Skocz do zawartości

Moja przygoda z pułapkami basowymi


Kraft

Recommended Posts

W ramach planowego rozwijania mojego systemu odsłuchowego przyszedł czas na zakup pułapek basowych. Z niezbyt szerokiego asortymentu rynkowego wybrałem okrągłe pułapki basowe Premium oferowane przez firmę Addictive Sound, które zamówiłem w ilości dwóch sztuk. Dlaczego akurat te? Po pierwsze z powodu rurek CO, które uniemożliwiają mi wstawienie w rogi pułapek trójkątnych. Te w kształcie walca były jedynym wyborem. Po drugie z powodu atrakcyjnej ceny. 299 zł za estetycznie wykonaną pułapkę tego typu to cena konkurencyjna (w ofercie firmy jest nawet model jeszcze tańszy - za 225 zł - choć nieco uboższy). 

pulapka_ciemnyszary_asound-400x400.jpg.0af430fa1d9f42530a087aea4e31995c.jpgAD2.jpg.0c3a113ed798d4b1ed6d3206c7cfdf68.jpg

Transakcja przebiegła bez problemu. Pułapki przybyły solidnie zapakowane. Na żywo okazały się trochę grubsze niż spodziewałem się po zdjęciach. Ważniejsze, że okazały się też ładniejsze. Są naprawdę estetycznie wykonane. starannie lakierowane dekle, ładny i dobrze naciągnięty materiał i dopełniający całości znaczek producenta. Bardzo dobrze wpisały się w estetykę mojego wnętrza. Okazuje się, że ustrój akustyczny, nawet w zwykłym użytkowym wnętrzu, nie musi być estetycznym kompromisem, a może być ozdobą. Duży plus.

Ustroje zamierzam odsłuchiwać w czterech ustawieniach. Po dwa (ustawienia "A" i "B"), ale też pojedynczo ("C" i "D"). W ustawieniu "A", "C" i "D" pułapki będą stały na podłodze, natomiast w ustawieniu "B", jedna na podłodze, a druga zostanie umieszczona pod sufitem.  

AS01.jpg.875f7e4acb6df66955ed2c195e8fb876.jpgAS02.jpg.f51e050731bd5f83f25de6ed4bea1012.jpgAS03.jpg.1eb82784825f6da71c8497ea4fd06685.jpgAS04.jpg.19ad7b1f2025bc974dd9868413d1ea4f.jpgAS06.jpg.b0c2cd1b1cd183302b331fa6678e92c8.jpgAS05.jpg.3726481e71abf64c1b92685738608b5c.jpg

Na razie tyle. Za kilka dni zacznę pisać relacje z odsłuchów. Na zaostrzenie apetytu napiszę tylko, że zmiany są wręcz... miażdżące.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Daj znac @Kraft jak tylko ogarniesz testy bo jestem mega ciekawy efektow. U mnie wjechaly panele grubosci 150mm z welny za kolumny, ale tak jak sie spodziewalem i jak wynikalo ze specyfikacji w kwestii najnizszych tonow nie ma drastycznej poprawy 🙂 wiec pulapki basowe sa w mojej strefie zainteresowan 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemek Ost, obiecałem relację, więc nie wypada się nie wywiązać. Testów dokonywałem głównie na utworach z kontrabasem oraz z mocnym i nisko schodzącym basem "z klawisza" lub preparowaną gitarą basową. Było też kilka kawałków z basem nie bardzo niskim, ale za to wyczynowo szybkim.

Kilka przykładowych kompozycji:

Chris Jones - Long After You're Gone
James Blake - Limit To Your Love
Thundercat - Uh Uh
SBTRKT - Wildfire
Diana Krall  - S' Wonderful 
Hellmut Hattler - Siesta
EST - Seven Days Of Falling
Felix Laband - Miss Teardrop
Massive Attack - Angel

Sprawdziłem wszystkie ustawienia o których pisałem we wstępie. Niestety wyniki mocno mnie rozczarowały. Otóż nie byłem w stanie (przynajmniej z całkowitą pewnością) stwierdzić różnic w ustawieniach z pułapkami i bez. Czasem wydawało mi się, że różnice są do usłyszenia, ale kolejne odsłuchy nie bardzo to potwierdzały. Miazga i totalna klapa.

Jeśli koniecznie miałbym napisać, jakie zmiany wydało mi się usłyszeć, to byłoby to wzmocnienie najniższych częstotliwości (ale tych naprawdę już subwooferowych) i być może lekka poprawa gry kontrabasu. Miałem jednak również wrażenie, że bas całościowo stał się w pomieszczeniu bardziej nieokiełznany. O ile nie było tego słychać w miejscu odsłuchu, to rezonanse w niektórych innych miejscach pokoju uległy wzmocnieniu i tam bas bardziej dudnił. To dziwne, bo spodziewałem się czegoś zupełnie odwrotnego. Może jednak mi się tylko zdawało. Problem z odsłuchem porównawczym pułapek basowych jest taki, że są one całkiem spore i ciężkie. Trzeba te kloce dźwignąć, wynieść z pokoju, odstawić, co powoduje lekkie podniesienie ciśnienia i ma niewiadomy wpływ na następujące po tym akcie wrażenia słuchowe. Być może fakt, że po każdej zmianie słyszałem różnice był spowodowany tylko tym. Ogólnie stwierdziłem, że zmiany nawet jeśli zaszły, to nie podążyły w zamierzonym przeze mnie kierunku i nie były warte wydanych pieniędzy. Spodziewałem się, że pułapki poprawią czytelność i szybkość basu, a to nie nastąpiło. Dzisiaj postanowiłem więc pułapki odesłać.

Być może wpływ na taki a nie inny wynik testu miały dwie okoliczności. Po pierwsze już przed zakupem pułapek miałem w pokoju zainstalowane kilka absorberów z pianki i ogólnie nie miałem większych problemów z dudnieniem basu. W tym aspekcie nowe ustroje nie mogły się więc wykazać. Po drugie, ze względów estetycznych zdecydowałem się tylko na rozmieszczenie dwóch sztuk. Być może przy 4 lub 8 sztukach efekt byłby inny.  

Naprawdę żałuję, że wyszło, jak wyszło, bo pułapki Addictive Sound są bardzo ładne i do tego wyglądają cholernie audiofilsko. Miło byłoby mieć je we wnętrzu;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mnie tym zasmuciles, ja co prawda chcialbym osiagnac cos innego - Nie chce zmieniac brzmienia niskich tonow a jedynie wyeliminowac dudnienie przy niektorych specyficznie nagranych plytach... mozliwe ze tez kiedys je wezme na testy, ta firma ma rowniez takie typowo narozne nie wiem czy to bylaby tylko kwestia ksztaltu i wygladu czy jednak roznica w pracy ustroju. Sytuacja do testow idealna to taka w ktorej mieli bysmy kilka rodzajow pulapek... od tych z welny, po pianki, a konczac na tych strojonych pod poszczegolne uciazliwe czestotliwosci. Niestety z tymi ostatnimi nie ma pewnie mozliwosci wziecia na testy a przy braku efektow odeslac. Bedziesz cos dalej dzialal w kwestii basu czy pogodziles sie z tym i bedzie jak jest? 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft, a jak to się ma do zmian, ktore są cytuję " miażdżace".

Z tego co pamiętam to Twoje pomieszczenie ma trochę ponad 20m2. Moje jest dwukrotnie mniejsze. U mnie 2 szt spowodowały poprawę ale nieznaczną. Po skonczeniu adaptacji w zakresie wysokich i srednich czestotliwości dokupię jeszcze prawdopodobnie 4szt. Trochę wieksze niz standardowe. Tak na ucho ta ilość powinna ucywilizować bas w moim pomieszczeniu.

Czyli 2szt u Ciebie nie mogły fizycznie spowodować rewolucji.

Gosciły tez u mnie takie strojone pod konkretne częstotliwosci. Nie sprawdziły się. Nie trafiały dokladnie w częstotliwosci, ktore mnie interesowały ale byly zblizone. Owszem niby likwidowały gorki ale cierpialy inne pasma. Z basem jest najcieższa walka....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemek Ost, być może umeblowaniem pokoju, absorberami z pianki oraz odpowiednim doborem miejsca odsłuchowego osiągnąłem na tyle dobre efekty, że dwie pułapki basowe niewiele w tym układzie mogły zmienić. A co do tego, co dalej? Pułapki miały być tylko kolejnym krokiem, a nie finałem. Za taki uważam zakup cyfrowego korektora akustyki. Zanim jednak do tego dojdę będę jeszcze walczył z dyfuzorami. DSP zostawiam sobie na koniec.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku miałem podejrzenia, że tego typu ustroje wiele nie zdziałają. Wspominał o tym, może w sposób nieco bardziej pośredni, ale jednak, także Bartek - falę stojącą generuje cała powierzchnia równoległych ścian. Patrząc jaki procent pokrycia stanowią testowane pułapki...  Najlepszą opcją pozostaje absorber membranowy w postaci dodatkowej ścianki z k-g oddalonej od ściany pomieszczenia, z przestrzenią wypełnioną wełną :) Jakby się przyłożyć i mieć kogoś do pomocy, aby skończyć przed piętnastą, to może nawet żona by nie zauważyła ;)

Swoją drogą, szkoda, że nie zaopatrzyłeś się w sprzęt pomiarowy. Ciekawy jestem czy coś by można był zaobserwować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, nowy78 napisał:

falę stojącą generuje cała powierzchnia równoległych ścian. Patrząc jaki procent pokrycia stanowią testowane pułapki...  Najlepszą opcją pozostaje absorber membranowy w postaci dodatkowej ścianki z k-g oddalonej od ściany pomieszczenia, z przestrzenią wypełnioną wełną :)

To zależy. Niektóre mody mają kulminację na całej ścianie, niektóre w rogach, a te wyższego rzędu w jeszcze większej ilości miejsc. Nie można tak generalizować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, nowy78 napisał:

Najbardziej upier....e są jednak mody osiowe najniższych rzędów, generowane pomiędzy równoległymi powierzchniami. 

Niekoniecznie. Ja mody "całościenne" mam przy 32 i 36 Hz. Nie są to częstotliwości szczególnie eksploatowane w muzyce rozrywkowej, a po drugie, mój punkt odsłuchowy znajduje się w ich przypadku w idealnym miejscu. Tam gdzie nie ma ani wzmocnienia, ani osłabienia fal o tych długościach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 minut temu, audiowit napisał:

Nowy78, przesuwasz się lub kolumny kilka cm...

Kilka centymetrów raczej nie załatwi sprawy przy falach mających długości liczone w metrach. Np u mnie, idąc po pokoju dokładnie słyszę, gdzie jest strzałka a gdzie węzeł fali. Ale fakt, wyjechanie z kolumnami na środek pokoju sporo zmienia. Tyle tylko, że niestety nie mam osobnego pokoju, przeznaczonego na pomieszczenie odsłuchowe ;)

2 minuty temu, Kraft napisał:

Niekoniecznie. Ja mody "całościenne" mam przy 32 i 36 Hz. Nie są to częstotliwości szczególnie eksploatowane w muzyce rozrywkowej, a po drugie, mój punkt odsłuchowy znajduje się w ich przypadku w idealnym miejscu. Tam gdzie nie ma ani wzmocnienia, ani osłabienia fal o tych długościach.

Sądząc po częstotliwościach mówisz zapewne o pierwszych modach półfalowych. Zauważ, że kolejne występują co pół fali. Masz więc je na 64 i 72 Hz. Te częstotliwości generują fale stojące w taki sposób, że strzałka znajduje się na środku pokoju ( podczas, gdy dla pierwszych modów jest tam węzeł, a strzałka przy ścianach) i to one będą raczej miały większe znaczenie przy odsłuchach w Twoim przypadku. Poza tym rezonanse w okolicach 30 Hz nie są takie straszne. Przeciętne kolumny kończą się przy jakichś 40 Hz i lekka "pomoc" niżej może być nawet wskazana ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka metrów przy otwartej przestrzeni. Przy 18hz bas pojawiał się w najróżniejszych miejscach w moim domu :). A ja uważam, ze czym niższa czestotliwość tym trudniejsza w opanowaniu. Na szczeście ;)? w tym momencie w głównym systemie az tak niskich czestotliwosci, nie mam. I na szczeście mogę dowolnie przesuwac i miejsce odsluchowe i kolumny. U mnie kilka, kilkanascie cm potrafi duzo zmienić.

Kraft, jesli masz mody w okolicach 30hz, to masz i takie o wyzszych np 70-80hz. Te juz są dokuczliwe. I na te dzialają juz pułapki, ktore masz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Poza tym rezonanse w okolicach 30 Hz nie są takie straszne. Przeciętne kolumny kończą się przy jakichś 40 Hz i lekka "pomoc" niżej może być nawet wskazana ;)

Dokładnie tak, Dlatego mody najniższych częstotliwości nie powinny być szczególnie destrukcyjne.

Pierwszy mod "narożnikowy" mam przy ok. 48 Hz i na niego pułapki basowe jakie kupiłem chyba za bardzo nie działają. Ich skuteczne pochłanianie zaczyna się pewnie nieco wyżej. Być może dlatego nie usłyszałem różnicy. Na kolejne mody przy 65 i 72 Hz trochę już działają absorbery piankowe, kanapa i regały z książkami, więc znowu nie było pola do popisu dla pułapek basowych. W pomieszczeniu o innych wymiarach sytuacja mogłaby być inna.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianki nie mogą działać na te najniższe częstotliwości, po tym jak robilem u siebie testy z panelami grubosci 150mm, mam watpliwosci czy welna na to w ogole w znaczacy sposob wplywa...  testowal ktos z was a wlasciwie porownywal bas trapy z welny z takimi  jak ponizej (lub o podobnej budowie z innych firm)?

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/corner-bass-trap-cbt-rezonansowa-pulapka-basowa/

wstawienie takich 2 szt to pokoju 20m2 moze znaczaco poprawic sprawe tych fal stojacych (jakos sceptyczny do tego jestem)? Czy dalej sie bedziemy rozbijac o te rownolegle powierzchnie i bez calej sciany zrobionej w formie absorbera membramowego nie ma w ogole o czym rozmawiac i szkoda kasy ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Przemek Ost napisał:

Pianki nie mogą działać na te najniższe częstotliwości

Na najniższe pewnie nie, ale na na takie od 65-75 Hz już trochę tak (w tabelce współczynniki pianki ok. 15-20 cm). Na najniższe (np. 30 Hz) i wełna nie pomorze, ale tak, jak pisałem, one niekoniecznie muszą być bardzo dokuczliwe. 

basstrapkostkatabelka.jpg.d7571ebe4d1614057ec9ec0d1e8452d4.jpg

Może spróbuję tego Corner Bass Trap CBT. Parametrami chyba idealnie pasuje do moich rezonansów. Pytanie, ile ich trzeba wstawić, by uzyskać wyraźną poprawę? Jedną, dwie, czy cztery?

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kraft napisał:

Sprawdziłem wszystkie ustawienia o których pisałem we wstępie. Niestety wyniki mocno mnie rozczarowały. Otóż nie byłem w stanie (przynajmniej z całkowitą pewnością) stwierdzić różnic w ustawieniach z pułapkami i bez. Czasem wydawało mi się, że różnice są do usłyszenia, ale kolejne odsłuchy nie bardzo to potwierdzały. Miazga i totalna klapa.

Niestety, ale muszę dołaczyc do rozczarowanych. Ja testowałem Basstrap-y Premium z Mega.. i niestety mam ten same wrażenia co Ty. Ustroje nie wniosły nic co by było jednoznaczenie słyszalne, tak więc po przełomowych jak dla mnie spreżynach nastepny etap to pewnie mod wzmaka, ale to za jakis czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W krakowskim audiotrendcie mieli multum ustrojów (podobno ustawionych przez profi firmę), a dźwięk kompletnie z dupy co też przyznawali . Teraz widzę na fejsie ,że zmienili o 90st ustawienie sprzętów , widać inaczej nie dało rady poradzić na problemy akustyczne.

Także może być tak jak piszecie ;) odpowiednie ustawienie kolumn to podstawa

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo to prawda Kuba. Faktem jest, ze akustyka to podstawa i nic tego nie zmieni!!! Tylko, ze profesjonalnie zrobiona, a co za tym idzie ogromna kasa napewno większa niz przecietna elektronika w naszych domach. To, że kupimy pulapki za 200zł i ustroje szerokopasmowe za 100 moze pomoc lub zaszkodzić. Bylem w kilku pomieszczeniach w sposob profesjonalny zrobionych. One troszkę inaczej wyglądają niż handmade by Kraft  ( bez urazy )czy pulapki z rur. Mieszkasz w Krakowie przejdź sie do ICE. Zwróć uwagę na rozklad balkonow i na sciany. No i na panele nad sceną.

Mój kolega robił adaptację w 30m2. 40 000zł. Ale działa.

Jutro wkleję zdjęcia profesjonalnych paneli ktore wlasnie odbieram. Jutro ich jeszcze nie zamontuję ale zdjęcie mogę zrobić.

Kiedyś w ktorymś watku smialiscie się ze mnie jak proponowalem pułki z ksiazkami w naroznikach. One dzialają, podobnie jak kanapy, fotele, łożka ( tapicerowane). To jest sprawdzone rozwiazanie. Nie ma co się wyglupiać z jakimis obrzydliwymi ustrojstwami w pomieszczeniach w ktorych żyjemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...