Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Z taką pewną nieśmiałością, w przeciwieństwie do MariuszaZ zabieram się za wzmacniacz. Niby pojęcie mam, ale albo brak mi czasu albo natchnienia.

Wzmacniacz monofniczny SE na EL84 zbudowałem w szkole, czyli tak dawno, że się nie liczy.

Sieciowy transformator mam toroidalny a chcę obudowę też dobrać z modushopu.

MariuszZ, gdzie nabyłeś Alpsa?

Z tą żarówką to dobry pomysł na rozładowywanie kondensatorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Chcę też zaimplementować patent Piotrka @nowy78 polegający na odizolowaniu PCB od podłoża i pasożytniczych drgań od transformatorów i nie tylko, i niejako zawieszenie płytki na 4 sprężynach naciągowych przymocowanych do paneli bocznych (Piotr montuje tak zwrotnice w kolumnach).

O, ciekawy jestem efektu. Można będzie w łatwy sposób sprawdzić, czy takie rozwiązanie zadziała tu na plus (chociaż ja bez sprawdzania jestem przekonany, że tak ;) ). Wystarczy np płytkę wiszącą na sprężynach podeprzeć czymś twardym. To powinno zadziałać tak, jakby była przykręcona.

Szczerze mówiąc chciałem taką izolację wypróbować także w moim CA, ale niestety zbyt dużo było przeciwności. Mało miejsca, płytki przykręcane do ścianek poprzez gniazda w nie wlutowane i takie tam. Zastępczo wytłumiłem więc matą - efekt był zadziwiająco dobry. W przypadku lamp izolacja wydaje się nawet bardziej wskazana niż dla półprzewodników. Myślę, że "będzie Pan zadowolony" :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, nowy78 napisał:

Można będzie w łatwy sposób sprawdzić, czy takie rozwiązanie zadziała tu na plus (chociaż ja bez sprawdzania jestem przekonany, że tak ;) )

To nigdy nie jest łatwe ale Noise, THD i zniekształcenia intermodulacyjne z pewnym przybliżeniem mogę pomierzyć RightMark'iem Audio i zrobię to, to zobaczymy, a może i usłyszymy 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dotarł transformator zasilający i mogę już myśleć o obudowie. Założyłem, że będzie wszystko w środku i pojawiły się pierwsze dylematy. W mudoshopie mają całą gamę obudów ale nie wszystkie pasują pod ten projekt. Dodatkowo Pan z mudoshopa na zapytanie czy się da zamówić konkretną obudowę z panelem 4mm (ograniczenie ze względu na gwint potencjometru) ale z dziurkowanymi pokrywani odpowiedział negatywnie. Tylko panel 10mm, o innych wymiarach i z aluminiowymi pokrywami 2mm, a chciałem ze stalowymi ;) . Zaczynają się schody i czuję, że obudowa będzie piętą achillesową tego projektu. Ponieważ nie mam pojęcia jak upakować w środku transformatory względem siebie i elektroniki kieruję do Was zapytanie w jakim układzie będą się najmniej zakłócały elementy i czy warto poświęcić trochę więcej miejsca "na biurku" i zrobić w szerszej obudowie wzmacniacz (435mm x 300mm), tak by elementy były bardziej oddalone od siebie (zdj.1) Czy może oszczędzać powierzchnię i brać głębszą ale węższą obudowę (330mm x 350mm) i montować trafa blisko siebie (zdj.3). Może macie jakieś sugestie i pomysły? Chętnie poczytam. Jutro prawdopodobnie zacznę lutować PCB, a jak tylko dotrą lampy to "składać" wszystko do pierwszego uruchomienia zatem proszę o wskazówki do tego czasu, bo później to już będę mógł tylko ponarzekać na swój los, początkującego DiYowca ;) 

1 (Custom).jpg

3 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MariuszZ napisał:

Dodatkowo Pan z mudoshopa na zapytanie czy się da zamówić konkretną obudowę z panelem 4mm (ograniczenie ze względu na gwint potencjometru) ale z dziurkowanymi pokrywani odpowiedział negatywnie. Tylko panel 10mm, o innych wymiarach i z aluminiowymi pokrywami 2mm, a chciałem ze stalowymi

Wiem , że nie jest łatwo z obudową i długo kombinowaliśmy z P.Robertem z Modushop , on tych obudów nie robi tylko sprowadza z Włoch.

38 minut temu, MariuszZ napisał:

czy warto poświęcić trochę więcej miejsca "na biurku" i zrobić w szerszej obudowie wzmacniacz (435mm x 300mm), tak by elementy były bardziej oddalone od siebie (zdj.1)

Nigdy nie robiłem wzmacniacza , kibicuję Ci i podziwiam ,ale moje doświadczenie z listwą / obudowa Modushop/ nauczyło mnie jednego , że na papierze wydawało się, iż będę miał sporo miejsca / robiłem rys. 1:1/ życie szybko to zweryfikowało i nagle każdy milimetr miał znaczenie / trzy razu przesuwałem elementy ,bo zabrakło mi 1,5 mm by zamknąć pokrywę/. Brałbym tą większą jednym słowem.

55 minut temu, MariuszZ napisał:

(ograniczenie ze względu na gwint potencjometru)

A nie da się wyfrezować w panelu pod potencjometr ? Mnie P.Robert wyfrezował pod woltomierz więc nie sądzę by był z tym jakiś kłopot. Pocienisz panel i będziesz miał element ozdobny.

No cóż nikt nie obiecywał , że będzie łatwo :) 

Trzymaj się i powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.wbamp.com/pl/produkt/thunderbird-dual-mono-wzmacniacz-zintegrowany/

wszystko schowane w środku ;)  mnie się np. tak wyglądający wzmak nie podoba

btw. pisałem ,że z obudową będzie problem - jeżeli jest tak jak wyżej napisane iż z Włoch są ciągnięte , to pewnie custom-y idą w większym zamówieniu by redukować koszty

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

No cóż nikt nie obiecywał , że będzie łatwo :)

Będę improwizował 😋

22 minuty temu, Kubakk napisał:

wszystko schowane w środku ;)  mnie się np. tak wyglądający wzmak nie podoba

No teraz to już nie wiem ... Jeszcze sobie popatrzę i pomyślę 👍 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, o jakim oporze kupiłeś alpsa?

Ja mam sieciowy transformator toroidalny i też uznałem, że trudno będzie dobrać obudowę z moduschop i dlatego poskładam go w puszce po kinie domowym.

Jak wzmacniacz będzie  udany, to będę szykował mu obudowę.

Życzę Ci rychłego końca prac, bo ja jeszcze nie zacząłem a już mi się nie chce🤪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fonomajster napisał:

Mariusz, o jakim oporze kupiłeś alpsa?

Dzień dobry :) 100k logarytmiczny (A) do kupienia w  lampy elektronowepłytką PCB do tej serii. Ja dziś sklejam PCB i zachęcam Ciebie do składania. Nie zniechęcaj się. Najgorzej się zabrać. Później już poleci. Zabawa jak za młodego ;) Pozdrawiam.

1 (Custom).jpg

2 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Fonomajster napisał:

Życzę Ci rychłego końca prac, bo ja jeszcze nie zacząłem a już mi się nie chce🤪

Ale jak to :|?? Przecież robiąc coś samemu, zwykle nie chodzi o to, aby ten przedmiot posiadać. Cała frajda w właśnie w robieniu: projektowaniu, zbieraniu i wykonaniu potrzebnych komponentów, zmontowaniu wszystkiego do kupy a później uruchomieniu. No i w końcu duma, gdy coś nad czym się trudziliśmy zadziała tak jak powinno. A jeżeli jednak nie o to, to może łatwiej kupić wzmacniacz już zmontowany u chińczyka ;) 

Mariusz, a może obudowę też warto wykonać samemu. Dzisiaj są spore możliwości jeżeli chodzi o dostęp do materiałów i usług (niektóre rzeczy trudno zrobić za pomocą ograniczonego zestawu narzędzi we własnym warsztacie), aby zrobić to naprawdę fajnie, no i masz coś niepowtarzalnego :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Mariusz, a może obudowę też warto wykonać samemu.

Pochyliłbym się nad tematem ale nie mam warsztatu i narzędzi. Zamówię, jak będzie dostępna w Mudoshopie obudowa o odpowiednich wymiarach z pokrywami ażurowymi i będę kombinował z frontem. Znaczy znalazłem na alle firmę, która docina aluminium na wymiar. Pokombinuję też z grubszą pleksi na front, tak żeby wnętrze było widać i magiczne lampki, a jak się sprawdzi to może w szkle jakimś wykombinuję front. Dzisiaj udało mi się prawie całą PCB poskładać. Jeszcze parę kondensatorów i lampy, na które czekam i odpalamy ;) 

uuu (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MariuszZ napisał:

Dzisiaj udało mi się prawie całą PCB poskładać. Jeszcze parę kondensatorów i lampy, na które czekam i odpalamy ;) 

Mariusz , jak dla mnie to ta płytka już jest tak piękna , że nawet grać nie musi :) 

Gratuluję jakości wykonania / luty/ , naprawdę pełen profesjonalizm.

Głupio mi się zrobiło jak patrzę , że wszyscy coś tworzą, to właśnie lutuję kolejny trzydziesty któryś kabelek , z nadzieją , że może ten chociaż " ZAGRA". :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tomek4446 napisał:

Głupio mi się zrobiło jak patrzę , że wszyscy coś tworzą, to właśnie lutuję kolejny trzydziesty któryś kabelek , z nadzieją , że może ten chociaż " ZAGRA"

Też mam z kabelkami jakiś problem, bo lubię je składać. W międzyczasie robię interkonekty z posrebrzanej OFC 😉 Co do składanej PCB to nie przesadzaj, bo do profesjonalnego montażu wiele brakuje hehe i na "oko" widać że elementy koślawo stoją. Mimo mojej samokrytycznej oceny dziękuję za dobre słowa. Ciekawe czy i jak zagra ta konstrukcja. Nie mogę się doczekać 😀 Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry po krótkiej przerwie. PCB polutowana, lampy obsadzone, pozostało podłączyć transformatory, przewody do kolumn i źródła, podać zasilanie i sprawdzić czy wzmacniacz działa. Może jutro, jak znajdę chwilę wolnego czasu, bo pogoda nie sprzyja pracy, a jest idealna na wypady rowerowe, spacerki i inne atrakcje, którym nie ma końca ;) W międzyczasie nie otrzymałem podpowiedzi jakiej mocy i wartości powinny być rezystory przy odczepach UL. Dałem 100R jak założyłem (2W). Zmieniłem jeszcze kondensatory bocznikujące diody prostownicze. W komplecie były jakieś maciutkie ceramiki o wartości pF, a na schemacie 10nF. Dałem WIMA 10nF/400V. Lampy to dobrana kwadra EL84 JJ i dwie dobrane no name ECF80 z Lamp Elektronowych. Miały być brandowe Ei ale pani ze sklepu zadzwoniła, że przysłali no name i albo biorę, albo zwrot kasy, albo czekam nie wiadomo ile na inne bo i tak będą z magazynu przysyłali te, bo innych nie ma. Ponieważ koszt nieduży to wziąłem co dają, a w międzyczasie zamówię na ebayu jakieś markowe MiniWatty od Philipsa lub inne z porządnym logo. Będę próbował różnych do jakiejś rozsądnej kwoty by nie popaść w długi ;) Przy sprawdzeniu działania planuję pokombinować różne ustawienia transformatorów względem siebie i PCB, tak by zminimalizować wpływ tego trafa zasilającego na pracę pozostałych elementów. Dopiero po tym zabiegu wybiorę obudowę więc jeszcze składanie wzmaka potrwa. Mam nadzieję, że przy odpaleniu nic nie wybuchnie, nie będzie brumu i wzbudzania się układu. Trzymajcie kciuki. Pozdrawiam :) 

1 (Custom).jpg

8 (Custom).jpg

13 (Custom).jpg

5 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, MariuszZ napisał:

W międzyczasie nie otrzymałem podpowiedzi jakiej mocy i wartości powinny być rezystory przy odczepach UL

Sorry, nie zauważyłem tego pytania i chwilkę zresztą też tu nie zaglądałem. Rezystory dałeś w porządku, choć ja bym spróbował później zastąpić je zworkami. Jak już odpalisz wzmacniacz, to możesz sprawdzić czy usłyszysz różnice :)

Jeżeli chodzi o ustawienie transformatorów głośnikowych i zasilającego, to dobrze kombinujesz - sprawdź na desce jakie ustawienie jest optymalne i wtedy zamawiaj obudowę. Wciskanie później wszystkiego do przyciasnej obudowy, to tak jak wciskanie nogi do za małego buta - niby można się przejść, ale przyjemność to żadna ;)

Generalnie różnice w ustawieniu traf nie generują jakichś ogromnych różnic w przydźwięku, ale wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach. Największy znaczenie będzie miała odległość trafa sieciowego od lamp i ich wzajemna orientacja.

A tak w ogóle to gratuluję i w dalszym ciągu kibicuję. Powoli zaczyna to nabierać kształtów. Jak już wszystko wyląduje w obudowie, to pozostanie żonglerka kondensatorami sygnałowymi, lampami, rezystorami w katodach, itd. Pobawić się też można zasilaczem. Sama przyjemność :)

 

@tomek4446, wygląda na to, że masz już kabli pod dostatkiem. Dawaj teraz jakiś prosty wzmacniacz ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Mam nadzieję, że przy odpaleniu nic nie wybuchnie, nie będzie brumu i wzbudzania się układu. Trzymajcie kciuki.

Mariusz , cały czas trzymam , i nie omieszkam Ci przypomnieć NOTUJ WSZYSTKO .

33 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

to pozostanie żonglerka kondensatorami sygnałowymi, lampami, rezystorami w katodach, itd.

I Ty się dziwisz , że robię kable ? Nawet nie wiem o co w powyższym zdaniu chodzi ? :) 

Na razie pracuję nad procesorem DSP w oparciu o Malinę, i powiem Ci , że właśnie się zacząłem zastanawiać , czy jednak ten wzmacniacz nie jest prostszy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tomek4446 napisał:

właśnie się zacząłem zastanawiać , czy jednak ten wzmacniacz nie jest prostszy :) 

Pod wieloma względami pewnie jest prostszy :)

P.S. @MariuszZ, przy odpalaniu uważaj na miny - wybuchające kondensatory. Na wszelki wypadek nie nachylaj się nad płytką. Wcześniej sprawdź czy kondensatory są wlutowane odpowiednią stroną itp.. Każdemu zdarza się popełnić błąd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

Pod wieloma względami pewnie jest prostszy :)

Ze wzmacniaczem jak z puzzlami. Składasz obrazek do "kupy", znaczy przypasowujesz elementy jak na obrazku :)  Jutro będę kombinował dalej i opiszę co się udało, a co nie, chociaż jako początkujący amator lamp nie bardzo wiem czego się spodziewać, więc zdziwiony będę pewnie od pierwszej próby hehe. No i żebym nie zapomniał o tej ręce w kieszeni, bo zdziwienie może być jeszcze większe ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...