Skocz do zawartości

Pierwszy gramofon do 4000zł


Recommended Posts

Witam,
chciałbym złożyć pełny zestaw gramofonowy, ale z racji tego, że chciałbym, żeby to był sprzęt w miarę  dobry jakościowo to do zadania chcę podejść etapowo - w pierwszym etapie kupiłbym gramofon oraz niezbędny do "wydobycia" z niego dźwięku osprzęt (na razie na posiadanych przeze mnie głośnikach) i maksymalna kwota do wydania na ten cel to 4000zł, a w późniejszym czasie kompletowałbym resztę. Moja wiedza w temacie jest mała, więc prosiłbym kolegów i koleżanki o doradzenie mi jakie elementy muszę kupić w tym pierwszym etapie, oraz byłbym wdzięczny za sugestie odnośnie konkretnych modeli urządzeń.

Dodam, że z racji niewielkiej wiedzy przeze mnie posiadanej skłaniałbym się ku nowemu sprzętowi, bo jak wiadomo - gdy się kupuję sprzęt używany to jednak wiedza jest niezbędna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie - jaki masz tor audio? Przede wszystkim czy masz phono pre w wzmacniaczu? Drugie pytanie - masz już jakieś płyty? 

Z budżetem 4k to już naprawdę fajne rzeczy można znaleźć, choć ja chyba bym podejść połowę tego na sprzęt, a drugą połowę na muzykę 😉 zresztą w międzyczasie stwierdzisz, że musisz kupić myjkę, koperty antystatyczne, wagę elektroniczną, szablony, płyty testowe... 😉

Z winylem to raczej jest tak, że jeśli chcesz docenić sprzęt, to musisz wiedzieć dlaczego. A bez empirycznych doświadczeń to się chyba nie da. Weźmy na przykład kalibrację gramofonu pod wkładkę. Wydaje mi się, że lepiej jest testować jsk różne parametry kalibracji wpływają na dźwięk na wkładkach MM niż MC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Myjka do płyt + 2.Zestaw czyszczący (pędzelek z płynem do igieł, szczoteczka węglowa, szmatką + płyn czyszczący do płyt) obowiązkowo. Razem z dostawą firmy Analogis u jednego sprzedawcy koszt 260 zł. 

3. Gramofon ładny zadbany dobrej klasy używany wybrałbym do 1000 zł. Wybierz to co Ci się wizualnie podoba, a my doradzimy model. Ważna jest mechanika, typ ramienia, rodzaj napędu, rodzaj wkładki MM, MC. W Twoim budżecie nie ma co szaleć. Za swój gramofon zapłaciłem 850 zł, 30 letni w stanie gabinetowym, po pełnym serwisie. 

4. Przedwzmacniacz gramofonowy podstawowy używany do 200 zł. Jakbyś chciał, to prawdopodobnie będę sprzedawał pre, koszt grubo poniżej 100 zł. Napisz do mnie priv, jakbyś był zainteresowany. 

5. Prawdopodobnie na starcie czeka Cię wymiana wkładki lub zakup nowej igły. Zamienniki igieł eliptycznych  np. z Wamatu to od około 65 zł w górę w zależności od rodzaju wkladki. Nowa wkładka MM z nową igłą np. Audio Technica At95 to koszt około 150-180 zł z wysyłką. Jak chcesz lepiej to np. Używana wkładka + nowa igła od około 200 zł w górę . Na początek pograj na tej co kupisz z gramofonem. Później jak będziesz wiedzieć co chcesz zmienić w dźwięku, kupisz docelową wkładkę. 

Wstępne koszty to około 1550 zł. Na wzmacniacz + kolumny + przewody zostaje około 2450 zł. 

Pozdrawiam 

Edycja. Wagę możesz dokupić później, ja kupiłem z allegro za 17 zł z wysyłką. 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil C
Na tę chwilę mój tor składa się wyłącznie z głośników(które pewnie będę wymieniał, ale dopiero gdy doskładam pieniądze).
Mam około 10 płyt + kilkanaście starych w niewiadomym stanie ze strychu.
Wiem, że pewnie najlepiej byłoby najpierw sprawdzić swoje predyspozycję na tańszym sprzęcie, ale mimo to chciałbym kupić sprzęt ze względnie wyższej półki choćby dlatego żeby się nie zniechęcić na starcie.

@1Ender
Ad. 1 - uwzględnię to na pewno w budżecie
Ad.2 - skłaniałbym się ku nowemu sprzętowi, bo z racji braku doświadczenia nie jestem w stanie zweryfikować stanu sprzętu używanego.
Odnośnie budżetu to zostałem chyba źle zrozumiany - w te 4000zł nie wliczam kolumn, które dokupię później, na razie myślę o podłączeniu sprzętu do posiadanych przeze mnie głośników. Jak rozumiem, aby skompletować tor audio posiadając głośniki muszę zakupić gramofon, wzmacniacz oraz przedwzmacniacz  i na ten sprzęt mam do wydania tą kwotę 4000. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4000 na gramofon, pre i wzmacniacz... Tym bardziej szedłbym w sprzęt używany. Ja ogólnie bym chyba podzielił budżet na 2000-2500 na wzmacniacz, 1500-2000 gramofon i ew. pre. Ważne jest też to jakiego brzmienia oczekujesz. Wybierz się do salonu audio posłuchać jakiś standardowych zestawów (wzmak i głośniki, źródłem nie musi być winyl) w kwocie do 6k żeby wiedzieć, co Ci bardziej odpowiada. 

Możesz kupić wzmak z czasów gdy winyl był ważnym źródłem. Wtedy wzmacniacze miały całkiem przyzwoite sekce phono pre - tutaj @tomek4446 i @Audio Autonomy może powiedzą na co warto zwrócić uwagę. Do tego jakiś używany T3chnics czy Thorens i jakaś fajna wkladka MM że średniej półki i miescisz się w budżecie. 

Druga opcja to kupienie czegoś bardziej współczesnego, wciąż używki ale z zewnętrznym pre.

A dlaczego używki? Przykład - w kwocie ok 2000zl można dostać nad c356bee - bardzo przyzwoity wzmak, oczywiście jeśli ktoś lubi nadowskie brzmienie. W podobnej cenie nowy dostaniesz NAD C326BEE, czyli półkę niżej, w zasadzie to entry level. 

W przypadku gramofonów jest podobnie - np w cenie Regi Planar 1 dostaniesz używaną Rege Planar 3. 

Przedwzmacniacz w ogóle brałbym używany. 

No ale jeśli koniecznie ma być nowy sprzęt to ja chyba wybrałbym NAD C326BEE + Denon DP300F + Ortofon Om10 (czyli 2M red za połowę ceny😉) + pro ject phono box ds. Ewentualnie dołożył troszkę i zamiast denona wziąłbym pro ject debiut carbon z ortofon em 2m red. 

Z używek - NAD C326BEE + Rega Planar 3 + pre Lehmann Audio Black Cube Statement. Całość do dostanie w 4k, trzebaby było do wkładki dołożyć, ale ortofon Om10 na początek byłby spoko. Mam podobny zestaw (wzmacniacz 326 niestety...) i mi odpowiada. No ale nie zamykaj się przypadkiem tylko na brytyjską szkołę grania (nad, rega), bo to że mi się podoba w cale nie znaczy że Tobie też "siądzie" 😉

Edytowano przez Kamil C
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Rozumiem, że w budżecie 4000zł chcesz kupić wzmacniacz (+pre) oraz gramofon. Na przyszłość sugeruję precyzyjniej opisywać swoje potrzeby. Pisanie o "osprzęcie" pozostawia wiele niedomówień i ludzie mogą to różnie interpretować. Ok do rzeczy. Jeżeli myślisz o nowym sprzęcie zwróć uwagę na gramofony Pro-Ject. W ostatnim czasie pojawiła się nowa wersja Debut S-Audiophile z ramieniem typu "S-ka" Wkładką tak bardzo na początek się nie przejmuj, jak wkręcisz się w temat z czasem sobie wymienisz na coś lepszego. Do tego sensowny przedwzmacniacz, te zaczynają się od kwoty ok 1000zł. Zaproponuję Vincent'a PHO-8 oraz Pro-Jecta DS2. Zostaje jeszcze wzmacniacz, w mojej ocenie do ok 2000zł najlepiej wypada Nad C326. Możesz jeszcze wybrać wariant alternatywny i np. kupić wzmacniacz z wbudowanym przed-wzmacniaczem.  Polecam tutaj Audiolaba 6000A.

Pozdrawiam,

Rafał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.05.2019 o 20:47, lison napisał:

ale mimo to chciałbym kupić sprzęt ze względnie wyższej półki choćby dlatego żeby się nie zniechęcić na starcie.

 

Dnia 27.05.2019 o 20:47, lison napisał:

skłaniałbym się ku nowemu sprzętowi,

 

Dnia 27.05.2019 o 20:47, lison napisał:

muszę zakupić gramofon, wzmacniacz oraz przedwzmacniacz  i na ten sprzęt mam do wydania tą kwotę 4000. 

Zacytowałem Cię , bo te trzy wypowiedzi się trochę wykluczają. Realia są takie , nowy najprostszy gramofon to jakieś 2 tys. / typu Rega Plenar 2/ , otrzymujesz urządzenie bez możliwości kalibracji, ze sklepana rurką zamiast ramienia , bez wymiennego headshella a co za tym idzie w praktyce skazany jesteś na jedną wkładkę bo siły nacisku też nie ustawisz nie wspominając o innych parametrach. 

Zostaje 2 tys. na wzmacniacz i tu szału w nowym sprzęcie też nie będzie bo wzmacniacz owszem znajdziesz w tej kwocie ,ale co do jakości zamontowanego w nim / biorąc pod uwagę cenę urządzenia/ PRE gramofonowego miałbym delikatnie mówiąc pewne zastrzeżenia. A kupujesz sprzęt pod gramofon jak rozumiem, więc warto się zastanowić.

To tyle z mojej strony jak chodzi o nowy sprzęt , wyższą półkę i budżet. Nie pisze tego złośliwie , po prostu określam realia.

Mogę Ci powiedzieć co ja bym zrobił , kupiłbym :

https://allegro.pl/oferta/nad-3020-8022095445

lub

https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-nad-3100-monitor-series-8134922831

oraz:

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-1900-wysoki-model-direct-dr-8072871342

lub

https://allegro.pl/oferta/technics-sl-qx300-8075420108

https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-1500-nowa-wkladka-gwar-8097217012

I miałbym tak , dobry wzmacniacz ze świetnym Phono oraz dobrej klasy gramofon z możliwością zmiany w przyszłości wkładki na dowolną.

A po za tym, jako bonus zostało by mi jakieś 1,5 - 2 tys. do dołożenia do kolumn. 

Wziąłbym też pod rozwagę to co Ci nakreślił @1Ender , akcesoria , wkładki , igły ,no i same płyty niestety trochę kosztują.

Powodzenia .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.05.2019 o 21:57, Kamil C napisał:

Z używek - NAD C326BEE + Rega Planar 3 + pre Lehmann Audio Black Cube Statement. Całość do dostanie w 4k, trzebaby było do wkładki dołożyć, ale ortofon Om10 na początek byłby spoko. Mam podobny zestaw (wzmacniacz 326 niestety...) i mi odpowiada. No ale nie zamykaj się przypadkiem tylko na brytyjską szkołę grania (nad, rega), bo to że mi się podoba w cale nie znaczy że Tobie też "siądzie" 😉

Oczywiście w tym fragmencie mydłem na myśli wzmacniacz NAD C326BEE. 

@tomek4446 a czy pre w tych nadach pozwala na ustawie obciążenia pod MC? Pytam z ciekawości, bo na ebayu czasem się pojawia za śmieszne pieniądze i może sobie przetestuję 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kamil C napisał:

a czy pre w tych nadach pozwala na ustawie obciążenia pod MC?

Do Nadów które wymieniłem można spokojnie podłączyć gramofon z wkładką MC , obciążenia nie ustawisz jest stałe . Regulowane mam w moim CX-1000 , tak dla MM jak i MC. Ale obracam się w kręgu wkładek MM , więc od MC ekspertem nie jestem :) 

Kolejnym świetnym sprzętem / który miałem/ jest Pre Yamaha C 70 , dwa wejścia phono Direct / dla MM i MC/ oraz kolejne dwa z przejściem sygnału przez pre + regulowane obciążenie dla MM.

http://www.hifi-review.com/153695-yamaha-c-70.html

@lison może właśnie taka propozycja Cię zainteresuje , znalazłem komplecik

https://allegro.pl/oferta/koncowka-mocy-yamaha-m-70-pre-yamaha-c-70-8100672246

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim Panom bardzo dziękuję za odpowiedzi, chyba mnie jednak przekonaliście do używanego sprzętu :)

21 godzin temu, tomek4446 napisał:

 

1. W pierwszym poście wymieniłeś proponowane zestawy złożone z gramofonu i wzmacniacza. Dlaczego pominąłeś przedwzmacniacz ?
2. Czyli jak rozumiem w swoim budżecie półkę wyżej już nad proponowany przez Ciebie sprzęt nie pójdę ?
 
Czy połączenie przedwzmacniacza i wzmacniacza Yamahy będzie lepsze od np. przedwzmacniacza NAD i wzmacniacza Yamahy ? Abstrahując tutaj od konkretnych modelów.

Edytowano przez lison
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lison napisał:

W pierwszym poście wymieniłeś proponowane zestawy złożone z gramofonu i wzmacniacza. Dlaczego pominąłeś przedwzmacniacz ?

Ponieważ tak jeden jak i drugi NAD to wzmacniacze zintegrowane, a więc połączenie przedwzmacniacza z końcówką mocy w jednej obudowie / przedwzmacniacz gramofonowy/ i to naprawdę niezły/ również umieszczony jest w tejże obudowie , więc nie potrzebujesz nic więcej / no ,może po za źródłem , paroma kablami i kolumnami :) /. Druga propozycja czyli C-70 + M-70 to tzw. wzmacniacz dzielony. Od razu uprzedzam , że C-70 grzeje się jak cholera, ale nie ma się tym co przejmować to nie jest wada, po prostu tak ma.

http://sportsbil.com/yamaha/c-x0_m-x0_t-x0-b.pdf

1 godzinę temu, lison napisał:

Czyli jak rozumiem w swoim budżecie półkę wyżej już nad proponowany przez Ciebie sprzęt nie pójdę ?

Pojęcie "półka wyżej" jest bardzo subiektywne i na to pytanie jednoznacznie nie odpowiem. Jeżeli mówimy o gramofonie to pod względem mechaniki / a gramofon to głównie mechanika i wkładka/ jest to o parę klas wyżej, niż designerskie nowe gramiaki do powiedzmy 3k. Co do dźwięku wzmacniacza to już sam się musisz przekonać.

1 godzinę temu, lison napisał:

chyba mnie jednak przekonaliście do używanego sprzętu :)

Jak stawiasz na spokój przez pięć lat i design / choć mnie bardziej pasuje wygląd solidnie zbudowanych starych sprzętów/ to nowy. Jak mówimy o jakości to używany. Biorąc cały czas pod uwagę budżet.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomek4446 napisał:

Pojęcie "półka wyżej" jest bardzo subiektywne i na to pytanie jednoznacznie nie odpowiem. Jeżeli mówimy o gramofonie to pod względem mechaniki / a gramofon to głównie mechanika i wkładka/ jest to o parę klas wyżej, niż designerskie nowe gramiaki do powiedzmy 3k. Co do dźwięku wzmacniacza to już sam się musisz przekonać.

A jeśli chodzi o starsze gramofony tak do 2500-2700zł to by kolega coś polecił ? Może to dziwnie zabrzmi, ale przywiązuję się dość mocno do sprzętu i mam problem ze zmianą (a szczególnie ze sprzedażą) i chciałbym kupić sprzęt którego nie będę w domyśle wymieniał (albo przynajmniej nie prędko).

 

12 minut temu, tomek4446 napisał:

Jak stawiasz na spokój przez pięć lat i design / choć mnie bardziej pasuje wygląd solidnie zbudowanych starych sprzętów/ to nowy. Jak mówimy o jakości to używany. Biorąc cały czas pod uwagę budżet.

Niedawno kupiłem trąbkę która wygląda jakby rdza ją pożerała także dla mnie wszystko się nie musi świecić to tak jeśli chodzi o kwestię designerskie :)
Początkowo nastawiałem się na nowy sprzęt przez małą wiedzę, ale wychodzę z zasady że jednak kiedyś sprzęt (w tym i gramofony) był produkowanych z bardziej wytrzymałych podzespołów, a i wejście usb jakoś mi do gramofonu nie pasuje. No i dla mnie gramofon to nie tylko mebel, sporo muzyki słucham.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, lison napisał:

A jeśli chodzi o starsze gramofony tak do 2500-2700zł to by kolega coś polecił ? Może to dziwnie zabrzmi, ale przywiązuję się dość mocno do sprzętu i mam problem ze zmianą (a szczególnie ze sprzedażą) i chciałbym kupić sprzęt którego nie będę w domyśle wymieniał (albo przynajmniej nie prędko).

Widzę , że podbiłeś stawkę :) Mam trochę inne podejście , nie ma wg. mnie sensu wydawać więcej kasy na gramofon niż ok. 1000-1800 zł , Z czego to wynika ? Ano z faktu , że powyżej tego pułapu płacisz już, albo za rzeczy nie związane z samym gramofonem / najczęściej za "legendę" , modę na czarny krążek ,lub plintę w egzotycznym fornirze/ lub za sprzęt ,którego walory mógłbyś usłyszeć i docenić mając tor audio za 200 tys / bo sam gramofon kosztuje 20-40k./  i zaadaptowany akustycznie pokój odsłuchowy, a główną cenę drapaka będzie stanowić wkładka.

Prosty przykład , że cena może być różna a dotyczyć swoją drogą bardzo przyzwoitego gramofonu.:

https://allegro.pl/oferta/technics-sl-q33-quartz-direct-drive-8105840521

ten sam model z nową wkładką , co prawda tanią AT , kupił mój kolega w ubiegłym tygodniu w komisie za 650 zł. :) 

Jak chcesz dobrego i w idealnym stanie gramofonu możesz się zwrócić do " Retrospekcji Vintage" sklep w Łodzi , od razu powiem , że 50% kwoty zakupu stanowić będzie fakt , iż sprzęt jest po kompleksowym przeglądzie , w idealnym stanie wizualnym i masz gwarancję.

Na Twoim miejscu zatrzymałbym się na gramofonach Technicsa , Thorensa , Lenco czy Duala w podanym powyżej przeze mnie budżecie ,a pozostała kwotę wydał na wkładkę, bo to ona decyduje o brzmieniu.

53 minuty temu, lison napisał:

Niedawno kupiłem trąbkę która wygląda jakby rdza ją pożerała także dla mnie wszystko się nie musi świecić to tak jeśli chodzi o kwestię designerskie :)

Fajnie , że masz takie podejście , ja już dawno odkryłem np. w audio , że sprzęt jest tym lepszy im mniej się świeci :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam propozycję dla kolegi, podchodząc zroworozsądkowo. Wybierz gramofon do około 1000 - 1500 zł, zadbany po pełnym serwisie. Dokup wkładkę używaną do 500 - 600 złotych i nową igłę,  np. Jico ( od 60-120 $ w górę). 

Oczywiście można taniej, ale Ty chcesz lepiej.. 

Gramofon to przede wszystkim mechanika, dobrze łożyskowane ramię, wymienny headshell, regulacja nacisku, regulacja antyskatingu, rzadziej VTA. Tym ostatnim bym się nie przejmował. Ja w swoim drapaku nie mam. 

To co odpowiada za dźwięk to wkładka i igła. 

Polecany sprzedawca z Rzeszowa na innym forum to Przemek 1986. Jednak na obecną chwilę sprzedawca nie ma nic poniżej 2100 zł.

Ciekawym gramofonem jest Telefunken S 500 srebrny lub S 600 czarny. Zapytaj @tomek4446  o szczegóły. Za około 1500 zł był S600, nie wiem jeszcze czy jest dostępny, w komisie w Łodzi. Telefunken S 500/600 to już wysoka półka. 

Edycja..

 

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

 

Jak chcesz dobrego i w idealnym stanie gramofonu możesz się zwrócić do " Retrospekcji Vintage" sklep w Łodzi , od razu powiem , że 50% kwoty zakupu stanowić będzie fakt , iż sprzęt jest po kompleksowym przeglądzie , w idealnym stanie wizualnym i masz gwarancję.

Na Twoim miejscu zatrzymałbym się na gramofonach Technicsa , Thorensa , Lenco czy Duala w podanym powyżej przeze mnie budżecie ,a pozostała kwotę wydał na wkładkę, bo to ona decyduje o brzmieniu.

Problem w tym, że Kolega jest z Rzeszowa.. Wysyłka? Zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia w transporcie. Ja swój gramofon kupiłem lokalnie. 

Do powyższej listy dopisz Telefunkena ww model i gramofony Wega. Dlaczego Wega? Bo wg opinii z innego forum nie ma złych gramofonów Wega. Gramofony Wega były robione przez Sony. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 1Ender napisał:

Gramofon to przede wszystkim mechanika, dobrze łożyskowane ramię, wymienny headshell, regulacja nacisku, regulacja antyskatingu, rzadziej VTA. Tym ostatnim bym się nie przejmował. Ja w swoim drapaku nie mam. 

VTA ma znaczenie! Zmiana kąta natarcia igły drastycznie może zmienić dźwięk. Przynajmniej ja mam takie doświadczenia - w Redze miałem ramię skierowane delikatnie "w górę", efekt był taki że brakowało basu. W DJskim Stantonie z kolei miałem ramię delikatnie skierowane w dół, problemem była zbyt duża ilość basu względem średnich i wysokich.

 

3 godziny temu, 1Ender napisał:

Problem w tym, że Kolega jest z Rzeszowa.. Wysyłka? Zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia w transporcie. Ja swój gramofon kupiłem lokalnie. 

Ja mogę polecić komis z Mysłowic. Kupiłem wysyłkowo, sprzęt przyszedł w nieoryginalnym kartonie, ale porządnie zabezpieczony. Zresztą zawsze można poprosić o ubezpieczenie wysyłki na koszt kupującego.

Co do wkładek to możesz się rozejrzeć za ortofonem 2M Red używanym i dokupić do niego igłę 2M Blue. Te dwa modele mają te samo body.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender, @Kamil C, @tomek4446

Trochę mnie zmartwiliście uwagą odnośnie kupna w serwisie, bo z samego rana zdecydowałem się i kupiłem Technics SL-1900 oraz NAD 3020, ale przez aukcję. 
Miejmy nadzieję, że dotrze bez szwanku. Czy do tego gramofonu jest godna polecenia jakaś konkretna wkładką i igła ?
I czy mogliby Panowie polecić jakieś przewody coby spiąć ten zestaw ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lison gratuluję zakupu. Nie martw się, najprawdopodobniej wszystko będzie ok - mój gramofon jest z komisu, ale kupiony wysyłkowa. 

Jeśli chodzi o wkładki, to w tym technicsie pewnie headshell jest wymienny, więc każdy system podejdzie. To jaką wybrać znów zależy od tego jakiego brzmienia oczekujesz i ile chcesz na wkładkę przeznaczyć. Poczytaj sobie o Ortofon 2M Red, Audio Technica AT-95 i AT-120E, Grado Prestige 2, Goldring Elektra, Nagaoka MP110. Wszystko to przyzwoite wkładki MM, co prawda podstawowe. No ale dzięki temu będziesz w stanie stwierdzic w którą stronę chcesz rozbudowywać tor i mozesz kupić lepsza wkładkę, która bardziej w tą koncepcje się wpisze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil C  spokojnie, te wkładki  Panasonic 270  są polecane na innym forum. Niech się kolega oslucha najpierw. 

A tu masz za 61 zł na olx przewód RCA profigold. Za 50 zł bierz. Za około 70 - 75 zł po upustach kupisz nowy od @S4Home.. 

Do wkładki dokup tylko igłę nową 

https://www.wamataudio.pl/technics-system/132-eps-270-ed-igla-gramofonowa-do-wkladki-technics.html

Oczywiście jeżeli to ten z aukcji z tą wkładką https://allegro.pl/oferta/gramofon-technics-sl-1900-wysoki-model-direct-dr-8072871342

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lison napisał:

Miejmy nadzieję, że dotrze bez szwanku. Czy do tego gramofonu jest godna polecenia jakaś konkretna wkładką i igła ?

I czy mogliby Panowie polecić jakieś przewody coby spiąć ten zestaw ?

Jak będziesz kupował przewody RCA - to nie kupuj zbyt długich. W połączeniach gramofonowych 1.5m to maks - bo im mniej tym lepiej.

A czy ten Technics nie ma na stałe zamontowanego kabla RCA?

Co do nowej wkładki - przede wszystkim pograj trochę na wkładce która była w komplecie, a dopiero po jakimś czasie wymień wkładkę gdy będziesz już wiedział że gramofon jest ok i że wkładka która tam jest ogranicza możliwości gramofonu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lison napisał:

bo z samego rana zdecydowałem się i kupiłem Technics SL-1900 oraz NAD 3020,

Jak dla mnie świetny wybór , gratulacje . Tutaj masz coś o NADzie 3020 / już możesz mówić , że jesteś posiadaczem kultowego wzmacniacza/

 

18 godzin temu, lison napisał:

Czy do tego gramofonu jest godna polecenia jakaś konkretna wkładką i igła ?

Zgadzam się w pełni z opinią @RoRo , opanuj kalibrację gramofonu na wkładce która otrzymasz a w szczególności igle . Nie ma co szaleć , posłuchaj , nabierz nawyku czyszczenia płyty przed odtwarzaniem , a później możesz dopasowywać brzmienie przez zmianę wkładek.

18 godzin temu, lison napisał:

I czy mogliby Panowie polecić jakieś przewody coby spiąć ten zestaw ?

Mam wszystkie podane poniżej :)  i polecam tak:

https://allegro.pl/oferta/kabel-bedea-gramofonowy-podwojny-made-in-germany-6888379067

http://www.sklepmuzycznydemo.pl/proel-hpc305-kabel-audio.html

https://www.ablosklep.com/sommer-cable-onyx-2025-2-x-1x0-25mm2-p-2252.html

http://www.schulz-kabel.pl/product/609/dk-4-przewod-instrumentalny-dwuzylowy-2-x-012mm2.html

https://muzyczny.pl/108734_Klotz-MY204-kabel-mikrofonowy-patch-czarny.html

a do tego wtyki Amphenola 

https://muzyczny.pl/122736_Amphenol-ACPRBLK-wtyk-RCA-na-kabel-czarny.html

https://muzyczny.pl/148561_Amphenol-ACPRRED-wtyk-RCA-na-kabel-czerwony.html

i jak Ci zależy aby wyglądał jak za milion $ oplocik

https://audeos.pl/pl/c/Oploty/3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznę od tego, że tak dobrze i dokładnie zapakowanego sprzętu jak ten gramofon jeszcze nie miałem okazji oglądać, naprawdę duży plus dla sprzedawcy.
Dostałem instrukcję do kalibracji i uruchomiłem sprzęt, wszystko działa tak jak powinno, już nie mogę się doczekać jak to zagra ze wzmacniaczem :)
Na tę chwilę chyba rzeczywiście wstrzymam się z wkładką i się trochę osłucham z tym co mam. 
 

@1Ender 
Odnośnie Twojej pierwszej odpowiedzi w temacie, czy te oferty zawierają wszystko co mi jest potrzebne?
https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-czyszczenia-plyt-i-igiel-firmy-analogis-7735291166

https://allegro.pl/oferta/myjka-do-plyt-wash-n-play-analogis-z-plynem-1-l-8036045601

@tomek4446
Odnośnie kabli i wtyków to sugerujesz wymianę podstawowych, czy raczej podałeś je z myślą o połączeniu wzmacniacz - głośniki ? Jeśli chodzi o podłączenie ze wzmacniacza do głośników to jak rozumiem potrzebuję 4 wtyków RCA oraz kabla czy czegoś więcej ?

Edytowano przez lison
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lison napisał:

Odnośnie kabli i wtyków to sugerujesz wymianę podstawowych, czy raczej podałeś je z myślą o połączeniu wzmacniacz - głośniki ?

Od początku , te kable które podlinkowałem to kable gramofonowe lub z których możesz samodzielnie wykonać kabel gramofonowy dolutowując wtyki RCA. Kable te charakteryzuje niska pojemność 75 pF i niżej , i dobrze sprawdzają się w podłączeniach wzmacniacz - gramofon , nie maja one jednak nic wspólnego z kablami głośnikowymi do podłączenia wzmacniacza z kolumnami. NAD 3020 ma terminale głośnikowe obsługujące goły kabel, lub zakończony wtykiem typu "szpilka". Polecam " goły kabel" a więc odizolowane skręcone końcówki żył , bez żadnych wtyków. 

A wracając do gramofonu , jeżeli masz wyprowadzony kabel sygnałowy RCA z gramofonu, to nie potrzebujesz tych kabli które podawałem w swoim poprzednim poście.Ten co " wychodzi" z drapaka wtykasz w wejścia PHONO wzmacniacza i koniec. Natomiast / jak byś wstawił zdjęcie gramofonu to było by mi łatwiej :) / jeżeli masz jeszcze wychodzącą żyłę / kabelek/ masy to mocujesz go do zacisku GND który znajduje się we wzmacniaczu / taka wystająca śrubka z napisem GND na lewo od wejść PHONO :) /

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...