tylko, ze on juz przekroczy albo akurat zmiesci się w budzecie.

Metal to obok klasyki najtrudniejszy gatunek.

Bardzo dobrze sprawdzają się wzmacniacze lampowe w PP na El84 ale też poza zasiegiem finansowym...

Wydaje się trochę za niski ten budżet...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit miałbym do Ciebie ogromną prośbę. Czy mógłbyś polecić jakieś starsze kolumny , na większym głośniku niskotonowym właśnie pod metal? Kwota to 1K-2K.

Mam właśnie wzmacniacz Rotel Ra 980 Bx i to prawda, do metalu jest on rewelacyjny, osobiście porównywałem go z kilkoma innymi wzmacniaczami i w tej muzyce to co on potrafi zrobić to poezja. Ale problem jest właśnie z kolumnami.

Przepraszam , że się tak "wtryniam" w watek, ale myślę, że jeżeli nie sam autor to też inni skorzystają co szukają pomocy w takiej muzyce. A to ciężki temat do ugryzienia.

Ciężko znaleźć kogoś kto może coś polecić ze starszych kolumn, bo z tymi nowymi w normalnych pieniądzach to średnio w takiej muzyce.

Edytowano przez metal1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z tych nowych musisz zainwestować duzo w kolumny. Ja gram na Kudosach super20. Są na 18cm ale pokoj ma 14m więc bardzo żaluję, ze choć 20 czy 22 nie mogę dać.... Ale ladne puffff ze stopy uzyskuję. Kudosy są piekielnie szybkie. Daj mi chwilkę na zastanowienie i przewertowanie A i O.

A na jakich kolumnach w tej chwili grasz? I czy masz preferencje co do wysokich? Tytan jest dobry do metalu ale do rotela bardziej jedwab bym polecił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, na spokojnie. Nawet jak czegoś nie ma obecnie na A lub Olx , a coś jest wartego uwagi to też możesz napisać. Chodzi o to na co mniej więcej zwrócić uwagę. Strasznie trudno otrzymać gdziekolwiek takie informacje, a Ty masz sporą wiedzę więc super , że się podzielisz.

Piękne masz kolumny, Słyszałem co prawda znacznie tańsze Kudos  X2 wraz z Naim 5si i bardzo ciekawie to grało. A co dopiero model super20. Ale to i od razu wzmacniacz znacznie lepszy musiałby być.

 

Edytowano przez metal1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...