Skocz do zawartości

Jakie kolumny do 4000 zł


ws70

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Na wstępie zaznaczę że nie jestem audiofilem i nie mam większego doświadczenia w temacie. Dlatego będę wdzięczny za wszystkie uwagi.

Pokój ok 18 m2 otwarty na salon 28 m2. Obecnie mam amplituner yamaha rx-v759 i kolumny tonsil scherzo 200 tak że ten... :/

Planuję zakup kolumn w cenie do 4000 zł - mogą być używane. W jakiejś niezbyt długiej (mam nadzieję) perspektywie chciałbym dokupić wzmacniacz.

Zastanawiam się nad kolumnami Monitor Audio GS20 i docelowo wzmacniaczem Vincent sv500.

Chciałbym żeby to ładnie grało przy niezbyt głośnym słuchaniu. Muzyka różna - trochę jazz, elektronika, rock, pop, czasami coś mocniejszego. Lubię raczej ciepłe i szczegółowe granie z głębokim basem (ale bez przesady).

Czy taki zestaw będzie ok?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witam,

Jeśli poszukujesz brzmienia ocieplonego, szczegółowego oraz dobrze kontrolowanego dołu to przyszłościowo Vincent będzie dobrym rozwiązaniem. Kolumny jakie mogłyby Ci przypaść do gustu to Audio Academy Hyperion IV, bardzo szczegółowe brzmienie z mocnym oraz zwartym dołem. Rozwiązaniem mogą być także Heco Aurora 1000, które są cieplejsze niż AA Hyperion IV i posiadają bardziej oleistą średnicę.  
Jeśli wygląd przypadłby Ci do gustu to koniecznie zainteresuj się Magnat Transpuls, których brzmienie nawiązuje nieco do bardzo cenionych Klipsch Cornwall. Są to kolumny stylizowane na lata 70'te. Głośnik basowy został zawieszony bardzo sztywno dzięki czemu mamy piekielnie dużą szybkość i ciężko jest sprawić aby kolumny się pogubiły. Warto koniecznie ich posłuchać.  W tym przypadku warto zadbać o rozstaw około 3m pytanie czy byłaby taka możliwość. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W tej cenie znajdziesz dużo kolumn do wyboru. A po tonsilach ciężko stwierdzić co będzie ci się podobać. 

Więc moim zdaniem jedyna słuszna droga to odsłuch. 

Wśród kolumn nowych połączenie GS od monitor audio z Vincentem jest bardzo ok. Taniej masz magnata mr780. A lepiej magnata ma1000.

Co do samych kolumn to oprócz tych podstawkowych warto teraz zwrócić uwagę na wyprzedawane dynaudio excite. 

Dalej studio 16 Hz canto grand czy kefy R3.

Wzmacniacz to już zależy od kolumn. Podjedź pokażemy, podłączymy doradzimy.

I lepsze ceny przygotujemy

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie sugestie.

Co do Magnat Transpuls to moja lepsza połówka stwierdziła, że owszem mogę takie kolumny kupić i je sobie zainstalować... w garażu :)

Jeżeli chodzi o Audio Academy Hyperion IV oraz Heco Aurora 1000 - postaram się wybrać do jakiegoś salonu i ich posłuchać.

Pytanie do Pana Piotra - pisząc o Monitor Audio GS20 nie miałem na myśli głośników podstawkowych tylko podłogowe (takie jak na tej aukcji: https://allegro.pl/listing?string=monitor audio gs20&bmatch=baseline-n-cl-ele-1-1-0410) więc moje pytanie - czy takie kolumny zgrają się z Vincentem lub Magnatem mr780 (ma1000 jest poza moim budżetem) i czy cena na aukcji jest ok jak za takie kolumny?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o nowej serii. 

Ale do 18 m moim zdaniem heco 1000 to za dużo. 

Te monitor audio GS połączą się z Vincentem i magnatem. One się lubią. Czy to dobra cena? Ja się już nie wypowiadam , ostatnio używane potrafią kosztować więcej niż nowe. Więc uważam że dobra cena to taka za którą się kupuje. Troszkę to zwariowało ostatnio.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli heco 1000 są za duże to rozumiem że lepszym wyborem byłyby heco 700 dla takiego pomieszczenia.

Zastanawiam się, tylko czy gdybym za jakiś czas chciał przenieść je do salonu (28 m2) to czy heco 700 dalej będą ok czy może lepiej jednak wziąć 1000.

No i jeszcze jedno - czy heco zgrają się z tymi wzmacniaczami. Q21 pisał że są to kolumny grające ciepło, wzmacniacze też chyba mają taką charakterystykę brzmienia. Może jednak te Audio Academy Hyperion IV z którymś z tych wzmacniaczy. Ewentualnie jakiś inny wzmak byłby lepszy dla heco?

Jak pisałem wolę ciepłe granie (a przynajmniej tak mi się wydaje) ale bez przesady - wysokie tony też muszą być słyszalne bez specjalnego ich wyszukiwania w muzyce. No i jeszcze kwestia cichego słuchania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ws70 napisał:

Jak pisałem wolę ciepłe granie (a przynajmniej tak mi się wydaje) ale bez przesady - wysokie tony też muszą być słyszalne bez specjalnego ich wyszukiwania w muzyce. No i jeszcze kwestia cichego słuchania.

 

Też mi się kiedyś wydawało ,że chce ciepłe kolumny , odsłuch zweryfikował to mylne myślenie :D

Na wysokie tony polecam odpowiedni wzmacniacz lampowy , zresztą nie tylko na nie , całe pasmo nie męczy uszu , co przy tranzystorze ma miejsce. 

Wg mnie do 4tysi lepsze będą focale chorus 716 (sam takie posiadam i w swojej cenie na black friday q21 miało je chyba za ~3tysie trudno pobić) , ale aurory 700 także polecam posłuchać , ew. pylon sapphire 25 (to był mój plan na ciepłe kolumny który nie wypalił po odsłuchu) ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że im dalej w las tym więcej drzew...

Kubakk - no właśnie, z tym ciepłem to bym nie chciał przesadzić i na pewno zanim kupię to posłucham. Jeżeli o lampę chodzi to mam mieszane uczucia wolałbym hybrydę ze względu na trwałość lamp. W jakiejś opinii o chorusach przeczytałem że mają chłodną i wycofaną średnicę - prawda to czy fałsz?

Adam13 - szczerze mówiąc nie do końca wiem o czym piszesz :) (raczej zielony jestem w tym temacie). O co chodzi z tą minimalną sprawnością 90dB - znaczy czemu akurat to ma być minimum? No i ta moc muzyczna nie większa niż 140W - w tej chwili mam Tonsile Scherzo 200 (moc muzyczna 200 W) i właściwie nie mam problemu z sąsiadami (inna rzecz że  najbliższy mieszka w odległości jakieś 150 m :)) co innego małżonka, ale i ona przy średniej głośności nie krzyczy.

Myślę, że w najbliższym czasie na odsłuch jakieś wybiorę się do Pana Piotra - zresztą byłem już w Oświęcimiu z kolegą. Najlepsze że to ja zainspirowałem kolegów zakupem sprzętu i co? Goście sobie kupili a ja dalej nie mogę się zdecydować...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam13 napisał:

odradzam focale chorus 716 - response ( +/- 3dB) 50Hz - 28kHz,  jeżeli do słuchania muzyki to mają za słabe pasmo minim to 36Hz , górne jest ok  ale musi się meścić w przedziale +/- 3dB i dynamika powyżej 90dB. to są najważniejsze parametry  a moc do twojego pokoju i i większego do 36m2 to najwyżej 140W muzyczna

ale bzdury :)...przepraszam.

Od kiedy to parametry grają? Kolega chyba jeszcze za mało osłuchany. 

Do tej klasy amplitunera z nowych kolumn, budżet 4 k to już nad wyrost. Spróbuj tego posłuchać z Indianą Line, z serią Diva na przykład. Przyciemniony dźwięk może się tu przydać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner jest do wymiany w niedalekiej przyszłości. A kolumn raczej nie chciałbym już zmieniać - oczywiście było by dobrze jakby dało się tego puki co słuchać z obecnym amplitunerem.

Wzmacniacze jakie na razie biorę pod uwagę to hybrydy: Vincent sv500 oraz Magnat mr780. Vincenta słuchałem u znajomego (grały w MA Gold 50) i było bardzo fajnie - może trochę więcej dołu bym wolał ale reszta ok.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym żeby całość zamknęła się w kwocie ok 7000 (kolumny, wzmacniacz + jakiś streamer sieciowy - zależy mi na Spotify i USB).

Co chciałbym uzyskać? Hmmm no to jest pytanie, na które nie bardzo wiem jak odpisać.

Po pierwsze chciałbym żeby dźwięk był gęsty i szczegółowy ale nie "ciemny" (z dobrym basem i wyraźną ale nie męczącą górą) po prostu żeby nie męczył przy słuchaniu.

Po drugie - żeby jakość tego dźwięku była dostępna przy niezbyt głośnym słuchaniu.

Pewnie jeszcze powinienem coś napisać ale nie bardzo wiem co :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam13 napisał:

odradzam focale chorus 716 - response ( +/- 3dB) 50Hz - 28kHz,  jeżeli do słuchania muzyki to mają za słabe pasmo minim to 36Hz , górne jest ok  ale musi się meścić w przedziale +/- 3dB i dynamika powyżej 90dB. to są najważniejsze parametry  a moc do twojego pokoju i i większego do 36m2 to najwyżej 140W muzyczna

Adam pojeździł po sklepach a nie cytuj opisów z www , gdyż brzmienie jak i paramtery pracy tych focali nie mają nic wspólnego z rzeczywistością + wartości Hz nic nie znaczą bo słuchałem pierdzenia niskich Hz z małych kolumn z zejściem poniżej 30Hz (to nie jest bas). Przyjemnie brzmiące doły to już 50Hz.

Moje focale musiałem podnieść na 50Hz w ampli KD bo przy 40Hz nie wzbudzał się subwoofer , użyj inteligencji dlaczego , ew. przeczytaj test audio.com.pl :D

@ws70 7000zł licząc rabat to możesz spokojnie celować w sprzęty za 8000-9000zł , myślę iż s4home czy q21 spokojnie zaoferują coś adekwatnego , magnat mr780 jest wart rozważenia i do tego multum kolumn : heco,focal,kef,pylon itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kubakk napisał:

Adam pojeździł po sklepach a nie cytuj opisów z www , gdyż brzmienie jak i paramtery pracy tych focali nie mają nic wspólnego z rzeczywistością + wartości Hz nic nie znaczą bo słuchałem pierdzenia niskich Hz z małych kolumn z zejściem poniżej 30Hz (to nie jest bas). Przyjemnie brzmiące doły to już 50Hz.

Moje focale musiałem podnieść na 50Hz w ampli KD bo przy 40Hz nie wzbudzał się subwoofer , użyj inteligencji dlaczego , ew. przeczytaj test audio.com.pl :D

@ws70 7000zł licząc rabat to możesz spokojnie celować w sprzęty za 8000-9000zł , myślę iż s4home czy q21 spokojnie zaoferują coś adekwatnego , magnat mr780 jest wart rozważenia i do tego multum kolumn : heco,focal,kef,pylon itd.

Krótko odpiszę czy wiesz ile oktaw jest poniżej pasma 50Hz. Chyba że chcesz kupić subwoofer?

 

Jeżeli chodzi o jeżdżenie to niestety nie miałem czasu, ale żaden " audiofil " nie zmieni fizyki, a może jej nie przerabiał w szkole.

Jeżeli chodzi o subwoofer polepsza pasmo dolne  to zależy od jego parametrów, ale wiele nagrań muzycznych nagrywa na jednym kanale np git.basową organy i wtedy je słyszysz jak byłbyś na scenie, a subwoofer da ci efekt że grają na środku. Subwoofer dobry jest do kina domowego ale nie do muzyki, chyba że chcesz się oszukiwać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszę ogólnie ze 50Hz to początek pasma np do 26kHz

a oktawy to zakres czśtotliwości od -do  jeżeli jego kolumna zacznie grać od 50Hz i jeszcze jaką tolerancję w tym pasmie  +5dB a może -6dB czy mam dalej tłumaczyć a może zapraszam do lektury z akustyki i fizyka. Zeby kolumna grała równo na całej częstotliwości tolerancja nie może przekroczyć +/-1.5dB. czym więcej tym gorzej. To jest podstawa do wybrania kolumn a nie marka. Znam markii z lat 60 , 70gdzie były faktycznie dobre górna półka a teraz jak rozkręcisz sprzęt a tam mała kość wielkości kostki cukru napędza tą markę to nie postęp tylko mi nie mów. Płacimy za nazwę a nie za jakość sprzętu Proponuję fachowe czasopisma  z lat 70, 80 a nie internet, lub przestudiować fizykę.

Pozdrawiam 

Jeszcze dodam, od lat 80 zaczęto produkować kolumny dla poszczególnych gatunków muzyki czy kina domowego i dlatego dobry sprzedawca zapozna klienta z czym ma do czynienia a klient powinien mieć świadomość co kupuje.

ws70 , czy możesz napisać jaką muzę chcesz słuchać na tych kolumnach, bo może niepotrzebnie się rozpisuję.

i z jakiego odtwarzacza?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Adam13 napisał:

piszę ogólnie ze 50Hz to początek pasma np do 26kHz

Fajnie, że doradzasz, że masz pasję i zainteresowania 'vintage' ale sam poczytaj trochę zanim innych będziesz zapraszał do lektury i nauki fizyki proszę 😁 Poza tym zgadzam się z Tobą w części, bo i teraz są marki robiące wspaniałe urządzenia audio. Miniaturyzacja? Owszem ma wady ale porównaj kaseciaka "Kasprzaka" z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i muzycznego smartfona z tego roku, to może się zastanowisz czy to takie proste porównania są 😉 Wszystko się zmienia tylko radość ze słuchania muzyki wciąż ta sama. Pozdrawiam 😁

Zapomniałem o najważniejszym ... mój typ co prawda trochę poza budżet ale warto posłuchać Link. Pozdrawiam 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Fajnie, że doradzasz, że masz pasję i zainteresowania 'vintage' ale sam poczytaj trochę zanim innych będziesz zapraszał do lektury i nauki fizyki proszę 😁 Poza tym zgadzam się z Tobą w części, bo i teraz są marki robiące wspaniałe urządzenia audio. Miniaturyzacja? Owszem ma wady ale porównaj kaseciaka "Kasprzaka" z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i muzycznego smartfona z tego roku, to może się zastanowisz czy to takie proste porównania są 😉 Wszystko się zmienia tylko radość ze słuchania muzyki wciąż ta sama. Pozdrawiam 😁

6 godzin temu, ws70 napisał:

Chciałbym żeby całość zamknęła się w kwocie ok 7000 (kolumny, wzmacniacz + jakiś streamer sieciowy - zależy mi na Spotify i USB).

Co chciałbym uzyskać? Hmmm no to jest pytanie, na które nie bardzo wiem jak odpisać.

Po pierwsze chciałbym żeby dźwięk był gęsty i szczegółowy ale nie "ciemny" (z dobrym basem i wyraźną ale nie męczącą górą) po prostu żeby nie męczył przy słuchaniu.

Po drugie - żeby jakość tego dźwięku była dostępna przy niezbyt głośnym słuchaniu.

Pewnie jeszcze powinienem coś napisać ale nie bardzo wiem co :)

Nie piszę o sprzęcie do kuchni, USB w kolumnach 150W to jak je chcesz napędzić kolumny, to jest tylko gadżet niepotrzebny Jeszcze raz podam może nie dla fizyków, a ogólnie, dom potrzebuje dobrych fundamentów  tak kolumny do słuchania muzyki potrzebują dolnego pasma / przynajmniej zaczynającego się od 35Hz czy niżej tym więcej usłyszy. Jak pisze kolega ws70 chce mieć zrównoważony dźwięk i słuchać niezbyt głośno więc dlatego doradzam do pok ok 20m2 i żeby spełniały jego warunki nie mogą być mocniejsze niż 140 W mocy muzycznej miec powyżej 90dB skuteczność w tolerancji +/- 3dB w paśmie przenoszenia od 35hZ do 25kHz.  Nieważna jest firma tylko parametry, dlatego niby "dobrych " nie podaje wszystkich parametrów a jak są uczciwe to piszą że dana kolumna jest do słuchania jakiegoś gatunku muzyki. Przy mocniejszych kolumnach w pokoju normalnym bez wytłumienia akustycznego będzie miał kaszane. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam13, mętne nieco są te Twoje wywody. Znasz jakąś kolumnę, która spełnia podane przez Ciebie założenia, czyli "140 W mocy muzycznej (?*),  powyżej 90dB skuteczność, w tolerancji +/- 3dB w paśmie przenoszenia od 35hZ do 25kHz"? I jeszcze najlepiej żeby mieściła się w budżecie podanym przez kolegę. 

?* co to jest moc muzyczna kolumny? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale nie udzielam lekcji, zapraszam do literatury fachowej. Znam takie kolumny,jedną moge Ci podać bo nie są już w  sprzedaży / nie jestem sponsorem żadnej marki /np; JVC  ZERO,  a drugą  Stratos P20 firmy T+A  napedzane są JVC JA-S77  i wzm. lampowy 2x35W.Zaprosił bym Ciebie na przesłuchanie i poznanie tajników dźwieku ale nie mieszkam w PL.

 

8 minut temu, MariuszZ napisał:

To może od 20 Hz będzie lepiej Link ? 😉

wszystko fajnie ale nie ma istotnego parametru tolerancji w paśmie przenoszenia i tu zaczynają się schody bo dźwięk może , lub pewne częśtotliwości /oktawy/ wyeksponowane a inne zgubione

 

Zasada kupowania jest prosta albo jesteś "adiofilem" i wydajesz mnóstwo kasy by pokazać znajomym ale nie znasz nawet podstawowych parametrów i dlaczego tak drogo, albo jesteś człowiekiem który chce posłuchać muzyki w dobrej jakości i się nią delektować co do tego nie musisz mieć dużo kasy tylko wiedzieć co kupować. Rada dla kupujących używane kolumny, czy kolumny stoją obok kuchni w salonie a kuchnia ma piecyk gazowy-odradzam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...