Skocz do zawartości

Moja przygoda z pułapkami basowymi


Kraft

Recommended Posts

Cienki , a'la narzuta , gruby typowy taki ~1cm grubości (zbity) , wymiarowo 2m x 1,2m (na oko) , ustawiałem przed kolumnami tak iż krańce koców były równo z kolumnami , niekiedy koc bliżej środka jeśli kolumny były rozstawione ponad 2m.

Im grubszy koc tym większe "wytłumienie" , są wady / zalety , ja tam jednak wolę trochę echa niż takie sterylne słuchanie. Może obadam progsem z av mikrofonem jak to się zmienia ...

Testuj

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Cienki , a'la narzuta , gruby typowy taki ~1cm grubości (zbity) , wymiarowo 2m x 1,2m (na oko)

Czekaj, bo nie rozumiem. To cienki, czy gruby? Czy dwa naraz? 1 cm??? Mój najgrubszy koc ma niecałą połowę tego. 

 

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Może obadam progsem z av mikrofonem jak to się zmienia ...

Dobry pomysł. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar na pusto , oraz z 2 różnymi kocami przy tym samym ustawieniu , co dziwne przy najgrubszym headroom pokazał niższą wartość.

Nie podaje który pomiar czego dotyczy , miej Kraftcie zabawę w rozszyfrowywaniu , ew. w logicznym podsumowaniu tego co wcześniej pisałem o kocu , gdyż na wykresach to widać :P 

Wartościami dB nie ma co się przejmować , są zależne od podkręcenia volume zapewne , obstawiam ,że przy jakiś 90dB mogłyby być większe różnice gdzieniegdzie.

pomiar.jpg

waterfall1.jpg

waterfall2.jpg

waterfall3.jpg

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.06.2019 o 10:59, Kraft napisał:

Tom, to co piszesz stoi w sprzeczności z obserwacjami w naturze. Na każdym zdjęciu przedstawiającym profesjonalnie wykonane aranżacje akustyczne pochłaniające pułapki basowe są ustawione w rogach pomieszczenia lub w punktach kumulacji ciśnienia na ścianach. Nie wiem zatem jak "ugryźć" Twoją teorię, że tam właśnie są najmniej skuteczne. Czyżby miliard Chińczyków się mylił?

Jak już mam Cię na linii, to chciałem jeszcze zapytać, czy wiesz coś może o działaniu absorberów poniżej częstotliwości Schroadera w danym pomieszczeniu? Chodzi mi o to, czy absorber, ustawiony np. na ścianie za kolumną, działa poniżej tej częstotliwości na tych samych zasadach, na jakich pochłania częstotliwości średnie i wyższe? Czyli, że pochłania fale, które "lecą" w jego kierunku i na niego padają. Czy może poniżej tej częstotliwości absorber pochłania skutecznie tylko jeśli jest w umieszczony w miejscach kumulacji (albo osłabienia, jak piszesz) ciśnienia akustycznego, bo podlega działaniu zjawisk falowych?

Kraft, nie jest to moja teoria tylko fizyka.

Absorbery szerokopasmowe/pochłaniające wykorzystują porowaty materiał by wyhamowywać prędkość cząsteczek dźwięku. W związku z tym występują pod angielskimi nazwami velocity lub porous absorbers. Ich skuteczność najbardziej zależy od prędkości cząsteczek dźwięku. (tam gdzie prędkość cząsteczek jest mała lub 0 są prawie nieskuteczne)

 Przy ścianie, w rogu gdzie ciśnienie akustyczne jest najwyższe prędkość cząsteczek dźwięku jest najmniejsza. (bo fizycznie cząsteczki nie mają się gdzie przemieszczać)

To jest podstawowy powód dla którego umieszczanie tam absorberów szerokopasmowych w celu tłumienia niskich tonów nie przynosi oczekiwanego efektu.

Teraz pewnie przychodzi każdemu do głowy pytanie - gdzie umieścić takie absorbery by ich skuteczność była najwyższa dla częstotliwości którą planujemy wytłumić...

Tutaj przytoczę podstawową zależność prędkości cząsteczek w zależności od ciśnienia akustycznego: (p = ciśnienie, v = prędkość)

poroese-absorber.png

 

Krótko mówiąc: prędkość cząsteczek dźwięku jest największa w 1/4 długości fali - czyli prędkość jest przesunięta o 90* względem ciśnienia akustycznego.

np. dla 80Hz musielibyśmy umieścić taki absorber ok 100cm od ściany aby uzyskać najwyższą skuteczność. 

W profesjonalnych adaptacjach nie widzimy tak umieszczonych absorberów bo po pierwsze ograniczyłoby to użyteczną przestrzeń, a po drugie chcemy traktować szersze spektrum częstotliwości. Rozsądnym kompromisem w takim razie jest umieszczenie takich absorberów w rogach. (co daje względnie większe odsunięcie od odbijającej powierzchni)

 

Odnośnie działania poniżej częstotliwości Schroedera (najczęściej okolice 250Hz) moim zdaniem znaczenie ma lokalizacja absorbera z uwzględnieniem prędkości cząsteczek.

Niekoniecznie wtedy np. umieszczenie w miejsach pierwszych odbić będzie najlepszą lokalizacją dla częstotliwości poniżej 250Hz.

Jeżeli chodzi o średnie, wysokie tony to najbardziej odczuwalne (niekoniecznie najlepsze) będzie umieszczenie w miejsach pierwszych odbić.

Np. na poniższym przykładnie skupiłbym się na redukcji odbić występujących po 3,4ms. (czyli np. od tylnej ściany jeżeli siedzi się od niej o 60cm).

 

 

IR.thumb.jpg.6ffaeb832485ad394d5ef6a9d03c98ab.jpg

 

Chyba założę bloga, żeby zebrać tam wiedzę i doświadczenia tak aby ułatwić dotarcie do takich tematów i nie czytać wielu wątków na forum...

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tom.O napisał:

Rozsądnym kompromisem w takim razie jest umieszczenie takich absorberów w rogach. (co daje względnie większe odsunięcie od odbijającej powierzchni)

A tego, to nie rozumiem. O ile w punkcie kumulacji na ścianie mamy częściowo swobodny przepływ fal (prostopadła hamuje, ale równoległa nie musi), to w rogu już obie fale muszą wyhamować (rozpatrujemy tylko dwa wymiary). Gdzie tu zatem kompromis i "większe odsunięcie od odbijającej powierzchni"? Przecież absorber w rogu jest maksymalnie dostawiony, a nie odsunięty od odbijających powierzchni?

PS Jakbyś Tom był tak miły i zerknął w przyszłym tygodniu do tematu "Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?". Będziemy tam z kolegami zamieszczać wyniki naszych zabaw z pomiarami pomieszczeń w REW-ie i bardzo nam się przyda pomoc w interpretacji uzyskanych danych.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kraft napisał:

A tego, to nie rozumiem. O ile w punkcie kumulacji na ścianie mamy częściowo swobodny przepływ fal (prostopadła hamuje, ale równoległa nie musi), to w rogu już obie fale muszą wyhamować (rozpatrujemy tylko dwa wymiary). Gdzie tu zatem kompromis i "większe odsunięcie od odbijającej powierzchni"? Przecież absorber w rogu jest maksymalnie dostawiony, a nie odsunięty od odbijających powierzchni?

PS Jakbyś Tom był tak miły i zerknął w przyszłym tygodniu do tematu "Dirac Live i Room EQ Wizard - leki na całe zło?". Będziemy tam z kolegami zamieszczać wyniki naszych zabaw z pomiarami pomieszczeń w REW-ie i bardzo nam się przyda pomoc w interpretacji uzyskanych danych.

Tak jak piszesz równoległa fala nie hamuje, ale powierzchnia boczna absorbera jest bardzo mała.(np. 0.1m2 w stosunku do powierzchni czołowej 0,5m2 dla absorbera 50x100x10cm)  Odnośnie umieszczenia w rogu to mam na myśli coś takiego jak na rysunku w celu lepszego wykorzystania zasady 1/4 długości fali.

Odnosnie udzielania się w tematach to staram się uczestniczyć w ciekawych dyskusjach i jedna z takich jest Dirac Live:) (w miarę wolnego czasu) Fajnie jakby udalo się załączyć do dyskusji wyniki pomiarów, a nie tylko wykresy.

84C34877-D6DF-4D09-B35E-4E6A4B567B71.jpeg

Edytowano przez Tom.O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tom.O napisał:

Odnosnie udzielania się w tematach to staram się uczestniczyć w ciekawych dyskusjach i jedna z takich jest Dirac Live:) (w miarę wolnego czasu) Fajnie jakby udalo się załączyć do dyskusji wyniki pomiarów, a nie tylko wykresy.

Świetnie! Myślę, że załączeniem plików pomiarowych nie będzie problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 month later...
1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Ja zawiesiłem się z zakupem i mam różne myśli, robić samemu, kupić na próbę, nic nie robić ...

Pułapki kupiłem w Mega Acoustic 5 szt. takie :

https://allegro.pl/oferta/naroznik-akustyczny-pulapka-basowa-pb-mp-120x20cm-6490201656?reco_id=b8ed2ced-4684-11ea-9785-ecf4bbd6ff00&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

testowałem je jeszcze przed DDRC-24 , wg. mnie niewiele wniosły , odczuwalnej poprawy / braku dudnienia/ na basie nie dostrzegłem. Ale jak już mam to wstawię w narożniki , tak proforma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446, nie wiem, jak u Ciebie aktualnie z aranżacją akustyczną, ale jeśli oprócz tych pułapek nic nie masz, to może lepiej wypróbuj je jako absorbery szerokopasmowe w miejscach pierwszych odbić (np. za kolumnami, z boków lub za miejscem odsłuchu). Powinny w tym zastosowaniu wnieść więcej. Są chyba na tyle sztywne, że będą stały same, bez montażu, więc pole do prostych eksperymentów spore. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi rzeczywiście w niskim paśmie może być słabo, niezależnie od tego jaką ilość zapakujesz do pokoju.

Kraft dobrze radzi, ustawione obok siebie w pierwszych odbiciach, powinny dać jednak poprawę całości.

Ja myślałem o walcach min. 30 cm średnicy, ew. o takich cudach

Prawdę powiedziawszy ostatnio chodzi mi po głowie, zrób to sam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Pboczek napisał:

Z tymi rzeczywiście w niskim paśmie może być słabo, niezależnie od tego jaką ilość zapakujesz do pokoju.

Wstawienie tych pułapek basowych to była ostatnia deska ratunku przed zakupem DL. Niestety nie zadziałało . pułapki są mobilne więc będę mógł poeksperymentować.

13 godzin temu, Pboczek napisał:

Ja myślałem o walcach min. 30 cm średnicy, ew. o takich cudach

Sam wiesz , że jak nie sprawdzisz to się nie przekonasz , gotowych recept raczej nie ma.

Czekam na dostawę do firmy czegoś takiego

https://www.coswick.com/wood-wall-panels/acoustic/

jestem ciekaw czy te panele coś wnoszą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym w niskich również raczej nie będzie szału.

Myślę żeby zakupić na próbę ze dwa, trzy wałki wełny mineralnej lub drzewnej i wsadzić je do pokoju tak jak stoją, posłuchać czy coś wnoszą.

Jeżeli będzie efekt, zakupić papierowe tuby szalunkowe i zapakować do nich wełnę, zatkać od góry drewnianymi denkami i dać to do tapicera żeby obił materiałem. Nie liczyłem jeszcze kosztów ... 🙂

 

Wełna jak to wełna do kupienia wszędzie.

Tuby kartonowe też są wszędzie np.

http://www.szalunki-kartonowe.pl/strona/rury-szalunkowe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...