Skocz do zawartości

Proszę o pomoc przy wyborze gramofonu za + - 600 zł


Recommended Posts

Witam

Po wielu latach postanowiłem sobie przypomnieć jak brzmi muzyka z czarnego krążka. Okazuje się że nie jest to do końca tak proste w realizacji jak można by przypuszczać a zwłaszcza przy zakupie sprzętu używanego.  Odnoszę  wrażenie że z takim zakupem jest bardzo podobnie jak z kupnem używanego auta, porostu bez kogoś kto wie co i jak się nie obejdzie. 

Moja lista życzeń co do mojego przyszłego sprzętu:

  • Nie mam preferencji co do marki 
  • Typ napędu chyba nie ma znaczenia ? Czy jeden jest lepszy od drugiego ?
  • Mechanizm z tego co czytałem lepiej żeby był manualny ze względu na przedział cenowy i większa niezawodność ? Chociaż automatyczny powrót by był mile widziany.
  • Stroboskop i możliwość ręcznej regulacji obrotów. Chyba istotne przy starym sprzęcie ? 
  • Możliwość ustawienia siły docisku oraz anti-skate.
  • Kolor najlepiej czarny ale nie jest to wymagane.
  • Na chwile obecną mam wzmacniacz  z wejściem phono więc pre-amp  nie jest potrzebny.

Więc na jakie gramofony powinienem patrzeć jakich unikać ? Co jest ważne a co nie ?  

Czy do sprzętu który nie jest produkowany już od paru dobrych lat można używać współczesnych wkładek/igieł ? Nie chciał bym skończyć z gramofonem z zużytą igłą i brakiem możliwości wymiany.

Jestem z Krakowa więc zdecydowanie preferował bym dokonać zakupu gdzieś w okolicy i odebrać osobiście. Na allegro znalazłem sprzedawcę z Myślenic który sprzedaje używany sprzęt audio i ma w ofercie kilka gramofonów. Może miał już ktoś z nim styczność i jest w stanie powiedzieć czy sprzedaje sprawdzony sprzęt? Ma w tej chwili coś godnego polecenia?  https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek/sprzet-audio-dla-domu-gramofony-778?bmatch=baseline-n-cl-ele-1-5-0329

 

Przeszło mi również przez myśl aby po prostu dołożyć trochę i kupić nowy gramofon  Audio-Technica AT-LP120.  Jak wypada taki sprzęt przy tym używanym za około 600 ? 

Wart jest tych pieniędzy? 

Jeszcze  napisze że mój obecny wzmacniacz to technics SA-GX180, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj czegoś na rynku lokalnym. Kraków to duże miasto, więc jakiś komis, albo pasjonat, który odnawia stare gramofony powinien się znaleźć. 

Przy wysyłce jest duże ryzyko uszkodzenia. Np. spadnie z taśmociągu na sortowni. Gramofon to bardzo precyzyjnie urządzenie. 

Osobiście odradzam kupowania wysyłkowo. Ale zrobisz co uważasz. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 1Ender napisał:

Poszukaj czegoś na rynku lokalnym. Kraków to duże miasto, więc jakiś komis, albo pasjonat, który odnawia stare gramofony powinien się znaleźć. 

Przy wysyłce jest duże ryzyko uszkodzenia. Np. spadnie z taśmociągu na sortowni. Gramofon to bardzo precyzyjnie urządzenie. 

Osobiście odradzam kupowania wysyłkowo. Ale zrobisz co uważasz. 

Pozdrawiam 

Widziałem już podobna rade na forum i uznałem to słuszne podejście więc propozycje które pozwoliłem sobie za-linkować są w odległości umożliwiającej odbiór osobisty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zwrócił uwagę na stan wizualny. Dla mnie to ważne. 

Zwróć uwagę, czy pokrywa i obudowa jest cała. 

Pozdrawiam 

Edycja

O dźwięku decyduje wkładka. Więc posłuchaj kilku zestawów na różnych wkladkach. Sprawdź też czy igła jest eliptyczna, czy sferyczna. Igła eliptyczna głębiej penetruje rowek płyty, dźwięk jest pełniejszy. No i cenę oryginału np. Coś z jico, oraz ceny zamienników. 

Różne wkładki różnie grają. Ja bym porównał wkładkę do kolumn. Czyli to co najwięcej wnosi do dźwięku. 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Ch. napisał:

Znam osobe co ma kilka gramofonów na sprzedaż i jest z krk.

Tu masz link ze zdjęciem przedstawiającymi faktyczny stan gramofonów.Oprócz tego w prawym górnym rogu tego ja kupiłem :)

file.php?id=39573&mode=view

Edytowano przez MDMA66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MDMA66 napisał:

Znam osobe co ma kilka gramofonów na sprzedaż i jest z krk.

Tu masz link ze zdjęciem przedstawiającymi faktyczny stan gramofonów.Oprócz tego w prawym górnym rogu tego ja kupiłem :)

 

No przyznam że ładny sprzęt ale raczej zbyt dobry do moich obecnych możliwości , marnował by się a do tego przypuszczam że jest za drogi patrząc na ceny tych modeli.

 

 

Może jednak ktoś spróbuje spojrzeć krytycznym okiem na te przykłady które wymieniłem i je jakoś pokrótce podsumuje?

Albo chociaż napisze który z nich by wybrał dla siebie i jakoś to w dwóch słowach usprawiedliwił.

Zdaję sobie sprawę że nie proszę o mało. 

 

Może ograniczmy się już tylko do tych z Myślenic.

https://allegro.pl/oferta/zadbany-gramofon-technics-sl-230-komis-myslenice-7978529186

https://allegro.pl/oferta/swietny-gramofon-sansui-p-50-komis-audio-myslenice-7840325923

https://allegro.pl/oferta/zadbany-gramofon-technics-sl-bd20-komis-myslenice-7779454306

https://allegro.pl/oferta/super-gramofon-technics-sl-q210-komis-myslenice-7978543744

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...