Skocz do zawartości

Kino 5.1 w salonie a rozmieszczenie głośników efektowych


Kortah

Recommended Posts

 

Cześć,

w innym temacie wybieram zestaw KD zapraszam chętnych do pomocy

Jednak tutaj chciałbym się skupić na rozmieszczeniu głośników w salonie. Jak widać poniżej salon jest niezbyt wymiarowy (wcięcie u dołu po lewej to duży kominek w półokręgu na całej wysokości salonu). Wysokość pomieszczenia to 2,56 cm.  Ponad to u dołu (na rysunku biała przestrzeń) mam prześwit do kolejnego pomieszczenia, bez drzwi. Z tym nic nie zrobimy. Kolejnym aspektem jest fakt, że na lewy front nie ma specjalnie miejsca. I co gorsza widzę tylko dwie możliwości umiejscowienia głośników efektowych,

1. albo na komodach stojących w różnej odległości od miejsca odsłuchu (ok. 80 cm między głośnikami w długości do odsłuchu oraz ten będący po prawej stronie byłby bliżej linii pleców. drugi bardziej wysunięty na lewo). Oba na wysokości uszu.

2. albo na końcu salonu na regałach (witrynach) narożnych na wysokości 2.05 oba (linia pleców różna).

Dajcie proszę znać co o tym myślicie. A może w takim wypadku nie zastanawiać się wcale nad 5.1 i iść w stereo? Choć ja głównie do filmów to robię. I budżet nieprzekraczalny razem z kablami to 6 tyś. więc większą "mocą" nie popracujemy.

 

0001.jpg

Edytowano przez Kortah
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kortah napisał:

Dajcie proszę znać co o tym myślicie.

Opcja pierwsza jakoś ujdzie , system kalibracji powinien wyrównać różnicę w poziomie dźwięku . Ale ja bym się zastanowił nad postawieniem kolumn surround na standach za kanapą , tak jak przewiduje prawidłowy schemat dla 5.1.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ścianie na lewo od kanapy? Przecież prawidłowe rozmieszczenie głośników efektowych w 5.1 to zakres 90-110° obok miejsca odsłuchu, bo są to głośniki boczne, nie tylne. Jak dasz na ścianę głośniki bipolowe, wtedy tym lepiej będzie się dźwięk rozchodził.

Możesz nawet pokusić się o 7.1, gdzie głośniki tylne trafiają tam, gdzie planowałeś drugi wariant głośników bocznych, czyli daleko z tyłu. Wtedy nie bipole, ale normalne kolumny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ew. sub'a po przeciwnej stronie od planu pierwotnego, pod "niebieskim" lewym surroundem narysowanym przez Piotra. Po tamtej stronie kanapy rzeczywiście będzie zdecydowanie zbyt blisko.

Koszt uchwytów, to już będzie raczej groszowa sprawa. Weź coś sprawdzonego z Vogelsa, czy BTech'a (kwestia gustu)

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Dobre uchwyty robi Vogels VL200 czy coś takiego. 120 zł to jeszcze nie tragedia.

Nie wiedziałem, widziałem że tam jest szafka.

W takim razie przychylam się do opinii Markcox

11 godzin temu, Markcox napisał:

to ew. sub'a po przeciwnej stronie od planu pierwotnego, pod "niebieskim" lewym surroundem narysowanym przez Piotra.

Gdzies w okolicach tego fotela będzie po prostu lepiej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...