Skocz do zawartości

Głośniki stereo + KD do Onkyo NR686 oraz trudnego salonu


broot

Recommended Posts

Cześć, 

Szukam głośników do Onkyo TX-NR686 oraz porad, jak okiełznać nieco wredny salon. Zależy mi głównie na frontach stereo do słuchania muzyki, ale jakiś dźwięk przestrzenny do filmów też by się przydał. Daleko mi zarówno do audiofila, jak i do kinomaniaka, z kolei mój salon jest daleki od ideału, więc nie mam jakichś wygórowanych oczekiwań. Wybrałem ampli KD, a nie stereo właśnie po to, aby mieć obie rzeczy na jakimś tam poziomie.

Zastosowanie

70% muzyka, 30% filmy.

Konfiguracja

Przede wszystkim niezłe stereo, KD może być niższej jakości. Maksymalnie 5.1.2, być może 4.1.2, ale biorę też pod uwagę byle 2.1.2. Mogę też póki co ograniczyć się do stereo, a KD dobudować później.

Pomieszczenie

Salonokuchnia 20-25m² w wynajmowanym mieszkaniu, a więc za wiele nie zmienię. Niestety, TV znajduje się w rogu pomieszczenia, a zarówno po jego lewej, jak i prawej stronie znajdują się przejścia do innych pomieszczeń. W rogu tym stoi szafka RTV 155x52cm i 40cm wysokości i jest to w zasadzie całe dostępne miejsce na froncie. Podłogówki raczej odpadają, bass reflex z tyłu również.

Z kanapą też jest kiepsko: narożnik, a więc za plecami ściana (i okno), po prawej ściana, po lewej otwarta przestrzeń. Plusem są dwa głośniki wbudowane w sufit nad kanapą.

Gust muzyczny

Dość szeroko: trochę rocka i metalu, zarówno tego nowszego, jak i bardziej klasycznego, trochę elektroniki (dubstep, house), trochę muzyki z gier, czy filmów (Interstellar, Wiedźmin, Assassins Creed, FTL). Preferuję naturalne brzmienie, nie lubię gdy np. bas jest mocno podbity. Lubię czasem wsłuchiwać się w utwór i analizować, jak poszczególne dźwięki składają się na całą kompozycję - zwłaszcza w elektronice. Nie planuję słuchać muzyki bardzo głośno, zależy mi na czystości dźwięku przy zwykłej, "pokojowej" głośności.

Budżet

Sporo zależy od wybranej konfiguracji. Na stereo najchętniej dałbym 2-3k, ale 4k też jest ok. Pozostałe głośniki traktuję jako dodatek, chciałbym na nie dać mniej, niż na stereo. Dobrze by było się zmieścić w 5k z całością, choć gdyby miało się to odbyć kosztem stereo, to wolałbym chyba dobudować KD później.

Miejsce

Warszawa, bywam na Śląsku, więc w którąś sobotę mogę odwiedzieć Q21 albo S4Home.

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni przeczytałem już chyba każdy podobny temat tu na forum i z tego, co widzę, to dla podobnych oczekiwań bardzo często polecane są linie: Monitor Audio Bronze, Dali Zensor, Magnat Shadow, Klipsch Reference, Melodika. Mam tu jednak mały problem.

Jak wspomniałem, chciałbym, aby fronty stereo były potężniejsze od reszty zestawu. Z tego co widzę, przeważnie taka proporcja jest zachowana w głośnikach z danej linii, ale tylko i wyłącznie w przypadku podłogówek. Jeśli brać podstawkowe, to nawet największe z danej linii są niewiele większe od reszty zestawu. Co w takim razie polecacie?

  • Jakiś dobry zestaw, w którym położony jest większy nacisk na podstawkowe fronty?
  • Zmiksować fronty z tańszym zestawem KD? 
  • Wziąć póki co np. Bronze 2 wraz z całym zestawem, bo nawet one powinny być wystarczające do moich potrzeb, a kiedyś przy zmianie na inny salon zastąpić je podłogówkami?

Myślałem np. o połączeniu Monitor Audio Silver 100 z linią Bronze, albo Dali Zensor 3 z Zensor Pico, ale w obu przypadkach bass reflex jest z tylu 😕

Mam też parę innych pytań:

  1. Jak bardzo głupim pomysłem by było postawienie podłogówek na szafce? Byłyby o jakieś 40cm za wysoko, jednak z drugiej strony podstawkowe postawione na tej szafce bez podstawek będą ze 30cm za nisko.
  2. A może niepotrzebnie się tak martwię o ten bass reflex z tyłu, biorąc pod uwagę to, że mój setup i tak jest daleki od ideału? Głośniki będą miały ze 20-30cm od ściany.
  3. Czy przy tak małej odległości pomiędzy frontami (~130cm) jest sens w ogóle dawać głośnik centralny? Najchętniej bym go olał.
  4. Jak oszczędzić na subwooferze? Zarówno linia Bronze, jak i Magnat Shadow mają ceny subów na poziomie trzykrotności głośnika frontowego (podstawkowego). Może jakiś w miarę sensowny sub do 1000zł?
  5. Co z głośnikami surround? Mogę je wrzucić z tyłu na parapet, ale to jest z pół metra od głowy. Może jakieś dipole, choć nie mam pomysłu, gdyż ściana jest zaraz za plecami, a boczne są zupełnie niesymetryczne.

Dzięki za wszelką pomoc 🙂
 

Edytowano przez broot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wyczytałem, to w zasadzie kino i dźwięk przestrzenny Ci zwisa (może być, ale nie musi), główny nacisk kładziesz na stereo i nie chcesz poczynić inwestycji jego kosztem, ale to już się stało niestety - do stereo zakupiłeś amplituner KD.

Musiałbyś wrzucić jakiś szkic pomieszczenia, z rozstawieniem wszystkiego, ale już z samego opisu słownego można odnieść wrażenie, że ciężko będzie w prawidłowy sposób ustawić 5.1.

46 minut temu, broot napisał:

Jak bardzo głupim pomysłem by było postawienie podłogówek na szafce?

trochę pytanie retoryczne ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie olewam KD całkowicie, po prostu ma dla mnie mniejsze znaczenie (30%), a w dodatku liczę się z tym, że przy moim salonie gra może być nie warta świeczki.

Z drugiej strony powiem tak: zdecydowałem się na ampli KD między innymi dlatego, że chciałem odpalić te głośniki sufitowe. Podłączyłem sprzęt, z ciekawości puściłem jakieś demka z atmosem i mimo że to aktualnie byle 2.0.2 z gównogłośnikami z miniwieży na frontach, efekt i tak nawet mi się podobał. Fronty są zauważalnie za blisko siebie, no i zdecydowanie brakuje tyłów, więc gdybym mógł je jakoś uzupełnić, to lepsze to, niż nic. Dolby określa konfiguracje takie, jak: 4.1.2, a nawet 2.1.2, więc z tego wnioskuję, że to nie jest tak, że 5.1 to minimum i poniżej tego nie ma w ogóle sensu schodzić. Jeśli uda mi się jakoś wcisnąć tyły, to super, będę miał 4.1.2, choćby i byle jakie. Jeśli się nie uda, to pozostanę przy 2.1.2 i też będzie spoko 🙂

Poza tym myślę też o przyszłości. Może za rok, a może za 3 zmienię mieszkanie i wtedy będę się starał mieć bardziej praktyczny salon. Fajnie, gdybym wtedy mógł po prostu dokupić np. ze 2 głośniki, których wcześniej brakowało i mieć pełny dźwięk przestrzenny.

Rysunek poglądowy wrzucę wieczorem.

Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, najlepiej jak sam wybierzesz najbardziej dla Ciebie odpowiedni model kolumn. Wracając do Twoich pytań:

1. Bardzo złym pomysłem jest postawienie kolumn podłogowych na szafce. W takim przypadku pozostają tylko modele podstawkowe. Warto posłuchać Dali Oberon 3, na pewno Monitor Audio Bronze 2, koniecznie Focal Chorus 706, świetn Kef Q350 i wiele innych

2. Jeśli pozostaje przestrzeń 20-25cm od ściany, możemy zastosować kolumny także z tylnym bass-reflex

3. Kolumna centralna jest bardzo ważna w systemie kina domowego, to dialogi w filmach, wokal w koncertach. Nawet przy tak małym rozstawieniu kolumn koniecznie zastosuj głośnik centralny

4. Niestety subwoofer także w kinie domowym jest bardzo ważny, nie zejdziemy z dobrym subwooferem poniżej 1000 zł. Spójrz na Klipsch R-100SW, powinien Cię w pełni usatysfakcjonować szczególnie w kinie domowym.

5. Ten temat wymaga dłuższej rozmowy, jakiś planów, zdjęć.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania. Daj tylko znać wcześniej żebyśmy zarezerwowali dla Ciebie salę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje 🙂

Załączam plan pomieszczenia, powinien być w miarę precyzyjny. W prawym górnym rogu stoi szafka RTV (155x52x40cm), wciśnięta pomiędzy przejścia do innych pomieszczeń. Od środka kanapy do środka szafki jest około 270cm. W suficie nad kanapą symetrycznie dwa głośniki (nie ma ich na planie). Za kanapą okno z parapetem wystającym lekko do wewnątrz. Po lewej jest już kuchnia, itp.

Co do surroundów, to z łatwością mógłbym je postawić na parapecie, ale to jest zaledwie z 0.5m od uszu osoby siedzącej na środku. Gdybym postawił głośniki za kanapą, za jej rogami, to do osoby na środku byłoby już ze 120cm, ale siedząc/leżąc po prawej (co jest chyba najczęstszym moim miejscem) znów mamy głośnik zaraz za uchem. Plus ten po prawej musiałby stać w samym rogu pokoju. Z wieszaniem na ścianie mógłby być problem, bo nie mogę wiercić, aczkolwiek być może coś by mi się udało wykombinować.

Odnośnie centrum oraz suba, to ok, rozumiem, uwzględnię to w swoim "kosztorysie" 🙂 Czy sub mógłby stać w tej małej wnęce między kanapą, a drzwiami po prawej? Tam jest zaledwie ze 30cm od kanapy do krawędzi framugi, więc aby się o niego nie potykać, musiałby praktycznie dotykać bokiem do kanapy. 

room.png

Edytowano przez broot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.

Mega trudna sytuacja. Dlaczego? Bo wybrałeś amplituner kinowy nie do użytku kinowego. I mało tego , jeszcze taki który faktycznie kalibrację ma raczej podstawowa. 

Powiem tak, nie będę się rozwodził. 

Masz do nas niedaleko? Podjedź, na miejscu posłuchasz i weźmiesz sobie jakieś kolumny na wypożyczenie? Jak to zagra? Nie wiem bo akustyka robi więcej zmian niż sam wzmacniacz. Więc tylko i wyłącznie sprawdzenie. Najważniejsze abyś teraz nie zrobił kolejnego błędu i znowu nie wybrał czegoś co nie jest dla ciebie 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...