Skocz do zawartości

Amplituner do NAS/PC/XONE + głośniki komputerowe ?


stabil88

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Od razu proszę o wyrozumiałość jeżeli zadam pytanie i głupie... 
poszukuję czegoś do oglądania filmów (do wyboru):
- Zestaw kina domowego
- Amplituner + głośniki komputerowe
- Amplituner + kolumny
- Soundbar
- ..... ??

Budżet jak najmniejszy. Jest zestaw kina domowego 5.1 sony za 1700 zł, soundbar za 700 czy 1700zł i sam amplituner za taką kwotę. Ceny mnie nie przerażają. Nie chcę po prostu wydwać pieniędzy na coś, czego potencjału nie wykorzystam.


A teraz bardziej szczegółowo:
Trochę poczytałem, natomiast chciałbym mieć jasną i klarowną sytuację co muszę zrobić. Zacznę od więc.. więc tak, planuje delikatny remont salonu (w załączeniu rzut 2d) i wymianę TV Samsunga 48h6400 na coś 4K (raczej 65cali) i zakup nie wiem, amplitunera i kolumn? czy zestawu kina domowego, a może soundbara? Podczas kapitalnego remontu 3 lata temu ,na zaś wsadziłem sobie pod podłogę kable głośnikowe, nie pamiętam o jakim przekroju... Od razu zaznaczę, że chcę stworzyć zestaw do odtwarzania filmów , nie muzyki.  Budżet jak najmniejszy, żadnym audiofilem czy melomanem nie jestem. Zależy mi na dźwięku przestrzennym i to stąd moje pierwsze pytanie laika, w sumie dwa pytania:

1. Czy potrzebuje zestawu 7.1 do filmów BD czy 5.1 w zupełności wystarczy ? 
2. Czy głośniki komputerowe 5.1 podłącze to zakupionego amplitunera ?

Pisząc ten post,  narodziło mi się jeszcze parę pytań, które zawrę w numerze trzy.
3. Załóżmy, że kupię Logitech z906. Jest tam zestaw 5+1 i urządzenie sterujące ?? Czy podłączając to do amplitunera o ile się da, gdzie mam tym sterować? I czy będę miał dźwięk przestrzenny ?

Powinienem zacząć od źródeł dźwięku które posiadam:

- komputer
Taki większy HTPC/NAS. Używane aplikacje: PLEX do DLNA dla tv w sypialni przez chromecasta, Netflix WIN10 bądź Netflix z przeglądarki Edge, YT, KODI(CDA, TVN PLAYER), POT PLAYER do odtwarzania filmów od SD po FHD. 4K póki co nie puszczałem na nim. Komputer posiada zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek ALC-892 7.1, ma złącze optyczne.Zakładam, że razem z i3-4150 poradzi sobie z filmami 4k . 
- telewizor 
Na tą chwilę już poczciwy Samsung 48h6400 , planuje zakup czegoś większego. Możliwe, że Samsung 65nu8002 czy 65nu8042. Zakładam, że będzie miało złącznie optyczne i HDMI ARC. Używane aplikacje: Youtube. Po zakupie nowego, pewnie Netflix, HBO GO, TVN PLAYER oraz PLEX/DLNA ?  
- konsola xbox one (pierwsza generacja, bez s czy x)
Okazjonalnie do grania.


Jako że salon jest mały rozważałem jakiś soundbar, ale boje się o jego jakość, o to czy da mi wrażenia przestrzenne i czy puszczając go z Plexa przez TV, czy odplając film bezpośrednio z NASa będzie działał jak trzeba. 
Wymyśliłem coś takiego: 
- Zakup amplitunera Denon AVR-X1500H
- Podłączenie komputera przez złącze optyczne do audio i HDMI do obrazu
- podłączenie tv przez złącznie optyczne do audio i HDMI do obrazu
- podłączenie XONE przez HDMI

Pytanie co dalej, większość kolumny to spore urzadzenia, które są dla mnie za duże i wizualnie żona ich nie zakaceptuje:P Kieruje wzrok w stronę głośników komputerowych, choć nie wiem czy z sensem... 
Dlatego też może zadam konkretne pytania:
4. Czy kupując głośniki komputerowe typu Logitech Z506, Z607 bądź Z906 podłącze je do amplitunera) i uzyskam dźwięk przestrzenny puszczając filmy albo z komputera albo z TV (via film z usb) ??
5. Jak jest z tymi całym dekodowaniem dźwięku ? Jak mam komputer i połącznie go optycznie to on odpowiada za dekodowanie dźwięku czy amplituner? Analogicznie, gdybym puszczał film z dysku przez TV ?
6. Jeżeli nie głośniki komputerowe to czy istnieje coś równie budżetowego a nie wygląda jak prostopadłościan ? 
7. Rozumiem, że jeżeli film ma jakieś metadane HDR i puszczam go z komputera to amplituner nie ma tutaj nic do rzeczy i to telewizor odpowiada za to czy włączy tryb HDR czy nie??


O czymś pewnie zapomniałem, jak coś to pozwolę sobie coś dopisać :)

salon.png.fa25ce7aa018cf98032e21e9c728dd7c.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...