Skocz do zawartości

Pytanie odnośnie muzyki przez raspberry pi 3


karol2

Recommended Posts

Ale co to za ryzyko? Fajny DAC z przesyłką za 100 USD. ( ten najdroższy). Parametry ma zacne i ten bym właśnie zaryzykował.

Nawet jakby go trzeba było kiedyś za pół ceny odsprzedać to jak na zabawy audio ryzyko jest chyba niewielkie. A z mojego doświadczenia to będzie dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Khadas'em, który wydaje się ciekawy, jest chyba taki problem, że podłącza się go po USB nie przez GPiO a z graniem po USB w Malinie 3 jest problem z jitter'em... choć gdzieś coś czytałem ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że jak DAC po USB ma własny kontroler np. XU208 to rzekomo nie wprowadza zakłóceń po USB z kontrolera Maliny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem Khadas Tone Board na Rpi4 i muszę przyznać, że gra świetnie. Niewiele ustępuje w mojej opinii Topping'owi E30, którego słuchałem z RPi4. Ponieważ jest to DAC USB więc do RPi 3b+ lepsza będzie nakładka na GPiO, więc zaryzykuję i zamówię tą, przytoczoną wcześniej, ES9038q2m chyba, że uda mi się kupić jakąś używaną nakładkę w kraju.

Może komuś zalega w szufladzie niepotrzebna nakładka, dajcie znać może się dogadamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dobrnąłem do końca wątku i mam pytanie. Czy na malinie możliwe jest sterowanie Spotify przy użyciu natywnej apki z telefonu? Tak jak ma to miejsce na Chromecast Audio. Biorąc pod uwagę ceny jakie Chromecast aktualnie osiąga w różnych ogłoszeniach, pomyślałem o malince. Niestety pozostali domownicy odrzucą ją jeśli będzie wymagała instalowania na telefonach dodatkowych apek żeby obsłużyć Spotify, czasem Tidala.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dydex napisał:

Dobrnąłem do końca wątku i mam pytanie. Czy na malinie możliwe jest sterowanie Spotify przy użyciu natywnej apki z telefonu? Tak jak ma to miejsce na Chromecast Audio. Biorąc pod uwagę ceny jakie Chromecast aktualnie osiąga w różnych ogłoszeniach, pomyślałem o malince. Niestety pozostali domownicy odrzucą ją jeśli będzie wymagała instalowania na telefonach dodatkowych apek żeby obsłużyć Spotify, czasem Tidala.

Działa i Spotify i Tidal.

Mówisz o connect.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Dydex napisał:

Dobrnąłem do końca wątku i mam pytanie. Czy na malinie możliwe jest sterowanie Spotify przy użyciu natywnej apki z telefonu? Tak jak ma to miejsce na Chromecast Audio. Biorąc pod uwagę ceny jakie Chromecast aktualnie osiąga w różnych ogłoszeniach, pomyślałem o malince. Niestety pozostali domownicy odrzucą ją jeśli będzie wymagała instalowania na telefonach dodatkowych apek żeby obsłużyć Spotify, czasem Tidala.

To zależy co masz na malinie zainstalowane i w jakiej wersji. Z darmowych - moode audio po prostu jest widoczny jako adresat dźwięku w spotku - wtedy nie masz obsługi na malinie. volumio ciepie muzykę na spotka - jest obsługa z maliny wtedy też. 

W przypadku Tidala to volumio tylko od płatnej wersji. Moode - nie wiem, bo przed zainstalowaniem mooda usunąłem Tidala. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 8.04.2019 o 07:55, 5k7 napisał:

Hifiberry DAC+ PRO to już jest DAC, to ten klocek, który przekształca sygnał cyfrowy na analogowy. Nie puścisz hifiberry bez pi. W zasadzie dobrze porównałeś to do komputera z kartą muzyczną. Z taką tylko różnicą że sam zasilasz tą kartę.

 

W takiej konfiguracji to bez sensu. Nie potrzebujesz hifiberry i do tego DAC'a. Jeżeli chcesz zewnetrzny dac USB to wówczas korzystasz z maliny jako źródło (tak samo jakbyś po prostu z komputera przesłał na niego sygnał cyfrowy za pomocą spdif czy usb), z którego puszczasz na DACa i potem na wzmacniacz.

Ten koncept w zależności od tego ile chcesz na niego wydać powinien kosztować w komplecie w granicach 700-800 zł. A w mojej ocenie nie ustępuję innym sprzętom dużo droższym po kilka k. Natomiast wymaga trochę pracy w zależności od tego co chcesz uzyskać 😉

 

W załączeniu kilka fotek. 

Dźwięk przekształcany jest przez wysokiej klasy przetwornik Burr Brown 32bit/384Khz z podwójnymi zegarami low jitter. Płytka hifiberry zmodyfikowana i oprócz własnego zasilania - otrzymała dodatkowy kondensator ELNA SILMIC II RFS.  Zasilanie na dwóch torach - pierwszy zasilający minikomputer typu raspberry, drugi bezpośrednio DACa. Każda z listw zasilających tworzy układ niskoszumowy oparty o stabilizator napięcia LM337, który uzupełniany jest przez duże kondensatory Panasonic niskiej impedancji stosowane w torach audio klasy premium. Pojemność kondensatorów na listwę to ponad 21 000 uF.
Jednostka zasilana to transformator toroidalny klasy AUDIO ze stajni Lachowski (polskia produkcja). Całość wsadzona do obudowy z aluminium andowanego.

 

 

20180831_163124.jpg

20180831_150209.jpg

20180831_150048.jpg

Witam, czy można prosić listę wszystkich komponentów użytych do tego projektu? Wygląda bardzo profesjonalnie. Mam w planach budowę czegoś podobnego, a skoro tutaj jest "gotowy" projekt to może by go wykorzystać 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 28.08.2020 o 06:24, Wito76 napisał:

Osłuchałem się trochę Pi4 przez USB i czas na krok do przodu. Dwa dni temu dotarła do mnie nakładka Hifiberry Digi+Pro. Wrażenia?- pozytywne. Na pewno wyraźna jest już różnica między Spotify i Tidal. Da się wyczuć, że grasz na innych plikach i inny silnik to obsługuje. Kolejna sprawa to porównania transportu. Znów mogę  powiedzieć, że wyraźnie teraz zaznacza się jakość a w zasadzie różnica Chromecast vs Raspberry. Malina gra wyraźnie soczyściej, głębiej, pełniej. Rozpływa się gdzieś ostry cień mgły, który był na Chromecast (ale którego wcześniej nie zauważałem nie mając porównania). Na pewno zauważyłem pewną fajną sprawę – lepiej gra przy cichym odsłuchu. Wciąż słyszalne są detale, pomrukiwanie basu, taki efekt włączonego guzika „loudness” na starym wzmacniaczu. Naprawdę miło zaskoczyło mnie hifiberry, choć wiem że to nie jest jeszcze dojście do ściany i może być lepiej. Ogólnie temat bardzo wyraźnie poprawiający humor, wydałeś kasę i nie żałujesz. Jak wspomniałem, można jeszcze lepiej czyli inna nakładka (jak będzie dostępna DigiOne to raczej ją sprawdzę), lepsze zasilanie, które jak większość pisze wnosi kolejne bonusy.

Jeszcze porównanie do grania po USB – z hifiberry jest lepiej moim zdaniem choć goła malina też gra przyzwoicie. Ale żeby wydać jakiś wyrok to moim zdaniem warto dołożyć dwie stówki i grać z nakładką, dla mnie jest lepiej, pełniej, dynamiczniej. @klavikort , pisaliśmy trochę na privie, Twoja decyzja, ale ja bym  wszedł w nakładkę, jak masz luźne dwie stówy to zainwestuj, choćby poeksperymentować. Moim zdaniem warto i będzie to krok do przodu. A na pewno warto przejść ze Spotify na Tidala, tu wyraźnie odczujesz różnicę i poprawę humoru. Na allegro kup sobie na próbę 3 miesięczny abonament za grosze i potestujesz.

To dopiero moje pierwsze wnioski, ale na pewno warto wejść w malinę mając chromecasta albo inne źródło początkującego. Różnica jest na tyle istotna, że na jakiś czas odsuwa tę krążącą z tyłu głowy myśl „chyba zmienię kolulmny/wzmacniacz”.

Hej, mam Pi4 z volumio , przez USB do DAC M2tech Young, mój dac lepiej sprawdza się po USB , testowałem po spdif z konwerterem M2tech. Koniecznie chciałbym nadal korzystać ze skaczą USB wiec nakładka do Pi4 DigiOne nie wchodzi w grę. Z tego co piszecie malina jako transport po USB jest kiepska . Co mogę z tym zrobić ? Czy samo hifiberry coś zmieni ? Rozumiem ze nadal będę korzystał z tego samego portu USB a obecność hifiberry poprawi jego wydajność ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sam czytam i nie specjalnie rozumiem 😉 Nie, nakładka/ki hifiberry nie mają nic wspólnego z USB i ich obecność w systemie nic nie wnosi. Kolega chyba użył jakiegoś skrótu myślowego. Generalnie ja również posiadam ze ze 3 nakładki hifiberry i musze przyznać że odpowiada mi brzmienie Burr Browna i uważam że same nakładki grają świetnie. Natomiast nie testowałem samych nakładek cyfrowych - tylko analogowe (Hifiberry DAC 2 HD, DAC+ Pro, DAC+ DSP) 

Tak się akurat zdarzyło, że z innych powodów dokupiłem sobie kilka dni temu Toppinga d90se i na nim ostatnio testuje bezpośrednio z USB i gra fenomenalnie. Może kwestia zasilania - ja mam układy niskoszumowe oddające do 5A dla Raspa. Aktualnie nie używam już osobnej listwy zasilającej jak kiedyś ze względu, że teraz korzystam z najmocniejszego wydania - DAC2 HD, który posiada własne "hi-fi" układy filtrujące do zasilania - zasilam tylko porządnie samą malinę. Jeżeli USB miałoby gorzej grać czy przesyłać to być może ze względu na samo zasilanie - choć biorąc pod uwagę naturę tego sygnału i moje zrozumienie (elektroniczne, elektryczne i informatyczne) może mieć to w tym wypadku małe znaczenie - chyba że całej malinie brakuje prądu i wszystko działa mało stabilnie. Cyfra to cyfra, puszczenie sygnału cyfrowego to nie analog gdzie faktycznie DAC i cały jego układ tworzy dźwięk. Kwestia zawsze czy dany sygnał jest przesyłany jak leci, czy może jest transkodowany. Nie znam volumio, korzystam z Moode i tutaj jest wiele opcji i Moode potrafi sygnał również transkodować jeżeli jest taka potrzeba. Ogólnie hifiberry stawia wysoko poprzeczkę względem jakości dźwięku ale myślę że zewnętrzny DAC po USB jeżeli jest na porównywalnym poziomie zagra tak samo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Witold Bjs napisał:

Rozumiem ze nadal będę korzystał z tego samego portu USB a obecność hifiberry poprawi jego wydajność ? 

Tak jak kolega wyżej napisał, jest tu jakaś niespójność. Co ma USB do nakładki Hifiberry? To dwa osobne tematy. Hifiberry nie ma USB tylko coaxial i optyk.

Zacytowałeś moją wypowiedź sprzed roku. Miałem przez niecały miesiąc nakładkę Hifiberry Digi+ Pro, ale to jest nakładka typu transport. Jechałem cyfrowo coaxialem do DACa wbudowanego we wzmacniacz. Względem transportu USB nakładka Hifiberry zagrała dla mnie lepiej. Muszę jednak dodać, że malina to wersja 3B+ a według forów, filmików na YouTube ta wersja maliny gra tak sobie po USB. Lepiej rzekomo gra wersja 4, ma poprawiony transport USB. Nie testowałem więc powtarzam tylko potoczne opinie. Natomiast chwilę później oddałem Hifiberry i wziąłem Allo Digione i również coaxialem do DACA. I tu różnica była na plus DigiOne. Później kupiłem zewnętrznego DACa, zmieniłem wzmacniacz i w ogóle z tamtego systemu już praktycznie nic nie mam.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Witold Bjs napisał:

Spróbuje jesCze dorwać na próbę USB bridge Signature, zachwalany jeśli chodzi o transport po USB. 
mnie jestem pewnien czy mój DAC ma izolowane/ odseparowane wej. USB , ponoć w tej syt. Niewiele się zmieni 

Mam usbridge signature z prawilnym liniowym zasilaniem i uziemieniem złotego magicznego cycka 🤪

Gra to z Moode i mconnect nieźle, na pewno lepiej niż sam Tidal z natywnej apki. 

Ale z 2 strony mój TV po optyku z castem z Deezera gra o włos gorzej. Może wpływa na to dobry dac (Rme Adi 2FS), ale różnice są stosunkowo małe. (jak nie wiadomo gdzie szukać to brzmią podobnie) 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wito76 napisał:

Tak jak kolega wyżej napisał, jest tu jakaś niespójność. Co ma USB do nakładki Hifiberry? To dwa osobne tematy. Hifiberry nie ma USB tylko coaxial i optyk.

Zacytowałeś moją wypowiedź sprzed roku. Miałem przez niecały miesiąc nakładkę Hifiberry Digi+ Pro, ale to jest nakładka typu transport. Jechałem cyfrowo coaxialem do DACa wbudowanego we wzmacniacz. Względem transportu USB nakładka Hifiberry zagrała dla mnie lepiej. Muszę jednak dodać, że malina to wersja 3B+ a według forów, filmików na YouTube ta wersja maliny gra tak sobie po USB. Lepiej rzekomo gra wersja 4, ma poprawiony transport USB. Nie testowałem więc powtarzam tylko potoczne opinie. Natomiast chwilę później oddałem Hifiberry i wziąłem Allo Digione i również coaxialem do DACA. I tu różnica była na plus DigiOne. Później kupiłem zewnętrznego DACa, zmieniłem wzmacniacz i w ogóle z tamtego systemu już praktycznie nic nie mam.

Rozumiem, będę testował USB bridge signature, zobaczę czy są jakieś zmiany na + :) , zastanawia mnie jedno , czy gdyby cały ten dosyć skomplikowany i mający wiele opcji łańcuszek w torze zastąpić jakimś urządzeniem all-in-one o podobnej wartości ?,  to czy nie zagrało by to lepiej ? Zastanawiam się czy urządzenia takiej budowy są optymalnym rozwiązaniem? Czy może wygodnym bublem w ładnej obudowie ? Nie mam pojęcia 😳

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Witold Bjs napisał:

Rozumiem, będę testował USB bridge signature, zobaczę czy są jakieś zmiany na + :) , zastanawia mnie jedno , czy gdyby cały ten dosyć skomplikowany i mający wiele opcji łańcuszek w torze zastąpić jakimś urządzeniem all-in-one o podobnej wartości ?,  to czy nie zagrało by to lepiej ? Zastanawiam się czy urządzenia takiej budowy są optymalnym rozwiązaniem? Czy może wygodnym bublem w ładnej obudowie ? Nie mam pojęcia 😳

Mała szansa. Mam kilka opinii o sporej różnicy po przejściu np z BS na rozsądna malinę. Malina gra też przyjemniej niż mój całkiem rozsądnie zestawiony i skonfigurowany pod audio laptok. Chyba też przyjemniej niż Chromecast Audio który jest notabene świetna opcja w swojej cenie. Co ciekawe usbridge z Moode jest 100% stabilny, zero resetów, problemów, przycięć itp

Mimo że zabrzmi to idiotycznie, najbardziej podobnie do maliny  gra mi  chyba tv z wbudowanym Chromecastem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.04.2019 o 08:51, S4Home napisał:

Malinka to świetny transport. Nakładka z dobrym wyjściem cyfrowym stawiają ja wysoko w audio. Ale nie zastosował bym jej z wyjściami analogowymi i wbudowanym daciem. W tej roli opinie mogą być różne.

Jako transport to przyczepiają się chyba tylko zagorzali audiofile 😛

Piotr

Ja na przykład nie jestem zagorzałym audiofilem, a zainwestowałem w malinke. Sprzęt według mnie totalnie przereklamowany. Kupilem malinę 3b+, HifiBerry Digi pro i po optyku wychodziłem na daca. Soft volumio.

Gralo to DLA MNIE tanio i zabawkowo, a na prawdę nie jestem audiofilem ze sprzętem za 20k. 
 

Wczesniej korzystałem z Apple TV 3 jako transportu i wierzcie lub nie w porównaniu malinka odpadła - trochę jak dźwięk z pod koca, który jest założony na kolumny. Brak tez dynamiki. 
 

Az nie mogłem w to uwierzyc bo przecież Apple TV to przystawka do telewizora a nie streamer… wiec zaprosiłem kilku znajomych o każdemu zrobiłem ślepy test a/b w 7 różnych utworach. Nie mówiłem co testujemy. Po prostu posadziłem ich i puściłem każdy utwór losowo na jednym, a potem na drugim urządzeniu i zapytałem co brzmi lepiej i czy słyszysz różnice. I jednogłośne wyniki były takie, ze wszyscy wybrali Apple TV za każdym razem! Wszyscy powiedzieli, ze po prostu ten dźwięk jest dla nich wyraźnie jakościowo lepszy. Jak 480p vs 1080p na YouTube. Tyle 

Maline wiec sprzedałem i osobiście ja odradzam. Może te nakładki z dacami są lepsze… albo nakładka cyfrowa Allo. Hifi berry Digi pro - to pieniądze w błoto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Witold Bjs napisał:

Hej, mam Pi4 z volumio , przez USB do DAC M2tech Young, mój dac lepiej sprawdza się po USB , testowałem po spdif z konwerterem M2tech. Koniecznie chciałbym nadal korzystać ze skaczą USB wiec nakładka do Pi4 DigiOne nie wchodzi w grę. Z tego co piszecie malina jako transport po USB jest kiepska . Co mogę z tym zrobić ? Czy samo hifiberry coś zmieni ? Rozumiem ze nadal będę korzystał z tego samego portu USB a obecność hifiberry poprawi jego wydajność ? 

Jeśli dołozysz rozszerzenie z którego nie będziesz korzystać to nijak Ci to nie poprawi brzmienia. Rozumiem że do tej pory sprawdzałeś M2TECH na różnych źródłach?

Ale jak widać na filmie wyżej wyraźnie lepiej gra malina z wyjściem cyfrowym Allo. Więc nie zostaje ci nic innego jak sprawdzić. Jeśli musi być USB to nic z tym nie zrobisz.

 

 

8 godzin temu, mateolo2 napisał:

Ja na przykład nie jestem zagorzałym audiofilem, a zainwestowałem w malinke. Sprzęt według mnie totalnie przereklamowany. Kupilem malinę 3b+, HifiBerry Digi pro i po optyku wychodziłem na daca. Soft volumio.

Gralo to DLA MNIE tanio i zabawkowo, a na prawdę nie jestem audiofilem ze sprzętem za 20k. 
 

Wczesniej korzystałem z Apple TV 3 jako transportu i wierzcie lub nie w porównaniu malinka odpadła - trochę jak dźwięk z pod koca, który jest założony na kolumny. Brak tez dynamiki. 

A to ciekawe bo ja też miałem taką możliwość testowania. I ok, jestem przeciwnikiem Apple może dlatego ale tylko potwierdziłem swoje przypuszczenia i zostałem przy Malinie :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jeśli dołozysz rozszerzenie z którego nie będziesz korzystać to nijak Ci to nie poprawi brzmienia. Rozumiem że do tej pory sprawdzałeś M2TECH na różnych źródłach?

Ale jak widać na filmie wyżej wyraźnie lepiej gra malina z wyjściem cyfrowym Allo. Więc nie zostaje ci nic innego jak sprawdzić. Jeśli musi być USB to nic z tym nie zrobisz.

 

 

A to ciekawe bo ja też miałem taką możliwość testowania. I ok, jestem przeciwnikiem Apple może dlatego ale tylko potwierdziłem swoje przypuszczenia i zostałem przy Malinie :)

Piotr

Zdecydowałem się już na USB bridge signature które jest dedykowane do wyjścia po USB , zobaczę jak będzie . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...