Skocz do zawartości

Kino domowe, remont, upgrade, wymiana?


Recommended Posts

Na wstępie Dobry Wieczór. Z góry dziękuję za pomoc zwłaszcza, że od tego zaczynam swój byt na tym forum. 

Od 8 lat mieszkamy w domku. Na etapie budowy przewidziałem miejsce na przewody do tylnych głośników, które poprowadzone są pod tynkiem. Na początku kupiliśmy zestaw kina domowego składający się z kolumn JBL serii ES w konfiguracji 2x ES 80 fronty, ES25C centralny, ES30 tyły oraz sub ES 150P. Całość napędzana ampem Yamahy RX-V663.

Od początku lokalizacja głośników jest taka jak na zdjęciach i rysunku poniżej. System ma oczywiście wiele wad ale największy problem od samego początku miałem z kolumnami tylnymi, które wiszą na ścianie i kierują dźwięk do telewizora zamiast na mnie (bez uchwytów ściennych), pewnie są za wysoko, poza tym prawa tylna wisi na narożnej ścianie, która jest skierowana pod kątem 45 stopni do ściany na której wisi lewa tylna kolumna. 

Do tego w ostatnim czasie padł sam wzmacniacz, więc stwierdziłem, że nie warto go reaktywować a po prostu zainwestować w coś nowego. 

Generalnie mam następujące koncepcje do rozważenia:

1. Sprzedaż głośników, inwestycja w soundbar - myślałem o Yamaha YSP5600

2. Zakup nowego amplitunera, zachowanie aktualnych kolumn, zwiększenie ilości kanałów, rozbudowa do systemu ATMOS z następującymi podwariantami:

   a) zdjęcie tylnych głośników ze ściany i ustawienie ich na podstawkach obok kanapy na przeciwko telewizora.

   b) punkt wyżej + montaż pod sufitem nowych dodatkowych głośników do systemu ATMOS, skierowanych albo na sufit (kable wychodzą blisko sufitu) albo pod kątem na kanapę.

   c) punkt wyżej ale sprzedaż tych małych ES 30 i zakup 2 lub 4 głośników efektowych a pozostawienie JBL tylko przody, center i sub

3. Sprzedaż wszystkich JBL i inwestycja w nowy set z ampli i kolumnami

 

Kolumny są w stanie idealnym. Grają jak na moje drętwe ucho bardzo dobrze. Nie będą służyć do słuchania poważnego muzyki bo temu służy porządny zestaw stereo w gabinecie. Z drugiej strony może będą się gryźć z nowym amplitunerem. Poza tym jak je kupowałem wiele lat temu priorytetem były lodówka, pralka a nie kino domowe...

Prośba o Wasze opinie odnośnie wymienionych przeze mnie wariantów. Może powinienem zrobić jeszcze coś innego? Jaki amplituner? Jaka koncepcja kolumn?

Budżet - szeroko rozumiane okolice 5 - 6 tys. więc w pewnych wariantach (upgrade_ pewnie kwota sensowna w innych (wymiana) niekoniecznie.

Za Chiny nie mam pojęcia ile mógłby być wart ten zestaw JBL ES...

salon.jpg

IMG_20190507_212802.jpg

IMG_20190507_212834.jpg

Zastanawiam się też nad wyborem amplitunera i na tą chwilę wzrok mój przykuły:

Yamaha RX-V685

Yamaha RX-A880

Onkyo TX-NR685

Sony STR-DN1080

Może to mieć znaczenie w scenariuszu pozostawienia tych JBL....

Edytowano przez Arkadiusz Jastrzebski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jestem za wymiana amplitunera j edycja tyłów. Absolutnie nie jakiś nadziewany soundbar. 

A więc jeśli chodzi o tyły. To faktycznie są one za wysoko i źle skierowane. Pomijam kwestie odległości. Ta może być zrównana kalibracja. 

Więc. Zastosuj uchwyty które pozwolą ci skręcić głośniki oraz zamontiwac je pod kątem. Jak poszukasz to znajdziesz ciekawe propozycje.

Co do samego amplitunera..

Yamaha 1080 jest z nich zdecydowanie najlepsza ale czy konieczna? Już 685 zagra z tymi kolumnami wystarczająco dobrze. 

Powiem tak. Jeśli cię stać to model 1080 jest super. Jeśli chcesz oszczędzić to warto rozważyć Denona x3500 z bardzo dobrą kalibracja która pomoże ci z niesfornymi tyłami. Ewentualnie wspomniana Yamaha 685. 

Zapraszam po wyceny sprzętu i wypożyczenia 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychylam się do opinii kolegów jeśli chcesz tego używać tego sprzętu tylko do kina to wymień amplituner, soundbar w tym wypadku niema szans z tradycyjnym kinem. Zdajesz sobie sprawę z wad obecnego położenia tylnych kolumn i to dobrze zmień to i zastosuj uchwyty albo standy. Oczywiście zastosowanie dodatkowych głośników atmos doda jeszcze lepszego efektu ale to jakie powinieneś zastosować  musisz wybrać sam, wszystko zależy czy możesz  ingerować w konstrukcję sufitu czy raczej rozwiązanie mniej inwazyjne bazujące na odbiciach dźwięku. Co do samego amplitunera to jeśli pasowało Ci brzmienie Yamahy to możesz przy niej pozostać model 685 w kinie sprawdzi się nieźle ale jeśli masz większe aspiracje to modele wyższe zagrają na pewno lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Zastanawiam się tylko nad tym, czy tych małych kolumn nie postawić na stendach za kanapą na wysokości uszu a w miejscu na górze nie zamontować dedykowanych do atmosa "skośnych" głośników? Jeżeli tak, to lepiej je skierować ukośnie w dół na słuchacza na kanapie czy raczej w górę tak aby dźwięk odbił się od sufitu aby wrócić do słuchacza ale gdzieś bliżej telewizora? 

Macie jakieś sugestie niedrogich skośnych głośników do powieszenia na ścianie? 

Jeżeli chodzi o amplituner to rzeczywiście sensownie wygląda ten Denon. Miałem kiedyś stereo Denona i bardzo mi się podobało jak gra. Z drugiej strony ma on wadę prozaiczną, zapewne do przejścia, mianowicie kolor i jego postrzeganie przez żonę. W razie czego będę negocjował czarną wersję... 

A jeżeli chodzi o Yamahę to jest chyba jeszcze model pośredni tj. RX-A880. Czym istotnie oprócz ceny się on różni od wersji 685?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i semi final.

Tradycyjnie zakup przekroczył granice rozsądku finansowego o pierwotnym budżecie jak o emeryturze zapominając.

Skończyło się tak, że zachowując zestaw kolumn JBL z serii ES zakupiłem:

amplituner Denon avr-x4500h

zestaw 5.0 Tannoy Mercury 7 bez subwoofera

do atmos 2 x Magnat shadow 102

 

Chwilowo system pracuje z centrem JBL bo świeżo zakupiony i dostarczony w piątek center z Tannoy... się popsuł.

Nie działa głośnik wysoko tonowy. Wytrzymał 40 minut wspólnego oglądania filmy z żoną. Czyli nie głośno dodam.

 

 

Rzeczywiście widać wyraźną różnicę pomiędzy tym zestawem a starą Yamahą i JBL.

Brakuje mi trochę dynamiki w subowooferze. Niezależnie od tego cały zestaw JBL jest wystawiony na sprzedaż, więc czeka mnie zakup oddzielnego suba.

I tu właśnie pytanie, co doradzacie? Dodam, że salon częściowo otwarty ma ponad 30 m2. Subwoofer stoi (aktualny JBL) między lewym frontem a komodą, więc raczej szukam głośnika

skierowanego do przodu a nie w bok. Budżet - nie chcę przekroczyć 2000 tys. Jakby się udało znaleźć coś za ok 1000 to byłbym wielce rad.

Dodam, że głównie na tym sprzęcie odtwarzam filmy.

Pytanie co sądzicie o zestawowym Tannoy? Może po prostu miałem pecha z tym jednym głośnikiem i nie powinienem się bać innych tego producenta?

 

 

Edytowano przez Arkadiusz Jastrzebski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co brałeś 4500? Ilość kanałów? Wzmak do 3500 wniósł by więcej.

No ale już jest.

Co do suba to zdecydowanie tannoy ma bardzo dobre suby i model ta 2.10 i 2.12

Z tym że one mają głośniki na boki a nie jak chciałeś do przodu.

Do przodu to heco aurora sub, albo bardzo dobry elac eq10 lub eq12.

Do tysiąca najlepszy sub to magnat 302a.

Pozdrawiam i zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Spróbuję żyć z tym 4500.... 😉 Trochę mocniejszy oraz to, że ma metalowy front pomogło w wyborze...

Tak wstępnie myślałem o tych Tannoyach ale nie mam za cholerę jak ich ustawić.

Jak te wymienione przez Ciebie mają się do JBL ES150P? Zwłaszcza w porównaniu z tym magnatem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...