Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Niekoniecznie pomiary stabilności wzmacniacza przy 20 KHz mogą być tragiczne, mogą być bardzo podobne do przebiegu 10 KHz - nawet przy przebiegu wyciągniętym w pionie jak na załączonym zdjęciu. Są elektronicy o dużym zawodowym stażu - którzy z przebiegu prostokątnego mogą odczytać wiele istotnych parametrów wzmacniacza.

Pomiary pasma przenoszenia mierzyć przy całkowitym rozkręceniu potencjometru. Wpływ na pomiary w Push Pull mogą mieć niedokładnie dobrane lampy mocy. 

Pomiary stabilności przy 20 KHz.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Janusz44 napisał:

Niekoniecznie pomiary stabilności wzmacniacza przy 20 KHz mogą być tragiczne, mogą być bardzo podobne do przebiegu 10 KHz

Pomierzyłem wzmacniacz dla wyższych mocy. Na szczęście nic się nie wzbudza. Dla mocy 1 W pomiary nie odbiegają od tych zrobionych w dniu wczorajszym dolna granica 12 Hz (-3dB) górna trochę mniejsza 30 kHz (-3 dB). Sprawdziłem wzmacniacz przy mocy 7W i tu pasmo trochę poleciało. Od dołu granica to 20 Hz ale dla spadku -1,5dB . Poniżej 20 Hz sygnał jest zdeformowany (sinus dostaje siodło) więc nie ma sensu mierzyć do - 3dB. Górna granica pasma wzmacniacza przy 7W to 27 kHz więc ok. 3 kHz niżej niż przy mocy 1W. Załączam też zdjęcie sygnału prostokątnego dla 20kHz dla mocy 7W. Bardziej przypomina sinus ale nic się nie generuje niepokojącego przy tej mocy, a kształt przebiegu odpowiada na ograniczenia pasma wzmacniacza i tu cudów nie ma. Uważam, że jak na wzmacniacz lampowy jest przyzwoicie ;) 

1 kHz sinus 7 W.jpg

20.jpg

27kHz.jpg

10k 7W prostokąt.jpg

20 k 7W prostokąt.jpg

17 zniekształcenia.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałeś się, że przy większej mocy wychodzą inne pomiary, dla samouspokojenia pomierz przy jakiej mocy wyjściowej często słuchasz muzyki, myślę 2 X 3W zupełnie wystarczy.Obecnie nie posiadam już miernika mocy wyjściowej, a nim mogłem zmierzyć nawet 100W, obecnie wykonuję pomiary według Vpp.Czy masz dołączone USZ? Możesz poprawić przebiegi doświadczalnie zmieniając rezystory z równoległym dołączonym kondensatorem, wartości należy dobrać eksperymentalnie, poprawisz pasmo przenoszenia oraz inne parametry. Duży wpływ na pasmo ma jakość transformatora wyjściowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kubakk napisał:

20Hz - 27kHz to dobre pasmo jak na zastosowane podzespoły i tak w większości używa się 40Hz-18kHz.

Jak złożę wszystko w obudowę pomierzę jeszcze alternatywnym sposobem przy wykorzystaniu programu RMAA i karty dźwiękowej. Okaże się jak wzmacniacz radzi sobie z zniekształceniami i innymi sprawami ;) 

1 minutę temu, Janusz44 napisał:

Czy masz dołączone USZ?

Tak. "Głębokości" NFB nie będę zmianiał bo jest OK wg mnie. Jakością traf głośnikowych jestem zaskoczony. Myślałem, że pasmo od dołu będzie gorsze bo w parametrach Pan Leszek Ogonowski dla tego typu rdzeni podaje 40 Hz. Jak widać nie do końca się to przekłada na pasmo wzmacniacza, które zjechało sporo poniżej (12 Hz).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MariuszZ napisał:

Jak złożę wszystko w obudowę pomierzę jeszcze alternatywnym sposobem przy wykorzystaniu programu RMAA i karty dźwiękowej. Okaże się jak wzmacniacz radzi sobie z zniekształceniami i innymi sprawami ;) 

Jeżeli masz Tg od L. O. pasmo powinieneś uzyskać jakie podaje producent -3dB. W Twoim przypadku jest słaba góra pasma, przy montażu przestrzennym można stracić pasmo na połączeniach przewodami, u ciebie jest montaż na pcb z minimalnymi połączeniami elementów. Osobiście nie byłem zadowolony z Tg od L.O. pod lampy 6P14P.

P.S.

Zapytam jeszcze czy masz podłączone UL?

Edytowano przez Janusz44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Janusz44 napisał:

Zapytam jeszcze czy masz podłączone UL?

Miałem wpięte odczepy UL w PCB ale zrezygnowałem i wróciłem do oryginalnego rozwiązania czyli trybu pentodowego, w związku z pracą lamp na wyższych napięciach anodowych. Nie do końca jeszcze rozumiem działania lamp przy wyższych napięciach anodowych i nie chciałem kombinować z innym punktem pracy niż założył konstruktor z Audio Note. W trybie UL na siatkę ekranującą podawało się napięcie równe anodowemu, w trybie pentody niższe ok. 10 V. Brzmienie wzmacniacza jak dla mnie jest lepsze w tym trybie niż UL, chociaż różnice są na granicy percepcji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Miałem wpięte odczepy UL w PCB ale zrezygnowałem i wróciłem do oryginalnego rozwiązania czyli trybu pentodowego, w związku z pracą lamp na wyższych napięciach anodowych. Nie do końca jeszcze rozumiem działania lamp przy wyższych napięciach anodowych i nie chciałem kombinować z innym punktem pracy niż założył konstruktor z Audio Note. W trybie UL na siatkę ekranującą podawało się napięcie równe anodowemu, w trybie pentody niższe ok. 10 V. Brzmienie wzmacniacza jak dla mnie jest lepsze w tym trybie niż UL, chociaż różnice są na granicy percepcji. 

1) Po to w latach 70 wymyślono wyprowadzenie UL w Tg aby poprawić liniowość wzmacniacza, tryb pentody to już epoka - stosowano jak nie było innej możliwości.                                2) Norma DIN 45500 dopuszcza dla urządzeń HI-FI pasmo przenoszenia 20 Hz - 20 KHz i mocy wyjściowej 2 X 20W i musi spełnić jeszcze kilka innych parametrów.

3) Dla uzyskania górnego pasma w HI-FI 20 KHz potrzeba w pomiarze wzmacniacza uzyskać  najmniej 50 KHz -3dB.

4) Brzmienie wzmacniacza w trybie pentody jest najbardziej lampowe, jednak nie jest pozbawione wad, tego typu wzmacniacze zaliczają się do niższej półki cenowej. 

5) Nie ma żadnej kombinacji podłączając wyprowadzenie UL przez 100 Ohm/ 2W do siatki II EL84 (6P14P)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MariuszZ napisał:

Przebieg prostokątny o częstotliwości powyżej 10kHz prawie zawsze będzie zniekształcony ze względu na ograniczone pasmo wzmacniacza, które musiałoby by mieć górną granicę grubo ponad 100kHz, 

poprawny sygnał tak powinien wyglądać przy 25kHz a górna granica dla niego to tylko 46kHz.

25kHz.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Janusz44 napisał:

Dla uzyskania górnego pasma w HI-FI 20 KHz potrzeba w pomiarze wzmacniacza uzyskać  najmniej 50 KHz -3dB.

Pasmo to pasmo, od dolnej granicy do górnej i wydaje mi się, że ta teoria jest naciągana trochę. Oczywiście szersze pasmo jest lepsze i konstruktorzy będą o nie zawsze zabiegali.

37 minut temu, Janusz44 napisał:

Brzmienie wzmacniacza w trybie pentody jest najbardziej lampowe, jednak nie jest pozbawione wad, tego typu wzmacniacze zaliczają się do niższej półki cenowej. 

Wiele wzmacniaczy ma przełączniki UL na tryb pentody czy triody i wydaje mi się, że nie jest to powiązane z ceną. Cena wynika raczej z użytych elementów elektronicznych i lamp oraz ich jakości. Widziałem kwadrę KT88 na aukcji za 18 tys. pln. Masakra jakaś ;) 

42 minuty temu, Janusz44 napisał:

Nie ma żadnej kombinacji podłączając wyprowadzenie UL przez 100 Ohm/ 2W do siatki II EL84 (6P14P)

Wiem ale nie zmienię tego świadomie. Wolę mieć troszeczkę większe zniekształcenia, których w PP i tak będę miał dużo mniej niż gdybym złożył SE, nawet pracujący w klasie A.

Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby dźwięk był poprawny w kolumnach to wykres prostokąta powinien być taki jak przedstawiłem dla 25kHz, może się unosić lekko w górę, lub ku dołowi. 

Jeżeli masz przy 40Hz problem a to widać, to twoje pasmo odsłuchu będzie bardzo ograniczone od dołu i góry. Harmoniczne nic do tego nie mają, tylko układ, i trafo gł.

Jest jeszcze taka opcja że lampy są przesterowane.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

eżeli masz przy 40Hz problem a to widać, to twoje pasmo odsłuchu będzie bardzo ograniczone od dołu i góry

Wydaje mi się, że moje 40 Hz na wyjściu wzmacniacza ma identyczny kształt jak sygnał na wyjściu z generatora tylko inną amlitudę bo uległ wzmocnieniu. Nie mam lepszego generatora by to sprawdzić. 

6 minut temu, Karol64208 napisał:

aby dźwięk był poprawny w kolumnach to wykres prostokąta powinien być taki jak przedstawiłem dla 25kHz,

Pierwsze czytam. Daj źródło do tego odkrycia bo Ci nie wierzę ;) Pisałem wcześniej skąd wynikają kształty przebiegu prostokątnego i ograniczenia o jakich one świadczą. Dźwięk z mojego wzmacniacza jest poprawny, wręcz rewelacyjny więc nie mieszajmy przebiegu prostokątnego 25 kHz do tego. Pasmo dla 1W od 12 Hz do 30kHz jest moim skromnym zdaniem wystarczające i nie zamierzam tego poprawiać bo i po co? Muzyki nietoperzom nie będę puszczał. Poza tym dziękuję za informacje i pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Fonomajster napisał:

Karol będę niegrzeczny. Weź już zamilcz. To jest wątek elektroniczny a nie anarchistyczny. 

CZy zależy Tobie żeby Mariusz nie maił lepszego wzmacniacza?

12 minut temu, MariuszZ napisał:

 

Pierwsze czytam. Daj źródło do tego odkrycia bo Ci nie wierzę ;) Pisałem wcześniej skąd wynikają kształty przebiegu prostokątnego i ograniczenia o jakich one świadczą. 

Jeżeli nie wierzysz spójrz na oscyloskop  i zakresy ustawień.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MariuszZ napisał:

Pasmo to pasmo, od dolnej granicy do górnej i wydaje mi się, że ta teoria jest naciągana trochę. Oczywiście szersze pasmo jest lepsze i konstruktorzy będą o nie zawsze zabiegali.

Wiele wzmacniaczy ma przełączniki UL na tryb pentody czy triody i wydaje mi się, że nie jest to powiązane z ceną. Cena wynika raczej z użytych elementów elektronicznych i lamp oraz ich jakości. Widziałem kwadrę KT88 na aukcji za 18 tys. pln. Masakra jakaś ;) 

Wiem ale nie zmienię tego świadomie. Wolę mieć troszeczkę większe zniekształcenia, których w PP i tak będę miał dużo mniej niż gdybym złożył SE, nawet pracujący w klasie A.

Pozdrawiam :) 

Po to jest opracowana norma DIN 45500 dla HI-FI, np tzw High End nie posiada żadnej normy i można naciągać na wszystkie strony.

Producent nie montuje dodatkowych funkcji w prezencie, liczy każdą złotówkę.

Cena za kwadrę, nie napisałeś jakiej firmy, zagorzały audiofil kupi.

Pomierz zniekształcenia a później napisz jakie uzyskałeś.

Wkrada się już trochę złośliwości z Twojej strony, rozumiem zdenerwowanie.

Dwa pomiary i koniec, jesteś gość.

Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Jeżeli nie wierzysz spójrz na oscyloskop  i zakresy ustawień.

Nie chodzi mi o zdjęcie tylko o tą poprawność dźwięku w kolumnach. Daj źródło tej mądrości dotyczącej przebiegu prostokątnego 25 kHz i powiązania z dźwiękiem z kolumn ;) 

55 minut temu, Janusz44 napisał:

Wkrada się już trochę złośliwości z Twojej strony, rozumiem zdenerwowanie.

Dwa pomiary i koniec, jesteś gość.

Powodzenia.

Nie jestem ani zdenerwowany ani złośliwy. Pomiary wzmacniacza faktycznie robię pierwszy raz ale poczytałem co znalazłem w necie i myślę, że ogarniam tą materię już dobrze. Wyższości wzmacniaczy PP od SE nie będę forsował bo to nie istotne jest, co nie zmienia faktu, że z konstrukcyjnego punktu widzenia te pierwsze dają relatywnie większe moce i mniejsze zniekształcenia. Trafa głośnikowe dobrej jakości są dużo droższe do SE. To informacje ogólnodostępne w necie. W żadnym przypadku nie są to złośliwe uwagi. Pozdrawiam :) 

1 godzinę temu, Janusz44 napisał:

Cena za kwadrę, nie napisałeś jakiej firmy, zagorzały audiofil kupi.

KT88

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MariuszZ napisał:

Nie chodzi mi o zdjęcie tylko o tą poprawność dźwięku w kolumnach. Daj źródło tej mądrości dotyczącej przebiegu prostokątnego 25 kHz i powiązania z dźwiękiem z kolumn ;) 

 

Mariusz , nie chodzi mi o moje lepsze, chce Ci doradzić jak robić pomiary i jak je interpretować.

1. zmierz pasmo na połowie mocy wzm. np. 4V /prostokąt/bo pokazujesz pomiary o różnym napięci.

2. czym szersze pasmo tym stabilne masz pasmo odsłuchowe +/-dB

Jak możesz to zrób ponownie pomiary nap. 4V "squr " 30Hz, 100Hz, 1kHz, 16kHz wtedy mogę pewne rzeczy wytłumaczyć / to jest pasmo odsłuchowe/

Lub zrób pomiar połową napięcia jakie uzyskujesz na wyjściu, przy 30Hz i już nic nie reguluj tylko zrób poszczególne pomiary.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, MariuszZ napisał:

Nie chodzi mi o zdjęcie tylko o tą poprawność dźwięku w kolumnach. Daj źródło tej mądrości dotyczącej przebiegu prostokątnego 25 kHz i powiązania z dźwiękiem z kolumn ;) 

Nie jestem ani zdenerwowany ani złośliwy. Pomiary wzmacniacza faktycznie robię pierwszy raz ale poczytałem co znalazłem w necie i myślę, że ogarniam tą materię już dobrze. Wyższości wzmacniaczy PP od SE nie będę forsował bo to nie istotne jest, co nie zmienia faktu, że z konstrukcyjnego punktu widzenia te pierwsze dają relatywnie większe moce i mniejsze zniekształcenia. Trafa głośnikowe dobrej jakości są dużo droższe do SE. To informacje ogólnodostępne w necie. W żadnym przypadku nie są to złośliwe uwagi. Pozdrawiam :) 

KT88

Po co wtrącasz temat SE jak nie o tym mowa, popracuj lepiej nad PP aby uzyskać lepsze parametry.

Bez odbioru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Janusz44 napisał:

Bez odbioru

Oczywiście Mistrzu 👍

Zawsze będzie tak, że jeden będzie składał kombajny nic nie wnoszące lepszego do słuchania muzyki i techniki lampowej, zlecając prawie wszystkie prace manufakturom za kasę, drugi (np.Ja) kupi półprodukty na alli lub alle i złoży jak klocki LEGO, a trzeci wykombinuje z tego co znajdzie w garażu. Pewnie są i tacy co zaprojektują i złożą świadomie co chcą i wiedzą co chcą i do tego będę dążył nie wdawając się w zbędne dyskusje. Pana projekty są wspaniałe, dla mnie nieosiągalne ale nie zmieni to mojego światopoglądu, który mówi mi, że to przerost formy nad treścią i nie będę udawał, że jest inaczej. Nie ma co wojny toczyć o wyższość SE nad PP i odwrotnie. Jestem tu na forum bo chciałem się czegoś nauczyć i  dowiedzieć o audio. Niestety zawsze jest problem z komunikacją między użytkownikami i często wymiana poglądów przekształca się w komediowy spektakl, żenujący i uwłaczający czytelnikom i użytkownikom forum (doświadczył Pan tego na Triodzie chyba).

Jeżeli chodzi o Mój wzmacniacz lampowy, to będzie taki jak w projekcie Audio Note L1. Nawet gdyby miał pograć miesiąc, to pogra i nie zamierzam tego zmieniać. W ten sposób zdobędę bezcenne doświadczenia ... A czy z Panem czy bez ? Ostatecznie jest tu kilku udzielających się i nie obrażających za byle popierdułkę słowną fachowców. Nic Pan nie wniósł do mojego składaka czego bym nie wiedział, a wrzutki oscylogramów wzbudzają mój niepokój  o Pana wiedzę z zakresu pomiarów. 

Pozdrawiam.

Bez odbioru.

3 godziny temu, Karol64208 napisał:

Mariusz , nie chodzi mi o moje lepsze, chce Ci doradzić jak robić pomiary i jak je interpretować

Karol ! Szanuję Twoja wiedzę i doświadczenie ale pokaż mi źródło. Jeden oscylogram w jakiejś mądrej publikacji czy w necie potwierdzający co piszesz. Jestem zatwardziałym realistą i nie łykam teorii nie potwierdzonych. Jak pokażesz przeproszę za wszystkie moje napisane słowa i jeszcze zaproszę na wczasy nad morzem 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MariuszZ napisał:

Karol ! Szanuję Twoja wiedzę i doświadczenie ale pokaż mi źródło. Jeden oscylogram w jakiejś mądrej publikacji czy w necie potwierdzający co piszesz. Jestem zatwardziałym realistą i nie łykam teorii nie potwierdzonych. Jak pokażesz przeproszę za wszystkie moje napisane słowa i jeszcze zaproszę na wczasy nad morzem 😉

Jeżeli chcesz porozmawiać konkretnie to zrób pomiary o których pisałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Karol64208 napisał:

czym szersze pasmo tym stabilne masz pasmo odsłuchowe +/-dB

Rozumiem, że to skrót myślowy. Mógłbyś rozwinąć, bo nie rozumiem.

 

16 godzin temu, Karol64208 napisał:

zmierz pasmo na połowie mocy wzm. np. 4V /prostokąt/bo pokazujesz pomiary o różnym napięci.

Zrobiłem na połowie mocy (7W), a napięcie pływa na oscylogramach bo napięcie zmienia się w funkcji częstotliwości.  Amplituda napięcia o przebiegu sinusoidalnym na wyjściu 4V dla obciążenia oporowego 7,1 Ohm to 1,12 W. pokazując prostokąt nie zmieniałem mocy wzmacniacza. 

 

16 godzin temu, Karol64208 napisał:

Jak możesz to zrób ponownie pomiary nap. 4V "squr " 30Hz, 100Hz, 1kHz, 16kHz

Dla mocy 1 W robiłem pomiary. Przebieg prostokątny chyba pokazywałem? Nie pamiętam już. Może jeszcze zrobię takie pomiary jak spakuję wszystko w obudowę. Trochę potrwa to ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karol64208 napisał:

zrób tak jak napisałem, pomiar na połowie mocy i sygn. wejściowy prostokąt 0,8V i nic w czasie pomiaru nie zmieniaj,  częstotliwości podałem. 

Mam wrażenie, że mnie wkręcasz żeby później inni mieli polewkę ;) Ogólnie podawanie przebiegu "prostokątnego" na wejście wzmacniacza o paśmie przenoszenia ok. 30 kHz nie ma sensu większego bo dla wyższych częstotliwości przebieg będzie "niekompletny" na wyjściu (rozkład Fouriera) i co najwyżej zobaczysz co widziałeś na moich oscylogramach. Dla 1 kHz faktycznie będzie ten przebieg na wyjściu miał kształt prostokątny i można doszukiwać się jakichś informacji zawartych w kształcie (oscylacje, zwisy i inne). Dla małych częstotliwości jak zauważyłeś pewnie przebieg z generatora ma już zwis więc znowu trudno wnioskować o cechach wzmacniacza po kształcie oscylogramu na wyjściu. Zrobię te pomiary dla Ciebie, nie dla siebie, jak tylko złożę w obudowę bo już rozlutowałem wszystko, a dzisiaj przyszła paka z opakowaniem wzmaka ;) Trochę potrwa, bo w tygodniu urodzinki mam, rocznicę ślubu i będzie się działo hehe :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to zrób to samo w sinusie, ale pełny okres/ dwie połówki/ stałe nap. wejścia i stała moc wyjścia. 

W tedy możemy porozmawiać konkretnie bez podanych pomiarów niestety to będzie starta czasu, ale jeżeli wolisz to może tutaj się zaloguj https://www.elektroda.pl/rtvforum/forums.html

Masz jeszcze jedną opcję, jak masz inny jakikolwiek wzmacniacz  to zrób na nim pomiary i porównaj

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...