Skocz do zawartości

Amplituner z pre-out + wzmacniacz i kolumny do salonu


Marek Wyszyński

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Forum czytam już od jakiegoś czasu, ale to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość :).

Z racji niedawnej przeprowadzki mogę w końcu „poszaleć” i zastąpić swój dotychczasowy budżetowy zestaw (Onkyo TX-NR609 + JBL TLX710) czym zdecydowanie porządniejszym. Z racji tego, że muzyka i film mają u mnie w zasadzie równe miejsca (może 60/40 na korzyść filmu) poszukuję zestawu, który zadowoliłby mnie na obu frontach. Po lekturze kilku tematów na tym forum i różnych materiałów w sieci doszedłem do wniosku, że chciałbym postawić na zestaw składający się z amplitunera z pre-out i podłączonego pod to wzmacniacza, do którego wpięte byłby frontowe kolumny, a reszta systemu (max 5.1 ze względu na ustawienie pokoju) po prostu pod ampli.

Do tej pory wymyśliłem:

AMPLITUNER
Onkyo TX-RZ830 (początkowo będzie mi zależało również na jego funkcjach sieciowych jak Tidal, odtwarzanie FLACów z NASa itp.)

WZMACNIACZ
NAD C356BEE - ten po prostu znam trochę z odsłuchów i podoba mi się jego brzmienie (zestawiony akurat z Audio Academy Hyperion), ale nie jest to wybór, przy którym się mocno upieram

ODTWARZACZ
Onkyo NS-6170 - z racji tego, że potrzebuję w miarę uniwersalnego rozwiązania, a z racji chęci posiadania kolekcji na NASie i dzielenia jej na kilka urządzeń (w drugim pokoju prawdopodobnie będzie RPi + HiFiBerry DAC + PRO połączony z Azurem 540 :))

Elektronikę mam, jak widać, wymyśloną (co nie znaczy, że się przy niej upieram), ale nie za bardzo mam pomysł z jakimi to pożenić kolumnami. Jak pisałem wcześniej, docelowo będę chciał zbudować system 5.1, ale ze względu na budżet (sama elektornika to już okolice 10k) zaczynałbym pewnie od stereo (jest nawet szansa, że początkowo z samym Onkyo).
Jeśli idzie o muzykę, to słucham głównie rocka, jazzu i muzyki symfonicznej - z reguły w formie różnej maści soundtracków. Mój pokój ma ok 30 metrów, ale część RTV zajmuje jego połowę (po długości), a odległość kanapy od sprzętu to ok 4m.

Czy moglibyście doradzić w jakie tutaj warto iść kolumny? Budżet, który chciałbym przeznaczyć na fronty to max 5000, ale nie ukrywam, że gdybyśmy zmieścili się i w 4000 to byłbym bardzo szczęśliwy :)

Edytowano przez Marek Wyszyński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Koncepcja jest w miarę spójna choć nie jest pozbawiona błędów :) Przede wszystkim wzmacniacz NAD C356 ma możliwość pracy albo w trybie końcówki mocy (na stałe) albo jako wzmacniacz zintegrowany (na stałe), w przypadku używania przemiennego konieczne jest przepinanie kabli ponieważ wymaga rozłączania fizycznie z tyłu wzmacniacza sekcji przedwzmacniacza i końcówki mocy. Rozumiem, że chciałbyś korzystać ze wzmacniacza "solo" przy słuchaniu muzyki tak aby amplituner nie brał wtedy udziały w muzyce a przy kinie wzmocnić dźwięk kolumn przednich wzmacniaczem. Przydałby się wzmacniacz, który może tak działać bez przełączania kabli posiadający tzw. tryb av direct itd. Przykładem może być Atoll IN50 lub IN80, Audiolab 6000A. Przy okazji to bardzo dobre wzmacniacze, na pewno nie gorsze od Nad-a a w moim odczuciu nawet lepsze, bardziej barwne, bardziej naturalne. W związku z tym przy Nadzie nie bardzo ma sens zakup odtwarzacza strumieniowego bo i tak musiałby być używany amplituner posiadający te funkcje sieciowe. Co do kolumn, to temat rzeka i przydałby się odsłuch. Zarówno z Nadem jak i z Atollem świetnym połączeniem są właśnie kolumny Audio Academy.  Przy Atollu i Audiolabie udanym połączeniem będą też Dynaudio Emit 30. Wszystko zależy jednak od preferencji brzmieniowych. Oczywiście dobrą koncepcją jest zakup etapami tzn. korzystanie początkowo z samego amplitunera, który i tak już gra całkiem przyzwoicie.

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i wyjaśnienie. Jak widać - znawca ze mnie żaden i opieram się tylko na wrażeniach odsłuchowych. Na pewno będę chciał posłuchać sprzętów - rozumiem, że taka konfiguracja u Was byłaby możliwa (np Audiolab i Dynaudio)? Hyperiony bardzo kuszą, ale zniechęcają mocno ceną. Chociaż z tego, co słyszałem to u producenta można się akurat nieźle potargować. 

Rozumiem, że z późniejszym dobraniem głośników, które zagrają spójnie z tymi frontowymi w układzie 5.1 nie będzie problemu?

Pozdrawiam,

Marek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie problemu z doborem reszty zestawu do kina domowego nawet jakby stanęło na Audio Academy. Zawsze można się trochę potargować :) Wszystkie te sprzęty (i wiele innych) mamy na miejscu więc serdecznie zapraszamy. Odsłuchy dają ten komfort, że możemy w trakcie wizyty zupełnie zmienić typy odsłuchiwanych sprzętów, zaproponować coś innego jeśli będzie taka potrzeba. Na tą chwilę możemy tylko teoretyzować choć uważam, że z dużą dozą prawdopodobieństwa sukcesu :)

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam podobny dylemat tylka ja zaczynam od wzmacniacza stereo z wejsciem na koncowke mocy i dwoch glosnikow podstawkowych a kiedys docelowo 5.1 z amplitunerem. W rozeznaniu sie ktore wzmacniacze maja wejscie na koncowke mocy i ktore ampli kd maja pre-outy pomogla mi ta strona www.whathifi.com/amp/features/how-to-combine-stereo-and-surround-sound-in-one-brilliant-av-system nawet jesli nie znasz angielskiego to na koncu artykulu jest po prostu spis urzadzen ktore spelniaja ww. Wymagania. Osobiscie do listy wzmacniaczy dodam onkyo a-9070. 

Sam zastanawiam sie pomiedzy audiolab 6000a, pioneer 50da onkyo a-9150 i onkyo a-9070 z wzmacniaczy stereo. 

Edytowano przez nazghul
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dobrze kombinujesz ale:)

Pytanie czy chcesz tak jak ja przełączać urządzenia? Czy po to właśnie bierzesz amplituner z pre out aby wykorzystać jego funkcje sieciowe. Bo tak wyszło z pierwszego postu. Pytanie w takim razie po co odtwarzacz? Zdecydowanie lepiej dorzucić ta kwotę do kolumn i mieć znacznie lepsze.

Czyli finalnie 

Onkyo 830 + na przykład nad 356 albo atoll on 100 albo xindak 06 itp. to zależy od kolumn + no właśnie lepsze kolumny. Pomijasz kwestie odtwarzacza który i tak za dwa lata będzie modelem nieaktualnym. 

W tym momencie w cenie 7 k możemy wybierać pomiędzy lepszymi kolumnami jak elac uni fi, kef q950, dali Opticon 6, monitor audio silver 300 itp. 

I pamiętaj, wbrew pozorom absolutnie nie jest konieczne aby reszta kina była z pod tego samego znaczku firmowego.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zdecydowanie chciałbym uniknąć jakiegokolwiek przełączania. Całośc ma być dostępna za naciśnięciem jednego przycisku na pilocie :). Wydawało mi się, że będzie znaczna różnica w jakości dźwięku między konfiguracjami odtwarzacz + wzmak vs ampli + wzmak, ale to pewnie najlepiej byłoby sprawdzić na odsłuchach.

Z racji tego, żę budżet całego przedsięwzięcia będzie dość spory, to w pierwszej kolejności będzie raczej ampli + kolumny, a potem wzmak + zestaw do 5.1. Inaczej w życiu zony nie przekonam, że taki wydatek jest absolutnie niezbędny :D.

Dzięki za za pomoc i porady!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej , różnica będzie. 

Ale zdecydowanie mniejsza. Jesli kupisz odtwarzacz za 2500-3000 zł to on wniesie do systemu mniej niż dołożenie tego budżetu do kolumn. Głównie frontowych lub centralnego. Tu zależy czy bardziej o nastawiasz kino czy stereo. Raczej stereo więc myślałem o lepszych podłogowych. 

Zapraszam na odsłuch , pokażemy różnice i pomożemy w pełnym doborze.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...