Skocz do zawartości

Stereo do salonu "na wymiar".


WiktorB

Recommended Posts

W pierwszej kolejności witam serdecznie.

Przed rejestracją przeglądałem już istniejące tematy i zauważyłem, że często dochodzi do tematów przemeblowań, zmiany rozkładu mieszkania - ja jestem jeszcze na etapie, gdzie mogę pewne rzeczy zmienić, dlatego zwracam się o pomoc.

Jakiegoś wielkiego doświadczenia w temacie audio nie mam, zdaje sobie sprawę z faktu, że popularne soundbary grają jak grają. Obecnie do TV mam podpięta starusieńką (ponad 15 letnią) wieżę sony, którą mam po rodzicach. Przyzwyczaiłem się już do lepszego dźwięku i w tej chwili wykańczając nowe mieszkanie chciałbym pójść o krok dalej.

Filmów nie oglądam prawie w ogóle (czasami netflix, ewentualnie jakiś dokument z YT), 90% czasu słucham muzyki ze spotify. Jeżeli chodzi o gatunki to raczej muzyka elektroniczna (dużo trance-u). Dojdzie pewnie też konsola. Kino domowe wykluczyłem, nie wykorzystam.

Z jednej strony, mam do przeznaczenia powiedzmy 3000 zł (sprzęt raczej nowy), myślałem o wzmacniaczu + 2 kolumnach podłogowych(chociaż tutaj czekam też na sugestię). Nie zależy mi, na obszernych funkcjach sieciowych, powiedzmy 50% czasu dźwięk będzie szedł z konsoli/TV, ale chciałbym też móc sterować audio przez komputer/telefon (przez Spotify).

Pytanie numer dwa, jak to ustawić? Całe mieszkanie jest raczej otwarte, część "wypoczynkowa" salonu ma niecałe 13 metrów kwadratowych. Załączam obrazki (plan z autocada, zdjęcie jak to wygląda obecnie plus poprzedni plan). Pierwotnie pod TV miała być szafka na której miał być soundbar. Co teraz zrobić (będzie ona wykonywana na zamówienie). Zwężyć ją i wstawić kolumny po obu stronach TV? (boje się, że będzie za wąsko, no i zbyt blisko ściany). Czy jedną kolumnę zostawić po lewej stronie TV, a prawą umieścić aż za drzwiami balkonowymi? W tym momencie jeszcze jakoś kabel jestem w stanie puścić i grzejnik przenieść. No i jeszcze jedna rzecz, siłą rzeczy kolumny będą stały blisko ściany z tyłu, to też pewnie w dużym stopniu wpływa na wybór?

Bardzo bym prosił o pomoc, zmiany muszę wprowadzić w miarę szybko, chciałbym schować kable (nie wszędzie będą listwy podłogowe, więc musze się pospieszyć ze zmianami:)

 

dziękuje

02f887d0-0a36-4aec-85d3-3470d046e93e.JPG

IMG-2087.JPG

Zrzut ekranu 2019-04-28 o 02.33.09.png

Edytowano przez WiktorB
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

tak naprawdę masz duży problem z prawidłowym ustawieniem kolumn. Po bokach stolika będzie zbyt wąsko, natomiast jak rozstawiać kolumny szerzej, stracisz scenę, prawidłowe rysowanie przestrzeni. Wydaje mi się jednak, że to szersze rozstawienie będzie mniejszym złem. 

Wracając natomiast do konkretnego sprzętu, zbudowałbym go na bazie jednego z modeli amplitunerów sieciowych np. Yamaha R-N602 lub Onkyo TX-8250. To nowoczesne urządzenia, w pełni wyposażone. Natomiast w kwestii kolumn brałbym pod uwagę na pewno Pylon Audio Pearl 25 lub lepiej Pearl 27 lub Monitor Audio MR6.

Zapraszam jeśli masz taką możliwość do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, bardzo dziękuje za pomoc, więc tak robie, do prawego głośnika doprowadzam kabel już teraz, super.

 

Teraz 2 pytania natury technicznej.

Z polecanych amplitunerów Yamaha ma sterowanie przez smartfon, byłoby mi to na rękę, zakładam, że mógłbym ją upchnąć do szafki rtv (do środka, będzie zamykana drzwiczkami). Czy wtedy będę mógł bez problemu ją użytkować? Czy ewentualnie jest szansa na wyprowadzenie samej czujki od pilota poza szafkę? Router będzie też w tej samej szafce, więc połączenie kablem sieciowym. Drugie pytanie, jak podłączyć to do sprzętu RTV, tzn TV+XBOX? Kablami optycznymi?

Edytowano przez WiktorB
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha ( Onkyo też ) ma sterowanie przez smartfon i dedykowaną aplikację. TV i/lub xbox spokojnie podłączysz kablami optycznymi. Sprawdź sobie tylko wymiary, powinno być trochę przestrzeni nad amplitunerem,żeby ciepłe powietrze miało ujście. Nie mam za to pojęcia jak ustawić kolumny. Akustyka dużo zmienia, fajnie gdybyś miał okazję potestować trochę czyli poprzesuwać kolumny i posłuchać w różnych ustawieniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WiktorB napisał:

Z polecanych amplitunerów Yamaha ma sterowanie przez smartfon, byłoby mi to na rękę, zakładam, że mógłbym ją upchnąć do szafki rtv (do środka, będzie zamykana drzwiczkami). Czy wtedy będę mógł bez problemuużytkować?

Sprawdź wymiary wnęki szafki i porównaj z wymiarami amplitunera, ponieważ może to się kiepsko skończyć jak będzie ciasno i jeszcze szafka zamknięta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomasz Syta napisał:

Nie mam za to pojęcia jak ustawić kolumny. Akustyka dużo zmienia, fajnie gdybyś miał okazję potestować trochę czyli poprzesuwać kolumny i posłuchać w różnych ustawieniach.

Właśnie byłem dzisiaj na mieszkaniu i boje się, że ustawienie tej prawej w rogu za drzwiami balkonowymi też będzie problematyczne. Przykładowe, które podał @Q21 wchodzą bardzo na styk. Jakieś inne pomysły co zrobić? BARDZO chciałbym uniknąć soundbara. Może zrobić pełny stolik RTV i ustawić na nim 2 mniejsze kolumny i do tego dodać oddzielny subwoofer, ustawiony bliżej kanapy? Czyli taki zestaw 2.1? Wtedy odległość kolumn od siebie wyniesie 1,5-1,6 metra.

 

2 godziny temu, maverick2005 napisał:

Sprawdź wymiary wnęki szafki i porównaj z wymiarami amplitunera, ponieważ może to się kiepsko skończyć jak będzie ciasno i jeszcze szafka zamknięta.

Dzięki, dokładnie to przelicze.

Edytowano przez WiktorB
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć o dwóch monitorach, które postawisz na szafce, całość wspomożesz subwooferem. Jedynie będzie zbyt wąska baza stereo. Ale jeśli nie ma wyjścia, to nic innego nie pozostaje. Wtedy możesz do podanej elektroniki podłączyć np. Pylon Audio Pearl Monitor, może Indiana Line Tesi 261, jeszcze lepiej Monitor Audio Bronze 2 i subwoofer np. Klipsch R-100SW.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ok, wracam do tematu po wykończeniu.

Ostatecznie jednak skłaniam się do dwóch kolumn podłogowych. Miejsce jest, ewentualnie prawa kolumna trochę będzie stała na środku salonu, trudno ;)

Nurtuje mnie tylko jedna kwestia, patrząc na ten moment co robie - spotify via xbox, dużo netflixa, przez BT kompletnie nic, w ogóle nie używam DLNA - czy naprawdę potrzebuje amplituner sieciowy? Nie wystarczy mi wzmacniacz, którego podepnę pod xboxa i tv? Ewentualne z czasem coś w stylu Yamaha WXAD-10, jeżeli rzeczywiście będę potrzebował (ale nie sądzę). Na przykład polecany gdzieniegdzie NAD C326 BEE, naprawdę nie wystarczy? Różnica w cenie jest znaczna, a budując wszystko od zera muszę też brać poprawkę na chociażby kwestie zakupu przewodów głośnikowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...