Skocz do zawartości

Głośniki naścienne 5.1.2/7.1.2, pomoc w wyborze


yahoo111

Recommended Posts

Dzień dobry,

Po wcześniejszych wątkach doszedłem w moich poszukiwaniach do głośników naściennych, a obecnie mam spory dylemat w ich wyborze. Prowadziłem poszukiwania i zawęziłem wybór do modeli:
Dali Rubicon LCR
Dali Opticon LCR
Dali Oberon On Wall
Sonus Faber Sonetto Wall
Monitor Audio Soundframe (seria)
Canton Atelier (seria)
Klipsch RP-x40D (seria)
Taga Azure OW-80 LCRS

Brałem pod uwagę kolumny podstawkowe, ale maksymalna głębokość i odległość przedniej ścianki kolumny od ściany powinna być minimalna (20-25 cm, naprawdę nie więcej). Przy konieczności zastosowania przedniego bas-refleksu, ogranicza to wybór do dość nielicznych kolumn (np. STX F130n), ale mam wrażenie, że to może być gorszy wybór od modeli naściennych. Mówimy o pokoju 17 m².

Miałem przyjemność odsłuchać kolumn Monitor Audio Soundframe 1 podłączonych do amplitunera Yamaha RX-A880, Przy większym od mojego pokoju pomieszczeniu odsłuchowym (20 m²), wystarczało ustawienie amplitunera na -17 do -22 dB, i to z kolumnami stojącymi na podstawce (nie przy ścianie), dlatego w zasadzie dowolny z modeli podanych przeze mnie zda egzamin jeśli mowa wyłącznie o mocy. Jeśli chodzi o Soundframe'y, są one więcej niż wystarczające pod względem jakości brzmienia.

Niestety, Monitor Audio to jedyne kolumny, które było mi dane do tej pory odsłuchać. Jeszcze od Polpaka otrzymałem odpowiedź, że można umówić odsłuch ich kolumn LCRS (zarówno wspomniane Azure, jak i głośniki z serii TAV oraz Platinum Slim). Natomiast pozostałych kolumn nie da się zdobyć do do odsłuchu.
Polskim dystrybutorem marek m.in. Dali, Sonus Faber i Canton jest jedna firma i najwyraźniej nie są oni zainteresowani sprzedażą tych modeli. Zostają Klipsche, których podobno też się nie da zdobyć na odsłuch. 

W związku z tym mam pytanie: Czy miał ktoś przyjemność odsłuchać inne modele wymienione wyżej i mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami, zwłaszcza gdyby dało się je odnieść do Soundframe'ów?

Przyjmując, że zdecyduję się na właśnie te kolumny, który subwoofer można do nich polecić? Preferowałbym model, który zagra zarówno w kinie, jak i będzie dość muzykalny, żeby uzupełnić te muzykę z tych głośników o niski zakres? Przyjmuję, że Monitor Audio Radius 370HD (bądź 380 lub 390) będzie odpowiedni, skoro jest on celowo dopasowany do tych kolumn? Czy może lepiej szukać czegoś innego?

Co do amplitunera, jestem zdecydowany na model z przyzwoitą kalibracją, Marantz SR6013, Denon X4500H albo Pioneer SC-LX701 (lub któryś z modeli wspierających ultra HD przy 60 Hz poprzedzających powyższe, więc SR6011, SR6012, X4300H, X4400H albo VSX-920/1120). Będę chciał zainstalować głośniki sufitowe do Atmosa (ostateczna konfiguracja 5.1.2 albo 7.1.2).

--

Reasumując, proszę o poradę w tematach:
1. Umówienie odsłuchu kolumn naściennych innych niż Soundframe.
2. Dobranie subwoofera do kolumn Soundframe (jeśli nic innego nie jest tak dobre).
3. Poradę w temacie amplitunera -- czy jest wyraźny powód, żeby decydować się na nowszą wersję zamiast starszej (czyli dlaczego warto X4500H zamiast X4400H albo dlaczego X4400H zamiast X4300H) jeśli kupuję telewizor, który obsługuje HDMI ARC i przesyłanie przez ARC sygnału Dolby Atmos?
4. Wycenę zestawów 5.1/7.1 opartych na polecanych podzespołach.

Edit: Budżet całkowity: Mam węża w kieszeni. Rubicony z K-14F I amplitunerem 5.1 kosztowałby katalogowo 32000 zł. To za dużo. Na Opticonach lepiej, bo jakieś 24000. Z drugiej strony szukając korzystnych okazji gdzie to możliwe (powystawowe, używane), wydaje się, że na Soundframe złożyłbym zestaw za 14000 zł. Na zupełnie nowych Oberonach dałoby się za 12000. Dlatego nie zamykam możliwości sztywnym budżetem i czekam na propozycje.

Edytowano przez yahoo111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zacznę od amplitunera

Nie bierz pod uwagę modelu 4500 bo nic ekstra ci nie da a jest znacznie droższy od 3500. Ten ma ta sama kalibrację.

Faktycznie w przypadku marantza trzeba by iść w droższy 6013 ale jego w takim wypadku bym pominął.

Ciekawie prezentuje się Yamaha 1080 z bardzo rozbudowany ypao albo nad 753 V3 ten z kolei ma Dirac live, najlepsza kalibrację na rynku.

Co do samych kolumn to dali rubicon gra wyraźnie lepiej od pozostałych. I faktycznie tutaj eisa nie była kupiona.

Nie są to jednak kolumny tanie.

Idąc niżej masz do dyspozycji dobre opticony i właśnie wspomniane monitor audio na tych modelach bym się skupił.

Masz możliwość ich odsłuchu u nas. Soundfrane mamy nawet że specjalnym nadrukiem dla przykładu.

Zadzwoń do nas albo podaj mi w PW numer telefonu zadzwonimy i ugadamy odsłuch u nas albo u ciebie :)

dobierzemy suby, pokażemy różnice w amplitunerach i wyjaśnimy kwestie wszelkich podłączeń.

pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, Soundframe. Te głośniki można odsłuchać. A co z innymi? Przypomnę (i wymienię konkretne modele):
Dali Rubicon LCR
Dali Opticon LCR
Dali Oberon On Wall
Sonus Faber Sonetto Wall
Canton Atelier 700
Canton Atelier 900
Canton Atelier 1100

Klipsch RP-640D
Monitor Audio Soundframe 1
Taga Azure OW-80 LCRS
Taga TAV OW-60 LCRS
Taga Platinum LCR-60 SL

Z powyższych na odsłuch można zamówić co najwyżej te cztery ostatnie. Dziwnym trafem pierwszych siedem modeli jest sprowadzanych przez tego samego dystrybutora, ale nie ma ich nigdzie do odsłuchu. Oczywiście nie pytałem we wszystkich salonach poza Małopolską, ale wyrywkowo zapytałem kilku dużych sprzedawców internetowych którzy prowadzą również salony stacjonarne i albo nie otrzymałem odpowiedzi, albo otrzymałem odpowiedź odmowną.
Gdy kiedyś zapytałem, czy można zamówić te kolumny, bo w ofercie na allegro było, że wysyłka jest natychmiastowa, jedyne co było natychmiastowe, to informacja, że ich "akurat" zabrakło i próba wciśnięcia dużych modeli podłogowych albo podstawkowych, bo je "akurat" mają. A na pytanie, czy będą dostępne, odpowiedź że trzeba poczekać 14 do 30 dni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon do odsłuchu.

Wyższe dali możliwe że też ściągniemy 

Nie są to popularne modele, bardzo mało kto buduje na nich pełne kino.

A jako surround nikt nie potrzebuje ich słuchać. Mieliśmy je swego czasu , zadzwoń pogadaj z nami.

Klipsch wiem że był do odsłuchu, znajomy szukał i znalazł w jednym z krakowskich salonów.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie istnieje tylko jedna firma, która potrafi robić tego typu głośniki i dosłownie wbijają konkurencję w podłogę. Graja porównywalnie jak monitory w tej samej cenie. Porównywał sam redaktor Kisiel na łamach Audio

https://sklep.rms.pl/s?q=definitive+xtr&cat= 

https://sklep.rms.pl/kolumny-nascienne-plaskie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z jednym salonem, w którym sprzedawca stanowczo odradzał kolumny Taga, a w zamian bardzo stanowczo polecał Kefy serię T, twierdząc że zagra lepiej, niż którykolwiek inny zestaw w tej kwocie. Wybacz więc, ale tak stanowcze stwierdzenia raczej mnie zniechęcają, niż zachęcają.

Niestety, recenzjami w prasie, nawet przez uznane nazwiska, raczej się nie sugeruję. Wszystkie kolumny bez wyjątku są dobrze oceniane, a jako sztandarowy przykład przypomnę entuzjastyczną recenzję kolumn Jamo S809 autorstwa Arkadiusza Ogrodnika (tudzież bardzo pozytywne recenzje wielu innych redaktorów z całego świata).

Serię T na wstępie odrzuciłem ze względu na cenę, za którą, odnoszę wrażenie, otrzymuje się zestaw designerski, ale na pewno nie przeznaczony do dobrej jakości odsłuchu.

Oczywiście szanuję taką propozycję i każdy ma prawo do własnego zdania, niemniej zastanawiam się, czy to jest możliwe i co by mi doradziła branża? Tagę wziąłem pod uwagę głównie ze względu na rozmiar i objętość samej kolumny -- praktycznie dwukrotnie wyższa od wszystkich kolumn konkurencji (jedynie Dali Opticon i Rubicon mają więcej, niż 50% objętości zewnętrznego obrysu, ale nie uwzględnia on zakrzywienia i grubości ścianek). Jeśli ktoś je słyszał, czy rzeczywiście grają tak źle? Odrzucając najtańszą serię TAV, czy głośniki naścienne z serii Azure grają tak źle?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...