Skocz do zawartości

Sprzęt do salonu (35-40m2).


Ars_Poland

Recommended Posts

Witam
Przyszła pora na coś fajnego do salonu (35-40m2). Od bardzo dawna interesuję się kupnem sprzętu audio. Mam już mętlik w głowie 😁.
Na sprzęt chce przeznaczyć 6tys. w ostateczności mogę jeszcze dołożyć z 1tys.
Interesuję mnie taki sprzęt że mam na nowo pokochać muzykę 😁. A tak na poważnie szukam fajnego zestawu kolumn+amplituner ewentualnie wzmacniacz. Jeśli chodzi o amplituner to w grę wchodzi yamaha rn803d. A jeśli miałby to być wzmacniacz to proszę o pomoc .
Na koniec zostawiłem kolumny i tu też dylemat .
Jeśli chodzi o muzykę jaką słucham(często puszczam z telefonu i tv) to praktycznie wszystko😁 lubię czasami posłuchać głośniej ze znajomymi a jak już coś procentowego idzie w ruch to do tego jakieś tańce połamańce 😁 ale przedewszystkim chcę odpocząć i zrelaksować się przy muzyce. Jestem laikiem w tym temacie ale słuch mam dobry😁
Nie chcę wtopić z kasą . Chcę do tego podejść z głową. Dlatego fajnie by było mieć już jakiś obraz w czym wybierać a potem odsłuch.
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

na pewno warto przeznaczyć trochę czasu i odsłuchać poszczególne rozwiązania w salonie, co da Ci możliwość wyboru najbardziej dopasowanej dla Ciebie konfiguracji.

Amplituner Yamaha R-N803D to bardzo dobre urządzenie, praktycznie w pełni wyposażone. Jest to jednak nadal amplituner z pewnymi ograniczeniami. Spójrz na wzmacniacz NAD C368 z modułem BluOS lub moim zdaniem jeszcze lepsza opcja - dowolny dobry wzmacniacz np. Audiolab 6000A, Advance Acoustics X-i105 i odtwarzacz sieciowy np. Yamaha WXAD-10. Na koniec propozycja klasycznego systemu dwóch segmentów Marantz PM6006 z NA6006. 

Kolumny - tutaj wybór jest jeszcze większy. Na pewno warto posłuchać Heco Aurora 700, może Pylon Audio Sapphire 31. Z troszeczkę droższych modeli spójrz na Monitor Audio Bronze 6 oraz koniecznie jeden z modeli Dynavoice.

To tylko kilka konkretnych propozycji, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ars_Poland napisał:

 już na wstępie wiem że amplituner odpada. Wzmacniacz nad  z Bluos troszkę drogi ale wart uwagi. 

Nie wierz we wszystko, co pisze branża;). Czy NAD C368 + BluOS jest naprawdę dobrą propozycja przy budżecie 7000 zł za zestaw? To ile zostaje na kolumny? 1000 zł? Ciekawe, jaki model kolumn w tej cenie tworzy synergię z tym NAD-em? Nie daj się chłopie zwariować!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kraft napisał:

Nie wierz we wszystko, co pisze branża;). Czy NAD C368 + BluOS jest naprawdę dobrą propozycja przy budżecie 7000 zł za zestaw? To ile zostaje na kolumny? 1000 zł? Ciekawe, jaki model kolumn w tej cenie tworzy synergię z tym NAD-em? Nie daj się chłopie zwariować!

Jak najbardziej się z Tobą zgadzam . Tak jak pisałem mętlik mam w głowie bo jest tego sporo na rynku.

Edytowano przez Ars_Poland
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Budżet masz całkiem spory. Na pewno wystarczy na dobrze grający sprzęt. Tylko zachowaj rozsądek. Jeśli coś może martwić, to jedynie rozmieszczenie tego sprzętu w Twoim pokoju i akustyka. Tu można wszystko zepsuć i zmarnować szansę na dobry dźwięk. Może wrzuć rysunek lub zdjęcia swojego pokoju i opisz, gdzie będą stały kolumny i gdzie będziesz siedział podczas odsłuchu. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Ars_Poland napisał:

sprzet audio.png

Zastanawiam sie nad zestawem Heco aurora 700 +jakiś dobry wzmacniacz albo ten ampituner yamaha 803 . 

Ogólnie nie wygląda to źle. Jedynie miejsce odsłuchowe przy samej ścianie może być problemem. Może jest opcja przesunięcia sofy o metr lub półtora do przodu? Będzie to korzystne akustycznie, a dodatkowo powstanie ciąg komunikacyjny do drzwi balkonowych. 

Co do sprzętu, to nie wiem czy rozważałeś zakup czegoś używanego? Można mieć wtedy sprzęt wyższej klasy. Przejrzyj np. ofertę komisu Pumperka na Allegro. Ja u niego nic nie kupowałem, ale na forum ma dobrą opinię i bardzo dużo sprzętu do wyboru. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Kraft napisał:

 Może jest opcja przesunięcia sofy o metr lub półtora do przodu? Będzie to korzystne akustycznie, a dodatkowo powstanie ciąg komunikacyjny do drzwi balkonowych.

jest taka możliwość

31 minut temu, Kraft napisał:

Co do sprzętu, to nie wiem czy rozważałeś zakup czegoś używanego? Można mieć wtedy sprzęt wyższej klasy. Przejrzyj np. ofertę komisu Pumperka na Allegro. Ja u niego nic nie kupowałem, ale na forum ma dobrą opinię i bardzo dużo sprzętu do wyboru. 

Nie myślałem o używanym sprzęcie . Troszkę nie ufam używkom ale kwestia przemyślenia. Ewentualnie wzmacniacz używka a kolumny nowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Ars_Poland napisał:

Nie myślałem o używanym sprzęcie . Troszkę nie ufam używkom ale kwestia przemyślenia. Ewentualnie wzmacniacz używka a kolumny nowe.

Można także odwrotnie. Wzmacniacz nowy, a kolumny używane. W używanych wzmacniaczach trudniej o potrzebne niekiedy wyposażenie (np. DAC-a), a w konstrukcji kolumn niewiele się zmienia przez lata. Ale absolutnie nie namawiam. To tylko opcja do przemyślenia.

Ostatnim etapem Twoich poszukiwań powinno być wypożyczenie wybranego zestawu do domu i odsłuch w domowych warunkach. Świetnie by było jakbyś w tym samym terminie pożyczył również kilka ustrojów akustycznych. Odsłuchasz sprzęt w warunkach przynajmniej zbliżonych do optimum i dzięki temu realnie ocenisz jego możliwości. Myślę, że cztery absorbery mają szansę załatwić sprawę. Dwa dasz za kolumny, a dwa kolejne za kanapę na tylną ścianę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisałem kup też parę absorberów. Jak kupisz wysyłkowo, to będziesz mógł w razie czego oddać, a podczas odsłuchów będziesz miał lepsze pojęcie na co stać testowany sprzęt. Bez tego jest ryzyko, że nawet potencjalnie dobry sprzęt może Cię rozczarować i będziesz długo szukał innego, nie wiedząc w czym tak właściwie tkwi problem.

Albo cztery takie poważniejsze, np.

https://asound.pl/akustyka-pomieszczen/absorbery-akustyczne-szerokopasmowe/absorber-premium-100x50-cm1/

albo chociaż 8 szt. takich pianek

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/panel-akustyczny-pg1-8-cm/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ars_Poland, przejrzyj sobie poniższy temat o akustyce.

Za kolumnami możesz dać ustrój, jak na zdjęciu kolegi @ksi3zyc (te białe panele) Albo absorber, albo absorber z płytą rozpraszającą. W Twoim przypadku nie będzie wielkiej różnicy, który wybierzesz. Może zadecydować poczucie estetyki.

IMG_20190209_120658.thumb.jpg.daa4db46fd816753f24ca1f823757755.jpg.2ec2bc166958f5098dc8930ca78f8ac0.jpg

Na ścianę za kanapą możesz dać któryś z paneli widocznych na zdjęciu. Jeśli nie odsuniesz kanapy, to w rachubę wchodzą takie same panele, jak proponowałem za kolumnami. Jeśli odsuniesz kanapę od ściany na metr lub więcej, to możesz się nawet pokusić o dyfuzory 2D, jak widoczne w górnym rzędzie skyline. 

IMG_20190212_084141208.thumb.jpg.b0f52793d6d937a767457268f4c4c53f.jpg.d17fdbe19610b0b7ec463ce71cc03d3a.jpg

Możesz za kanapę dać też absorber z grafiką, który będzie jednocześnie ozdobą salonu.

42157403_1961692710519905_6226153410266136576_o.thumb.jpg.c089c7c5a50fe301bbc6499d1ec8811a.jpg

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby podejść "z głową" to musisz udać się do salonu i pożyczyć sprzęt do domu :)

-Z klocków typu "all in one" -fakt RN 803 to jeden z rodzynków, ale może lepiej rozważyć jakiegoś przyzwoitego NADa lub Onkyo jeżeli zależy Ci na wyższej jakości dźwięku.

-Z kolumn to moim zdaniem, nie duże podłogówki mogłyby w zupełności wystarczyć. Spróbuj z Monitor Audio z Bronz-ami albo z Indiana Line, z serii Diva. Dwie szkoły, ale sądzę że dobre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Miras23 napisał:

Żeby podejść "z głową" to musisz udać się do salonu i pożyczyć sprzęt do domu :)

Jestem umówiony wstępnie po weekendzie majowym. 

30 minut temu, Miras23 napisał:

 może lepiej rozważyć jakiegoś przyzwoitego NADa lub Onkyo jeżeli zależy Ci na wyższej jakości dźwięku.

Jak najbardziej biorę pod uwagę Nad. Przymierzam się do Yamaha 803 i nad najlepiej nad368 ale drogi jak dla mnie:(

Jeśli chodzi o kolumny wybrałem heco aurora 700 na pierwszy odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ars_Poland napisał:

Jestem umówiony wstępnie po weekendzie majowym. 

Jak najbardziej biorę pod uwagę Nad. Przymierzam się do Yamaha 803 i nad najlepiej nad368 ale drogi jak dla mnie:(

Jeśli chodzi o kolumny wybrałem heco aurora 700 na pierwszy odsłuch.

Przechodziłem podobne dylematy rok temu :). Przy twoim budżecie zdecydowanie przetestuj RN803D + KEFy i wypożycz koniecznie absorbery od @Bartek z Mega-Acoustic.

Uwierz, że dodanie absorberów zmienia dźwięk w pomieszczeniu i to bardzo. Podczas tegorocznego AV Show mogłem spokojnie stwierdzić, że mam sprzęt lepiej grający niż niektóre duzo droższe systemy wystawiane w pokojach bez adaptacji akustycznej.

Rozważałem zakup NAD'a 368 ale przy tym budżecie nie był to optymalny wybór.

Może zrobię testy (Yamaha 803 D+ absorbery) vs NAD bez absorberów :) bardzo ciekaw jestem co wyjdzie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, ksi3zyc napisał:

Przechodziłem podobne dylematy rok temu :). Przy twoim budżecie zdecydowanie przetestuj RN803D + KEFy i wypożycz koniecznie absorbery od @Bartek z Mega-Acoustic

 

I właśnie dlatego  od dłuższego czasu zaglądam I czytam tu na forum też bardzo myślę o takim połączeniu.  I fajnie że 803 tworzy duet z kef q750. No nic wezmę na odsłuch heco i kef q750. 

Do tego zrobię akustyke tak jak pisaliście i muszę być miły dla mojej żony żeby wyskoczyła z kasy ne kef 😁😁😁 do tego one pięknie wyglądają mój gust😁

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kraft napisał:

Czyli używasz tylko loudnessa YPAO? A czemu nie korekty basu? Nie sprawdziła się? 

Wygrzebałem moje wypociny sprzed paru miesięcy :)

"Ciekawe doświadczenie dla mnie bo co prawda bawiłem się wcześniej Yapo  lecz praktycznie cały czas słucham muzyki w trybie pure direct.

Sprzęt powygrzewał się godzinkę i przetestowałem następujące ustawienia:

1. Tryb PD - ON / Yapo Korektor OFF/ Yapo Volume OFF -  głośność -45 dB

2. Tryb PD - OFF/ Yapo Korektor ON/ Yapo Volume ON -  głośność -45 dB, (- 52 do - 55) dB

3. Tryb PD - OFF/ Yapo Korektor OFF/ Yapo Volume ON -  głośność -45 dB, (- 52 do - 55) dB

4. Tryb PD - OFF/ Yapo Korektor ON/ Yapo Volume OFF -  głośność -45 dB, (- 52 do - 55) dB

Posłuchałem jeszcze po 6 rana gdy nie ma tyle hałasów, człowiek wyspany i chyba prąd jest czystszy  .

Rano zdecydowanie grało czyściej/głośniej we wszystkich ustawieniach

Najmniej basu jest w opcji nr 1. W nocy faktycznie przy -45 dB bas delikatny/ ale rano musiałem ściszyć do - 55 dB 

Najlepiej wypada opcja 2 i 3. Między tymi ustawieniami różnice minimalne, może delikatnie lepszy bas przy 3.

Natomiast zaskakująco duża różnica na plus jest przy cichym słuchaniu po włączeniu Yapo. Zdecydowanie jest więcej basu i dźwięki jest pełniejszy.

Przy włączonym Yapo w nocy musiałem ściszać w zależności od rodzaju muzyki do - 55dB a rano  - 58 dB.

No to sobie potestowałem.  Morał dla mnie jest taki, że na wieczorne i poranne słuchanie będzie Yapo ON  "

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ksi3zyc napisał:

Wygrzebałem moje wypociny sprzed paru miesięcy :)

"Ciekawe doświadczenie dla mnie bo co prawda bawiłem się wcześniej Yapo  lecz praktycznie cały czas słucham muzyki w trybie pure direct.

Sprzęt powygrzewał się godzinkę i przetestowałem następujące ustawienia:

1. Tryb PD - ON / Yapo Korektor OFF/ Yapo Volume OFF -  głośność -45 dB

2. Tryb PD - OFF/ Yapo Korektor ON/ Yapo Volume ON -  głośność -45 dB, (- 52 do - 55) dB

3. Tryb PD - OFF/ Yapo Korektor OFF/ Yapo Volume ON -  głośność -45 dB, (- 52 do - 55) dB

4. Tryb PD - OFF/ Yapo Korektor ON/ Yapo Volume OFF -  głośność -45 dB, (- 52 do - 55) dB

Posłuchałem jeszcze po 6 rana gdy nie ma tyle hałasów, człowiek wyspany i chyba prąd jest czystszy  .

Rano zdecydowanie grało czyściej/głośniej we wszystkich ustawieniach

Najmniej basu jest w opcji nr 1. W nocy faktycznie przy -45 dB bas delikatny/ ale rano musiałem ściszyć do - 55 dB 

Najlepiej wypada opcja 2 i 3. Między tymi ustawieniami różnice minimalne, może delikatnie lepszy bas przy 3.

Natomiast zaskakująco duża różnica na plus jest przy cichym słuchaniu po włączeniu Yapo. Zdecydowanie jest więcej basu i dźwięki jest pełniejszy.

Przy włączonym Yapo w nocy musiałem ściszać w zależności od rodzaju muzyki do - 55dB a rano  - 58 dB.

No to sobie potestowałem.  Morał dla mnie jest taki, że na wieczorne i poranne słuchanie będzie Yapo ON  "

I jak tu nie zwarjować😁 ja chce się bawić przy sprzęcie że znajomymi i popijać whisky 😁 i do tego się zrelaksować przy muzyce 😁czy to jest aż tak trudne w dzisiejszych czasach 😁to nie musi być drogie to ma porostu zrobić na mnie efekt wow I tylko tego chcę 😁

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...