Skocz do zawartości

Subwoofer do Dali Oberon


jingiel

Recommended Posts

Witaj,

to zależy od wielu czynników. Zakładam, że pomieszczenie nie jest większe niż 25m2. Jeśli przede wszystkim do kina domowego, to koniecznie spójrz na Klipsch R-120SW. Jeśli duży nacisk kładziesz także na muzykę, poza powyższym modelem Klipsch, na pewno warto spojrzeć na ofertę SVS. Spójrz na model PB-1000. Wiem, że to droższe rozwiązanie, ale jeśli zależy Ci na bardzo dobrze kontrolowanym, szybkim i dokładnym basie, będzie to opcja bezkompromisowa.

Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2019 o 14:13, Bartek09 napisał:

Witaj, czy możesz napisać jak sprawują się Dali Oberon 5 z Onkyo TX-NR686 i w jakiej wielkości pomieszczeniu grają? Planuję zakup takiego zestawu.

Połączenie Onkyo z Dali Oberon jest moim zdaniem bardzo dobre. Model Oberon 5 to nieduża konstrukcja, która sprawdzi się dobrze w pomieszczeniu o powierzchni do 20m2. W przypadku większych pomieszczeń sugeruję model większy Oberon 7.

Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jingiel napisał:

U mnie w małym pomieszczeniu grają licho Przyzwyczaiłem się do potężniejszego grania. 20 lat jako akustyk realizowałem koncerty różnych wykonawców. Chętnie zamieniłbym w sklepie te kolumny na oberon 7. 14 dni jeszcze nie minęło.

Może to kwestia pomieszczenia a nie kolumn...

Czy coś grało w tym pokoju tak jak tego oczekiwałeś ?

Ten model Dali ma bardzo dobrze dobraną objętość obudowy i strojenie bass reflexu do zastosowanych głośników. (bas schodzi do 32Hz).

Efektywność 86dB przy 6Ohm jest całkiem dobrym wynikiem, a taka impedancja zapewnia bardziej komfortowe parametry pracy dla amplitunera.

W małym pomieszczeniu takie kolumny powinny osiągać ponad 100dB przy zniekształceniach poniżej 5%.

 

Jak dodasz do zestawu odpowiedni subwoofer oraz ustawisz wszystko prawidłowo to efekt powinien być zdecydowanie lepszy.

Polecałbym Ci wypożyczenie kilku subwooferów i testy - najlepiej z użyciem zestawu pomiarowego.

W subwooferze poza oczywiście maksymalną głośnością i pasmem przenoszenia istotny jest przebieg fazy - dobrze, żeby był podobny do tego co w kolumnach.

Inaczej niełatwe może być prawidłowe zgranie takiego zestawu w szerszym zakresie częstotliwości.

 

Patrz przykład poniżej: (zielony = subwoofer; niebieski kolumna L; czerwony kolumna P)

W uproszczeniu faza subwoofera przebiega bardziej pionowo niż faza kolumn.

W związku z tym w pewnych zakresach częstotliwości, gdzie różnica fazy wynosi 180* (+/-60) będzie występowało wyraźne obniżenie charakterystyki. (głośności)

Kalibrując poniższy sprzęt wybrałem najlepszy możliwy kompromis zgrywając fazę w zakresie od 45-100Hz, kosztem tonów poniżej 40Hz.

Wybierając odpowiednią częstotliwość podziału można uzyskać wtedy całkiem dobre zgranie i ładnie wyrównaną charakterystykę.

 

1505364073_Zrzutekranu2019-05-30o22_52_14.thumb.png.002aaf3a46b3f356362e29f00327b546.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie to kwestia kolumn a nie pomieszczenia.

Podobnie było z linią zensor.

Model 5 jest typowo kinowy. Brak mu rozdzielczości i dynamiki. Mimo że pod kątem wielkości samej kolumny zaskakuje basem, jego ilością, ale już nie jakością.

Jeśli termin nie upłynął to wymieniaj.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.05.2019 o 10:14, jingiel napisał:

U mnie w małym pomieszczeniu grają licho Przyzwyczaiłem się do potężniejszego grania. 20 lat jako akustyk realizowałem koncerty różnych wykonawców. Chętnie zamieniłbym w sklepie te kolumny na oberon 7. 14 dni jeszcze nie minęło.

Albo na jakieś dobre z faktycznym wykopem: Klipsch albo Polk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...