Skocz do zawartości

Kino domowe do małego pomieszczenia.


Son1c

Recommended Posts

Witam,

jako że coraz częściej zaczynam oglądać filmy to moje wymagania względem dźwięku rosną. Głośniczki (swoją drogą nawet nawet jak na zwykłe w TV) w telewizorze d**y nie urywają i chcę złożyć KD do mojego pomieszczenia. Metraż to 3m x 4m czyli 12m2. Na przedniej ścianie powieszony TV 55'', a zaraz obok jednej strony drzwi wejściowe (czyli brak miejsca na kolumny podłogowe), zaś do tylnej ściany przystawiona jest kanapa narożna (obejmuje prawie całą długość ściany 3-metrowej). Pod TV jest biurko 1,8m na którym mam możliwość postawienia Amplitunera oraz głośników bocznych i centralnego. Budżet jaki maksymalnie chciałbym wykorzystać to 4 tys. zł. Z bardzo małą dopłatą jeżeli będzie warte, ale zaznaczam, że audiofilem nie jestem i będzie to moja pierwsza styczność z kinem domowym jak i wszelakiej maści lepszym dźwiękiem niż głośniczki z TV 😀

Byłem dzisiaj w jednym z salonów stacjonarnych i polecono mi taki oto zestaw:
Amplituner Yamaha RX-V485 oraz głośniki: Indiana Line Nota 260X, Indiana Line Nota 240X oraz Indiana Line Nota 740X. Jestem kompletnym laikiem w tym temacie, dlatego też szukam opinii i porad w sieci. Jako odtwarzacz Blu-ray będzie służyła konsola Xbox One X. Jak będę miał możliwość to postaram się podrzucić szkic pomieszczenia.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

tak naprawdę zestaw Yamaha RX-V485 z kolumnami Indiana Line Nota to dobre rozwiązanie i sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu. Jednie jeśli duży nacisk kładziesz na kino domowe, warto byłoby spojrzeć na kolumny bardziej swobodne, szybsze. Atrakcyjną, ale trochę droższą opcją będzie zestaw oparty na Heco Aurora 300 (4 szt) i centralny. Spójrz na Pylon Audio Pearl Monitor / Center / Sat, to dynamicznie grający, uniwersalny set. Kolejną ciekawą opcją może być zestaw Magnat Shadow 203 set oraz Monitor Audio Monitor 100 set.

Jak widzisz, rozwiązań jest bardzo dużo, wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Przyjrzyj się proszę moim propozycjom. Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania. Oczywiście dla forumowicza atrakcyjna, indywidualną oferta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcje między filmami/muzyką/grami jest mniej więcej 60/30/10 także nie będzie to stricte pod seanse filmowe. Moje preferencje są takie, że kupując pierwszy raz w życiu kino domowe to wszystko będzie lepsze od głośniczków w TV. Chociaż mogę bardziej doświadczonym nakierować tak, że obecnie siedzę przy komputerze z kartą dźwiękową AIMSC808 i słuchawkami Ultrasone HFI-580. Brzmienia idealne dla mnie. 

Niestety do salonu mam jakieś 400km, bo jestem z trójmiasta. I szukam też salonu z możliwością kupna sprzętu i rozłożenia go na parę rat (mniej boli jak z portfela ucieka po trochu 😂).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć tylko kino czy także deczko muzyki?

Bo jeśli tylko kino to Yamaha ,485 z magnat 5.1 ci po prostu wystarczy.

Jeśli jednak muzyka ma ułamek znacznie sto faktycznie opcja monitor jest ok.

Ale wówczas na fronty zastosował bym lepsze kolumny. Jak tesi 262 czy magnat 723.

Reszta mogła być być od serii nota, tudzież magnat supreme

Pamiętaj że musi się znaleźć miejsce i budżet na chociaż niewielki sub.

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Son1c napisał:

Na szybko przesyłam szkic pomieszczenia. Kolorem niebieskim zaznaczone jest TV, które wisi na ścianie. Czerwony to proponowane rozstawienie sprzętu, a kolor żółty to jedyne możliwe rozprowadzenie przewodów.

szkic.jpg

Rozstawienie jest ok, jedynie można pomyśleć o instalacji kolumn efektowych nie na bocznych, a na tylnej ścianie, tworząc z kolumnami przednimi prostokąt. Natomiast w kwestii konfiguracji pozostaję przy moich propozycja, zapraszam do kontaktu a najlepiej do przyjazdu na odsłuchy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tylnej ścianie nie mam za bardzo jak zamontować (płytki klinkierowe i słaba ściana). Poza tym głośniki byłyby między głową słuchacza, a nie skierowane na niego. Bardziej obstawiam ustawienie boczne albo narożne i skierowane delikatnie do przodu. Do Pabianic niestety kawałek drogi mam, żeby umówić się na odsłuch. Generalnie na odsłuchy wszystko jest przygotowane czy trzeba się we własne pliki z nagraniami zaopatrzyć, bo będzie to mój pierwszy raz. Jutro zobaczę jak gra ta Yamaha z Indiana Line. Może będę szukał czegoś dalej, ale z uwagi że będzie to mój pierwszy zestaw to mimo wszystko i tak będę zadowolony. Jeszcze tylko suba będę potrzebował do kompletu z uwagi, że w większości zestaw będzie używany do filmów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jedno pytanie jeszcze. Jako że jestem totalnym laikiem w tych sprawach to zastanawia mnie jedna rzecz. Umawiając się na odsłuch danego sprzętu testujemy różne rodzaje muzyki, której słuchamy najczęściej co jest zrozumiałe. A co w przypadku kina domowego, które jest stricte pod filmy? Jak się przygotować na taki odsłuch? Zabrać jakąś kolekcję filmów?(gorzej, jeżeli większość twojej biblioteki filmowej opiera się na serwisach streamingowych typu Netflix) Na co zwracać uwagę? Zwrócę uwagę któryś raz już, że dopiero raczkuję w tym temacie i dla mnie każdy zestaw może być na zasadzie "wow". Co wtedy?

Edytowano przez Son1c
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Son1c napisał:

... Zwrócę uwagę któryś raz już, że dopiero raczkuję w tym temacie i dla mnie każdy zestaw może być na zasadzie "wow". Co wtedy?

Myślę, że wtedy trzeba wybrać taki, który mieści się w budżecie i wywoła największe "wow" 😉. Wybrany zestaw ma Tobie dawać przyjemność podczas użytkowania 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na odsłuchu i jestem zdecydowany na amplituner Yamahy i zestaw Indiana Line Nota o którym pisałem. Muszę tylko dorzucić subwoofera do zestawu, bo na próbkach filmowych było czuć różnicę między subem, a jego brakiem.

Polecono mi Yamahe NS-SW100, ale zastanawiam się nad czymś delikatnie mniejszym bo w tak małym pomieszczeniu nie mam gdzie takiej kolubryny umiejscowić za bardzo. Myślałem nad wersją NS-SW50, trochę mniejszy sub.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw rozstawiony, poszły pierwsze odsłuchy w domu. Wrażenia bardzo pozytywne, jak to przy pierwszym zestawie. Jest tylko jedno zastrzeżenie. Jak wszyscy wspominają, że kino domowe bez suba to nie kino. I mają rację. Brakuje przy niektórych akcjach w filmie takiego przysłowiowego jeb*****a.

I teraz z zapytaniem. Do 12m2 jaki sub byłby optymalny? Budżet jaki zakładam to max 800-900 zł. Pozostajemy przy rekomendacji Magnata czy może jest coś lepszego w tej kwocie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...