Skocz do zawartości

Gramofon do odziedziczonej kolekcji winyli do aktualnego zestawu głośników


Recommended Posts

Hej, Aktualnie posiadam zestaw Taga Harmony TAV-606 v.3 5.0 i Denona AVR-X1500H, z uwagi na kolekcję winyli odziedziczoną po Ojcu zastanawiam się nad kupnem gramofonu (jest też parę winyli które chciałbym mieć). Mam też starą unitre bernarda po nim z niedziałającym silnikiem. Warto naprawiać czy po prostu kupić nowy?

Budzet na naprawe, wkładki lub nowy gramofon to 1500 złotych łącznie.

W przyszłości będę planował dokupienie subwoofera do 1000 (na razie nie mam budzetu na oba), co by do tego wszystkiego pasowało ?

Z góry dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, enkkidu napisał:

Mam też starą unitre bernarda po nim z niedziałającym silnikiem. Warto naprawiać czy po prostu kupić nowy?

Kupić nowy używany :) 

Jak chcesz podłączyć pod amp. KD to nie ma co szaleć 

Np.

https://allegro.pl/oferta/super-gramofon-technics-sl-q210-komis-myslenice-7978543744

https://allegro.pl/oferta/gramofon-sony-ps-3300-komis-myslenice-7258627995

https://allegro.pl/oferta/swietny-gramofon-pioneer-pl-10-komis-myslenice-7799553393

+

https://sklep-albatros.pl/pl/p/NAD-PP-2e-/1793

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym kupować używanego gramofonu bez jego sprawdzenia przed. Jestem z Trójmiasto, wiec jest to przejazd przez cała Polskę. Naczytałem się i zwiększyłem budżet do maksymalnie 2000 z późniejsza możliwością dokupienia preampa.

Z sklepu mam na oku denona 300f najpewniej wymienił bym wkładkę lub Reloop Turn 3

Audio technics odpadł z powodu problemu z autoscatingiem i wysokością ramienia która ma problemy z 180g i może rysować płyty 

patrzyłem na pro ject carbon dc ale nie chce się bawić w losowanie czy będzie szumiał mechanicznie czy elektrycznie.

Rega p1 odpadła z braku możliwość ustawiania antiscatingu( jest tylko na stałe ustawione 1.75g)

W okolicach z używanych mam dwa technicsy 1200 i 1210 mk2 ale są one po DJ i nie wiem  ze chce się bawić w coś takiego.

co doradzili byście w tej sytuacji?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, enkkidu napisał:

Nie chciał bym kupować używanego gramofonu bez jego sprawdzenia przed.

Słuszne podejście , wymieniasz dalej nowe gramofony , masz oczywiście świadomość , że w tym zakresie cenowym / 1000-3000 zł./ płacisz za modę, a nie za mechanikę gramofonu .

W Twoim przypadku wąskim gardłem jest amp.KD , dlatego już wcześniej pisałem , że nie ma co szaleć z wkładkami , czy samym sprzętem, bo uzyskanej jakości po prostu nie usłyszysz.

45 minut temu, enkkidu napisał:

co doradzili byście w tej sytuacji?

Znalazłem jeszcze :

https://allegro.pl/oferta/the-cult-of-technics-sl-2000-dd-270c-7866656093

i od tego samego sprzedającego

https://allegro.pl/oferta/gramofon-sony-ps-x45-direct-drive-automat-quartz-7989879471?reco_id=6dedd6de-63fd-11e9-9c15-6c3be5c06da0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

https://allegro.pl/oferta/gramofon-pioneer-pl-500x-full-automat-japan-7989544720?reco_id=a1472238-63fd-11e9-b2fa-246e96321930&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny za niektóre gramofony u tego sprzedawcy faktycznie są dość wysokie. Ale warto zadzwonić i pogadać, a potem zobaczyć i posłuchać niektórych gramofonów. Sprzedawca handluje gramofonami i pewnie ma spore doświadczenie, a wybierając używany gramofon (zresztą nie tylko gramofon...) warto kupować z odbiorem osobistym i sprawdzeniem sprzętu.

Zaś co do preampu gramofonowego - zdecydowanie warto kupić używany, firmowy preamp zamiast nowego (oszczędzasz co najmniej 50%). A tam zazwyczaj nie ma co się popsuć...

Pozdrawiam
PS. Faktycznie jak sam napisałeś - nie ma co kupować gramofonów po DJ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, RoRo napisał:

Ceny za niektóre gramofony u tego sprzedawcy faktycznie są dość wysokie.

 

12 godzin temu, enkkidu napisał:

Dzięki za linki, ten technics wydaje się naprawdę drogi w porównaniu do innych ofert które znalazłem w internecie.

Mogę powiedzieć tak z pierwszej ręki z czego wynikają jak nam się wydaje wysokie ceny gramofonów i chciałbym by też wypowiedział się @Audio Autonomy jako ekspert.

- po pierwsze popyt, bo wróciła moda na czarny krążek , znam ludzi którzy kupują gramofon jako akcent vintage do mebli w stylu ArtDeco tylko po to by sobie był i robił wrażenie :)

- po drugie , ceny współczesnych budżetowych gramofonów gdzie ramię stanowi sklepana na końcu rurka z dwoma dziurami , talerz jest z MDF , o dokładnej regulacji siły nacisku czy antyskatingu można zapomnieć ,kształtują się w granicach 1500 -2500 zł , a więc dlaczego trzydziestoletni gramofon z lata świetlne lepszą mechaniką nie miałby kosztować więcej ?

- i po trzecie , minęły czasy gdzie za flaszkę można było wszystko załatwić. Serwis gramofonu prosty nie jest , potrzebna jest wiedza i cierpliwość oraz dochodzi czasochłonność a roboczogodzina w usługach kosztuje.

Mamy więc wybór albo kupimy tanio od kogoś kto odziedziczył gramiak lub po prostu sprzedaje , bo jest mu zbędny i mamy szczęście jak będzie wszystko ok. albo płacimy więcej i mamy po serwisie .

Jest oczywiście jeszcze opcja taka , że ktoś wali cenę oporową i niech się kupujący martwi jak coś nie będzie działać.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Mogę powiedzieć tak z pierwszej ręki z czego wynikają jak nam się wydaje wysokie ceny gramofonów

Z czego wynikają to akurat wiem 🙂

Poza tym należy odróżnić ceny "wysokie" od "zawyżonych", a jak widać zazwyczaj polecamy (ja oraz osoby które już "trochę" sprzętów miały i nie bawią się w teoretyzowanie tylko bazują na swoim doświadczeniu) przede wszystkim odbiór osobisty, zakup od osób sprawdzonych lub od tych którzy serwisują i mają w tym doświadczenie (oraz robią to dobrze, bo jest sporo firm które handlują używanym sprzętem - ale tak naprawdę to "serwis" był tylko w opisie aukcji/ogłoszeniu, a niestety nie w rzeczywistości).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, RoRo napisał:

ale tak naprawdę to "serwis" był tylko w opisie aukcji/ogłoszeniu, a niestety nie w rzeczywistości).

Masz rację , tak dla zainteresowanych zakupem gramofonu powiem w skrócie na co zwracam uwagę, gdy patrzę na zdjęcia gramofonów na aukcjach ;

- jak ktoś pisze , że sprzedaje z kolekcji lub bo chce kupić  poziom wyżej i sprzedaje z dużym żalem  , a na zdjęciu widzimy porysowaną , popękaną pokrywę , zakurzoną plintę to już coś jest nie tak .

- jak ktoś pisze , gramofon w 100% oryginalny, a widzę na zdjęciu nowy headshell kupiony w Winyle.pl , to coś jest nie tak i warto zapytać co z kabelkami łączącymi wkładkę z ramieniem ? w ogóle warto znaleźć ten model w googlach i popatrzeć ,czy wszystko się zgadza z oryginałem / plinta , ramię , talerz/

- warto zwrócić uwagę na sposób wyprowadzenia kabli ; RCA , uziemienia , zasilania oraz co to za kable , jakie wtyki są założone. Ponieważ trochę eksperymentowałem z kabelkami nisko pojemnościowymi do gramofonu osobiście uważam , że najlepiej zostawić tą oryginalną ' sznurówkę' . Jak mamy jeszcze na wyjściu wtyk DIN , można go zastąpić jakimś lekkim RCA / moje ulubione to wtyki Amphenola choć najlżejszy nie jest :)  /.

- jeżeli widzimy że jest zmieniony kabel sygnałowy to warto zapytać w jaki sposób został wlutowany, czy bezpośrednio do okablowania ramienia , czy tak jak w oryginale do płytki.

- jak sprawdzimy na google , że w oryginale gramofon nie miał wyprowadzonego kabla uziemienia /najczęściej było wlutowane do masy lewego kanału/, a teraz ma , to też dobrze się dowiedzieć jak został wykonany ' punkt masy" 

- nie raz można spotkać dodawaną do gramofonu dobrą lub bardzo dobrą ,ale wiekową wkładkę , nie ma w tym nic złego i jest to korzyść, ale warto sprawdzić cenę i dostępność igły. Nie polecam początkującym uczenia się kalibracji, gdy jest założona droga wkładka , bo nie mając wprawy łatwo można uszkodzić igłę lepiej zainwestować w tanią AT i na niej się uczyć.

- warto zwrócić uwagę na zamontowany / o ile nie jest oryginalny/ headshell, czy otwory w nim pozwalają na zamontowanie innej wkładki, a co za tym idzie ustawienie parametru overhang. Co prawda headshell można zawsze zmienić, ale to kolejna wydana kasa.

- przy odbiorze osobistym zwracamy uwagę na trzymanie obrotów , podnoszenie i opuszczanie ramienia , warto choćby wyjąć talerz i zajrzeć przez otwory / przyda się latarka w telefonie / do środka , czy nie ma nadmiernej ilości kurzu i brudu oraz o ile napęd jest paskowy jaki jest stan paska. 

To tak na szybko , jeżeli ktoś chciałby coś dopisać będę wdzięczny , bo nikt nie wie wszystkiego :)   

  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2019 o 21:07, tomek4446 napisał:

Mogę powiedzieć tak z pierwszej ręki z czego wynikają jak nam się wydaje wysokie ceny gramofonów i chciałbym by też wypowiedział się @Audio Autonomy jako ekspert.

Odpisuję trochę późno, ale przez kilka ostatnich dni nie korzystałem z neta (szok O.o). Z cenami gramofonów jest tak jak piszecie - wpływają na nie popyt i moda na winyle. Do tego jeżeli jest to gramofon ze sprawdzonego źródła, po serwisie, albo nawet po renowacji z prawdziwego zdarzenia, to wyższa cena jest jak najbardziej uzasadniona. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku. Niektórzy sprzedawcy dosyć mocno zawyżają ceny, ale nie mamy na to wpływu. Mamy wolny rynek - każdy kupuje i sprzedaje tam gdzie chce i za tyle za ile chce :)

@enkkidu - gratuluję zakupu. Świetny wybór :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...