Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Waham się czy nie zamówić płytki. Transformatory wziął bym jeszcze groźniejsze.

Miałem kiedyś podobną konstrukcję i ograniczeniem były właśnie transformatory głośnikowe.

Nie mówię, że te Ogonowski są złe, ale ja jeżeli się zdecyduję to może z tymi Trafonika?

Pozwólcie Państwo, ze się przedstawię, ponieważ jestem nowy na tym forum:

Jestem technikiem elektronikiem nie praktykującym w zawodzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Fonomajster napisał:

Waham się czy nie zamówić płytki

Może poczekaj jeszcze chwilę. Jak dostanę swoją napiszę czy warto lub rozejrzyj się wśród ofert na eBayu, bo te z alli to jadą miesiącami 😉

 

39 minut temu, Fonomajster napisał:

to może z tymi Trafonika?

Czytałem, że są bardzo dobre ale i sporo droższe. Ja może jak wyjdzie pierwszy lampowy i "zagra" to zdecyduję się przy drugiej konstrukcji 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubakk Chyba masz SinusAudio wzmacniacz jakiś, a na ich stronie napisano, że korzystają z traf Pana Leszka Ogonowskiego to chyba nie są złe (zdjęcie z "High Fidelity" poniżej) ;) . Rozumiem, że Trafonica jest na zamówienie u nich ? Szkoda, że takie cenne są ale wiadomo jakość kosztuje. 

@Fonomajster Nie daj się namówić Panu Leszkowi na te na rdzeniu El66/33 i zamów większe. Są niewiele droższe ale pasmo od dołu mają lepsze. Ja uległem i zabrałem bo miał od ręki, a mój wzmacniacz niejako robię na próbę. Docelowo jak wyjdzie zbuduję na lepszych trafach. Pozdrawiam :) 

10 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to co na chwilę zostaje na długo :).

Na stronie WBA też jest napisane o trafach Ogonowskiego ale mozna sobie oczywiscie zamowić inne. Ja mialem porownanie w swoich ironbirdach i wybralem Trafonica. Niestety ta cena którą podal Kuba jest do mniejszych lamp. Trafa mogą być duzo drozsze. Zastanowcie się skad ta niska cena transformatorow popularnej firmy.

A jesli uwazacie, ze Trafonica jest droga to rzućcie okiem na Tango lub Tamurę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, audiowit napisał:

Zastanowcie się skad ta niska cena transformatorow popularnej firmy.

Nie mam pojęcia, mogę jedynie się domyślać i co gorsze wyciągać pochopne wnioski. Nie planuję kolejnego wzmaka jeszcze ale będę przecierał ścieżki, którymi podążam czyli prawdopodobnie PP na EL84 tylko trochę inaczej, lepsze trafa, może topologia Lebena CS300 w montażu przestrzennym. Na tą chwilę chciałbym skończyć to co zacząłem więc mnie nie zniechęcaj proszę hehe ;) Zobaczymy co wyjdzie na tych trafach, posłuchamy i ocenimy, a na wnioski i decyzje co dalej przyjdzie czas. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, audiowit napisał:

Bardziej chodzi mi o to zeby myśleć w kategoriach " docelowy" bo zwyczajnie czasem szkoda pieniedzy na półśrodki.

Rozumiem ale to mój pierwszy wzmacniacz więc trudno mówić o półśrodkach na sprzęt docelowy. To ledwo dotknięcie tematu wzmacniaczy lampowych oraz traf głośnikowych i chyba nikt rozsądny nie zainwestowałby chyba więcej w taki niepewny projekt. Mam nadzieję, że moja "przygoda z lampą" nie skończy się w przedbiegach i będę miał jeszcze okazję zastanawiać się, czy prosić o radę jakich lepszych traf poszukać do tego docelowego wzmacniacza na lata :)

 

26 minut temu, Kubakk napisał:

Twój imiennik przekonał mnie że warto w lepsze trafa zainwestować gdyż to najtrudniejszy element do upgrejdu oraz dający najwięcej jakości w brzmieniu

Mnie nie trzeba przekonywać. Zdaję sobie z tego sprawę i uwzględnię w przyszłości :) 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fonomajster napisał:

Zastanawiam się  również nad obudową.

Jak już będziesz miał PCB, trafa i inne rzeczy do środka wzmaka to szacunkowo pomierz to wszerz i w głąb i na wysokość i dobierz z mudoshop.pl lub alli Ja wezmę jakąś Galaxy z Mudoshopa :) 

59 minut temu, Kubakk napisał:

Świetny podręcznik 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Dotarła paczka z płytką PCB i częścią elektroniki. Sama płytka (wersja REV-E 2017) jest dobrej jakości (solidna, grubość >2 mm). Druk dwustronny, ścieżki dodatkowo cynowane. Są rozbieżności w opisie płytki, a schematem ideowym. Na wejściu wzmacniacza R17 (R-IN) 100k (na schemacie 270k), kondensatory elektrolityczne C5 i C6 przy rezystorach katodowych lamp EL84 mają wartość 47uF/50V (na schemacie 100uF/63V). W przypadku rezystorów mniejsza wartość R17 zmieni zakres regulacji napięcia wejściowego - będzie większy (tak myślę). Zmiana pojemności kondensatorów C5/6 wpłynie na "pasmo" wzmacniacza. Na innym forum Koledzy sugerują większą wartość czyli 100uF, a jak Szanowni Koledzy sądzą? (będzie trzeba dokupić ?).

Elementy elektroniczne z przesyłki są jakie są. Większość  rezystorów jest metalizowana z paskiem tolerancji brązowym (1%) i złotym (5%). Pomierzę i jak będą parametry rozjechane za bardzo kupię jakieś metalizowane Vishey/Dale. Kondensatory to zwykłe Rubicony i Elny w zasilaczu oraz przy lampie wejściowej Elny Cerafine 4,7uF i foliowe? 220nF ERO jakieś w ścieżce sygnału między stopniem odwracacza fazy, a stopniem końcowym. Planuję w ich miejsce markowe kupić Jentzen Superior Z-Cap lub Clarity Cap CSA, a może Mundorf MCapSupreme. Jakieś sugestie ???

Na zdjęciu PCB zaznaczyłem przeróbki do UL (niepotrzebne rezystory RR6 i RR7 oraz R13, środkowy odczep 6V3 do punktu łączącego RR4 i RR5 oraz rozszycie ścieżek płytki przy nie zamontowanym R13)  i zakreśliłem rozbieżne wartości elementów. Jeżeli macie jakieś sugestie dotyczące wartości elementów to proszę napisać. 

Do soboty poczekam jeszcze na Wasze sugestie i dopiero zamówię (tym razem w Polsce) brakujące elementy. Czekam jeszcze na Trafo zasilające od Pana Leszka więc zacznę lutować w przyszłym tygodniu dopiero. Tu mam jeszcze pytanie do doświadczonych elektroników. Czy żarówka 230V 40W będzie dobra do rozładowywania kondensatorów w zasilaczu? Nie chciałbym być "skopany" jak będę majsterkował ale i nie chciałbym zespawać PCB. Jakieś sugestie może w tej kwestii ? Pozdrawiam serdecznie.

1 (Custom).jpg

2 (Custom).jpg

3 (Custom).jpg

4 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fafniak napisał:

Dla mnie to fascynujące że ktoś złoży z tego działające urządzenie

Dla mnie jest fascynujące, że ktoś to zaprojektował. Złożyć to nie sztuka, ważne jak "zagra" ;)

2 godziny temu, Kubakk napisał:

u mnie w 300b są :

... To wyższa liga. U mnie będzie dużo skromniej. Przy następnej konstrukcji się dołożę więcej do jakości elementów. Już pierwsze problemy zauważyłem z kondensatorami. Te lepsze są większe i z tych co wylistowałem tylko ClarityCap na długość pasuje ale za szeroki tyci 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MariuszZ napisał:

Już pierwsze problemy zauważyłem z kondensatorami. Te lepsze są większe i z tych co wylistowałem tylko ClarityCap na długość pasuje ale za szeroki tyci

Hehe, coś o tym wiem. Szykuję się do wymiany w zwrotnicach kolumn. Postanowiłem, że będą Mundorfy Supreme. Dla przykładu zastosowany dotychczas 8 uF ma wymiary (dł x fi) 45 x 20 (żółte na fotce), natomiast 8,2 uF Mundorfa - 106 x 38. Są gigantyczne! Mam nadzieję, że jakoś wcisnę. Dobrze, że na płytkach nie oszczędzali ;)

zwr.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, MariuszZ napisał:

Dla mnie jest fascynujące, że ktoś to zaprojektował. Złożyć to nie sztuka, ważne jak "zagra" ;)

... To wyższa liga. U mnie będzie dużo skromniej. Przy następnej konstrukcji się dołożę więcej do jakości elementów. Już pierwsze problemy zauważyłem z kondensatorami. Te lepsze są większe i z tych co wylistowałem tylko ClarityCap na długość pasuje ale za szeroki tyci 😉

Ale o pojemności chodziło bo tam coś wspominałeś. Ogólnie kondensatory mają wpływ na dźwięk.

Natomiast tak jak pisałem wcześniej na rezystorach nie oszczędzaj bo są i tak tanie , jeśli dobrze pamiętam między średniakiem a topowym to może 3zł różnicy , a mogą mieć spory wpływ

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, nowy78 napisał:

natomiast 8,2 uF Mundorfa - 106 x 38

Nie widzę tego hehe. Jak wciśniesz to pokaż jako materiał szkoleniowy 😉

15 minut temu, Kubakk napisał:

Ale o pojemności chodziło bo tam coś wspominałeś

Ale każda aplikacja lampy w układzie może inna być i wartości kondensatorów również. Tu ktoś doświadczony w budowaniu wzmaków musiał by się wypowiedzieć jakie wartości mogą być i na co to wpłynie podczas pracy wzmacniacza. Przypuszczam, że i 50uF i 100uF będą pasowały tylko jedna wartość jest na "wyrost" czy zapas inaczej pisząc ale mogę się mylić bo nie mam żadnego doświadczenia w tej kwestii 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, MariuszZ napisał:

Zmiana pojemności kondensatorów C5/6 wpłynie na "pasmo" wzmacniacza.

Wartość kondensatorów możesz wyliczyć z takiego oto wzoru:

C=1/(2*pi*f*R) [F]

gdzie:

f - dolna częstotliwość graniczna [Hz]

R - rezystor katodowy [ohm]

To nam daje:

C=1/(2*3,14*10*270)= 0,0000589 F = 58,9uF

Przy zastosowaniu kondensatora 47uF dolną częstotliwość mamy ustawioną na około 12,5Hz. Myślę, że śmiało może tak zostać. Jednak w  miarę możliwości dobrze jest tu zastosować jak najlepsze kondensatory. W przyszłości można się pobawić w testowanie brzmienia różnych kondensatorów katodowych :)

 

Dnia 6.06.2019 o 17:03, MariuszZ napisał:

220nF ERO jakieś w ścieżce sygnału między stopniem odwracacza fazy, a stopniem końcowym. Planuję w ich miejsce markowe kupić Jentzen Superior Z-Cap lub Clarity Cap CSA, a może Mundorf MCapSupreme. Jakieś sugestie ???

Kup tak dobre jak to tylko będzie możliwe. Są to małe pojemności, więc nie będą one bardzo drogie. Całkiem fajne są podlinkowane przez Ciebie Clarity Cap. Niezłe są też Janzteny Silver Z-Cap. A naprawdę świetne są Audyn True Copper :)

Jeżeli chodzi o rezystory, to staraj się utrzymać jak najmniejszą rozbieżność pomiędzy kanałami. Więc jak będziesz jakieś zamawiał, to weź ich więcej żeby było w czym przebierać/dobierać.

 

giphy.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy dziękuję za wskazówki. Są bardzo pomocne i na pewno skorzystam :) Mam jeszcze pytanie dotyczące rezystora między odczepem UL, a siatką 2-gą lampy mocy. Jaką moc powinien mieć i czy w tym wzmacniaczu 100R będzie dobrą wartością ? Rezystancja dla prądu stałego między odczepem anody, a UL43% to 67 Ohm. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubakk Idą dobrze. Zamówiłem oprócz obudowy wszystko. Trafo zasilające w drodze. Kondensatory w torze sygnału będą jednak Clarity Cap, rezystorów nabrałem Vishey`a ale nie dało się wszędzie, szczególnie tych większej mocy. Część elektrolitów zamówiłem Nichicon Fine Gold, a te Rubycony zostaną. Nie znalazłem w rozsądnej cenie innych na 450 V. Lampy to na początek dobrana kwadra EL84 JJ i EFC80 z lampelektronowych, z tym że muszę poczekać ok. 10 dni bo nie ma na stanie sklepu. Do regulacji Volume wziąłem niebieskiego alpsa z płytką. Kable do terminali głośnikowych zamówiłem Jentzen Audio Solid, a sygnałowy mam na poczcie do odbioru jakiś Copper wire Silver Plate z Chin. Myślę, że w tygodniu zacznę lutować i uruchamiać wzmacniacz. Obudowę zamówię jak tylko dotrze trafo zasilające i pomierzę wszystko, żeby za małej skrzynki nie zamówić. Napiszę też do Mudushop`a czy nie przerobią mi obudowy, bo zdecydowałem się na projekt z lampami wewnątrz i chciałbym oprócz góry i dołu z otworami na całej powierzchni jeszcze mieć boczki ażurowe ale jak się nie da to trudno. Chcę też zaimplementować patent Piotrka @nowy78 polegający na odizolowaniu PCB od podłoża i pasożytniczych drgań od transformatorów i nie tylko, i niejako zawieszenie płytki na 4 sprężynach naciągowych przymocowanych do paneli bocznych (Piotr montuje tak zwrotnice w kolumnach). Dalej, jak przeżyję i mnie prąd nie zniechęci będzie wygrzewanie, odsłuchy i pomiary wzmacniacza. Na tą okoliczność już kupiłem jakąś zewnętrzną kartę muzyczną USB, zainstalowałem RightMark Audio Analyzera, poskładałem magiczne pudełeczko z regulowanym obciążeniem i pobawiłem się w pomiary mojego Audiolaba i Rotela ;) Pozdrawiam.

PS. Rysunek to dzieło dziecka ale można dostrzec, że to avatar tematyczny jest. Taki mały audiofil ... spójrz jakie ma uszy hehe ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...