Skocz do zawartości

Dyfuzor 2D do samodzielnego montażu - mała rewolucja od SonixSound


Kraft

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu poszukiwałem dyfuzorów do zawieszenia na ścianie za słuchaczem, co mało być kolejnym etapem aranżacji akustycznej mojego pokoju odsłuchowego. Podczas przemeblowania wygospodarowałem dla nich trochę miejsca między regałami, więc sprawa wyglądała na w miarę prostą. Wybrać, kupić, powiesić i z głowy.

661272717_Akustyka05b.jpg.de01cc9658911aa1fb4f48865357aed8.jpg

Po zaciągnięciu języka u fachowca zdecydowałem się na dyfuzor 2D, który ponoć najlepiej sprawdza się właśnie na tylnej ścianie, rozpraszając nie tylko fale bezpośrednie i odbite od ścian, ale też dodatkowo odbicia fal od sufitu. Tylko, co wybrać? Klasycznego schroedera 2D, czy może skyline? A jeśli już skyline, to drewniany, czy styrodurowy? Po długich mękach zdecydowałem się na drewnianego schroedera 2D. Niestety oferta rynkowa na tego typu dyfuzory nie jest szczególnie obfita (np. w porównaniu z kablami audio) - robi je jedynie kilku producentów. Moje dyfuzory mają zajmować dość małą powierzchnię, postanowiłem więc, że dobrze by były choć maksymalnie skuteczne, czyli rozpraszały możliwie najszerszy zakres częstotliwości. A z tym w przypadku schroederów 2D nie jest najlepiej. Mają one najczęściej dość szerokie studnie, co powoduje, że obliczeniowy górny zakres ich działania kończy się na 2500 Hz. Trochę mało. Marzył mi się dyfuzor o węższych studniach. Widziałem taki kiedyś na zdjęciu reklamowym kolumn Pylon Audio, ale za piernika nie mogłem znaleźć podobnego w ofercie rynkowej. 

12938306_1125086577555007_8349835323142517847_n.jpg.6b18a413901d99c153dcdab8557fba2b.jpg

Trochę zrezygnowany, byłem już prawie zdecydowany kupić szerokostudniowe schroedery z oferty firmy Bluetone (7N+1, wymiary 60x60x15, szerokość studni - ok. 7 cm). Na zdjęciach wyglądają na estetyczne i solidnie wykonane, a cena nie odstrasza - 399 zł/szt. Ewentualnie rozpatrywałem ofertę naszego forumowego kolegi 7Audio (7N+1 59 x 59 x 13), który jest nawet tańszy (300 zł), ale też trochę gorzej wykonany, bo wycinany laserowo (przypalenia krawędzi). Przeglądając jeszcze raz internet, natrafiłem na stronę firmy SonixSound. Widnieje na niej schroeder 11N (czyli taki, jakiego poszukiwałem), ale z wcześniejszej korespondencji z firmą wiedziałem, że nie jest już oferowany. Skoro po paru miesiącach nadal jest na stronie, to postanowiłem napisać do firmy jeszcze raz. Okazało się, że miałem szczęście. Tamtego dyfuzora wprawdzie już rzeczywiście nie produkują (pytanie, to co on robi ciągle na stronie?), ale właśnie wprowadzają do produkcji nowy, podobny model. I do tego pod pewnym względem rewolucyjny, bo przeznaczony do własnoręcznego montażu. Dzięki temu jego cena jest bardzo konkurencyjna - jedyne 220 zł (obecnie w promocji - 200 zł!). Po korespondencji z konstruktorem, który zapewnił mnie, że zmontowanie ustroju jest bardzo proste, postanowiłem złożyć zamówienie i zostać w ten sposób klientem Number One. Jak układanka dojdzie, to zamieszczę opis, jak mi poszło składanie.

Teraz parę słów o samym ustroju. Dyfuzor jest typu 11N i ma wymiary 50x50x14 cm oraz szerokość studni trochę ponad 4 cm. Według obliczeń programem QRDude powinien rozpraszać szeroki zakres częstotliwości, od ok. 500 Hz do ponad 4000 Hz, Sądząc ze zdjęcia ustrój jest wycinany laserowo, co powoduje, że klepki mają wspomniane już przypalenia krawędzi. Dla mnie nie jest to problemem bowiem i tak miałem zamiar ustrój pomalować (vide zdjęcie Pylona). Myślę, że jego cena jako kitu jest bardzo konkurencyjna. Nawet jeśli doliczymy do niej koszty fabrycznego złożenia (producent oferuje taką usługę), czyli 60 zł, to i tak za 280 zł nie kupimy chyba na polskim rynku niczego porównywalnego parametrami. Konkurencją mogą tu być ustroje ze styroduru (SonixSound też je oferuje), jednak ich estetyka (nazwijmy ją szlachetnością materiałową) nie każdemu musi odpowiadać. 

61184784_2419263255024584_1875836411161083904_n.jpg.49498de5741b407ef15c0f8b6db6ffb8.jpg 

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No tak. Dyfuzor nie ma pleców, więc możemy go ustawić w dwóch pozycjach (pozytyw i negatyw) różniących się kątami rozproszenia fal. Przy większej ilości zastosowanych dyfuzorów może się to przydać by zredukować powtarzalność kątów odbić.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zmiany soniczne, to cudów się nie spodziewam. Mam już w tej chwili tylną ścianę zagospodarowaną. Jest tam 1 m2 półek z książkami i 0,75 m2 pianek akustycznych (lub zamiennie ustrojów rozpraszających mojego pomysłu). Nowe schroedery zastąpią 1:1 pianki, więc całkowita powierzchnia ustrojów się nie zmieni. Już teraz jest dobrze, jedynie trochę tak mało "profesjonalnie". Mam nadzieję, że z nowymi schroederami będzie jeszcze nieco lepiej brzmieniowo, a dodatkowo bardziej audiofilsko z wyglądu;).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
9 godzin temu, Inferno napisał:

Można urządzić zawody składania dyfuzorów 🙂 i ponownego rozkładania ...  

 

8 godzin temu, www.sonixsound.pl napisał:

Jak zawody to nagrody 😉 może dwa dyfuzory za Free dla zwycięzcy 🤔Coś będzie trzeba zrobić na tym Facebooku bo już pajęczyny wiszą 😂

Niech się jeszcze koledzy wypowiedzą, ale konkurs ze składaniem dyfuzorów na czas chyba nie wypali. Może być problem z rzetelnym pomiarem czasu;) To już lepiej urządzić zawody, kto usłyszy więcej pozytywnych zmian po zastosowaniu dyfuzora;). Skoro jednak producent jest chętny do fundowania, to grzech nie skorzystać. Zgłaszajcie proszę pomysły konkursowo-promocyjne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

świetny wątek !!!

Nawet sonixsound się odezwał- łał.

Czy zaczniecie (jako firma/jeden człowiek?) odpowiadać na maile?

Nie bardzo rozumiem ,na każdy meila odpowiadam . Może chodzi Ci o badwave 😉

Edytowano przez www.sonixsound.pl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Odpisują (przynajmniej dwie moje próby zadania pytania mailowego Sonixsound zakończyły się sukcesem). Faktem jest jednak, że "nieodpisywalność" w branży paneli akustycznych jest niepokojąco wysoka. Na osiem firm do których pisałem, z trzech nie dostałem żadnej odpowiedzi (pomimo monitu). Może to nawet było 4 na 9 - już nie pamiętam dokładnie. Jedną firmę przerosła np. odpowiedź na pytanie, z czego jest zrobiony jej panel. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Myslę, że to niesamowity zbieg okolicznosci.

 

Nie będę ukrywał , że dostałem informacje od autora tematu o tematyce moje produktu więc jestem .  Czekam cierpliwie na opis ponieważ sporo pracy mnie kosztował ten dyfuzor😉Jak produkt się przyjemnie to zaprojektuje wam120x120. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, audiowit napisał:

Sonicsound, napewno Twoja pomoc autorowi watku się przyda...:))). To juz ktoryś temat akustyczny zalozony przez niego i za kazdym razem...to nie to.

Fafniak, nie poruszaj tematu drutow :). 

Bywają ludzie którym trudno dogodzić , ew. nie mają pojęcia co im potrzeba :P 

Ale to grozi audiofilizmem , gdyż prawdziwy audiofil "szuka" swego brzmienia długo ...

Tak więc meloman Kraft zmienia się w audiofila Krafta ;) 

PS: nie ma co krytykować czy reklama czy nie , warto pokazywać PL producentów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...