Skocz do zawartości

Upgrade kina 5.1.2


marcinZG

Recommended Posts

Cześć,

Od roku posiadam zestaw kina domowego Monitor Audio (MR6 + MR2 + MR Center + MRW-10) napędzany Onkyo 676. Niestety podczas remontu mieszkania dałem ciała i nie pociągnąłem kabli głośnikowych w suficie pod Atmosa, co poskutkowało tym, że dodatkowo skusiłem się na krytykowane przez wielu rozwiązanie w postaci nadstawek na przednie kolumny, wybrałem Dali Alteco C-1 z uwagi na dość korzystną cenę. Oczywiście, za przeproszeniem, tyłka nie urywają, ale dają jakąś tam delikatną namiastkę większej przestrzenności. Wygląda to wszystko jak na załączonym obrazku.

IMG_2483.thumb.jpeg.a35abf431185dd6c391a9e88fa97c8bf.jpeg

W każdym razie samo kino coraz bardziej przestaje mi wystarczać, pomału chciałoby się czegoś więcej, szczególnie w zakresie  wspomnianej przestrzenności. O ile na głośniki sufitowe przez najbliższe kilka lat, do kolejnego remontu nie ma szans, o tyle myślę o wymianie tylnych monitorów na głośniki efektowe. I tu jestem praktycznie zdecydowany na Klipsche RP-402S. Bije się jeszcze z myślami, czy nie dołożyć do RP-502S, ale w przypadku mojego pomieszczenia chyba nie będzie to miało większego sensu? Podobnie ma się sprawa z głośnikiem centralnym, oprócz tyłu chciałbym za jednym zamachem wymienić też center na RP-404C. I tu znowu pojawia się pytanie, czy warto dołożyć do RP-504C, czy ma to sens jedynie w przypadku większego pomieszczenia? Mój kącik ma raptem wymiary niespełna 3x3, cały salon wraz z kuchnią ma 30 m2.

Na koniec, na pewno nie w tym roku, przyjdzie pora na poprawę brzmienia całego zestawu, szczególnie w przypadku muzyki słuchanej w stereo, czyli wymianę frontów, co z kolei może za sobą pociągnąć również wymianę amplitunera. Jeśli chodzi o fronty, to tu mam już zdecydowanie więcej wątpliwości. Klipschy raczej nie biorę pod uwagę, ze względu na ich ograniczoną/dyskusyjną użyteczność do zastosowań muzycznych, a dodatkowo z uwagi na brak miejsca na tak głębokie kolumny, które na dokładkę brzmią najlepiej, kiedy są mocno odsunięte od ściany. W moim przypadku nie ma po prostu takiej opcji. I tu zwracam się z prośbą o największą radę, co dopasować do reszty zestawu, w budżecie max 5000 zł (mowa o samych frontach)? Lubię mocne, konkretne granie z podkreślonymi skrajami pasma, ale nie do przesady. Chętnie skłoniłbym się w kierunku mocno chwalonych Heco Aurora 700, szczególnie że są w bardzo atrakcyjnej cenie, ale tak wielkie kolumny są również meblem w salonie i muszą pasować do reszty pomieszczenia, a w moim przypadku wymusza to szukanie kolumn w okleinie brązowej/orzechowej... Dlatego Heco odpada. Więc co innego? Magnaty Quantum 727? Monitor Audio Bronze 6? Chyba Magnatom będzie bliżej do spełnienia moich oczekiwań? Oczywiście wiem, że powinienem sam posłuchać i wybrać, ale chciałbym zawęzić grono kandydatów do trzech solidnych pozycji. Gdybym na dzień dzisiejszy miał do tego zestawu kupić amplituner to pewnie poczekałbym na Onkyo 840, ewentualnie 740. Czy one różnią się szczególnie czymś więcej niż mocą? Pewnie w jeszcze dalszej perspektywie do tego zestawu dołączy jakiś wzmacniacz stereo, nie wykluczam lampy, a już niebawem przywitam się z Rega Planar P1 Plus.

Z góry dzięki za wszelkie rady!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

No nie będę cię oszukiwał. Zmiana centralnego i tyłów na te modele.kkioschs przyniesie znaczna poprawę.

Z tym że polecam ci szukać starszego odpowiednika który gra identycznie a nie płacisz podatku od nowości.

Mówię tu o modelu 240s i 450c.

W przyszłości musisz pomyśleć o wymianie amplitunera na taki z pre out. Nic ci nie da po prostu model wyższy on i tak w stereo będzie taki sobie.

 

Na dzień dzisiejszy Onkyo 696 lub Yamaha 685 no i wznak.

Co do frontów to masz rację.

Tutaj polecał bym ci wybór magnata serio 725 który gra jasno ale nie tak jak klipsch. A zgra się z resztą toru.

Ewentualnie większe 727 lub wyższa seria 755.

Zapraszam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, S4Home napisał:

No nie będę cię oszukiwał. Zmiana centralnego i tyłów na te modele.kkioschs przyniesie znaczna poprawę.

Z tym że polecam ci szukać starszego odpowiednika który gra identycznie a nie płacisz podatku od nowości.

Mówię tu o modelu 240s i 450c.

 

Dzięki serdeczne za odpowiedź. A możesz doprecyzować, czy jest sens myśleć o większej wersji 502s i 504c (czy starszym odpowiedniku)? Albo inaczej, kiedy jest sens, przy większym pomieszczeniu?

Co do ampli, to tak jak mówisz, koniecznie z pre-out, ale też wyższy model. Z tego co widzę Onkyo RZ-840 ma pre-out.

Edytowano przez marcinZG
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taką przestrzeń, central w postaci RP-404C (starszy to 440C) moim zdaniem w zupełności wystarczy. Co do "S-ek", to tutaj nie pomogę z własnego doświadczenia, ale wydaje mi się, że mniejsze odpowiedniki również przy tym metrażu w zupełności dadzą radę. U mnie RP450C gra na 27m2, a i tak jest znacznie ukracany przez ampli w trakcie kalibracji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Markcox napisał:

Na taką przestrzeń, central w postaci RP-404C (starszy to 440C) moim zdaniem w zupełności wystarczy. Co do "S-ek", to tutaj nie pomogę z własnego doświadczenia, ale wydaje mi się, że mniejsze odpowiedniki również przy tym metrażu w zupełności dadzą radę. U mnie RP450C gra na 27m2, a i tak jest znacznie ukracany przez ampli w trakcie kalibracji

Dziękuję ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest podobne

 

Zarówno 450 jak i 240 zupełnie ci wystarcza. 

Amplituner i tak znacznie je przytnie mocowo względem frontów 

Więc moim zdaniem nie ma sensu. 

Lepiej zainwestować różnice w nowej starej serii i większym mniejszym modelem w amplituner i wzmak od razu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Odkopię stary temat, żeby nie zakładać nowego. Jak na razie skusiłem się na wymianę frontów z okazji na promocję na MA Bronze 6 i wpadła para za 2800. W ciągu najbliższych miesięcy wjedzie centralny i efektowe Klipsche.

Jeśli chodzi o fronty, to owszem, słychać różnicę względem MR6, ale nie jest ona spektakularna, a ja muszę przyznać, że jednak wybitnie lubię granie na planie V, a te kolumny nie do końca grają tak, jak lubię. Chciałbym podpytać jeszcze na przyszłość o jakieś bardziej V-kowe alternatywy. Rozumiem, że oczywiście Klipsch RP-6000F? Co poza tym? Wspomniany w pierwszym poście Magnat Quantum 727? Polk Audio RTi A7?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.01.2020 o 16:48, S4Home napisał:

Yo i przeskok będze olbrzymi zobaczysz!

 

Klipsche dotarły dzisiaj i jeśli chodzi o głośniki efektowe to faktycznie jest mega różnica w porównaniu do MA MR 2, nagle słyszę tył i mam wrażenie jakbym przesiadł się z zestawu 3.1 na zestaw 5.1. Wow.

Natomiast centralny, WOW ale w kwestii gabarytów! Toż to prawdziwe bydle jest! Przed zakupem zwróciłem uwagę, że jest bardzo szeroki, ale nie zwróciłem uwagi na jego głębokość. Objętościowo jest na oko ze 3x większy niż mój poprzedni MA MR Center, na ucho na razie nie słyszę takiej różnicy jak przy sourroundach, ale myślę, że to kwestia czasu i generalnie nie żałuję zakupu ;)

Teraz muszę pozbyć się starych klocków, zregenerować budżet i pomału myśleć o RZ-840 i jakimś wzmacniaczu stereo, najpewniej o MR 780.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...