Skocz do zawartości

Dobre Monitory do 45m2


Marek231984

Recommended Posts

18 minut temu, MobyDick napisał:

Sęk w tym że zdecydowana większość wzmacniaczy pracujących w klasie AB pracuje w klasie A a zakresie miliwatów,

Podasz parę przykładów? 

Z przykładami takich wzmacniaczy AB, które oddają kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt watów w klasie A nie ma problemu. Np. poprzednik posiadanego przeze mnie Marantza PM8005, model PM8000, w klasie A oddawał aż 30 W. Patrząc do środka wygląda całkiem zwyczajnie. To jak wyglądają w środku wzmacniacze o których piszesz (te miliwatowe)?

c5cf63614aeba6c9cf9ca2e7b1ef.jpg.52a8f674681634d21b0de903a5e83e0f.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Chyba przetestuje jakie będzie brzmienie przy przepięciu kabli we wzmaku z 4 na 8om , teoretycznie powinno podwoić DF ;) 

Jeśli kolumna ma minimum w okolicach 4,2oma będzie jakiś problem ?

Z sub-em taki temat ,że słuchając muzyki z amplitunera przy pure audio (czyli 2.0 bez ubarwiaczy) bass był taki pkt. , płaski , bezbarwny = nudny , tak więc odpalałem sub-a przestawiałem na 2.1 i było przyjemniej. Wzmak yamahy łupał jakbym był na disco , jest to "widowiskowe" jak jest impreza , ale nie do słuchania na dłuższą metę.

Oczywiście oceniam przez pryzmat moich kolumn (może dobrze zgrywają się lampą ?) , oraz mej akustyki pomieszczenia. Nie jestem wrogiem tranzystorów , ale te które mi się podobają są poza zasięgiem budżetu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kraft napisał:

Podasz parę przykładów? 

Z przykładami takich wzmacniaczy AB, które oddają kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt watów w klasie A nie ma problemu. Np. poprzednik posiadanego przeze mnie Marantza PM8005, model PM8000, w klasie A oddawał aż 30 W. Patrząc do środka wygląda całkiem zwyczajnie. To jak wyglądają w środku wzmacniacze o których piszesz (te miliwatowe)?

c5cf63614aeba6c9cf9ca2e7b1ef.jpg.52a8f674681634d21b0de903a5e83e0f.jpg

Wyglądają najnormalniej bo prawie każdy wzmacniacz tak ma. Wystarczy popatrzeć w instrukcje serwisowe gdzie są podawane prądy spoczynkowe jakie należy ustawić w ich końcówkach mocy. Jeśli jesteś dociekliwy to poszukaj. Takie dane są często podawana na schematach serwisowych wzmacniaczy. Każdy elektronik zajmujący się wzmacniaczami to potwierdzi. W wielu wzmacniaczach nawet ten prąd spoczynkowy ustawiony wg danych producenta jest nie wystarczający aby zniwelować nadmierne zniekształcenia wskrośne. Czytałem kiedyś ze jeden z wzmacniaczy Xindak właśnie tak ma. 

12 minut temu, Kubakk napisał:

Chyba przetestuje jakie będzie brzmienie przy przepięciu kabli we wzmaku z 4 na 8om , teoretycznie powinno podwoić DF ;) 

Jeśli kolumna ma minimum w okolicach 4,2oma będzie jakiś problem ?

Z sub-em taki temat ,że słuchając muzyki z amplitunera przy pure audio (czyli 2.0 bez ubarwiaczy) bass był taki pkt. , płaski , bezbarwny = nudny , tak więc odpalałem sub-a przestawiałem na 2.1 i było przyjemniej. Wzmak yamahy łupał jakbym był na disco , jest to "widowiskowe" jak jest impreza , ale nie do słuchania na dłuższą metę.

Oczywiście oceniam przez pryzmat moich kolumn (może dobrze zgrywają się lampą ?) , oraz mej akustyki pomieszczenia. Nie jestem wrogiem tranzystorów , ale te które mi się podobają są poza zasięgiem budżetu.

 

Jak podepniesz swoje kolumny 4-roomowe do odczepów trafa na 8 ohm to będzie Ci grało ciszej, głównie basu będzie mniej. DF się pogorszy bo na 8 ohm masz więcej drutu na uzwojeniu wtórnym transformatora wyjściowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MobyDick napisał:

Jak podepniesz swoje kolumny 4-roomowe do odczepów trafa na 8 ohm to będzie Ci grało ciszej, głównie basu będzie mniej. DF się pogorszy bo na 8 ohm masz więcej drutu na uzwojeniu wtórnym transformatora wyjściowego.

Kolumny wg producenta są 8 omowe , ale mają minimum koło 4 ;)

Ale jak czytam to zbyt skomplikowane to wszystko , najlepiej mierzyć słuchem czy odpowiada czy nie

Inna sprawa , więcej zwojów mają także trafa pod mocniejsze lampy , tak więc mimo iż mają więcej Wat to mniejszy DF ? :D  wtf na logikę :P 

https://en.wikipedia.org/wiki/Damping_factor

a tutaj wspominają nawet iż audiofile wolą niższy DF , i nie mieć Neg. Feedbacku , hmm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny mają impedancję 4 omy, a producent pisze że są niby 8 omowe bo wiele amplitunerów kina domowego wg ich producentów są przewidziane do kolumn o impedancji 8 ohm. Jednak jak się do nich podepnie kolumny o impedancji 4 omy to grają głośniej i zwykle nic się specjalnego nie dzieje, poza tym ze się mocniej grzeją, czasem się wyłączają po jakimś czasie lub przy głośniejszym graniu. A ci producenci co piszą ze ich kolumny mają impedancję zgodnie z prawdą, mają problemy ze sprzedażą. Obecnie większość kolumn na rynku ma impedancję 4 omy.  A u Ciebie sprawa jest prosta, jak masz połączone równolegle 2 głośniki 8 ohm to dają impedancję wypadkowo 4 omy. Jak podepniesz pod doczepy 8 ohm, to nic się nie stanie tylko będzie grało tak jak napisałem, a ze te kolumny mają sporo basu normalnie to jego ujęcie im specjalnie nie zaszkodzi. W zakresie średnich i wyższych częstotliwości zapewne ich impedancja ma więcej wspólnego z 8-mioma omami, Jednak impedancję znamionową określa najniższa jej wartość i zwykle występuje ona w zakresie basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDickpowinieneś w szkole uczyć fizyki ;)  W sumie producent wzmaka zalecał podpiąć pod 4omy , gdybym miał wysokoskuteczne real 8 omowce to co innego.

Pamiętam jak 4 omowe kolumny były podpięte pod stereo tranzystorowe (bez przełączenia z 8om) i grało to bardzo słabo , ciszej , słaba dynamika , przymulony bass , a wzmak miał sporo Wat

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo należało przełączyć na 4 omy. Jednak gdybś miał w tych kolumnach niemal identyczne głośniki tylko po 16 ohm połączone równolegle i ich impedancja faktycznie wynosiła by 8 ohm grały by na wzmacniaczu tranzystorowym około 2 razy ciszej na tym samym ustawieniu pokrętła głośności. Gdybyś je jednak podłączył do lampowego pod odczepy 8 ohm , to grałyby podobnie głośno jak obecnie te które masz z impedancją 4 omy na odczepach 4 omy. Moc maksymalna dla wzmacniaczy lampowych z trafami na wyjściu jest taka sama dla różnych impedancji przewidzianych dla odczepów transformatorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MobyDick napisał:

 Jeśli jesteś dociekliwy to poszukaj.

Normalna dyskusja toczy się w ten sposób, że każdy ma obowiązek udokumentować swoje twierdzenia. Ja twierdzę, że wzmacniacze w klasie AB oddają kilka początkowych watów w klasie A i potrafię podać na to przykłady. Ty twierdzisz, że ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ oddaje w klasie A jedynie miliwaty i nie podajesz żadnego konkretnego przypadku, Odsyłasz mnie za to, żebym przykładów poszukał sobie sam. Wybacz, ale to niepoważne. Niniejszym kończę w tym miejscu dalszą wymianę zdań na ten temat.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kraft napisał:

Normalna dyskusja toczy się w ten sposób, że każdy ma obowiązek udokumentować swoje twierdzenia. Ja twierdzę, że wzmacniacze w klasie AB oddają kilka początkowych watów w klasie A i potrafię podać na to przykłady. Ty twierdzisz, że ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ oddaje w klasie A jedynie miliwaty i nie podajesz żadnego konkretnego przypadku, Odsyłasz mnie za to, żebym przykładów poszukał sobie sam. Wybacz, ale to niepoważne. Niniejszym kończę w tym miejscu dalszą wymianę zdań na ten temat.

Podrzuć wykresy z sinusoidą dla danych wartości Watów ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zwykle moce w klasie A dla wzmacniaczy w klasie AB są tak małe ze ich się po prostu nie podaje :) . Sam znam tylko nieliczne przypadki wzmacniaczy gdzie takie moce są większe. Sprzęt nie istniejącego od dawna Sphinxa zwykle pracował w klasie A poza tranzystorami mocy w końcówkach mocy w klasie AB, gdzie w modelach tańszych pierwszych kilka watów oddawane było w klasie A , w droższych moce te były większe. Takie rozwiązania z większym prądem spoczynkowym wiem że stosuje ADVANCE ACOUSTIC.  Luxman obecnie produkuje wzmacniacze pracujace w klaie AB i A i jak się okazuje , te które mają pracować w klasie A pracują w klasie AB oddając całkiem spore moce w klasie A, najprawdopodobniej podawane jako wartości znamionowe ich mocy. O innych chyba nie słyszałem. Wiem ze wiele wzmacniaczy pracujących z małym prądem spoczynkowym nie gra lepiej gdy się go zwiększa, a zwykle tracą na szczegółowości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A marketingowo zręcznie podać, ze wzmacniacz poczatkowo gra w klA.

A co szczególnego mialo być w tym marantzu ?

Prad spoczynkowy wysoki ustawiony na tranzystorze i stale napiecie. Tego zobaczyć się nie da. No chyba, że pasywny system odprowadzenia ciepla jest bardziej rozbudowany.

 

Era klasy A i AB, kończy się. Myslę, ze mozna już teraz mowić o jakosci dźwięku w klasie D jako o dorownujacej, a pozbawionej ich wad.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często w przypadki wzmacniaczy impulsowych trudno już mówić o klasie D. Producenci często nie informują o tym ze układy sterujące i często kompletne scalone wzmacniacze mocy, mają zmieniające się częstotliwości pracy w locie, ich układy tak na prawdę mają często kilka poziomów napięć. Jednak wiele takich wzmacniaczy ma jeszcze sporo problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. zależność kształtu charakterystyki w górnym skraju od impedancji  obciążenia. Aby temu zapobiec stosuje się pętle sprzężenia zwrotnego, a to pociąga za sobą skutki działania z opóźnieniem takiego mechanizmu. Takie wzmacniacze są zwykle dość podatne na parametry pasożytnicze kabli głośnikowych.

Wiele wzmacniaczy impulsowych ma dość spore zniekształcenia i poziom szumów. Na szczęście te udane konstrukcje mogą być w tym bardzo dobre, a szumy mogą być w nich przesunięte w zakres ponadakustyczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bardzo dobrze wypadają wzmacniacze impulsowe oparte o układy Texas Instruments. ( np.  TDA7492PE  ) Wielu hobbystów docenia je budując na nich dobrze grające wzmacniacze przy niskich kosztach aplikacji. Oparte o nie konstrukcje komercyjne mogą wydawać się niezbyt zachęcające przez niezbyt wysokie oferowane dostępne moce, jednak w praktyce zwykle zupełnie wystarczające.

Tu ceny zaczynają się dużo dużo niżej :) .

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

Jak podepniesz swoje kolumny 4-roomowe do odczepów trafa na 8 ohm to będzie Ci grało ciszej, głównie basu będzie mniej. DF się pogorszy bo na 8 ohm masz więcej drutu na uzwojeniu wtórnym transformatora wyjściowego.

Podpinajac kolumny o ktorych wczesniej pisalem tj. B&W 685 oraz MA Silver 2 i ustawiajac przelacznik na 6 Ohm basu bylo zdecydowanie mniej na tych jednostkach A-S701 i R-S700.

dz0xMjAwJmg9NDU4_src_43403-yamaha-a-s701-audiocompl-fot2.jpg

18-20_03_2011_03.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kolumnami ustawienie na 6 ohm powinno dać radę, ale widać że chyba jednak nie :) . Wzmacniacze bez przełączników są jakby na zawsze ustawione na ich najniższą dopuszczalną impedancję. Przez to przy wyższej impedancji mają niższa moc i tyle. Najlepsze wzmacniacze są w stanie optymalnie pracować z impedancją 2 omy ( no i większość wzmacniaczy samochodowych :) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lysyrafal napisał:

Nowe NAD-y czyli te modele C338, C368, C388? 

Tak. Mają dobre pasmo przenoszenia i odstęp od szumów oraz niewielkie zniekształcenia harmoniczne (jednie 338 ma zniekształcenia wyższe od droższych braci, ale jeszcze akceptowalne).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MobyDick napisał:

Z tymi kolumnami ustawienie na 6 ohm powinno dać radę, ale widać że chyba jednak nie :) . Wzmacniacze bez przełączników są jakby na zawsze ustawione na ich najniższą dopuszczalną impedancję. Przez to przy wyższej impedancji mają niższa moc i tyle. Najlepsze wzmacniacze są w stanie optymalnie pracować z impedancją 2 omy ( no i większość wzmacniaczy samochodowych :) )

Czyli tak jak w moim pierwszym amplitunerze stereo Technics SA-EX120 bez przelacznika impedancji. Moc od samego dolu potencjometra do polowy, pozniej przerwa do 3/4 i od 3/4 do konca znowu moc. Niech moc bedzie z nami, a sluchal ze mna caly 10-pietrowy blok. Do tego mialem odtwarzacz CD Technics SL-PG 390 i kolumny Altus 300, ale mieli jazde sasiedzi!!!

799500bb4d7787598139368e1f8e.jpg

sa-ex120grog.jpg

41f38b1e468491cbc6eb69c22bfb.jpg

large_Tonsil_300_logo.jpg

22 minuty temu, audiowit napisał:

Akurat nie mialem na mysli ani Nad ani Marantza :). Primare.

https://www.q21.pl/primare-i35.html

https://www.q21.pl/primare-i25-kredyt-20x0-dostawa-gratis.html

O te modele chodzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...