Skocz do zawartości

Ankieta świadomości audiofilskiej A.D 2019


Kraft

Recommended Posts

Proponuję szanownym forumowiczom ankietę. Ma ona na celu sprawdzenie, w czym upatrywalibyście największej szansy na znaczącą poprawę brzmienia hipotetycznego systemu Hi-Fi. Oczywiście w pewnym założonym budżecie. 

ZAŁOŻENIA. Zakładamy, że mamy system złożony z odtwarzacza CD, wzmacniacza oraz kolumn podłogowych. Wszystkie urządzenia wybraliśmy po długich i skrupulatnych porównaniach i reprezentują one najlepszy naszym zdaniem (najbardziej nam odpowiadający) sprzęt, jaki można dostać w tych pieniądzach. Wszystkie urządzenia spięte są podstawowymi kablami. Stoją na zwykłych półkach i nie są doposażone w żadne audiofilskie gadgety. Cały system gra w niezaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu średniej wielkości. Co ważne, kolumny stoją w starannie wyznaczonych miejscach zapewniających najlepszą możliwą w tych warunkach jakość dźwięku.

Pytanie numer 1.

System: Odtwarzacz CD - wartości 1000 zł, wzmacniacz - 2000 zł, kolumny - 3000 zł.  Wygrywamy na loterii 600 zł. Na co je przeznaczamy, by polepszyć brzmienie naszego systemu?

A. kupujemy do odtwarzacza i wzmacniacza dwa audiofilskie bezpieczniki po 300 zł każdy

B. Kupujemy interkonekt za 300 zł oraz kable głośnikowe z 75 zł za metr

C. Kupujemy dwa komplety stópek antywibracyjnych pod wzmacniacz i CD (2x300 zł)

D. Kupujemy zewnętrzny DAC za 600 zł i puszczamy przez niego sygnał z CD

E. Sprzedajemy wzmacniacz (o dziwo bez straty!) i za posiadane pieniądze (czyli 2600 zł) kupujemy droższy wzmacniacz.

F. Sprzedajemy CD (o dziwo bez straty!) i za posiadane pieniądze (czyli 1600 zł) kupujemy droższy odtwarzacz.

G. Inwestujemy posiadaną sumę w niedrogą aranżację akustyczną pomieszczenia. Kupujemy dwa absorbery 100x50 cm (80 zł), cztery ustroje hybrydowe 50x50 cm (240 zł) i dwie pułapki basowe 100x40 cm (280 zł).

H. Kupujemy dwa audiofilskie kable zasilające po 300 zł szt. do wzmacniacza i CD

I. Nabywamy listwę sieciową za 600 zł

J. Sprzedajemy kolumny (o dziwo bez straty!) i za posiadane pieniądze (czyli 3600 zł) kupujemy droższe kolumny.

K. Żadne z powyższych (proszę podać inne rozwiązanie)

 

Pytanie numer 2

System: Odtwarzacz CD - wartości 2000 zł, wzmacniacz - 4000 zł, kolumny - 6000 zł.  Wygrywamy na loterii ok. 3000 zł. Na co je przeznaczamy, by polepszyć brzmienie naszego systemu?

A. kupujemy do odtwarzacza i wzmacniacza dwa audiofilskie bezpieczniki po 300 zł każdy, trzy kable zasilające po 400 zł szt. oraz listwę sieciową za 1200 zł

B. Kupujemy interkonekt za 1500 zł oraz kable głośnikowe za 300 zł za metr

C. Kupujemy dwa komplety porządnych stópek antywibracyjnych pod wzmacniacz i CD (2x1000 zł) oraz podkładki antywibracyjne pod kolce kolumn (1000 zł)

D. Kupujemy zewnętrzny DAC za 3000 zł i puszczamy przez niego sygnał z CD

E. Sprzedajemy wzmacniacz (o dziwo bez straty!) i za posiadane pieniądze (czyli 7000 zł) kupujemy droższy wzmacniacz.

F. Sprzedajemy CD (o dziwo bez straty!) i za posiadane pieniądze (czyli 5000 zł) kupujemy droższy odtwarzacz.

G. Inwestujemy posiadaną sumę w aranżację akustyczną pomieszczenia. Kupujemy dwa absorbery 120x60 cm (280 zł), dwa dyfuzory 1D 100x50 (700 zł), cztery dyfuzory skyline (1600) i dwie pułapki basowe 30 cm średnicy cm (450 zł).

H. Kupujemy dwa audiofilskie kable zasilające po 1500 zł szt. do wzmacniacza i CD

I. Nabywamy listwę sieciową za 3000 zł

J. Kupujemy antywibracyjny stolik dedykowany do sprzętu audio

K. Sprzedajemy kolumny (o dziwo bez straty!) i za posiadane pieniądze (czyli 9000 zł) kupujemy droższe kolumny.

L. Żadne z powyższych (proszę podać inne rozwiązanie)

 

A więc, jaką inwestycję uważacie w danych budżetach za najbardziej obiecującą? Co byście zrobili w pierwszej kolejności?

Proponuję odpowiadać w temacie według schematu: P1-A, P2-B. Po pewnym czasie zliczę odpowiedzi i posumuję ankietę. Kto nie chce zamieścić odpowiedzi w temacie, może mi je wysłać na PW.

Zapraszam do zabawy! Może się coś ciekawego dowiemy o sobie i o swoim hobby.

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesli nie musimy wygrywać na loterii to co? Muszę kupowac obrzydliwe absorbery za 110 zl?

Dlaczego mam kupować sredniej klasy dac skoro moze ktos kupic najwyzszej klasy dac ale nieznany zwyklym zjadaczom chleba.

Jak już mamy najlepszą elektronikę jaka slyszelismy i akustykę zrobiona przez fachurę, ktory spedzil u nas tydzien z mikrofonem i nagle dostajemy premię lub sami sobie przyznajemy premię no to chyba mozemy pozwolić sobie na stolik kawowy transparentny akustycznie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem sobie, że można by taką ankietę robić co roku. Po dziesięciu latach powstałby ciekawy zapis przemian w "uprawianiu" audiofilizmu (lub ich braku). Może dałoby się uchwycić zmiany tzw. trendów, zaobserwować mody (bynajmniej nie te pomieszczeń). Taki Vox populi mógłby być zresztą użyteczny już dzisiaj. Ale skoro forumowicze krępują się artykułować w tej formie swoje przekonania, to trudno.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ksi3zyc napisał:

P2 - podział kasy na: listwa sieciowa, akustyka, wzmacniacz.

A może jednak zdecydujesz się na jedną opcję? Zabawa polega na wytypowaniu tego, co zrobimy w pierwszej kolejności. Co naszym zdaniem zapewni największą poprawę. Takie odpowiedzi łączone będą sprawiały problem przy podliczaniu głosów.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popsuje zabawę , jeśli bierzemy pod uwagę nowe rzeczy to 1 - dac , 2 - wzmak , koniec zabawy , tylko do 2ki i tak potrzebny będzie dac , gdyż porządne wzmaki go nie posiadają :( 

Podane kwoty zresztą sugerują logicznie takie rozwiązanie ;) zieef

 

W ogóle 2 opcja to tak jakby Kraft pytał co ma u siebie zrobić hmm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna zabawa.

Ja trochę na przekór logice:

1- K

2- L

W obydwu przypadkach: wszystkiego po trochu choć w 1 pytaniu za 600zl cudów nie zdziałamy.

Chodzi mi o to że: OK, teoretycznie ma logikę każdą dodatkową kwotę lepiej wsadzić w sprzęt z nieco wyższej półki, ale tym sposobem w końcu dojdziemy do pułapu że będziemy mieli wzmacniacz za 20 000 i kolumny za 25 a to wszystko będzie połączone kablami za 2,50 zł itd

Ktoś mi kiedyś tu na forum zarzucił że gdybym nie kupował "głupich kabelków" to bym miał lepszy wzmacniacz..... Zgadza się, ale ja wolę mieć system "kompletny". Listwa sieciowa, kable zasilające, interkonekty i Kable głośnikowe zostanąp.... bez dyskusji jaki to ma wpływ na dźwięk bo na pewno mniejszy jak wymiana kolumn, ale ja osobiście nie lubię jeździć samochodem z nie dokręconymi kołami, choc Wiem że mi nie odpadną - na pewno Panowie rozumieją metaforę 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilo, Ty tutaj się nie tlumacz. Zaznaczyłeś?

Za jakiś czas Kraft weżmie Twoje wyniki, wymiesza z innymi i powie to i tamto ( zawsze to co mu bedzie pasowało). Ty mu powiesz o tych kołach, a on zapyta: co zaznaczyłeś? 

Kraft stosuje retorykę dobrą dla tepych, szarych mas. Glupoty, obiecywanie,pozory wiedzy ;), opanowanie.

To tak jak w telewizorze. Gada do Ciebie facet i widzisz, ze mu źle patrzy z ryja, nie odpowiada na pytania, bo się skompromituje, wspomaga sie kartką ;). Po czym jak Ci zabiera Twoje pieniądze to mowi: ale o co Ci chodzi? Przeciez mnie wybrałeś, teraz to s.....piepszaj.

Ty się jeszcze bronisz, ze ja Cię nie wybierałem. A ten na to. Ale wiekszosc wybrała.

Kamil, dobrze się zastanów zanim dobrowolnie wdepniesz w ...tym bardziej, ze masz niewielką wiedzę audio( Kraft zresztą niewiele wiekszą) i mozna Ci wcisnąć wszystkie madrosci internetowe wyciągnięte z najgłebszych pokładów mułu sieci. On uwielbia w nim nurkować, wyciągać go, udowadniać swoje racje przez pryzmat nie dźwieku ale obrazu. Np wizualizacji ;).

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, audiowit napisał:

Kraft stosuje retorykę dobrą dla tepych, szarych mas. Glupoty, obiecywanie,pozory wiedzy ;)

Pojechałeś... Cokolwiek Kraft zrobił jest ciekawe. Twoje teorie spiskowe też ciekawe. Nikt nikogo nie zmusza do ankiety ale dziwię się, że sam robisz uniki bo zamiast jątrzyć napisałbyś coś mądrego. Wiedzę i doświadczenie masz to porzuć uprzedzenia do Krafta i daj swoje typy 😉 Pozdrawiam. 

35 minut temu, audiowit napisał:

Np wizualizacji ;).

Piszesz o czymś takim Link ? To tak działa i nic nie poradzisz 😋

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak było z mp3 i flac? Sluchales 2 plikow i byly duze różnice miedzy nimi ale nie znaleś pliku źródłowego. Czyli zgadywałeś. Później wyniki byly wykorzystane do tego zeby udowodnić audiofilom, ze mają omamy sluchowe.

Ja nie slyszalem roznicy tylko w jednym utworze. Ale co z tego? Musialem strzelać? Wybrać bo mi się bardziej podobało.

Mariuszz jesli trzeba Ci coś doradzić to mozesz na mnie liczyć. Ale ankieta NIE :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ale tym razem jest to po prostu bzdura.

'Rozmawiamy' o hipotetycznym "zestawie" który jest tylko określony na podstawie sum/wartości poszczególnych klocków.

Jak ktoś trochę pojeździł i posłuchał różnych zestawów w różnych pomieszczeniach i poznał różne osobnicze preferencje, to zdaje sobie sprawę że takie uogólnienia nie mają sensu.

Wpisz Kraft - nie kupuję biżuterii - wymieniam/zmieniam najsłabsze według mnie ogniwo.

 

edytka...

dodajmy do tego jeden z podstawowych problemów każdego pasjonata jakiejś dziedziny: potrzeba zmiany

Czyli coś do czego nikt nie chce sie przyznać 🤣 ale to po prostu jest i często jest silniejsze od nas :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Fafniak napisał:

Ale ty starasz się zbudować ankietę która uogólnia (wyrzucając do śmieci tyle zmiennych) że stanie się po prostu manipulacją

Podał bardzo istotną zmienną "fundusz" na zakupy. Kiedyś Piotr z S4Home próbował stworzyć taki graf przyrostu jakości od ceny i zwarte były tam cenne wnioski. Resztę zmiennych można przyjąć z założeń ankiety. Wyniki tej ankiety, gdyby wielu wzięło udział, mogłyby stanowić pomocny drogowskaz dla początkujących audiolubów. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Fafniak napisał:

Ale ty starasz się zbudować ankietę która uogólnia (wyrzucając do śmieci tyle zmiennych) że stanie się po prostu manipulacją

Przesadzasz. Tego typu badania preferencji są z natury rzeczy uproszczeniem. Czy przy pytaniu, "wolisz blondynki, czy brunetki?" dopisujemy warianty "brunetka z bogatym tatusiem" albo "blondynka z piątką dzieci z poprzedniego związku"? To by dopiero była manipulacja. 

PS Mam wrażenie Fafniak, że treść ankiety skłoniła Cię do refleksji i ta refleksja trochę Cię poirytowała. Stąd takie, a nie inne Twoje wpisy.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...