Skocz do zawartości

Dyfuzor 2D do samodzielnego montażu - mała rewolucja od SonixSound


Kraft

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

11 minut temu, ksi3zyc napisał:

Ja z plecami mam piekarnik i lodówkę :|

Z tego co pamiętam, to oddalone nieco od miejsca odsłuchowego. Wielu ma gorzej, bo siedzi pod samą pustą ścianą.

PS drzwi piekarnika możesz nieco uchylić (w przypadku lodówki nie proponuję;). Może się zrobi trochę bałaganu w odbiciach.

1 minutę temu, Kubakk napisał:

Czy ten dyfuzor musi być w określonym miejscu czy wystarczy za plecami nad głową na przykład ? 

Najlepiej umieścić go w miejscu pierwszych odbić na tylnej ścianie. Nie może być niestety zaraz za samą głową. Potrzebuje trochę odstępu. W przypadku tego modelu powinien się znajdować co najmniej metr za słuchaczem (im głębszy dyfuzor tym dalej, ale różnice nie są duże).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, strefa ciszy napisał:

No dobra, już nie wytrzymałem, robi to co ma robić, porządkuje stereo? Wydaje mi się że przy jednym będzie to słychać, pozostałe dwa mogą dopełnić efekt, takie przeczucie w doświadczeniu z panelami

W tym tygodniu rezyduje u mnie 3-miesięczny bobas, więc z testami muszę poczekać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ksi3zyc napisał:

Bobas poszedł może na spacer? :)

Oczywiście, że tak. Ze mną;). 

Panowie, spokojnie. Nie jestem pewien, czy da się usłyszeć zmianę jaką wprowadza 0,75 m2 dyfuzorów, a Wy mi każecie wsłuchiwać się 0,25m2! Jeden dyfuzor to naprawdę bardzo mało. Szkoda prądu;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.06.2019 o 20:54, Kraft napisał:

Najlepiej umieścić go w miejscu pierwszych odbić na tylnej ścianie. Nie może być niestety zaraz za samą głową. Potrzebuje trochę odstępu. 

Najlepiej to 4 szt tworzące kwadrat za linią kolumn na środku bazy, za sprzętem, czyli na ścianie za kolumnami.

Tam dyfuzor 2D robi najwięcej roboty.

Nieprawdą jest, jak już ktoś pisał, że sufit jest najdalej od np. kolumn, bo licząc iż standardowo wysokość pomieszczenia ma ok. 2,5 m to zakładając iż np. kopułka kolumny jest na ok. 90 cm licząc od podłogi zostaje nam do sufitu 1,5. Jak to się ma do odległości ściany za słuchaczem?

Sufit jest równie ważny jak reszta ścian, czy podłoga. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, DiBatonio napisał:

Najlepiej to 4 szt tworzące kwadrat za linią kolumn na środku bazy, za sprzętem, czyli na ścianie za kolumnami.

Tam dyfuzor 2D robi najwięcej roboty.

Myślę, że tak ustawione dyfuzory nie zrobią żadnej roboty (przynajmniej w zwykłym pomieszczeniu). Po pierwsze, kolumny nie emitują do tyłu wysokich tonów, a i średnich mniej niż do przodu. Cóż zatem ma rozpraszać tak ustawiony dyfuzor? Niskie tony? Też nie, bo na te częstotliwości już nie działa. Po drugie, dyfuzory QRD najlepiej rozpraszają fale padające na nie pod kątem prostym. Przy falach padających pod ostrymi kątami (a taką sytuację będziemy mieli jeśli ustawimy dyfuzory na środku, za sprzętem, ich skuteczność zmaleje. A skoro już za sprzętem, to sprzęt będzie stanowił kolejną przeszkodę w dobrym działaniu dyfuzora. Podsumowując - lipa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit zgadza się za sprzętem, panowie którzy negują tego typu ustawienie najzwyczajniej teoretyzują i tyle.

Proponuję zastosować takie ustawienie, a wtedy wyrażać swoje teorie, bo ja mam z przodu przed sobą na środku za sprzętem na odpowiedniej wysokości byle nie na samej podłodze,  bo to mija się z celem i komplet 4szt za sobą ok. 1,5m za plecami jakoś trudno mi ocenić wpływ tych za mną, za to wpływ dyfuzorów przede mną jest bardzo efektowny.

Boki co innego, tu dobrze się sprawdzają 1D, ja akurat mam co innego, a sufit OMNIBOUNCE od Nyquista, a narożniki ćwierćwalce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam na bocznych 1d schroedery po 2 x 120x60cm. Sufit to 6m2 schroedera. Za sprzetem mam 1,5m2 paneli szerokopasmowych i 1,5m2 skyline. Zamontowane oczywiscie mam na odbicia wtorne i echo trzepoczace panel 1,6m2 panela swojego projektu i czekam jeszcze na jeden taki sam. Oczywiscie 2 pulapki z rury szalunkowej w rogach za sprzetem. Okna wysloniete pluszem bawelnianym ( kurtyna teatralna).

W wakacje bedę jeszcze robil skiline w wezlach zeby lekko rozbić fale stojace. Musze tylko policzyć częstotliwosci bo 35-8 i 100-110hz nie ruszę.

Zdecydowalem się w kluczowych odbiciach na takie panele

buQg4_d.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

@DiBatonio, wrzuć zdjęcie albo rysunek z wymiarami jak masz ustawione te dyfuzory, to postaram się u siebie ustawić podobnie i odsłuchać. 

A nie wystarczy Ci obejrzeć realizacje acousticmanufakture lub acousticlab?

Temat ogólnie dostępny, wystarczy wygooglać realizacje adaptacji akustycznych, jest też dużo poradników w tym temacie.

2 godziny temu, audiowit napisał:

W wakacje bedę jeszcze robil skiline w wezlach zeby lekko rozbić fale stojace. Musze tylko policzyć częstotliwosci bo 35-8 i 100-110hz nie ruszę.

Te częstotliwości ruszysz pułapką basową, ale możesz się zdziwić jakie rozmiary może ona przyjąć 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1D mam dość nisko strojony,  studzienki szerokości ok. 77mm, najgłebsza 20cm jak dobrze pamiętam dolny zakres jest dość nisko w każdym bądź razie górny zakres zazębia się z dolnym 2D.

Boki jeszcze tył piramidki na ramce wypełnionej wiatą tlumiącą, żeby troszkę zwiększyć zakres pochłaniania,  bo te działa na ale w wąskim zakresie na górze. 

Czas pogłosu chyba coś koło 0,8 może trochę mniej z tym nie ma co przesadzać w warunkach jakie potrzebujemy nie warto schodzić do 0,4 tak to można w studio nagraniowym.

Nikt tu zdjęcia nie wrzucił, dlaczego ja miałbym.

Mogę na priv.

P.S.

Nie oczekuj szału, bo mam świadomość,  że to nie jest mistrzostwo świata, ale jest bdb chociaż będą jakieś zmiany.

Dziś stoi trochę inny wzmak niż na zdjęciach,  ale muszę wykopać aktualne to podeślę. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem.

Generalnie każde pomieszczenie ma swoją  częstotliwość rezonansową,  każde ma inną co prawda, ale zawsze jest to gdzieś od 35-100 Hz czasem więcej. U mnie najbardziej 75Hz i nie w każdym miejscu,  na mody własne pomieszczenia ustawieniem kolumn nie zdziałasz zbyt wiele. 

Można zapuścić sampler testowy z całym pasmem od np.10Hz do 20kHz i sobie pochodzić po pokoju złapiesz gdzie i jaki zakres się wzbudza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20190613_210910.thumb.jpg.a9e69ad8321993725094650a417afc8f.jpgSpokojnie, korzystałem z generatora i na tej podstawie ustawiłem kolumny.

Ustawieniem kolumn najbardziej mozna wplynąć na niskie czestotliwosci stawiając w miejscach podbijających lub znoszacych falę. Ale niewielkie pomieszczenie też ogranicza.

Widzisz, przypomniałeś mi. Nie zmierzylem czasu pogłosu.

Na mody moze nie wpłynę ale mogę się do nich przystosować :)

Nie kożystalem z zadnego mikrofonu i programu. Skończę tą akustykę " na ucho" i sprawdzę, co to warte. Narazie jestem zadowolony.

Stolarz mnie trochę ogranicza, bo robi ustroje w miedzyczasie. Po schroederach to musiał odpocząć, bo zawalił inne terminy. Ale trzeba przyznać, ze wyszły mu mistrzowsko. 

Pod koniec czerwca bedę mial ostatni drewniany dyfuzor.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DiBatonio napisał:

1D mam dość nisko strojony,  studzienki szerokości ok. 77mm, najgłebsza 20cm jak dobrze pamiętam dolny zakres jest dość nisko w każdym bądź razie górny zakres zazębia się z dolnym 2D.

Kolega DiBatonio podesłał mi zdjęcie ustawienia swoich dyfuzorów na przedniej ścianie. Może to rzeczywiście działać. Raz, że dwa umiejscowione tam Schroedery 1D są bardzo głębokie, działają więc na dość niskie częstotliwości (ok 400 Hz), a takie za kolumnami występują. Dwa, że pozostałe dwa, płytsze Schroedery 2D, są u kolegi ustawione bardzo wysoko, mają więc na nie szansę trafić wtórne odbicia od tylnej ściany. Gdyby były niżej to szansa na to byłaby już znacznie mniejsza (sprzęt, kanapa, słuchacz i meble przesłoniłby odbicie). 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2D ladnie uzupełnia 1D poprawia sie scena, lokalizacja, glębokość, góra szlachetnieje i "uspokaja", 1D przez to, że dość nisko strojony poprawia też czytelność w niższych rejestrach. Ćwierćwalce w narożnikach są, bo są nie biegałem z  nimi,  ale warto o nich pomyśleć w kontekście zamiennika pułapek basowych. 

Za słuchaczem mam jeszcze 4 szt 2D 60x60 co daje mi powierzchnię 120x120, sufit gdybym robił od nowa to raczej skyline niż OMNIBOUNCE Nyquisty, ale trza się tym zadowolić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o zastosowaniu gipsowych paneli 3D o zróżnicowanej przestrzennej powierzchnii do dekoracji wnętrz jako dyfuzorów.  Czy poprawiłyby korzystnie akustykę pomieszczenia ?  

W linku poniżej dużo przykładów takich dekoracyjnych ścianek.

https://pl.pinterest.com/lemonroom/dekoracyjne-panele-3d/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mają większego wpływu, napewno lepsze to niż puste ściany, ale nie oczekiwałbym większych zmian. 

Dyfuzory są wyliczanie na konkretny zakres częstotliwości w konkretnych przedziałach pasma i większość z nich to głębokość studzienek 10-11 cm, ale są też głębsze.  Te panele posiadają profile/przetłoczenia, które oscylują mniej więcej 1-2,5 cm może ździebko więcej, nie będzie to działać nie wiadomo jak.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...