Skocz do zawartości

8 Ohm vs 4 Ohm


edekkk

Recommended Posts

Witam. Kupiłem niedawno kolumny Wharfedale diamond 240 i w oczekiwaniu na przypływ gotówki i zakup lepszego wzmacniacza do nich podpiąłem je tymczasem do bardzo taniego wzmacniacza marki... nie wypowiem tego słowa.;)

Problem w tym, że myślałem cały czas, że kolumny są 8 Ohm, dopiero po pewnym czasie zauważyłem z tyłu napis 4 Ohm. Wzmacniacz jest mocy 45W na kanał, ale 8 Ohm. O niższych impedancjach nic w jego specyfikacji nie ma. W recenzji tego wzmacniacza napisano, że ponieważ dysponuje on wydajnym transformatorem toroidalnym, więc można bezpiecznie podpiąć pod niego kolumny 4 Ohm. (na marginesie: wzmacniacz jest także dual mono i gra z tymi Wharfdalami całkiem ładnie).

Czy ktoś mógłby potwierdzić (albo zaprzeczyć)?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Odgrzeję wątek i poproszę kolegów ekspertów o wskazówki co do wzmacniacza który napędzi kolumny wharfedale diamond 240. Wiem że to chyba niedokładnie  te kolumny, ale lubię brzmienie detaliczne, precyzyjne, czytelne, szczegółowe, nawet może zimne, nie przepadam zaś za tzw ciepłą muzykalnością, miękkim basem itp (oczywiście to wszystko w ramach audiofilskiego rozsądku). Ostatnio odpaliłem kolumny aktywne teufel stereo m i rozłożyły one na łopatki zestaw Kruger matz a50 + wharfedale 240. Czy da sie dobrać wzmak do powiedzmy 2 tys żeby wybronił te kolumny? Może być używany. Co myślicie o np https://www.olx.pl/oferta/nad-c-352-wzmacniacz-stan-idealny-CID99-IDzShSq.html#0e9cf10157

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, edekkk napisał:

Odgrzeję wątek i poproszę kolegów ekspertów o wskazówki co do wzmacniacza który napędzi kolumny wharfedale diamond 240. Wiem że to chyba niedokładnie  te kolumny, ale lubię brzmienie detaliczne, precyzyjne, czytelne, szczegółowe, nawet może zimne, nie przepadam zaś za tzw ciepłą muzykalnością, miękkim basem itp (oczywiście to wszystko w ramach audiofilskiego rozsądku). Ostatnio odpaliłem kolumny aktywne teufel stereo m i rozłożyły one na łopatki zestaw Kruger matz a50 + wharfedale 240. Czy da sie dobrać wzmak do powiedzmy 2 tys żeby wybronił te kolumny? Może być używany. Co myślicie o np https://www.olx.pl/oferta/nad-c-352-wzmacniacz-stan-idealny-CID99-IDzShSq.html#0e9cf10157

No to takiego brzmienia nie mają wharfedale. I nie narzucisz im takiego brzmienia wzmakiem

 

Na pewno nie nad 

Jak już to audiolab czy starsze Yamahy ewentualnie Cambridge.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotel Ra 971, mocno podbite skraje pasm, środek lekko wycofany. Dół mocny, rewelacyjnie kontrolowany. Wzmacniacz bardzo szybki i dynamiczny. Około 800 zł.
Możesz spróbować Rotel Ra 980. Najwyższy model z integr, serii Ra9xx. O brzmienie zapytaj @RoRo - około 1200-1500 zł. To zupełnie inna klasa i półka brzmieniowa.

Audiolab 8000a mk2 , dość równy. Góra i środek szczegółowe. Dobra lokalizacja źródeł pozornych. Dół moim zdaniem dobrze kontrolowany, wyrazisty bas, punktowy, ale nie szczupły, nie jest też zbyt obfity. Szybki, dynamiczny wzmacniacz. Około 1200-1400 zł.

Roksan Caspian mk1, moim zdaniem najlepszy z całej 3-ki (nie dotyczy modelu Rotel Ra 980). Dość neutralny, bardzo szybki i dynamiczny. Bardzo duża ilość szczegółów w dźwięku. W miarę uniwersalny brzmieniowo. Około 1900-2500 zł.

Wszystkie wymienione wzmacniacze bardzo dobrze współpracują z kolumnami 4 omy.

Pozdrawiam

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Hej. Nie mogłem zdobyć polecanych przez was wzmakow i ostatecznie nabyłem Onkyo 8850. To jest właśnie ten kierunek. W stronę jasności i precyzji. Ale brakuje mi trochę basu. Mam taki test: "blush response" Vangelisa. Niedługo przed drugą minuta gdy kończy się dialog forda z young i zaczyna się muza,następuje piękne rozlewające się zejście basowe . Pierwszy raz usłyszałem to wyraźnie na... głośniczku bt peachtree deepblue2. Pięknie i wyraźnie uwydatniał ten moment poprzedni wzmak: Kruger matz a 50. Onkyo gra świetnym stereo,szczegółowo,mocno i precyzyjnie,ale niestety gubi ten basowy smaczek. Podobnie pierwsze wejście gitarowe w "yet another movie" pink floyd-tam jest półsekundowe zejście od którego powinny zadrzeć ściany i podloga. Było to w km a50,tutaj nic. Może to kwestia ustawienia kolumn choć nie sądzę. Na razie są ustawione zbyt blisko słuchacza i na gołej podłodze,bez dywanu. Owszem,Onkyo ślicznie cedzi bas i prowadzi go jak na smyczy,tym niemniej brak mu odpowiedniego grzmotniecia w tych dwóch momentach więc i w kilku innych zapewne też. Na razie nie chce go zmieniać. Może suba by jakoś do niego podpiąć? Nie zepsulby naprawdę fajnej sceny stereo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam mój poprzednik czyścił i bawił się,a jego poprzednicy-kto to wie. Wzmacniacz gra świetnie i bas ma dobry,szybki i zwarty. Gdyby nie kilka pojedynczych miejsc w kilku moich ulubionych utworach to pewnie bym nie zauważył braku basu. Słucham w trybie direct, może ręcznie da się wyregulować,ale na razie nie przełączam,bo gra to pieknie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...