Skocz do zawartości

Ile trzeba wydać na kolumny HI-FI?


hubert hubert

Recommended Posts

Czesc Panowie,

Zastanawiam sie nad wymiana swoich kolumn. Pytanie, jaki budzet musze miec, ze otrzymac kolumny/dzwiek HI-FI (nie hiend).

Do obsluzenia jest 25m2 salonu, glownie granie do kotleta (praktycznie nigdy w sweet spocie) przez 16 godzin dziennie. Glosnosc cicha do sredniej (70dB). Raczej podlogowki, ale nie jest to wymog. Podstawa basowa raczej nie wiodaca.

Glownie muzyka dosc spokojna pop, rock, jazz, blues, klasyczna/powazna (Norah Jones, Sylwia Grzeszczak, Jens Lysdal, Chris de Burgh).

Wzmacniacz stereo, bipolary, mosfety. Ale moze bede zmienial na klase D - tutaj nie chce, zeby mocno to decydowalo.

 

Jesli nawet nie padna konkretne propozycje, to interesuje mnie, jaka kwota musze dysponowac, zeby zrealizowac cel.

 

dziekuje i pozdrawiam, hubert

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś bardzo trudne pytanie. Tak naprawdę dobre monitory pokroju Indiana Line Tesi 261 czy Focal Chorus 706 mogą okazać się już dobrą opcją. Z podłogówek może Heco Aurora 700, Pylon Audio Sapphire 25. Ale to wszystko kwestia Twoich indywidualnych preferencji i wymagań. Najlepiej podjedz do salonu audio i posłuchaj kilku propozycji z różnych przedziałów cenowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość kolumn obecnie produkowanych spełnia normy hi-fi. https://pl.wikipedia.org/wiki/Hi-fi
Twoje pytanie powinno być bardziej precyzyjne. Ale z drugiej strony jeśli ma to być granie "do kotleta", czy warto pytać o szczegóły?
Sam musisz sobie na to pytanie odpowiedzieć.
Z drugiej strony wiele osób nie docenia swojej wrażliwości. I okazuje się, że słyszą o wiele lepiej niż sądzili.
Szkoda, że nie napisałeś jakiego typu dźwięku szukasz. To jest najważniejsze a nie waty, hertze, mosfety, czy klasa D.
Dźwięk ma być taki, by się Tobie podobał.
Branża w "osobie" S4Home jak zwykle chce sprzedać co ma na stanie. Twoje pytanie właściwie nie ma dla nich znaczenia. Masz przyjść i kupić. Nowe.
Ja Ci polecę używane kolumny. Bo kolumny dobrze traktowane są raczej mało podatne na zniszczenie. Można śmiało kupić używane. 
Taką mają zaletę że za takie same pieniądze kupisz dużo lepiej grające niż nowe. 

 

Udzielam prywatnych porad w Prywatnych Wiadomościach! Proszę w tej kwestii do mnie PISAĆ (chętnie odpowiem).

Edytowano przez Neo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Neo napisał:

Branża w "osobie" S4Home jak zwykle chce sprzedać co ma na stanie. Twoje pytanie właściwie nie ma dla nich znaczenia. Masz przyjść i kupić. Nowe.

Kolego. A gdzie widzisz moją poradę w tym wątku? Szczerze to coś Ci się chyba pomerdało w kopułce. Bo jako jedyna branża na tym forum polecam sprzęty używane oraz dopytuje o resztę konfiguracji oraz oczekiwania. W tym momencie chciałbym abyś tak samo jak publicznie nas skrytykował, tak samo przeprosił. Jesteś tu nowy a już w 3 wątku rzucasz nie mające podparcia oszczerstwa. Nie podoba mi się to.

7 godzin temu, Neo napisał:

Udzielam prywatnych porad w Prywatnych Wiadomościach! Proszę w tej kwestii do mnie PISAĆ (chętnie odpowiem).

Wolał bym aby użytkownicy pisali otwarcie a nie do Ciebie na PW. Jesteś nowy, nie wiemy czy znasz się na sprzęcie, czy to kolejne fikcyjne konto do sprzedaży sprzetu właśnie przez PW. Skoro jesteś w tym dobry to rozumiem że otwarcie polecać KONKRETNE produkty też będziesz mógł?

Wracając do tematu. Trochę martwi mnie sformułowanie "granie do kotleta". U mnie też kiedyś sprzęt tak grał, w tle. I po roku ocknąłem się że to zupełnie nie potrzebny wydatek. Przemyśl to. A co do samych cen. Hmmm

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home. Biję się w piersi, zaszła oczywiście ogromna pomyłka. Chodziło mi o Q21.
Jeszcze raz przepraszam i to nie są oszczerstwa, Bo chodzi o Q21.
Tak na marginesie, to można by podyskutować jak to z tą Twoją pomocą jest, bo i tak zawsze się reklamujesz. Dla mnie branża nigdy nie będzie wiarygodna. 
Ale każdy ma swój rozum. 

Piszesz.

Cytat

Wolał bym aby użytkownicy pisali otwarcie a nie do Ciebie na PW. Jesteś nowy, nie wiemy czy znasz się na sprzęcie, czy to kolejne fikcyjne konto do sprzedaży sprzetu właśnie przez PW. Skoro jesteś w tym dobry to rozumiem że otwarcie polecać KONKRETNE produkty też będziesz mógł?

Kim Ty jesteś, że wolałbyś, by użytkownicy pisali otwarcie a nie do mnie w PW? 
Kim jesteś abyś mnie weryfikował? I przede wszystkim rzucał oszczerstwa, że handluję sprzętem? Niczym nie handluję. Dlaczego Tobie wolno a komuś nie?
Domagam się przeprosin. Ja mogłem przeprosić, to i Ty powinieneś. Z tym, że moje "oszczerstwo" było pomyłką a Twoje jest świadome.
Czy ja się znam na sprzęcie? Pozwól niech to ocenią Ci, którym ew. poradzę. Ty jak widzę niespecjalnie znasz się na sprzęcie a doradzasz. 
Coś tam "liznąłeś" w tym swoim sklepiku, ale wierz mi Twój poziom doradztwa nie jest na najwyższym poziomie a jednak doradzasz. I co?
Tobie wolno mnie nie?

Przede wszystkim, jak już jesteś tak inteligentny i dociekliwy, mógłbyś zauważyć, że mój "podpis" o doradztwie, to żart. Zgadnij z czyjego aroganckiego podpisu?
Nikomu nie będę prywatnie doradzał tylko na forum.

Edytowano przez Neo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze za siebie, @Neo ja osobiście cenię każde wiarygodne zdanie. Twój podpis mi się spodobał 🙂 bo już wcześniej zdziwiłem się widząc podpis @1Ender, ale daj się polubić. Je chętnie się od Ciebie nauczę tylko nie bądź napastliwy. Kurcze można przedstawić swoje prawdy troszkę delikatniej i tyle. Agresja rodzi agresje - i serio nie odbieraj tego wpisu jako coś złego z mojej strony. Zdaje sobie sprawę że ilość postów nie jest równa wiedzy na temat - co najwyżej może mówić o stopniu zaangażowania na tym konkretnym forum.

Napisz w temacie jakieś używane swoje typy podstawkowców, ja nie znam zbyt wielu dawnych konstrukcji. Chętnie się czegoś dowiem - tak zupełnie na poważnie 

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bierz Melodiki i to koniecznie od RMSu. Nowe. Daj chłopakom zarobić. 😉

A tak poważnie. Mogą być i Melodiki, ale jeśli nie muszą być nowe kup używane za pół ceny. Po co przepłacać. Tobie ma coś grać tylko, nieprawdaż?
W cenie nowych kolumn kupisz używane kolumny i wzmacniacz. Jak już wybierzesz kolumny, to wzmacniacz podpowiem. Jak mnie wcześniej nie zbanują, bo takie pogróżki otrzymałem.
No jasne, że jak masz czas i chęci, to skocz do salonu i posłuchaj kilku par kolumn. Jedne zagrają tak, inne inaczej, będziesz wiedział co Ci bardziej pasuje.

Jak się boisz o basy a kolumny będą stały bardzo blisko ściany lepiej kup kolumny podstawkowe i postaw je na standach.  Albo mniejsze podłogowe.
Żeby basy Ci się nie wzbudzały zbyt blisko ścian. Wzmaka wybierzemy później, odpowiedniego do kolumn jakie kupisz. 

Z czego będziesz puszczał muzykę z odtwarzacza jakiegoś, czy z kompa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za te wstępne propozycje. Mam jednak wątpliwości, czy pozwolą one osiągnąć audio nirwanę. Muzyka musi angażować słuchacza. To że będzie to grało do kotleta, nie oznacza że ma po prostu wydobywać z siebie dźwięki.
Muzyka powinna wypełniać pomieszczenie.

Źródło nie ma znaczenia, to mają być kolumny wysokiej klasy muzycznej w kategoriach bezwzględnych. Mają się dźwiękowo podobać nie tylko mi, ale i całej rodzinie.

Hubert

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hubert hubert zakładam, że jesteś poważnym człowiekiem, inaczej myślałbym, że z nas żartujesz.

Najpierw piszesz o "kotlecie" a teraz o audio nirwanie. To raczej przeciwne bieguny, z całym szacunkiem.
Do kotleta wystarczy to o czym pisaliśmy. Audio nirwana, to insza inszość. Tu jednym wystarcza kilka tysięcy za element innym mało kilkadziesiąt.
Jeśli chcesz czegoś naprawdę dobrze grającego, to przede wszystkim musisz opisać szczegółowo swoje potrzeby, oraz potrzeby jak widzę całej rodziny.
Trzeba odpowiednio napisać pierwszy post. Jak się to robi, radzi sama Szefowa. 

Warto przeczytać i jak najszerzej odpowiedzieć.

Zapytam przy okazji. Widziałeś zestaw potraw albo filmy, które odpowiadałyby wszystkim w rodzinie? Jesteście jak jeden organizm?
Może podaj skład rodziny i wymagania każdego z jej członków co do dźwięku? 
Później rozrysuj plan pokoju, pokaż ustawienie kolumn z wymiarami. Opisz meble, pokaż gdzie stoją. To wszystko jest bardzo ważne dla dźwięku, nic się tam nie rozgrywa w próżni.

Źródło nie ma znaczenia, twierdzisz? Ale wysokiej jakości kolumny już tak? To może napisz więcej, z ciekawością poczytamy, bo to nowa, nieznana szerzej teoria.
Przyszedłeś pytać o radę, czy ich udzielać? Tak nieśmiało zapytam. 
Jak się udasz do mechanika samochodowego i stwierdzisz, że zapłon, czy elektronika są  nieważne, to zgadnij jak zareaguje?
Znasz teorię źródła dźwięku jako najważniejszego w zestawie audio? 

Edytowano przez Neo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neo, przepraszam, jesteś zbyt krótko na forum aby uznać Twoja pewność siebie i autorytet. Na to trzeba zapracować

Jeszcze raz, chce wiedzieć ile potrzebuje pieniędzy na kolumny, które obiektywnie grają bardzo dobrze. Nie interesuje mnie obecnie czy wpasują się w pomieszczenie, to zawsze trzeba sprawdzić.

Hubert

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja odpowiem tak, na fronty wydałem 4k i po odsłuchach innych te co wybrałem grają bardzo dobrze, dla mnie, a dlaczego, bo wybór był świadomy i przede wszystkim mój. 

35 minut temu, hubert hubert napisał:

Jeszcze raz, chce wiedzieć ile potrzebuje pieniędzy na kolumny, które obiektywnie grają bardzo dobrze.

Jeżeli napiszą Ci 100tys.to tyle wydasz, dla mnie pytanie na które trochę ciężko odrazu odpowiedzieć, ponieważ to Ty powinieneś, podać przedział jaki planujesz wstępnie wydać i wtedy sprawdzić w tej kwocie,posłuchać, podane propozycje, a później jeszcze sprawdzić opcję tańszą i droższą jaka jest różnica i jak ją odbierasz. 

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Inferno napisał:

... tylko nie bądź napastliwy. Kurcze można przedstawić swoje prawdy troszkę delikatniej i tyle. Agresja rodzi agresje - i serio nie odbieraj tego wpisu jako coś złego z mojej strony.

To jest właśnie główny problem nowego (niedawno zarejestrowanego...) użytkownika : Neo - proszę delikatniej wypowiadaj swoje sądy!

Niezależnie od tego jak merytoryczne są wypowiedzi - to w przypadku gdy są one agresywne (o czym wspomniał w swoim poście Inferno) mogą być usunięte z forum. No i niekoniecznie na tym się skończy, gdy kolejne posty będą pisane w takim samym stylu.

Tym bardziej że już kilka osób zgłaszało zastrzeżenia do stylu wypowiedzi Neo 😞

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hubert hubert piszesz:

6 godzin temu, hubert hubert napisał:

Bardzo dziękuję za te wstępne propozycje. Mam jednak wątpliwości, czy pozwolą one osiągnąć audio nirwanę. Muzyka musi angażować słuchacza.

Po czym:

6 godzin temu, hubert hubert napisał:

Źródło nie ma znaczenia, to mają być kolumny wysokiej klasy muzycznej w kategoriach bezwzgdnych.

Chyba nie uważasz , że jak kupisz kolumny wysokiej klasy i podłączysz pod byle jakie źródło to uzyskasz jak to napisałeś "audio nirwanę" ? ;)

Gra cały tor i akustyka , a nie tylko kolumny.

6 godzin temu, hubert hubert napisał:

Mają się dźwiękowo podobać nie tylko mi, ale i całej rodzinie.

To już tylko zweryfikuje odsłuch. To co spodoba się Tobie, wcale nie musi się spodobać całej rodzinie. Audio to dość subiektywny temat i każdy słyszy, postrzega dźwięki zupełnie inaczej.

Zresztą zwrócił już na to uwagę w poście nr #16 forumowicz:

 @Neo

1 godzinę temu, hubert hubert napisał:

Jeszcze raz, chce wiedzieć ile potrzebuje pieniędzy na kolumny, które obiektywnie grają bardzo dobrze.

W dziedzinie Audio, a już czym bardziej jeśli chodzi o kolumny to obiektywizm raczej nie istnieje. Co innego subiektywizm, to tak ;)

Tak więc subiektywnie dla jednych dobrze zagrają np. Heco Aurora 700, a dla drugich B&W 802 PE. Ten subiektywizm zależy też od posiadanej kwoty na kupno kolumn głośnikowych ;)

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hubert hubert widzę, że dla Ciebie ilość postów, czy czas bytności na forum jest wyznacznikiem czyjejś wiedzy, 
Nie patrzysz co ktoś pisze, o co Cię pyta, jakiej wagi są te pytania. Ale by to stwierdzić, też trzeba by mieć choć blade pojęcie o audio. Kółko się zamyka.
Zatem czerp wiedzę od tych z tysiącami postów, którzy nie zawsze i niekoniecznie wiedzą, o czym piszą, choć napisali bardzo dużo.
Nie będę pisał o kogo m,in. chodzi, bo wiadomo.
Zatem pa-pa, z mojej wiedzy już nie skorzystasz. ☺️ Nie lubię się narzucać.
Ale z ciekawością poczytam co wyjdzie z tej audio nirwany do kotleta dla całej rodziny i bez dobrego źródła.

Edytowano przez Neo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Neo napisał:

Dla mnie branża nigdy nie będzie wiarygodna. 

 

20 godzin temu, Neo napisał:

Kim Ty jesteś, że wolałbyś, by użytkownicy pisali otwarcie a nie do mnie w PW? 
Kim jesteś abyś mnie weryfikował? I przede wszystkim rzucał oszczerstwa, że handluję sprzętem? Niczym nie handluję. Dlaczego Tobie wolno a komuś nie?

Nie mówię że nie wolno ci handlować sprzętem :) Ale pojawiasz się na forum, z dziwnie znanym nam sposobem pisania. Zachęcasz do pisania do Ciebie na PW i słuchania Twoich rad. Oczywiście każdy ma swój rozum i albo posłucha branży albo nie.

Ale pozwolę sobie na kontynuowanie dyskusji.

Branża nie jest wiarygodna a np. Ty jesteś? A skąd Twoja wiedza o Audio? Z Gazetek ? Z pracy w salonie?

7 godzin temu, hubert hubert napisał:

@neo, przepraszam, jesteś zbyt krótko na forum aby uznać Twoja pewność siebie i autorytet. Na to trzeba zapracować emoji846.png

Nie szukam z Tobą kłótni NEO ale wparowałeś na forum, obraziłeś, ok przyjąłem przeprosiny że pomyliłeś branże. Dziwne tylko że stało się to w pierwszym poście, który pisałeś. Oznacza to że dobrze znasz to forum, nie wymyśliłeś nas. Jak mówię nie szukam z Tobą konfliktów. Ale zrozum, wyznacznikiem audio nie jesteś. Pracuj z nami wspólnie dla dobra tego forum.

 

Hubert a może chcesz wypożyczyć sprzęt? Mam tylko nowy, ekspozycyjny. Taki możesz u mnie sprawdzić i oddać bez problemu. Bo na prawdę to granie w tle dla każdego możemy być inaczej rozumowane. A jak podasz które nowe Ci się podobały, albo nie i dlaczego to mogę doradzić używane.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, Karo napisał:

Wysoka jakość w kategoriach bezwzględnych? Na przykład https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/bowers-wilkins-804-diamond-d4.html 

Dziekuje za propozycje. Czy moglbys je nieco opisac ze sluchu?

 

8 godzin temu, maverick2005 napisał:

To ja odpowiem tak, na fronty wydałem 4k i po odsłuchach innych te co wybrałem grają bardzo dobrze, dla mnie, a dlaczego, bo wybór był świadomy i przede wszystkim mój.  

A co to za fronty i czy Twoje pomieszczenie ma w okolicach 25m2 i nie jest pokojem odsluchowym?

 

7 godzin temu, mordor12 napisał:

Chyba nie uważasz , że jak kupisz kolumny wysokiej klasy i podłączysz pod byle jakie źródło to uzyskasz jak to napisałeś "audio nirwanę" ? ;)

Bez jaj :) Wiem, ze gra caly tor i ze w ocenie systemu, zrodlo jest rownie wazne. Ale nie szukam teraz zrodla ani ni chce dobierac kolumn do zrodla. Mysle po prostu o wymianie kolumn i chcialbym, zeby to byly dobre a wlasciwie bardzo dobre kolumny.

 

7 godzin temu, mordor12 napisał:

Tak więc subiektywnie dla jednych dobrze zagrają np. Heco Aurora 700, a dla drugich B&W 802 PE. Ten subiektywizm zależy też od posiadanej kwoty na kupno kolumn głośnikowych ;)

Wiem, ze latwiej o subiektywne oceny :) Dlatego chcialbym uniknac opinii osob, ktore maja specyficzny gust, sluch, wymagania.

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Hubert a może chcesz wypożyczyć sprzęt? Mam tylko nowy, ekspozycyjny. Taki możesz u mnie sprawdzić i oddać bez problemu. Bo na prawdę to granie w tle dla każdego możemy być inaczej rozumowane. A jak podasz które nowe Ci się podobały, albo nie i dlaczego to mogę doradzić używane.

Bardzo dziekuje za propozycje, na pewno chetnie wypozycze (choc logistyka przewalania kilku zestawow mnie przeraza...), ale nie teraz. Ta zmiana nie ma byc dla samej zmiany a dla uzyskania progresu i zakupu przekrojowo dobrych kolumn. Jesli dobre kolumny, okaze sie, ze kosztuja wiecej niz mnie stac - zmieniac nie bede.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchałem tych kolumn. Po co miałbym denerwować się. Ja o takich mogę tylko pomarzyć ewentualnie i obejrzeć przez szybę.

Pytałeś o kolumny wysokiej klasy w skali bezwzględnej. One z pewnością ten wymóg spełniają. Tak jak wiele innych modeli. 

Trzeba umówić się w sklepie i przesłuchać zestawy w różnych przedziałach cenowych. Wtedy będziesz wiedział ile trzeba będzie wydac abyś odczuwał pełna satysfakcję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hubert hubert napisał:

A co to za fronty i czy Twoje pomieszczenie ma w okolicach 25m2 i nie jest pokojem odsluchowym?

Polk audio signature s55, obecnie grają na 30m2, wcześniej na 17m2 i nie są to pokoje odsłuchowe. Wcześniej grały z Onkyo tx8250, obecnie z Onkyo rz830. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...