Skocz do zawartości

Monobloki - "z czym się to je"


Kamill00

Recommended Posts

Witam.

Czy ktoś z Was może mi wytłumaczyć (oraz przy okazji może innym użytkownikom) jak ugryźć temat z monoblokami ?

Nie ma zbyt wielu ciekawych info na forum w tym temacie.

Co to są monobloki to wiem....Ale tak jak mamy setki przykładów że do integry Onkyo xxxx pasują kolumny xxxx itd to w tym temacie NIC. 

Chcąc zacząć przygodę z nimi na co zwracać uwagę? Jak już wybierzemy to jak dobrać pre? A może odwrotnie- najpierw pre, a pozniej bloki ?

Co z kolumnami? Muszą być jakieś ,,specjalne" ?

Czy można powiedzieć że monobloki są lepsze jak w podobnym budżecie Integra?

Jeśli dla kogoś Te pytania są głupie lub mylę pojęcia to sorry ale nawet chcąc cokolwiek znaleźć przez Google to jedna wielka lipa wychodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Tak naprawdę cała sprawa nie jest jednoznaczna.

TORETYCZNIE

monobloki pozwalają na bardziej komfortową pracę toru wzmocenienia

Oddzielone masz zasilanie przedwzmacniacza

oddzielone zasilanie samych końcówek mocy

mało tego jesteś w stanie ustawić tak żeby mieć jak najkrótsze przewody głosnikowe

To wszystko generalnie idzie w kierunku separacji kanałów i zasilania

W sytuacji posiadania monobloków możesz dobierać sobei przedwzmacniaczy "by kształtować brzmienie" lub zapewnić sobie jakąś tam funkcjonalność

 

Są oczywiście ludzie którzy twierdza ze same końcówki mocy też maja wpływ na brzmienie ale... wedlug mnie bardziej przedwzmacniacz

Nie ma żadnej zasady według której "kolumny" muszą być "jakieś inne"

Nie ma zasady że monobloki są lepsze od integry

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Fafniak za odpowiedź.....już bardzo dużo mi wyjaśniłeś, ale na ten moment mam jeszcze 1 pytanie: skoro końcówki nie mają wpływu na brzmienie, a nawet jeśli mają to jakiś znikomy to dlaczego niektóre kosztują 3000 zł  a niektóre 40 000 ? (Poza aspektami marka, prestiż itp)

Jeśli dobrze rozumiem to biorę 3-4 tys zł..... teraz pisząc trochę żartem kupuje pierwsze lepsze z brzegu - stawiam je 30 cm od kolumn, podłączam dwoma porządnymi kablami do zasilania, a brzmienie kreuję preampem. 

Jeżeli nie ma tu żadnych ukrytych gwiazdek to bajka bo jeszcze przed Twoim wpisem wydawało mi się że jest to temat rodem z NASA 😁

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasa to oddzielny temat, -lepiej się nie rozpuszczajmy bo powiem co nie co na nich nie dobrego :)

Wracając do Twojego pytania, to niestety ale monobloki za 5 tysięcy będą znacznie słabsze. Nie jest to tylko kwestia marki i prestiżu.

Droższe monobloki będą bardziej wydajne, będą mieć wyższą moc, większe trafo, lepiej zbudowany układ końcowy i w ogólnym rozrachunku będzie lepiej ;)

5 minut temu, Fafniak napisał:

Pisałeś o podobnym poziomie cenowym.

I do tego się odniosłem.

Szukasz prostych odpowiedzi, których nie ma. 

Czy monobloki za 20tyś będą różniły się od tych za 6 tys? Z dużym prawdopodobieństwem tak. Ale tu wkraczamy w obszar stałych rozważań czy Kasa przekłada się bezpośrednio na jakość.

Niestety tak. Ale często tak jest w różnych dziedzinach życia. W audio jak zwykle, wiele zależy od akustyki. Dobrze wiemy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak Masz rację 😊😊

Chcę powoli tworzyć 2 system..... i tak mnie te monobloki zainteresowały. 

Masz oczywiście rację że niekoniecznie kasa przekłada się na jakość, a ja szukam odpowiedzi czy wykładając zbliżony budżet jestem w stanie cokolwiek zyskać na Monoblokach jak na integrze.....innymi słowy to ujmując czy gra jest warta zachodu, czy ,,Kup że Pan integre Yamahy i masz święty spokoj, a nie zawracaj sobie głowy głupotami"

@Miras23

Również dziękuję ci za odpowiedź ....A Ty już chyba dobitnie utwierdziłeś mnie w przekonaniu że dysponując ograniczonym budżetem lepiej te pieniążki wsadzić w integre. Nie powiem bo chcę mi się tych monobloków ale tak sobie po cichu liczę że jeśli takie za 4000 zł są słabe a do tego i tak trzeba dorzucić chociażby używany preamp liczymy za 3 tysiące.....dwa w miare dobre kable zasilające liczmy....1000zł - to jednak parę złotych wyjdzie......a ,,szału" może nie być.

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla kolegi propozycję. Może zamiast monobloków, zaczniesz od pre + końcówka mocy stereo. Wyjdzie taniej w ogólnym rozrachunku. Odsłuchasz się i później zdecydujesz, czy chcesz iść dalej w monobloki czy wystarczy Ci zestaw dzielony. 

Za 5-6k z używek już coś można wybrać. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu uproszczenia.

Co to znaczy takie za 4 tys. "za słabe" ?

Ja swoje kupiłem za 3 tys. Przedwzmacniacz za 1450

Gdybym chciał kupić w sklepie w cenie sklepowej to wyniosłoby to mnie ok 10 tys. Efekt mam... Słuchałem różnych systemów i uważam że udało mi się zestawić na tyle fajnie że ten dźwięk mi się podoba. Czasem dużo bardziej niż sporo systemów za 4-5x więcej...

Czy to oznacza że mój jest obiektywnie lepszy? No nie... jest lepszy dla mnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender

Bardzo dobra i ciekawa propozycja 😊

Jutro z pewnością usiądę do tego tematu....

Może mi koledzy coś zaproponują ?

Pokój 25m, muzyka typu Pink Floyd, Dire Straits.

Kolumny Dali Zensor 7, gramofon PJ RPM 1 z Ortofon Bronze + preamp PJ Tube Box S z Gold Lion ECC83+ na dniach zasilacz od Tomanka wraz z listwą. Kable zasilające VDH i Wireworld posiadam. RCA Albedo Blue a do kolumn na dniach Chord Clearway.

Budżet.....powiedzmy 4tys na sprzet używany.

7 minut temu, Fafniak napisał:

I znowu uproszczenia.

Co to znaczy takie za 4 tys. "za słabe" ?

Ja swoje kupiłem za 3 tys. Przedwzmacniacz za 1450

Gdybym chciał kupić w sklepie w cenie sklepowej to wyniosłoby to mnie ok 10 tys. Efekt mam... Słuchałem różnych systemów i uważam że udało mi się zestawić na tyle fajnie że ten dźwięk mi się podoba. Czasem dużo bardziej niż sporo systemów za 4-5x więcej...

Czy to oznacza że mój jest obiektywnie lepszy? No nie... jest lepszy dla mnie :)

Znów mądrze piszesz..... tak naprawdę jestem w tym momencie znów rozbity ponieważ tak naprawdę nie wiem z czym się to je i czy zakładany budżet jest wystarczający aby uzyskać dla mnie zadowalające efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś nie wydawał na durne kabelki to miałbyś znacznie większy budżet

Ja właśnie chciałbym uprościć system. Żeby posłuchanie muzyki nie wiązało się z włączaniem 4 (monobloki + przedwzmacniacz+ CD) lub wręcz 7 elementów(monobloki, przedwzmacniacz, komputer, zasilacz do DAC, DAC, konwerter)

Z wielu rozmów które przeprowadziłem wynikało ze bardzo ciężko jest znaleźć jednobryłowy wzmacniacz/integrę która gra podobnie do mojego zestawu a jednocześnie da "coś więcej' przy cenie nie wyskakującej pona 10 tysi. Ja w te rejony szaleństwa nei zamierzam kroczyć. Kilka osób stawiało na pewien produkt i właśnie do mnie jedzie - zobaczymy.

Dlaczego o tym piszę? Bo wiele osób kieruje się osądami wyczytanymi w internecie, ceną itd. itp. zamiast posłuchać samemu i właśnie zamierzasz taki błąd popełnić.

tym bardziej że nie wspominasz w ogóle o przedwzmacniaczu?

 

Co masz teraz za wzmacniacz. Co ci się podoba a co nie....

tak trochę to wygląda jak... 'och ... rozbudowałbym sobie ten mój ołtarzyk... więcej klocków .. to tak poważniej wygląda .. " ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem gdzie leży problem. Myślę że w większości testów akurat to co wnosi końcówka czy też dwa monobloki można przeczytać prawdę :)

Otoz w wielkim skrócie. Podobnie jak w przypadku wzmacniaczy istnieje różnica w dźwięku pomiędzy przedwzmacniaczami i końcówkami mocy 

teoretycznie system dzielony daje dźwięk czystszy i bardziej zróżnicowany. Układy w przedwzmacniaczu które z reguły obniżają jakość dźwięku nie wpływają na sam stopień końcowy. 

Teoretycznie także monobloki czyli dwie końcówki dają lepsze osiągi niż wzmacniacze dual mono. Sygnał dzielony na dwa odrębne kanały jest wyraźnie bardziej odseparowany oraz stereofoniczny 

Tyle krótkiej teorii.

W praktyce słuchałem integry która zagrała lepiej od systemu pre+ 2 monobloki. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment podjąłem decyzję że na spokojnie przez Święta przemyślę sprawę, przeanalizuje za i przeciw i podejmę decyzję czy bawię się w monobloki czy system dzielony. Z mono problem widzę taki że pomijając budżet to na serwisach aukcyjnych ,,nie ma wyboru" na rynku wtórnym natomiast dzielony- do wyboru do koloru. 

Sprawa kolejna jest taka że w doborze dzielonego użytkownicy forum są w stanie sporo podpowiedzieć na co zwracać uwagę, a co omijać szerokim łukiem.....w monoblokach już gorzej ( tym bardziej jak umówić się z kimś na odsłuch sprzętu który posiadają mówiąc w przenośni 3 osoby w Polsce,a jest ode mnie oddalony o 300 km). 

Na logikę już dałem sobie odpowiedź natomiast problem jest taki Jak już wspomniałem wcześniej że ja po prostu bardzo chciałbym je mieć..... i przekonać się na własnej skórze jak to śmiga 😁

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moz ekoledzy podpowiedzą... byla taka końcówka mocy NADa.

Zbudowana jak czołg z pełnym dual mono - używane chodza w granicach 4-6 tysi

Ale powtarzam pytanie - co z przedwzmacniaczem ?

39 minut temu, Kamill00 napisał:

podejmę decyzję czy bawię się w monobloki czy system dzielony.

monobloki to jest już system dzielony

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamawiałem wzmacniacz lampowy to miałem opcję na takie monobloki niewiele drożej niż zintegrowany ;) Nawet gdybym miał tyle miejsca to i tak bym się nie zdecydował , bo to praktycznie te same wnętrzności/zewnętrzności które mam w 1 obudowie teraz. Obstawiam ,że brzmienie takie samo , przy tej klasie zastosowanych komponentów.

 

Ogólnie co do monobloków to pewnie @audiowit mógłby więcej napisać , gdyż chyba posiada.

 

300b se proaudio monobloki.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie.....,,piękne" 😊😊

W takim razie czekam jeszcze na zdanie @audiowit w tym temacie.

 

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć Co sądzicie na ten temat:

https://allegro.pl/oferta/culm-monobloki-lampowe-6p45s-przedwzmacniacz-8004291621?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kukocz napisał:

@S4Home Co to za integra była? :)

Bardziej co to za monobloki były. :)

audiolab z modelami mono 8200. Grało to w salonie Denona z venere i później olimpicami. Czekałem tam na znajomego. Więc chwilę usiadłem. Bardzo słabo.

monobloki lampowe to zupełnie inna liga. Tutaj podstawowe modele są już na prawdę wysokiej klasy.

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... a ja mam dokładnie inne zdanie, tyle że z innymi kolumnami i w innym pomieszczeniu.

Według mnie cała masa "ocen" opiera się w dużej części na uprzedzeniach/negatywnych doświadczeniach.

Uważam że audiolab zestawiony z odpowiednimi kolumnami gra bardzo dobrze i naprawdę nie ma czego się "wstydzić"

A w domu mam teraz kolejny na to dowód :D

Także ... pozostają tylko własne odsłuchy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe. Nie moje granie. 

Monobloków serii 8300 nie słuchałem. 8200 były daleko od tego co lubię. 

41 minut temu, Fafniak napisał:

Według mnie cała masa "ocen" opiera się w dużej części na uprzedzeniach/negatywnych doświadczeniach.

Cała masa zapewne tak. Ja już pomijam wszelkie testy, recenzje , jak mi przypadkiem coś wpadnie to reki to czytam. Ale zdanie mam swoje. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cały zestaw 8200 i jest w tej chwili u mnie K3 (ze względu na chęć zmniejszenia ilości elementów).

A że to nie jedyny "klocuszek" który u mnie zawitał, to ... no mam  własne przemyślenia ;)

Dlatego teksty :

1 godzinę temu, S4Home napisał:

audiolab z modelami mono 8200. Grało to w salonie Denona z venere i później olimpicami. Czekałem tam na znajomego. Więc chwilę usiadłem. Bardzo słabo.

uważam za zbyt ogólnikowe, bo ludzie czytają i wyciągają bardzo ale to bardzo uproszczone wnioski

ahhh. żeby nie było

uważam że kupowanie audiolaba w cenie sklepowej jest bezsensowne.

50% ceny sklepowej to rozsądna kasa za ten sprzęt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to akurat się zgodzę. I ....

33 minuty temu, Fafniak napisał:

Dlatego teksty :

1 godzinę temu, S4Home napisał:

audiolab z modelami mono 8200. Grało to w salonie Denona z venere i później olimpicami. Czekałem tam na znajomego. Więc chwilę usiadłem. Bardzo słabo.

uważam za zbyt ogólnikowe, bo ludzie czytają i wyciągają bardzo ale to bardzo uproszczone wnioski

Zaznaczyłem. Zbudowali są moje. Nikomu ich nie narzucam. Później mieliśmy audiolaba u siebie, jeszcze z horna i było nieco lepiej. Ale to wciąż nie moje granie. W każdym razie pierwszy kontakt lata temu , no wypadł przeciętnie i nie podeszliśmy do siebie :)

 tak samo jak z jedzeniem. Ja nie lubię fasolki ale jem szpinak :) co kto lubi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18 kwietnia 2019 o 10:08, Kamill00 napisał:

No racja tylko dla uproszczenia tak nazywam pre+końcówka.....mniej stukania w klawiaturę telefonu, a w tym temacie wiadomo o co chodzi 😁

Nie stosuj takich uproszczeń bo jest to mylące! I wcale nie wiadomo o co chodzi.

Jak piszesz "końcówka mocy" to wtedy gdy myślisz o urządzeniu stereo, a gdy "monoblok"-to pojedyńcze, monofoniczne wzmocnienie.

Od początku tego wątku byłem zdziwiony czemu porównujesz  (pytasz się) integrę z monoblokami, a nie z końcówką mocy.

Poza tym można spokojnie mieszać i zestawiać różne konfiguracje: lampowe pre i tranzystorowa końcówka/monobloki lub tranzystorowe pre i lampowe wzmocnienie.

W integrach to już najwyżej hybryda lampowego pre i końcówki tranzystorowej.

Pozdrawiam

PS. A poza tym sporo stereofonicznych końcówek można zmostkować i wtedy pracują jako monobloki. Dzięki temu np. można zacząć od 1, a potem w razie potrzeby (i uzbierania dodatkowej kasy) dokupić drugą końcówkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...