Skocz do zawartości

Jaki kabel - Yamaha R-N803D + subwoofer Klipsch R-100SW


Mariusz Sanecki

Recommended Posts

Cześć,

Mam problem, żeby oba urządzenia ze sobą mi zagrały. Tj. kupiłem kabel https://www.q21.pl/melodika-mdswy-rca.html

I teraz jak podłączyłem kabel Y do suba (bo ma 2 wejścia rca), a jednym rca do apm i...d..a, cisza. Czy kabel kupiłem nieodpowiedni?

Widzę, że Yamaha 803 ma 2 wyjścia na sub tj. RCA i minijack. Z tego co wiem to mój Klipsch jest subem aktywnym z własnym wzmakiem i ma funkcję auto-wybudzania.

Kiedy mogę połączyć takie sprzęty kablem RCA <-> jack , a kiedy RCA <-> RCA. Jakie jest lepsze rozwiązanie?

Ten kabel 2xRCA tj.Y <-> RCA to już wiem, że na nim nie posłucham, bo kupiłem niewłaściwy.

Miło mi będzie jak @Q21 również się wypowie, bo u Was zakupiłem wszystko tj. amp+monitory i okablowanie do głośników jak i teraz kabel do suba (ale osobno). Będę musiał Wam zwrócić ten kabelek i wymienić na inny, jakoś się chyba dogadamy? PS. Kabel odebrałem w ub. piątek i tylko raz go użyłem.

 

 

Edytowano przez Mariusz Sanecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

oczywiście z wymianą, zwrotem nie ma żadnego problemu, zaraz wszystko ogarniemy.

Kupiłeś dobry kabel, czy podłączyłeś go do wyjścia SUBWOOFER OUT w amplitunerze? Spójrz pod link https://europe.yamaha.com/files/download/other_assets/1/976631/web_AV16-0039_R-N803_R-N803D_om_G_En_A0.pdf, tam oznaczone jest to wyjście numerem 12. W takiej konfiguracji musi całość działać. Ewentualnie prześlij na priv nr telefonu do siebie, wszystko wytłumaczymy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Tak zrobiłem jak piszesz tj. 1xRCA podłączyłem do amplitunera do gniazda RCA 'Subwoofer out', jak pokazuje instrukcja, a końcówkę 2xRCA tzw. Y do suba (tu są 2 wejścia w sekcji Line In tj. L/Lef (biały) i R (czerwony)) podłączyłem kabel zgodnie z fazą, czyli kolorem biały do białego i czerwony do czerwonego i dupa, sub nie gra - cisza. Inna sprawa, czy w samej Yamaszce nie należy gdzieś aktywować tego suba? Jest jakaś opcja?

Jeszcze jedna sprawa. W instrukcji klipsch'a nie ma takiej opcji podłączenia :/ co by wskazywało, że jednak ten kabel się nie nadaje. Tzn. jest pokazane, że jak podłączam się RCA 2x do suba to i kabel RCA też ma być podwójny  2xRCA, podłączony do źródła dźwięku (najpewniej do wzmaka, bo ampli mają jedno gniazdo RCA jako Sub out).

A jeżeli kabel pojedynczy, to po obu stronach dla źródła dźwięku i suba ma być po 1 RCA, czyli podłączam do L/LEF w sub, a w 803 do sub out 1 RCA.

Teraz takie refleksje mnie naszły, po przeczytaniu instrukcji :/ (mądry Polak po szkodzie ;)  )

PS.

Zastanawia mnie jeszcze do czego jest gniazdo w 803  mini jack obok sub out w instrukcji opisane: TRIGGER OUT jacks For connecting to a subwoofer that supports the trigger function (p. 10), co to za funkcja? Czy to nii chodzi o funkcję wybudzania jaką ma ten Klipsch?

I @Q21 uważacie, że mimo wszystko wybrałem dobry kabel? Hmmm. Pomóżcie proszę w tej kwestii.

74a0979f3c16eee4f3113974f94bf7cd.jpg

2019-05-20_09h43_47.png

2019-05-20_09h34_26.png

Anyone?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha nie posiada ustawień włączających subwoofer podłączony do niej powinien uruchomić się automatycznie (tryb auto) po otrzymaniu sygnału. Jeśli chodzi o przewód to niezależnie jak go podłączymy czy pojedynczo czy Y powinno działać bezproblemowo, chyba  że mamy uszkodzony kabel albo jakaś wada ukryta w samym amplitunerze. Proponowałbym sprawdzić na jakimkolwiek innym przewodem RCA (pojedynczym) czy działa i oczywiście zmienić położenie głośności i odcięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Sanecki napisał:

A jeżeli kabel pojedynczy, to po obu stronach dla źródła dźwięku i suba ma być po 1 RCA, czyli podłączam do L/LEF w sub, a w 803 do sub out 1 RCA.

Nie ma to znaczenia , jak masz kabel Y to musi działać , jak pojedynczy RCA to podłączasz amplituner --- kanał lewy w sub. i też musi działać. W subwooferze  ustawiasz na "on" lub "auto" , volume sub na 1/2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej , podłącz kabel obojętnie czy Y czy pojedynczy do suba / możesz ten Y który masz podłączyć tylko jeden wtyk RCA z dwóch do gniazda LFE /lewy kanał w sub./ i dotknij palcem wtyku RCA przewodu który powinien być podłączony do gniazda w amplitunerze , powinieneś usłyszeć wyraźny dźwięk subwoofera. Jak nic nie usłyszysz to albo kabel albo sub. , zmień kabel i ponów próbę w drodze eliminacji powinieneś dojść do tego co zawodzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

Najprościej , podłącz kabel obojętnie czy Y czy pojedynczy do suba / możesz ten Y który masz podłączyć tylko jeden wtyk RCA z dwóch do gniazda LFE /lewy kanał w sub./ i dotknij palcem wtyku RCA przewodu który powinien być podłączony do gniazda w amplitunerze , powinieneś usłyszeć wyraźny dźwięk subwoofera. Jak nic nie usłyszysz to albo kabel albo sub. , zmień kabel i ponów próbę w drodze eliminacji powinieneś dojść do tego co zawodzi. 

tak jest dokładnie wówczas słyszałem pier.. basu z suba jak podłączałem do ampli, i jeden rca do suba, a drugi czincz dotknąłem paluchem przez przypadek i bum! tak było...

Edytowano przez Mariusz Sanecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 czy na pewno ampli? kabel do amlitunera był podłączony i jeden czincz w subie, więc jak zadudniło to chyba sygnał szedł z sub output amiltunera. To nie prędziej sub, końcówka mocy chyba jednak nie, bo buczy jak się dotknie..

Edytowano przez Mariusz Sanecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w instrukcji widzę:

"If you have a Yamaha subwoofer that supports a system connection, you can switch the power of the subwoofer in conjunction with tuning on/off this unit by connecting the subwoofer to the TRIGGER OUT jack with a monaural mini-plug cable." a może ten kabel z jednej strony ma mieć minijack'a? Mam tam takie wejscie do sub'a

A może jest tak, że ja mam źle podłączone monitory do amplitunera?

Teraz mam tak

 

2019-05-20_15h08_49.png

Edytowano przez Mariusz Sanecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mariusz Sanecki napisał:

Mam tam takie wejscie do sub'a

To wyjście nie ma w Twoim przypadku znaczenia , Twój subwoofer nie ma wejścia Tigger i nie musi mieć. Gdy masz ustawiony subwoofer na "auto" sub. uruchomia się po otrzymaniu sygnału z wyjścia LFE amplitunera / może być sekundowe opóźnienie/ lub "pracuje" zaraz po otrzymaniu sygnału gdy jest na "on".

A tak z ciekawości , przy podłączonym subwooferze kalibrowałeś YPAO , bo może jest sytuacja , że system kalibracji wyciszył Ci suba. Możesz zmniejszyć Volume w subwooferze / wg. instrukcji przy kalibracji powinno byc na 1/2/ i ponowić kalibrację. Ja w swoim ampli KD / też YAPO/ muszę mieć volume w subie na godz. 9-tej , bo inaczej wycisza go na max. / u mnie - 10/.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

To wyjście nie ma w Twoim przypadku znaczenia , Twój subwoofer nie ma wejścia Tigger i nie musi mieć. Gdy masz ustawiony subwoofer na "auto" sub. uruchomia się po otrzymaniu sygnału z wyjścia LFE amplitunera / może być sekundowe opóźnienie/ lub "pracuje" zaraz po otrzymaniu sygnału gdy jest na "on".

A tak z ciekawości , przy podłączonym subwooferze kalibrowałeś YPAO , bo może jest sytuacja , że system kalibracji wyciszył Ci suba. Możesz zmniejszyć Volume w subwooferze / wg. instrukcji przy kalibracji powinno byc na 1/2/ i ponowić kalibrację. Ja w swoim ampli KD / też YAPO/ muszę mieć volume w subie na godz. 9-tej , bo inaczej wycisza go na max. / u mnie - 10/.

Ha to może być to. Powiem tak. Najpierw robiłem testową kalibrację YAPO bez suba bo nie miałem kabla. Podłączyłem suba i cisza. Zrobiłem z nim nową kalibrację i zapisałem, i bez zmian. Tyle, że podczas kalibracji vol było na 50%, a odcięcie na maxa jak na instrukcji chyba...ale może z kalibracją nie halo jednak...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, usunę zapisaną kalibrację, podepnę raz jeszcze suba do amp i wykonam ją. Jak nie pomoże to sprawdzę na 2 kablu, a jak nadal nie zadziała to szukam źródła, czy amp, czy sub, ale to już wiem, że metodą prób i błędów. Heh dam znać. 3majcie kciuki :)

@tomek4446 a to autowlaczenie to jak mam ustawić przy kalibracji może tu jest problem? Ma być włączone na auto, czy cały czas, czy wyłączone? @Q21

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema. I sub odzyl. Musiałem wcześniej mieć na auto włączenie i sciszylem max vol a odcięcie na najwyższe pasmo i stąd dupa pomieszalem pokrętła :D dobry jestem. Teraz już go słychać ale podczas kalibracji mam komunikat Level Error Yapo W3 a nie mam takiego kom w pl instrukcji i to za każdym razem. @tomek4446wiesz o co chodzi? Hmm lepiej bas słychać w muzyce niż w filmach. Dlaczego? 

Edytowano przez Mariusz Sanecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mariusz Sanecki napisał:

Powiedz mi lepiej co to za błąd kalibracji. Źle ustawiony sub?

Str. 45 w instrukcji , błąd W-3 powiadamia o różnicach w głośności między kolumnami lub subwooferem , w Twoim przypadku zapewne chodzi o suba. Ustaw na razie podczas kalibracji volume na 1/2 , odcięcie na max. jak błąd będzie nadal to ścisz volume i ponów próbę.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...