Skocz do zawartości

Listwa Sieciowa Kondycjoner Filtr Audio DC BLOCKER x6


Recommended Posts

27 minut temu, MariuszZ napisał:

Tu nie chodzi o eliminację składowej stałej tylko nasycanie się rdzenia przez składową stałą obecną w sieci. Efektem ubocznym może być grzanie się rafa oraz jego niewłaściwa praca. 

Co prawda niewiele z tego rozumiem, ale obecnie nie zauważam żadnych nieprawidłowości w pracy wzmacniacza - nic nie brumi, temperatura w normie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Karol64208 napisał:

możesz to rozwinąć od strony zasilania, o czym myślisz?

Tu nie chodzi o stronę zasilania tylko o konstrukcję trafa. Te toroidalne mają mniejszy rdzeń, inaczej pościskane blaszki, rdzeń z reguły nie ma kontaktu z obudową, uzwojenie przylega większą powierzchnią stykową i to wszystko powoduje, że mimo wielu zalet (mniejszy strumień rozproszenia, większa sprawność) trafa toroidalne mają i wady. Jedną z nich jest podatność większa na nasycenie rdzenia ale również większe pojemności pasożytnicze między uzwojeniami, a co za tym idzie podatność na "przepuszczanie" zakłóceń wysokoczęstotliwościowych na wtórną stronę ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

trafa toroidalne są bardziej wrażliwe na składową stałą

pytałem konkretnie o to co jest pogrubione:35_thinking:

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

nasycanie się rdzenia przez składową stałą obecną w sieci

o to:35_thinking:, możesz to rozwinąć \

Straszysz użytkowników wzmacniaczy :( stałą składową sieci.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co gdzieś tam doczytałem to przy składowej stałej sinusoida nie jest symetryczna względem osi X tylko lekko przesunięta np w górę co sprawia że półpołówki sinusoidy względem Zera nie są równe.
Wstawiłem już to zdjęcie w innym wątku, może niektórzy widzieli. Idąc za ciosem zrobiłem sobie w lutym kolejną listwę na bazie takiej płytki tj filtr +DC blocker. Porównując z poprzednią listwą na bazie filtru filtercon nie widzę żadnej różnicy. Dc Blocker nie wzniósł dźwięku na dodatkowe wyżyny, trafo brzmi identycznie. Zastanawiam się tylko gdzie filtr lepiej się sprawdza, w lampiaku czy we wzmacniaczu tranzystorowym. Obstawiam na tranzystor z racji większej ilości elektroniki, często jest DAC na pokładzie itd. 1bdf1a9f939197cf1cf7890e4818a806.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wito76, ładnie to wygląda

2 godziny temu, Wito76 napisał:

Zastanawiam się tylko gdzie filtr lepiej się sprawdza, w lampiaku czy we wzmacniaczu tranzystorowym.

 oddzielać poszczególne urządzenia od siebie a to znaczy że każde gniazdko powinno mieć własny filtr, ale przy dobrze skonstruowanym zasilaczy w urządzeniu taki filtr jest zbyteczny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby chcieć oddzielić wszystkie urządzenia, na każde osobny filtr to listwa by wyglądała jak pół wzmacniacza.
Co do zacytowanego fragmentu, chodzi mi o to, który rodzaj wzmacniacza jest bardziej podatny na zakłócenia, któremu bardziej potrzebny jest filtr. A tak precyzując, pytanie do posiadaczy wzmacniaczy lampowych, jak u was sprawdza się filtr ewentualnie dc blocker?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wito76 napisał:

A tak precyzując, pytanie do posiadaczy wzmacniaczy lampowych, jak u was sprawdza się filtr ewentualnie dc blocker?

Posiadam wzmacniacz lampowy, tranzystorowy i też preamp lampowy, nie używam żadnego filtra i uziemienia.

Brak jakichkolwiek problemów. Cała sztuka i poprawność działania, ukryta jest w zasilaczach tych urządzeń konstrukcji i rozprowadzeniu masy.

Podstawa, to nie szukać problemu tam gdzie go nie maB|

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne z moich urządzeń nie wymaga zarówno filtra jak i dc blockera. Przez kilka lat używania kilkunastu urządzeń, problem z przydźwiękiem wystąpił 2 razy i jak się okazało, po raz pierwszy przyczyną był uszkodzony kondensator olejowy we wzmacniaczu lampowym, a po raz drugi zasilacz lampki led. Co dziwne - nigdy problemu nie sprawiały przewody , kable, itp rzucone byle jak. Zdjęcia nie zrobie bo mi wstyd za taki bałagan😋.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Zrobiłem eksperyment - kupiłem listwę Brennenstuhl 60.000a 4g, filtr z Filtercon i gniazdo sieciowe Viborg. Fabryczny filtr podmieniłem na FB1M 5A/250V, fabryczny kabel usunąłem i wstawiłem gniazdo IEC Viborg VI-06. Do listwy zamówiłem kabel zasilający Elacaudio na wtykach tego samego producenta. Do listwy podpięte mam tylko wzmacniacz i odtwarzacz CD. Dzięki temu forum sprawdziłem też zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w moim mieszkaniu (nowy budynek oddany do użytku pod koniec 2020) i okazało się, że deweloper zaoszczędził. Kupiłem i zamontowałem ogranicznik klasy C Schneidera. Nie spodziewałem się różnic w brzmieniu, więc tym bardziej się zdziwiłem, gdy takowe usłyszałem - dół jest bardziej soczysty, góra bardziej wyraźna. Koszt części to niecałe 300 PLN. Robotę zrobił mi automatyk z firmy gdzie pracuję. Jestem zadowolony :)  

IMG_20210521_124712121.jpg

IMG_20210522_092006376.jpg

IMG_20210522_092015079.jpg

IMG_20210526_142811819.jpg

IMG_20210522_092103005.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo to trwało, z dwóch powodów - chciałem kupić gniazdo z Elacaudio, ale się nie doczekałem. Poza tym mieliśmy tyle pracy, że automatyk miał ważniejsze rzeczy na głowie. Oczywiście nie wiem jak wypadło by porównanie z np. Gigawatt PF-1e, ale obecnie wystarcza mi, że słyszę różnicę i że temat listwy oraz kabli został "odhaczony". Wito76 - dzięki za pomoc !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przerost formy nad treścią. Każdy obecnie produkowany sprzęt audio w zasadzie posiada na wejściu filtry LC. Może 30-40 lat temu to było coś...teraz taki filtr kosztuje przy produkcji masowej 1 euro:) Ludziska się podniecają, iż w listwach hiend producent wstawił 2 diody, 2 dławiki i parę najtańszych kondensatorów.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Cześć koledzy. 

Też przymierzam się do budowy takiego urządzenia. SKorzystam z wszystkicg rad i linków. Ale szukam jeszcze rozwiazania, aby stabilizowało napięcie na powedzmy 230V. U mnie w domu jest z tym różnie, potrafi spać do 190V i rosnąć do 250V.

Szukam schematu na takie coś: FILTR EMI + DC Blocker + Stabilizacja napięcia AC 230V

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 3.01.2021 o 08:35, tomek4446 napisał:

A co teraz doskwiera dźwiękowi , że potrzebny jest DC-blocker ? W opisie tej listwy z Allegro dopatrzyłem się sporo nadinterpretacji delikatnie mówiąc :) 

Mariusz słusznie poleca filtr Filtercona , poszukaj jakiejś plastikowej obudowy do niego , włącz go w tor z normalną listwą i będzie ok.

Jak chcesz w obudowie i zaszaleć to

https://www.elfadistrelec.pl/pl/filtr-sieciowy-10-230-vac-schaffner-fn2090-10-06/p/16963461

A co ma ten, czego nie ma filtercon?

i dlaczego nie ten:

FN350-12-29 | Schaffner Filtr sieciowy | Distrelec Polska (elfadistrelec.pl)

https://www.elfadistrelec.pl/pl/filtr-sieciowy-schaffner-fn350-12-29/p/30109677?trackQuery=cat-DNAV_PL_030404&pos=10&origPos=10&origPageSize=50&track=true&sid=41b8468dfced5d78bae000e0e343a15810292ba5&itemList=category

Czytając uważnie wątek to dochodzę do wniosku, że w zasadzie filtry powinno się montować na kablu i prawdę mówiąc tak planuję zrobić...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, K8v8M napisał:

FN350-12-29 | Schaffner Filtr sieciowy

Ten na 12A ma zapas mocy ogromny. Po co Ci do sprzętu audio filtry (dławiki) na takim grubym drucie? Grubszy drut to mniejsza indukcyjność dławików, a tym samym mniejsze tłumienie zakłóceń wcz. Popatrz na grafikę jaka jest tendencja. Filtr 1A tłumienie 40dB zakłóceń zagwarantuje już od 50 kHz. Ten mocny na 12A dopiero od 210 kHz. Różnica jest spora. Wielkość tych filtrów powinna być dobrana do mocy jaką planujesz oddać do sprzętu audio. 

 

filtry.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Ten na 12A ma zapas mocy ogromny. Po co Ci do sprzętu audio filtry (dławiki) na takim grubym drucie? Grubszy drut to mniejsza indukcyjność dławików, a tym samym mniejsze tłumienie zakłóceń wcz. Popatrz na grafikę jaka jest tendencja. Filtr 1A tłumienie 40dB zakłóceń zagwarantuje już od 50 kHz. Ten mocny na 12A dopiero od 210 kHz. Różnica jest spora. Wielkość tych filtrów powinna być dobrana do mocy jaką planujesz oddać do sprzętu audio. 

 

filtry.jpg

No właśnie też do tego doszedłem, tylko które modele to te "enhanced performance", bo jakoś nie mogę się zorientować...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...