Skocz do zawartości

Australian Monitor wyrzuca bezpieczniki w domu


Michałł Machola

Recommended Posts

Odrazu jak odpalam końcówkę to wywala bezpieczniki zapala się diody i sekunda bezpiecznik leży

11 minut temu, Karo napisał:

Bezpieczniki uruchamiają się podczas włączenia końcówki czy podczas słuchania muzyki?

Jeśli to pierwsze to sprawdź czy na urządzeniu dostępna jest opcja miękkiego startu. Jeśli zaś to drugie to nie potrafię pomóc.

A żadnego włącznika do miękkiego startu nie ma niestety

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie, końcówka po włączeniu ściąga duży prąd z sieci, aby naładować się. Instalacja elektryczna w domu na tyle nie pozwala i powstaje efekt, o którym piszesz. 

Poczekaj, aż ktoś obeznany w elektryce napisze.

Końcówka mocy jest sprawna? Poczytałem elektrodę i uszkodzenie urządzenia może powodować powyższe. 

Spróbuj jeszcze podłączyć końcówkę do prądu, ale bez kolumn. Sprawdź czy też wyrzuca bezpieczniki.

 

Edytowano przez Karo
Uzupełnienie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Karo napisał:

Prawdopodobnie, końcówka po włączeniu ściąga duży prąd z sieci, aby naładować się. Instalacja elektryczna w domu na tyle nie pozwala i powstaje efekt, o którym piszesz. 

Poczekaj, aż ktoś obeznany w elektryce napisze.

Końcówka mocy jest sprawna? Poczytałem elektrodę i uszkodzenie urządzenia może powodować powyższe. 

Spróbuj jeszcze podłączyć końcówkę do prądu, ale bez kolumn. Sprawdź czy też wyrzuca bezpieczniki.

 

Ok dzięki no faktycznie mogą być u mnie słabe bezpieczniki spróbuję na innych odpalić.

A końcówka przez długi czas leżała ale dzialala

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem czy to do końca bezpieczne. Można włożyć bezpieczniki mocniejsze i sprawdzić... Ale, jeśli instalacja w domu nadpali się? 

Zaczekajmy na poradę kolegów obeznanych z prądem. Wtedy zdecydujesz czy podmienić bezpieczniki na mocniejsze. 

Kiedyś, lata temu, czytałem w Audio test mocnej końcówki. Recenzent pisał, że też mu korki w mieszkaniu wyrzucało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymiana zabezpieczenia to bym się wstrzymał, jeżeli w ścianie jest 1,5mm2 to zabezpieczenie 16 i pełne obciążenie może powodować grzanie się przewodu i wszystkie z tym związane późniejsze konsekwencje. Chyba że to kwestia tylko momentu uruchomienia a później ta końcówka już nie potrzebuje tyle. Ale jezeli w ścianie jest takie 2,5mm2 to 16A spokojnie jak najbardziej. To tak z doświadczenia domowego/kuchennego 🙂 specjalistą od Australia Monitor nie jestem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

To pewnie zrzuca Ci tą 10 bo jest za słaba. Choć to i tak dziwne. 

Czy masz jeszcze coś podlączone w tej linii? Może warto wszystko inne wyłączyć i jeszcze raz sprobować.

Jakie jest dokladne oznaczenie tego ampa.

AM 1200. Ogólnie miałem wszystko odłączone z tej linii i nic nie dało nawet próbowałem z wykręconymi bezpiecznikami że wzmacniacza żeby tylko odpalił i też nic

A że tak spytam co by to mogło robić w końcówce mocy jakieś zwarcie czegoś albo cos.?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zajrzeć do instrukcji. Pobór mocy przy pełnym wysterowaniu i obciążeniu 4 Ohm = 2300W. Jeżeli jednostką jest wat, to jest to moc czynna (P = U*I*cos(fi) ). Ze względu na obciążenie indukcyjne sieci (transformator) cos(fi) jest mniejszy niż 1, a więc teoretycznie, pobierany prąd będzie większy niż 10A. Trzeba jednak zauważyć, że bezpiecznik nie zadziała przy prądzie nominalnym, a nawet większym od nominalnego od razu, jak również wzmacniacz nie pobierze takiej mocy przy wzmacnianym sygnale typu muzyka. Dlatego też zalecane przez producenta zabezpieczenie to 10A.  Ale... Załączenie wzmacniacza do sieci powoduje, że transformator przez krótką chwilę pracuje w stanie zwarcia za sprawą dużych pojemności zaraz za mostkiem prostowniczym. Druga sprawa to bezpieczniki - mają różną charakterystykę czasową, tj np. 10A typu B zadziała szybciej niż typu C. Ponieważ wydaje się, że u Ciebie głównym problemem jest ten właśnie początkowy impuls prądowy, proponowałbym na początek zmianę bezpiecznika na typ C. Pozostaniesz w ten sposób przy tej samej wartości zabezpieczenia, ale jego działanie będzie wolniejsze. Być może to wystarczy, aby bezpiecznik "przetrzymał" impuls przy załączeniu.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy78, ale moze przed wymianą bezpiecznika( koszty) warto sprawdzić w innej instalacji na 10 lub nawet 16A zabezpieczeniu. Jak juz zrzuci 16 to na bank awaria. Oczywiscie, ze wzmacniacz moze zrzucac bezpiecznik przy rozruchu ale zdaza się to żadko i zalezy od instalacji. W koncu jest to urzadzenie do uzytku domowego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby racja, jednak ma (lub może lepiej powiedzieć - może mieć) dość graniczne parametry, jeżeli chodzi o obciążenie domowej instalacji elektrycznej, a konkretniej wymienionego bezpiecznika. Swoją drogą, trudno tak na odległość wskazać 100% przyczynę. Co innego samemu posprawdzać różne możliwości przychodzące na myśl. Kilka potencjalnych rozwiązań problemu już zostało wymienionych. Będziemy myśleć dalej jak żaden nie poskutkuje ;) 

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gniazdka w domu są łączone szeregowo czy masz sporo zabezpieczeń w skrzynce bezpiecznikowej co świadczyłoby że gniazdka mają osobne kable ze skrzynki z bezpiecznikami i metoda wyciągania wtyczek od innych urządzeń nie przyniesie żadnego rezultatu . Żeby sprawdzić jaką masz instalację musisz odkręcić osłonę od gniazdka i sprawdzić ile jest przewodów.Przy łączeniu szeregowym będzie przynajmniej dwa przewody na każdym zacisku.Albo faktycznie zabrać jak ktoś radził do kolegi i zrobić próbę choć dalej nie będziesz wiedział jaką ktoś ma instalację.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michałł Machola, gdy już upewnisz się, że końcówka nie przeciąża permanentnie instalacji, możesz zastanowić się nad zastosowaniem termistora mocy, który zapobiegnie nadmiernym prądom rozruchowym (inrush current). Tutaj możesz poczytać trochę o tych elementach: ametherm.

Taki termistor kosztuje tylko kilka złotych, ale włącza się go szeregowo w obwód zasilający 230V. Jego zastosowane można przetestować na zewnątrz wzmacniacza, a jeśli się sprawdzi wmontować wewnątrz. Jeśli nie masz doświadczenia z elektryką, to poproś o pomoc kogoś, kto je ma. Trzeba oczywiście pamiętać o zasadach bezpieczeństwa - jedno to napięcie, ale również fakt, że taki termistor podczas normalnej pracy nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni (moc strat ok. 1W w stanie ustalonym).

Te elementy stosuje się np. w zasilaczach impulsowych, gdzie prądy rozruchowe nierzadko przekraczają 120A. 

Edytowano przez wallace
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, myslalem choć pewnosci nie miałem. Czasem zdaza się jeszcze instalacja padajaca przy podłaczeniu ladowarki do telefonu. Ale jest coraz lepiej.

Ostatnio rozmawialem z pewnym audiofilem z jakiejs wsi. Opowiadał jak wszystko mu zaczynalo brumieć jak nieopodal w kosciele zaczynala się msza. Musiał w garazu zamontować specjalne trafa i pociagnąć zasilanie bo byla tragedia.

Czasem bywam u przypadkowych ludzi do ktorych gdyby weszla jakakolwiek kontrola lub chociazby straż, to zamkneliby to w 3 diabły. Mialem nawet kolekcje zdjęć porobionych. Moze znajdę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Tak, myslalem choć pewnosci nie miałem. Czasem zdaza się jeszcze instalacja padajaca przy podłaczeniu ladowarki do telefonu. Ale jest coraz lepiej.

Ostatnio rozmawialem z pewnym audiofilem z jakiejs wsi. Opowiadał jak wszystko mu zaczynalo brumieć jak nieopodal w kosciele zaczynala się msza. Musiał w garazu zamontować specjalne trafa i pociagnąć zasilanie bo byla tragedia.

Czasem bywam u przypadkowych ludzi do ktorych gdyby weszla jakakolwiek kontrola lub chociazby straż, to zamkneliby to w 3 diabły. Mialem nawet kolekcje zdjęć porobionych. Moze znajdę.

He zdjęcia takiej klasy to czasem normą mam też parę perełek z pracy zaraz podam😂

IMG_20190306_173343.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...