Skocz do zawartości

Dobre Monitory do 45m2


Marek231984

Recommended Posts

9 godzin temu, Kraft napisał:

Z przykładami takich wzmacniaczy AB, które oddają kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt watów w klasie A nie ma problemu. Np. poprzednik posiadanego przeze mnie Marantza PM8005, model PM8000, w klasie A oddawał aż 30 W.

Wydało mi się to bardzo dziwne, dlatego sprawdziłem. W tym wzmacniaczu jest możliwość przełączenia go w tryb pracy w klasie A i wtedy mamy do dyspozycji wg różnych źródeł 25 lub 30 W na kanał i 100 W, gdy pracuje w klasie AB. Jeszcze raz podkreślam, że jest to przełączane, a nie wynika z doboru punktu pracy tranzystorów końcowych w ten sposób, aby wzmacniacz pracował w głębokiej klasie AB.

I rzeczywiście, tak jak pisał MobyDick, o kapkę późniejsze wyjście z klasy A (kilka watów) jest zwykle powodem do mocnego wyszczególnienia tego faktu w materiałach reklamowych (jak np w moim CA ;))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

6 minut temu, nowy78 napisał:

Wydało mi się to bardzo dziwne, dlatego sprawdziłem. W tym wzmacniaczu jest możliwość przełączenia go w tryb pracy w klasie A i wtedy mamy do dyspozycji wg różnych źródeł 25 lub 30 W na kanał i 100 W, gdy pracuje w klasie AB

Tak wiem, że on miał przełącznik. Zamieszczając zdjęcie wnętrza PM8000 chciałem pokazać, że odprowadzenie ciepła z 30W w klasie A nie wymaga specjalnej konstrukcji, np. wielkich radiatorów. W PM8000 nie są one większe (a może nawet mniejsze) niż te w moim PM8005. Nie widzę poważnego powodu konstrukcyjnego, by wzmacniacze klasy AB nie mogły oddawać tych kilku watów w klasie A (jeśli tylko konstruktor pozwoli).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, nowy78 napisał:

Tym razem zacytuję w całości, aby lepiej uchwycić sens. Otóż wzmacniacze lampowe w tym względzie wypadają najgorzej ze wszystkich. Ich impedancje wyjściowe oscylują w okolicach kilku Ω, podczas gdy w tranzystorowych uzyskuje się nawet kilka mΩ, czyli kilkaset (nawet 1000) razy mniej. Nie będę się rozpisywał jak to wszystko działa, bo można takie informacje bez problemu znaleźć w sieci. Pierwsze z brzegu: tu - wytłumaczone w bardzo przystępny sposób, żeby nie powiedzieć łopatologicznie. Proponuję zapoznać się z uwagą, przed pisaniem takich... I wcale nie jest to kwestia wiary, tylko najzwyczajniejszych faktów. Jestem przekonany, że wspomniana Yamaha ma zdecydowanie niższą impedancję wyjściową niż jakikolwiek wzmacniacz lampowy. Jeżeli chodzi o jakość, pod względem technicznym lampowce niestety zostają daleko w tyle. Ale... wcale nie przeczy to temu, że w odsłuchu mogą się bardziej podobać. Po prostu pomimo swoich ułomności mają w brzmieniu coś takiego, co urzeka. Jeżeli jeszcze dodamy aspekt wizualny, który także wpływa na całokształt oceny...

Ja także zacytuję całość.

To dane papierowe 

A finalnie sprzedaż wzmacniaczy lampowych rosnie kiedy pozostałych utrzymuje się lub notuje spadki 

A klienci na słuch jednak je wybierają.

:)

 

Fajny temat się zrobił. Autor pewnie już z niego wyszedł :)

no ale skoro nie ma rozmowy i monitorach w 45 metrach to jest o wzmacniaczach i ich klasach :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kraft napisał:

Tak. Mają dobre pasmo przenoszenia i odstęp od szumów oraz niewielkie zniekształcenia harmoniczne (jednie 338 ma zniekształcenia wyższe od droższych braci, ale jeszcze akceptowalne).

Rzeczywiscie te dwa wyzsze modele graja fajnie, a tego C338 nie sluchalem i chyba nic nie stacilem. Jezeli wybieralbym dla siebie to ten najwyzszy model C388.

20 godzin temu, Kubakk napisał:

@lysyrafal heh mój ampli technicsa leży w piwnicy , natomiast cd sl-pg590 używam , chociaż daje zbyt ciemny dźwięk ...

 

 

20 godzin temu, Kubakk napisał:

 Stare tonsile także w piwnicy , widzę podobną drogę audio ;)  

Ja caly moj zestaw sprzedalem 2004r. Jezeli chodzi o dzwiek to mialo byc przede wszystkim glosno i nie zwracalem uwagi na jakosc i przesterowanie kolumn. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MobyDick napisał:

Tyle że ten wzmacniacz nie oddaje z tego co deklaruje producent pierwszych 30 W w klasie A  mając moc 100 W w klasie AB, tylko tym przełącznikiem wybierasz możliwość pracy w klasie AB z mocą do 100 W lub do 30 W mocy w klasie A. To spora różnica.

Poprzednie modele końcówek Yamahy M-..oraz MX-.. miały takowy przełącznik u mnie w MX-1000 jest go brak , napisano w instrukcji coś takiego / tłumacz google/:

"Obwód wzmacniania konwersji hiperbolicznej Ten rodzaj obwodów, opracowany przez firmę Yamaha, eliminuje jedyną poważną wadę wcześniejszych wzmacniaczy klasy A. Musiały one przełączyć się na nieliniową pracę klasy AB powyżej pewnego prądu obciążenia, powodując nieznaczne pogorszenie w przeciwnym razie doskonałej jakości dźwięku. Nowy obwód wzmacniania konwersacji hiperbolicznej eliminuje ten problem, umożliwiając Yamaha MX-1000 nieprzerwane dostarczanie najwyższej wydajności, bez przełączania i wyłączania, w całym zakresie mocy."

Co to dokładnie znaczy , ktoś z Panów mógłby mi wyjaśnić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na takie masło maślane, które ma wytłumaczyć brak możliwości przełączenia w klasę A, bo jakoby i bez tego jest tak wspaniale że nie może być lepiej :) . Z drugiej strony jest faktem ze wiele bardzo dobrych wzmacniaczy pracuje w klasie AB z małym prądem spoczynkowym. Świadczy o tym fakt że gdy są włączone i nie grają pozostają niemal zimne lub ledwie ciepłe. Na temperaturę obudowy ma jednak duży wpływ sama budowa wzmacniacza. Gdy wzmacniacz jest duży i masywny z dobrą wentylacją pozostanie zimny nawet gdy radiator odprowadza sporo ciepła. Gdy radiatorem jest sama obudowa wzmacniacza, wtedy każde ciepło jest łatwo odczuwalne gdy ją dotkniemy. Małe rozmiary obudowy temu sprzyjają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.06.2019 o 15:12, MobyDick napisał:

A mnie trochę zastanawia i ciekawią mnie wnioski z odsłuchu kolumn z ww tematu.

A nie to już inny temat. O tamtym zapomnij.

23 godziny temu, Marek231984 napisał:

Super, że temat tak się rozwinął. Po wielu rozmowach, czytaniu i słuchaniu na placu boju zostały dwa modele :

Focal aria 906 i Kefy r300. 

I pytanie, które?? 😁

 

Kefy.

Ale posłuchaj.

To czekaj jak nie masz możliwości odsłuchu to jak je wytypowałes 🤨🤨🤔🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...