Skocz do zawartości

Yamaha 803d - jaki zestaw kolumn, specyficzne pomieszczenie...


tomek c

Recommended Posts

Witam, zdecydowałem się na zakup Yamahy R-N 803d (ze względu na pozytywne recenzje odnośnie jakości w tej kategorii cenowej + wszystkie bajery jakie posiada, tzn. radio, wifi, czy USB z przodu z możliwością odtwarzania plików cyfrowych + YPAO), mam jednak wielki dylemat odnośnie głośników które chciałbym do nich dobrać.

Na początek dodam, że zaczynam przygodę z audio, wcześniej posiadałem Yamahe PianoCraft E810 i byłem z niej zadowolony - nie miałem porównania z innymi zestawami. Mój PianoCraft grał w małym pokoiku, i w zupełności mi wystarczał. Jednakże teraz chciałbym spróbować czegoś nowego. Wiem, że o kolumnach do tego amplitunera było już sporo postów, ale niewiele mi one dają, gdyż mam specyficzne warunki do odsłuchu (już nie mały pokoik), co postarałem się przedstawić na poniższym rysunku. 

Dodam, że posiadam subwoofer Yamahy YST-SW030, który również podłącze do nowego amplitunera. 

Kolumny podłogowe, a jeżeli chodzi o budżet to chciałem wydać około 6-7 tysięcy PLN, jednakże kolejny 1000 również wchodzi w grę. Poproszę o pomoc.

 

schemat.png

Dodam, że tam gdzie zaznaczyłem na czerwono "drzwi" - drzwi były, teraz jest otwarte przejście...

I jeszcze jedna sprawa - na niebiesko (przy ławie) jest kanapa (zapomniałem opisać) a na pomarańczowo na przeciwko stolik z TV (w rogu pomarańczowy to słupek). Głośniki będą stały około 3m ode mnie, przy TV... Kolejny niebieski kwadrat w rogu to fotel, który też zajmuje trochę miejsca - nie wiem czy ma to znaczenie, ale wolę dodać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zacznę od najprostszego - myślę, że do muzyki Twój subwoofer niekoniecznie będzie się nadawał. Ale spróbujesz. W kwestii amplitunera przy budżecie 7000+ za zestaw elektronika i kolumny warto przemyśleć ewentualnie trochę lepszą elektronikę. R-N803D to bardzo dobry amplituner, ale w konfrontacji z dobrym wzmacniaczem niestety wypadnie wyraźnie gorzej. Moja propozycja to NAD C368 ze świetnym modułem MDC BluOS 2. Ewentualnie zestaw Marantz PM6006 z NA6006.

Kolumny - tutaj na pewno warto posłuchać wielu propozycji. Na pewno warto rozważyć polskie konstrukcje Pylon Audio - budżetowo Sapphire 25 lub bezkompromisowo Diamond 25. Dobrą opcją jest Dali Oberon 7, może Dynavoice DF-6, Heco Aurora 700, jeden z modeli Fyne Audio. Opcji są dziesiątki, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny. Powyżej to tylko kilka propozycji, na miejscu masz do dyspozycji dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź, Co do suba - przy muzyce używam go do lekkiego podbicia basów (nie lubię "dudnienia"). Głównie służy mi przy oglądaniu filmów/seriali. 

Co do odsłuchu w salonie - czy warunki jakie są w salonach będą tożsame z moimi? Z tego co wyczytałem ma to ogromne znaczenia, a jak widać na rysunku (może ułomnym) - moje są dosyć specyficzne. Nie jest to pokój w kształcie prostokąta z zamykanymi drzwiami... Poza tym ew. wizyta w waszym salonie to wyjazd na cały dzień, ale rozumiem, że nie da się tego ominąć.

Nad NADem C368 również się zastanawiałem, jednakże zniechęciło mnie to, iż ew. port USB będzie z tyłu, przez co będę miał znacznie utrudniony dostęp do niego (sprzęt będzie stał "pod" TV w jednej z dwóch wnęk). Może śmiesznie to brzmi, ale tak jak wspomniałem - nie miałem do czynienia z porządnym zestawem stereo i nie wiem czy będę w stanie tak od razu wychwycić ew. różnice pomiędzy NADem a Yamahą. Yamaha jest uniwersalna, dla mnie to ogromna zaleta. Ponad to, do jej zakupu zachęca mnie bajer w postaci YPAO, który, jak mniemam, pomoże mi "dostroić" dźwięk do w/w warunków. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam RN803D i owszem yapo poprawia brzmienie ale nie spodziewaj sie jakiegos cudu dzwiekowego.Gdybym teraz mial wybierac to zdecydowanie wzmacniacz.Te bajery w postaci funkcji strumieniowych i radio mozesz miec za niewielkie pieniadze przy podpieciu chocby chromecasta albo maliny.Port usb na tyle urzadzenia faktycznie moze byc problematyczny ale koledzy moga poszukac dobrego wzmacniacza z tym portem na panelu przednim.RN803 moze zagrac calkiem fajnie ale trzeba dobrac odpowiednie kolumny co wcale takie proste nie jest.Nie spiesz sie z zakupem.Staraj sie posluchac sprzetu u ciebie w domu.Koledzy z salonow ktorzy tu doradzaja wypozyczaja sprzet na domowe odsluchy i tylko w taki sposob bedziesz pozniej zadowolony z brzmienia twojego nowego sprzetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Masz na kolumny na prawdę sporo. Za 7k kupisz kolumny które nie zostaną wykorzystane przez RN803. Ale spróbować warto. Na pewno jednak ten sub jest do wylotu. Jeśli kolumny będą miały mało, niewystarczająco, basu to oznacza że dokonałeś złego wyboru. Jest duża szansa że będzie on jedynie psuł odbiór stereo.

Na razie skupię się na doborze kolumn. Jeśli RN803 zostanie to ELAc Uni FS, Studio 16 hz Minas Anor, nowe Kef R5, Monitor Audio Silver 300.

Pomieszczenie jest małe zatem jeśli będą to podłogówki to także nie wielkich rozmiarów. Jeśli stawiamy na monitory to Monitor Audio Gold 100 czy też PMC Twenty 22.

Jeśli natomiast nie jesteś przekonany do Yamahy RN803 to alternatywą może być NAD 368 chodź tu trzeba uważać na cyfrowy polot, więc odpowiednio dobrane kolumny, Cyrus One + Chromecast, Atoll IN 100 + Yamaah WXAD10.

Zapraszam

https://s4home.pl/porady/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli natomiast nie jesteś przekonany do Yamahy RN803

Do końca nie jestem. Elac Uni FS biorę pod uwagę. Fakt, boję się, że źle dobiorę kolumny (albo wzmacniacz ich nie wykorzysta, albo kupię za słabe) stąd obecność tutaj.

Po waszych postach zaczynam wracać do NADa C368. Powiedzcie mi tylko jedno - mam możliwość odtwarzania plików cyfrowych MP3,WAV,FLAC etc. poprzez TV. Z kolei ten do NADa mógłbym podpiąć poprzez kabel optyczny - czy w takiej konfiguracji ma to sens? Czy jakość będzie zachowana, tzn. taka jaka być powinna? Inna opcją byłoby dokupienie modułu z HDMI, ale to zwiększa koszt Nad'a o kolejne 2000zł i nie wiem czy warto. 

Co do pomieszczenia - 17m2 - nie powinienem się przejmować tym, że jest częściowo otwarte?

Jakie kolumny do NADa polecacie? Dodam, że muzyki nie słucham po to aby sąsiadom dokuczyć. Na moim Pianocraft pokrętło głośności nie przekraczało (teraz także) 50%. Bardziej chodzi mi o jakość. Czy kolumny podłogowe trójdrożne nie są lepsze jakościowo niż monitory dwu-?!? 

A jeżeli nie NAD i Yamaha to jaki ew. wzmacniacz byłby najlepszy (o ile jest taki) w tej kategorii cenowej? W/w Atoll? Cyrus? 

:) miałem nadzieję, że sprawa będzie prostsza :) 

 

Cytat

Jeśli RN803 zostanie to ELAc Uni FS

Rozumiem, że te kolumny mają wystarczający bas, ale czy ich potencjał zostanie wykorzystany przez Yamahę? Czy może lepiej dobrać do nich tańsze Elac'i Debut'y F6? Subwoofera do muzyki nie będę używać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizor to bardzo słabe źródło dźwięku. Na pewno w takim budżecie nie powinno się tego brać pod uwagę. Serio.

Akurat Elac Uni fi Pasuje do RN803. Myślę że w 17metrów basu będziesz mieć odpowiednią ilość.  

Debut F6 to znacznie inna konstrukcją. Nie posiada głośnika koncentrycznego. To zupełnie inne granie. Gorsza stereofonia i swoboda grania.

Jeśli RN 803 zostanie to obok ELACa polecam KEFa.

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w tym dziwnego? Serio pytam...

Za słabe głośniki czy wzmacniacz do nich nie pasuje? Wokale ma śliczne, gitara też, bas jest porządny - zgodnie z wytycznymi z post'a. Są szczegółowe. To sami sugerowali , ale to akurat jest potwierdzone we wszystkich recenzjach które czytałem na necie (brytyjskie, niemieckie i holenderska).

Maliny nie zaproponowali, 388 też. Ale i nie wciskali BluOs'a - to był mój wybór, co uczciwie przyznaje. Wasze propozycje też miałem na względzie, za co raz jeszcze dziękuję. 

Na razie słucham i jestem zadowolony. Zarówno przy muzyce jak i w kinie. Wiem, że Bowersy mają na wyłączność, początkowo ciężko było mi się zdecydować którą parę wybrać - zdałem się na sugestie Top HiFi. Jak z czasem zmienię zdanie - to pójdę gdzie indziej (tym razem zdecydowała lokalizacja).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomek c napisał:

Za słabe głośniki czy wzmacniacz do nich nie pasuje?

Nie o to chodzi

14 godzin temu, tomek c napisał:

Są szczegółowe.

Co jednak dla wielu osób staje się uciążliwe na długą metę. Dla wielu natomiast jest pożądaniem. Dlatego pisałem abyś po pewnym czasie nam określił wrażenia. To wszystko. Serio nie szukam tutaj wad :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...