Skocz do zawartości

Pytanie odnośnie muzyki przez raspberry pi 3


karol2

Recommended Posts

Ja nic Ci nie zarzucam :)

Też czytałem te opinię i mam swoją w której twierdzę, że jest inaczej.

Być może nakładki za tysiaka grają lepiej, pewnie tak, ale według mnie Digi+ Pro nie gra ostro, zwłaszcza przy porównaniu z USB.

Mój laptop ma swoje lata, więc może to jego wina. Ale DacMagic 100 w swoim czasie uchodził za bardzo dobry DAC po USB. A jednak malinka z hatem zdeklasowała to USB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta opinia że digi pro gra ostro jest trochę przesadzona, prawdą jest,że gra jaśniej niz digi one i dlatego na niektórych utworach zwłaszcza z lat 70-80 może się wydawać ostro. Digione w moim przekonaniu gra jednak lepiej, bardzie równo i lepiej separuje dźwięki. Sprawdzałem obie i mam zdanie wyrobione na ten temat choć przez parę miesięcy używałem digipro to jednak wrocilem do tej drugiej aczkolwiek wiadomo, że w innej konfiguracji może być inaczej. Nakładki z dac w niczym nie przewyższały dac-a w magnacie a wręcz grały zbyt basowo. 

Kupywałem w botlandzie jest u nich 30 dni na zwrot i spokojnie można sobie każdą przetestować, zero problemów ze zwrotem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak trzeba będzie zrobić. Kupię na testy hifiberry Digi pro i jeśli nie będzie zbyt ostro to zostanie. A druga kwestia to porównanie z graniem po usb. Jeśli nakładka nie będzie dużo lepsza to zostaje przy usb albo wręcz w ogóle rezygnuje z maliny. Trochę wkurza mnie, że np przychodzę i nie gra. Reset maliny, raz pomoże raz nie, czasem muszę jeszcze zrobić reset routera i wtedy dopiero gada to wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostanę póki co przy Moode. Wkurza mnie ta niestabilność sieciowa. Dzisiaj ku mojemu zaskoczeniu wywaliło mi pierwszy raz z sieci chromecasta. W apce Fing skanuję wszystkie IP w domu i zgłaszają się smartfony, komputer, TV, dekodery sat, blu-ray, Access Pointy, kotłownia itd a maliny i chromecasta nie ma. Reset maliny, reset routera i dopiero żyje. Działam po wifi. Spróbuję po kablu, ale z Pi2 też miałem te same problemy. Dopiero np jak uruchamiam po kablu ale przez switcha rusza. Ustawie malinie na sztywno IP i zobaczymy czy to coś zmieni.

 

I jeszcze jedna głupota. Np nie widzę IP maliny, ale uruchamiam Spotify i gra. Chcę Tidala i nie rusza, nie widzę w BubbleUpnp maliny jako streamera. Dopiero resetuj, pojawia się Moode jako renderer i rusza.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te problemy to raczej wina po stronie sieci. Ja uruchomiłem volumio prawie dwa lata temu i do tej pory nic się nie dzieje, malina jest cały czas włączona chromecast również. Jeśli mam ochotę czegoś posłuchać to smartfon do ręki i już gra, myślę, że gdybym miał odtwarzacz cd to dłużej by trwało załadowanie płytki niż uruchomienie pliku przez malinę. Większy problem jest przy wyborze czego  posłuchać😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam większych problemów z RPi3 i Volumio. Instalacja/konfiguracja przebiegła bez problemów, jedynie na smartfonie musiałem użyć IP maliny zamiast volumio.local. Jedynie nie podoba mi się regulacja głośności w Volumio. Ta nie działa najlepiej, ale da się z tym żyć. Swoją drogą, wydaje mi się, że takie RPi2 albo Zero, to trochę przeżytek. Optymalna malina, to ta z nr 3 albo jej lepsza/szybsza wersja: 3B+. RPi4 jest najszybsza, ale ta dodatkowa moc tylko się marnuje i przy okazji pobiera najwięcej energii mocno się grzejąc. Ten model bardziej się nada do takiego Kodi albo innego, bardziej wymagającego systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chyba raczej skłonię się ku Pi 3. Różnica w cenie 15 zł więc nie o to chodzi, ale na pewno do Trójki jest choćby więcej obudów, mniej stresu jeśli chodzi o chłodzenie. Jedno czego się obawiam to czy czasem pi4 nie gra ciut lepiej przez USB, różnie gadają.
Wczoraj i dzisiaj chodzi stabilnie, żadnych zwiech, problemów z siecią. Choć nie do końca, gdy podpiąłem kabel bezpośrednio do routera wywaliło mi wifi. Odpięcie kabla przywróciło sieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, DudasDudek napisał:

Mam Raspberry 4 w metalowej obudowie i ani trochę nie jest ciepła. Chodzi cały czas na Moode. Z początku były problemy, ale teraz działa bez zarzutu.

Też mam RPi4 i 3 w aluminiowych obudowach. RPi4 mam w takiej dokładnie:
https://www.amazon.com/Raspberry-Model-Aluminum-Metal-Without/dp/B07VNG884X
Obudowa spełnia swoje zadanie, i kiedy używa się DACa przez USB, to nie ma problemu. Problem pojawia się kiedy chcesz użyć nakładki. Za to do RPi3 można spokojnie użyć jednej z tych dedykowanych, plastikowych obudów od kart muzycznych, i nie stresować się przegrzewaniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie RPi4 jest gorąca nawet jeśli nic się na niej nie dzieje. Nawet porty USB są gorące i to co jest do nich podłączone. Nie wyobrażam sobie trzymać RPi4 w zwyczajnej obudowie. Nawet te małe radiatorki są o dupę potłuc. Zresztą było już sporo testów na YT, więc to żadna tajemnica, że RPi4 jest w cholerę gorąca. Może Moode obniża taktowanie RPi4 i dlatego jest chłodniej? Tylko zgaduję.
PS. Tutaj można poczytać o temperaturach RPi4:
https://botland.com.pl/blog/jak-rozwiazac-palacy-problem-raspberry-pi-4b/

Wito76 o ile mi wiadomo, to WiFi i Ethernet nie mogą działać jednocześnie na jednym urządzeniu. Dlatego podpinając kabel Ethernet straciłeś WiFi.

 

 

Edytowano przez 3dh
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiam hifiberry Digi pro (DigiOne niedostępne w bootland) i zobaczymy jak to temperaturowo wyjdzie. Będę musiał zdjąć radiator który teraz jest założony. Póki co mam to pi4 od kumpla w wersji z radiatorem i wentylatorem, który jest odłączony. I w zasadzie nie ma tragedii z grzaniem się. Ale jest tylko goła malina, bez nakładki, granie po usb na Moode.
Dużo fajniejsza apka do tidala dla mnie to mconnect. Wszyscy piszą i BubbleUpnp, dla mnie mniej fajna, zwłaszcza w temacie kolejkowania.
Ale na mconnect pojawił się jeden dziwny problem, pojedyncze utwory nie chcą grać z tidala np Autobiografia - Perfektu.
Przez BubbleUpnp idzie, przez chromecast idzie więc to nie jest tak że utwór zniknął z playlisty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłuchałem się trochę Pi4 przez USB i czas na krok do przodu. Dwa dni temu dotarła do mnie nakładka Hifiberry Digi+Pro. Wrażenia?- pozytywne. Na pewno wyraźna jest już różnica między Spotify i Tidal. Da się wyczuć, że grasz na innych plikach i inny silnik to obsługuje. Kolejna sprawa to porównania transportu. Znów mogę  powiedzieć, że wyraźnie teraz zaznacza się jakość a w zasadzie różnica Chromecast vs Raspberry. Malina gra wyraźnie soczyściej, głębiej, pełniej. Rozpływa się gdzieś ostry cień mgły, który był na Chromecast (ale którego wcześniej nie zauważałem nie mając porównania). Na pewno zauważyłem pewną fajną sprawę – lepiej gra przy cichym odsłuchu. Wciąż słyszalne są detale, pomrukiwanie basu, taki efekt włączonego guzika „loudness” na starym wzmacniaczu. Naprawdę miło zaskoczyło mnie hifiberry, choć wiem że to nie jest jeszcze dojście do ściany i może być lepiej. Ogólnie temat bardzo wyraźnie poprawiający humor, wydałeś kasę i nie żałujesz. Jak wspomniałem, można jeszcze lepiej czyli inna nakładka (jak będzie dostępna DigiOne to raczej ją sprawdzę), lepsze zasilanie, które jak większość pisze wnosi kolejne bonusy.

Jeszcze porównanie do grania po USB – z hifiberry jest lepiej moim zdaniem choć goła malina też gra przyzwoicie. Ale żeby wydać jakiś wyrok to moim zdaniem warto dołożyć dwie stówki i grać z nakładką, dla mnie jest lepiej, pełniej, dynamiczniej. @klavikort , pisaliśmy trochę na privie, Twoja decyzja, ale ja bym  wszedł w nakładkę, jak masz luźne dwie stówy to zainwestuj, choćby poeksperymentować. Moim zdaniem warto i będzie to krok do przodu. A na pewno warto przejść ze Spotify na Tidala, tu wyraźnie odczujesz różnicę i poprawę humoru. Na allegro kup sobie na próbę 3 miesięczny abonament za grosze i potestujesz.

To dopiero moje pierwsze wnioski, ale na pewno warto wejść w malinę mając chromecasta albo inne źródło początkującego. Różnica jest na tyle istotna, że na jakiś czas odsuwa tę krążącą z tyłu głowy myśl „chyba zmienię kolulmny/wzmacniacz”.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...