Skocz do zawartości

Filozofia budowania systemu


Samwieszkto

Recommended Posts

 

 

Już od jakiegoś czasu myślę o wprowadzeniu do domu muzyki.

Mam na to przeznaczoną pewną kwotę (+/- 7000) , która jak się okazało jest moim zdaniem zbyt skromna żeby zbudować w pełni satysfakcjonujący mnie system, który mógłbym nazwać "docelowym" i który w obliczu galopującej rewolucji technicznej, mógłby mi posłużyć przez wiele następnych lat.

 

Zastanawiam się jak "ograć" rzeczywistość budując system tymczasowy który pozwoli mi odczuć natychmiastową satysfakcję ale jednocześnie będzie bazą do dalszego rozwoju ( czytaj > stopniowej wymiany klocków na lepsze)

Do głowy przychodzą mi trzy scenariusze:

 

1. System dzielony którego sercem będzie porządny Wzmacniacz który, jak mniemam, oprze się długo próbie czasu i do którego dopasuję tymczasowo, stosunkowo tanie źródło i głośniki.

 

2. Drogi wzmacniacz typu Al-in-one z możliwością "upgradeowania" dokupowanymi w miarę potrzeb modułami ( celowo nie piszę marki, choć wszyscy wiedzą....)

+ tymczasowe głośniki. 

 

3. Dobre głośniki + tymczasowa reszta. 

 

Upraszczając ; Pytam, od czego najlepiej zacząć ? 

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę że tak postawione pytanie może się wydać trochę niedorzeczne ; ale biję się z myślami bo mam z tym problem. 

   Więc pytam ; jakie są wasze doświadczenia. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie 5tysi na kolumny , 2tysie na wzmacniacz+dac , ew. amplituner który potem zamienisz na coś lepszego. Oczywiście kolumny za 5tysi nie będą hi endem ,ale już coś ciekawego znajdziesz szczególnie jak dostaniesz branżowy rabat ;)

https://www.q21.pl/category/zestawy-stereo-z-kolumnami/6/description/price/asc/0

popatrz w okolicy zakładanego budżetu masz ciekawe zestawy , kef q750 dobre granie  ,ew. droższe pylon diamond 25 , ale to niech inni Cię zestawami zadręczają :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo nie podawałem nazw klocków które mi chodzą po głowie bo nie chciałem skierować wątku na mieliznę dyskusji o przewagach jednych klocków nad drugimi, ale dla porządku dodam że będę celował w kolumny podstawkowe a pomieszczenie ma ok 18m².

Czy nie jest tak że rozpoczęcie budowy zestawu od głośników powinno się wiązać z wcześniejszym wyborem charakteru docelowego wzmacniacza? 

A może w klasie "premium" nie ma to już takiego wielkiego znaczenia bo wszystkie sprzęty są bardziej zbliżone do "doskonałości".....? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Samwieszkto napisał:

Mam na to przeznaczoną pewną kwotę (+/- 7000) , która jak się okazało jest moim zdaniem zbyt skromna żeby zbudować w pełni satysfakcjonujący mnie system, który mógłbym nazwać "docelowym" i który w obliczu galopującej rewolucji technicznej, mógłby mi posłużyć przez wiele następnych lat.

Rewolucją techniczną chyba nie musisz się przejmować. Nic nowego raczej się w najbliższych latach nie pojawi (może z wyjątkiem rozpowszechnienia się systemów elektronicznej korekcji akustyki). 

Ponieważ głównie grają kolumny, to na nich powinieneś się skupić. Przy małym budżecie proponuję zaoszczędzić na źródle. Chromecast za 130 zł powinien wystarczyć. Pytanie, czy chcesz sprzęt nowy, czy może być używany? Od tego będzie zależał dalszy kierunek myślenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się pytanie czy te 7000zł to na sprzęt nowy czy używany?

7k na używany - nie jest źle z tym budżetem.

Ja ze swojego doświadczenia powiem tak: 

Kupiłem (Jak dla mnie) niezły wzmacniacz, preamp gramofonowy, zasilacz do preampu, lampy (NOS),gramofon, masę kabli, listwe z filtrami i......kolumny za 4000zł. Tym sposobem "najczulszy" element toru jest u mnie najsłabszym elementem więc...TU BYŁ MÓJ BŁĄD.

Sprzęt nowy jest.....nowy,  ale np kolumny warte 4k po 6 mies użytkowania wg cen rynkowych z bomby lecą 1500zł w dół

Postaw większą część budżetu na kolumny.

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam złożyłem zestaw (z nowych klocków) to był błąd. Trzeba było się nie podpalać i szukać używanych perełek... Ale teraz zrobiłbym tak, że kupiłbym najlepsze kolumny jakie moge w zakladanym budżecie, dużo tanszy wzmak który jednak jako tako je napędzi + jakaś reszta (mniej znacząca). A dlatego lepsze kolumny niż wzmak bo... wzmak tak nie straci na wartości jak stracą kolumny. Ja popełniłem błąd, byłem całkowicie świerzy w temacie i sam sie musze o czyms przekonac zanim wyciagne wnioski, wczesniej nawet ciezko bylo mi okreslic jaki jest cel kupna sprzetu, "poprawa względem starego" była pewna przy jakimkolwiek ruchu. Pół roku usłuchania i juz mam jakis plan na zmiany, a za rok pewnie będzie ich jeszcze wiecej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jesteście jednomyślni. 

Możliwie jak najlepsze głośniki i potem reszta.

 Zerknąłem tymczasem na Allegro żeby zobaczyć co w trawie piszczy i faktycznie coś tam piszczy. 

Widzę np. głośniki które jako nowe kosztują 10K a tutaj 3K. Zdjęcia i opis budzą zaufanie - widać że uszanowane. 

Ale jak naprawdę można ocenić stan takich głośników, na co zwrócić uwagę zakładając nawet że będę mógł je odsłuchać u właściciela ?      ( co przecież nie zawsze jest możliwe.) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to jakbym nie miał możliwości odsłuchu to bym na pewno nie kupił. Jak się nie ma porównania jak dane kolumny graja to nawet ciezko bedzie okreslic ich stan. I znowu odniose sie do tego co ja bym zrobil, albo co zrobie przy zmianie sprzetu. Szukałbym używek, ktore nowe mozna odsluchac w salonie, czyli stosunkowo nowych. Co prawda mozna zapomniec o kupnie kolumn za 30 % wartosci, ale moge byc PRAWIE pewny porownania i ze wychwyce roznice miedzy jakimis uszkodzonymi glosnikami a tymi dobrymi. Szukalbym tez od osob z forum tych udzielajacych sie lub znanych w branzy komisow i sklepow audio, czyli ograniczalbym ryzyko jak to tylko mozliwe 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są salony, które oprócz sprzętu nowego handlują również używanym..... są pewni tego co sprzedają oraz dają rok gwarancji.

Czy cena będzie dużo wyższa jakbyś bezpośrednio kupował na przykład z Allegro lub OLX? - na pewno trochę tak, ale myślę że mówimy tu o skali 10%

Ja właśnie na dzień dzisiejszy mam opcję zostawić swoje kolumny w rozliczeniu, gdzie dostanę za nie 2500 zł (używane tak chodzą na internetach 2500-2700) a salon je wystawia za 2800zł. Ja osobiście bym wolał dać te 100-300zł więcej i mieć pewność + gwarancję.

Wiesz dlaczego tak jest..... Dlaczego mogą sobie pozwolić na tak niewielki patrząc na branże Audio zarobek? 

Bo wypłacają praktycznie pieniądze które ten sprzęt jest wart na rynku nie chcąc zarobić na nim nie wiadomo ile..... ale za to biorąc od nich sprzęt nowy (bo nasz używamy zostaje w rozliczeniu) nie mamy opcji negocjacji ceny.

Np. Chce kolumny za 6500zł gdzie w innym wypadku załóżmy że oddali by lekko za 6000 lub niżej. W momencie jak sprzedadzą moje kolumny to dosyć że mają 100% swojej zaplanowanej marży na tych nowych to jeszcze symboliczne 200-300 zł na tych moich.

Za to Ty zyskujesz..... bo kupujesz od nich sprzęt mimo że używany to pewny bo przez nich sprawdzony z ich gwarancją itd.

 

 

1 godzinę temu, rms.pl napisał:

Też chętnie posłucham. Widzę dużo porad kupuj używany, ale niewiele jak początkujący ma ocenić stan tego używanego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Samwieszkto napisał:

Widzę że jesteście jednomyślni. 

Możliwie jak najlepsze głośniki i potem reszta.

 Zerknąłem tymczasem na Allegro żeby zobaczyć co w trawie piszczy i faktycznie coś tam piszczy. 

Widzę np. głośniki które jako nowe kosztują 10K a tutaj 3K. Zdjęcia i opis budzą zaufanie - widać że uszanowane. 

Ale jak naprawdę można ocenić stan takich głośników, na co zwrócić uwagę zakładając nawet że będę mógł je odsłuchać u właściciela ?      ( co przecież nie zawsze jest możliwe.)

Jednomyślni są być może Ci, którzy do tej pory zabrali głos 😉

Nie ma jednej odpowiedzi - bo czasami lepiej kupić tańsze kolumny a do nich droższy wzmacniacz, innym razem odwrotnie. Zależy od kolumn i od wzmacniacza. Oraz własnych przyzwyczajeń i przekonań, a w dodatku jeszcze wiedzy i doświadczenia.
Jest sporo wzmacniaczy które preferują dużo droższe kolumny, a również kolumny które wymagają dobrych i drogich wzmacniaczy by w pełni pokazać swój potencjał (choćby Xaviany).

Poza tym -  przypadku kolumn podłogowych to wygodniej jest jeździć ze wzmacniaczem szukając kolumn niż na odwrót.
U Ciebie wchodzą w grę raczej kolumny podstawkowe, więc nie jest źle.

Szukając dobrego sprzętu - najfajniej jest trafić komplet wzmacniacz plus kolumny (a często również odtwarzacz lub/i gramofon) bo wtedy nie dość że można trafić na gotowe (sprawdzone) i dobre połączenie (które w dodatku od razu możesz odsłuchać i sprawdzić), to w dodatku jest szansa na bardzo dobrą cenę. A nierzadko również kable w gratisie (niezależnie od tego, że wg niektórych kable nie grają).

Pozdrawiam
PS. A poza tym - to kupujesz "kolumny", a nie same "głośniki".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza prawa jaka powinna się tu pojawić to skąd wiesz że sprzęt za 7 k nie spełni twoich oczekiwań? Słuchałeś? Czego? Czy czytałeś ? Bo wtedy to wiadomo że nic nie kupisz.

Moim zdaniem to budżet który daje spokojnie możliwość wyboru sensownego sprzętu nowego. Nie mówiąc o używanym. Ale faktycznie przemyślanego. 

Nie wydawanie olbrzymiej kwoty na okablowaniem oraz zastosowanie sensowne źródło. Tu zależy od tego co chcesz odtwarzać. Sieć czy CD. 

Budżet jaki wcześniej został podany czyli 2k na wzmak a 5 na kolumny no niestety droga. Źródło daje tyle samo co wzmacniacz ale można na nim oszczędzić co nie znaczy że go pominąć. 

Czego słuchałeś , gdzie? 

Doradzimy.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...