Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Z jednej strony transformatory są tu kluczowe jeśli chodzi o jakość dźwięku. Niektóre z nich są drogie ze względu na użyte w nich technologie. Inna sprawa czy warte są aż tyle. Do tego to z jakich komponentów zbudowano wzmacniacz ma istotny wpływ na to jak będzie on grał. Użycie podzespołów o tych samych wartościach nominalnych lecz innych może dać zupełnie inne brzmienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ich bezpośredniego porównania trudno coś powiedzieć. Jednak jeśli rdzenie AN zostały zrobione z cieńszych blach i użyto lepszego stopu na nie to można się spodziewać lepszej rozdzielczości.

Myślę ze własnie możliwość kupienia oryginalnych transformatorów daje możliwość komuś kto polubi taki zbudowany przez siebie wzmacniacz dalszego upgrade.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Z jednej strony transformatory są tu kluczowe jeśli chodzi o jakość dźwięku. Niektóre z nich są drogie ze względu na użyte w nich technologie. Inna sprawa czy warte są aż tyle.

Trochę tam mam pojęcia jak to wygląda z cenami , jak ze wszystkim - można by taniej ,ale wtedy te tańsze "gorsze" by się nie sprzedawały :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MariuszZ napisał:

Parametry wzmacniacza: pasmo przenoszenia przy mocy 7W od 20 Hz (-1,5 dB) do 45 kHz (-3,5 dB), moc wyjściowa 2 x 14 W, zniekształcenia harmoniczne dla małych mocy THD+ Noise  0,07 %, zakres dynamiczny (A-ważony) 84 dB, zniekształcenia intermodulacyjne IMD + Noise 0,11 %, poziom szumów (ważony) 84 dB. Wg mnie wzmacniacz ma przyzwoite parametry i nie ma się czego wstydzić pośród podobnych konstrukcji.

Mariusz, nie ocenię twoich wrażeń słuchowych i super że jesteś zadowolony, to na pewno sukces złożenie samodzielnie lampiaka. 

No właśnie, ocena techniczna jest niepoprawna nie wykonałeś dalszych pomiarów, aby stwierdzić w przybliżeniu parametry techniczne. 

Aby zrobić taką ocenę techniczną nie można się posługiwać programem za kilkanaście zł. w europie są dwa laboratoria ze sprzętem za setki tysięcy euro, które testują sprzęt.

W domu trzeba poświęcić kilka godzin żeby zrobić przybliżone pomiary.

1.Balans kanałów- przesunięcie fazowe kanałów / ważne przy lampowych układach stereo/

2.Pasmo przenoszenia, jest kilka poziomów badania.   

3.Zniekształcenia to lepiej nie pisać, ale można zrobić w domu tak dla siebie.

4.Szumy własne + SN 

To nie wszystkie ale podałem te które możesz zrobić na własnych przyrządach będą z dokładnością +/-20%

Pomiar przy 30 Hz pokazuje że twoje pasmo jest ograniczone. Tak więc nie możesz mieć  20 Hz (-1,5 dB) 

Dnia 11.08.2019 o 11:36, MariuszZ napisał:

 

30 (Custom).jpg

Można napisać wszystko że pasmo masz np. 10Hz -100kHz ale wtedy musisz napisać +/-25dB

Zrób porządne badania na warunki domowe.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Karol64208 napisał:

Zrób porządne badania na warunki domowe.

Zrobiłem najlepiej jak potrafiłem metodami podanymi w moich i również twoich linkach. Wyniki wyszły takie nie inne, nic nie dodałem od siebie, więc nie ma co "drzeć szat". Dla mnie ważne, że wzmacniacz gra i miło się go słucha. Pomiarów dodatkowych na razie nie będzie. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MariuszZ napisał:

Dla mnie ważne, że wzmacniacz gra i miło się go słucha.

Mariusz , gratuluję , śledzę wątek dalej choć przyznam , ze części postów / dyskusji pomiarowych/ nie kumam i nie wiem czy chcę kumać :) 

Stworzyłeś coś od zera i działa - to jest najważniejsze , zdobycie nowego doświadczenia bezcenne.

Masz teraz przynajmniej jakiś punkt odniesienia do konstrukcji  wzmacniaczy lampowych będących w sprzedaży tak jakościowy jak i cenowy.

Czyli jednym słowem jesteś fachowcem i nikt Ci już kitu nie wciśnie :)   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariuszu, dla mnie jest to dzieło ogromne.

Gdzie kupiłeś gałkę do potencjometru?

Mój zagrał w tym żałosnym pudełku po kinie domowym.

Pomiarów nie robiłem, żeby się nie wstydzić.

Teraz boleję nad taką samą obudową jak Twoja, że droga okropnie.

Te EL84JJ a 6P14PEW różnią się na oscyloskopie?

Jak się tu pojawi kolega Karol64..., to proponuję go zbanować, bo to harcownik zwykły mnie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tomek4446 napisał:

Czyli jednym słowem jesteś fachowcem i nikt Ci już kitu nie wciśnie :)   

Dzięki za ciepłe słowa :) chciałbym być fachowcem ale to lata doświadczeń czynią z amatorów znawców i fachowców. Ja dopiero się przyuczam, czytam, analizuję i wyciągam wnioski. Na forach internetowych jest mnóstwo użytecznych informacji ale nic tak nie rozwija jak własne doświadczenia i praktyka. Warto przejść taki etap ze składaniem wzmacniacza, bo otwiera to oczy na wiele spraw. Warto by się również osłuchać na różnych zestawach i powiem szczerze tego mi najbardziej brakuje.

27 minut temu, Fonomajster napisał:

Gdzie kupiłeś gałkę do potencjometru?

TU kupiłem, bo porządna i w miarę tania ;) Lamp 6P14P EW jeszcze nie sprawdzałem. Nie mam jeszcze czym sprawdzić czy sparowane są, a i na razie nie chcę na siłę z podstawek wyciągać tych JJ bo ledwo wcisnąłem. Pisałem o tym błędzie początkującego. Podstawki wlutowałem bez lamp i piny podstawki się nie ułożyły do lampy co powoduje problemy z obsadzaniem lamp. Planuję zrobić tester do lamp. Później jak dobiorę kwadrę lamp mocy to posprawdzam jak na innych gra i jak pomiary wypadają. Przeżyłem szok podmieniając nie brendowe ECF80 na NOS Philipsa. Poziom szumów tych drugich 30 dB mniejszy, to samo z dynamiką ... Warto robić pomiary RMAA, który jest prosty w obsłudze, a daje obraz co się dzieje w układzie :) 

Pozdrawiam Was Panowie serdecznie. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę nie dolewajcie oliwy do ognia. Każdy ma prawo tu pisać i nie mam nic przeciw temu, wręcz zachęcam. Chciałbym również by te wypowiedzi były merytoryczne i coś wnosiły do tego wspaniałego hobby. Wypowiedzi w stylu "źle to zrobiłeś, zrób jeszcze raz" lub "twoje pomiary są nic nie warte" nic nie wnoszą, Szanuję zdanie każdego ale oczekuję wypowiedzi typu "źle zrobiłeś ponieważ ... lub zrób tak i tak ..." Panie Januszu @Janusz44 wracając na chwilę do moich pomiarów i wniosków @Karol64208 przedstawionych w poście 307 dotyczących przebiegu elektrycznego prostokątnego 30 Hz pokazanego na oscylogramie, na którym widać sygnał z wyjścia generatora (podany bezpośrednio na wejście oscyloskopu) oraz sygnał na zaciskach głośnikowych wzmacniacza co Pan o tym sądzi ? Czy po kształcie sygnału w tym przypadku można wnioskować o ograniczeniu pasma od dołu ? Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

25 minut temu, MariuszZ napisał:

 @Karol64208 przedstawionych w poście 307 dotyczących przebiegu elektrycznego prostokątnego 30 Hz pokazanego na oscylogramie, na którym widać sygnał z wyjścia generatora (podany bezpośrednio na wejście oscyloskopu) oraz sygnał na zaciskach głośnikowych wzmacniacza co Pan o tym sądzi ? Czy po kształcie sygnału w tym przypadku można wnioskować o ograniczeniu pasma od dołu ? Pozdrawiam :) 

Proszę przyjrzeć się dokładniej, pomiary to podstawa do opisów techniczny, nie powinno wprowadzać w błąd czytelników.

Jest też inne wyjście nie zamieszczać opisów i cieszyć się ze słuchania. 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

Proszę przyjrzeć się dokładniej, pomiary to podstawa do opisów techniczny, nie powinno wprowadzać w błąd czytelników.

Jest też inne wyjście nie zamieszczać opisów i cieszyć się ze słuchania. 

Ten przebieg 30 Hz niestety nie wygląda dobrze na "pierwszy rzut oka" ale nie daje powodów do wnioskowania, że pasmo jest ograniczone ponieważ kształt sygnału jest identyczny jak ten z wyjścia generatora. Gdyby z generatora wychodził prostokąt bez zwisu, a na zaciskach głośnikowych przebieg miałby zwis to jak najbardziej taki wniosek o ograniczeniu pasma byłby słuszny ale nie w takim przypadku bo już na wyjściu generatora przebieg ma zwis. Na oscylogramie nie przedstawiłem dwóch kanałów wzmacniacza tylko sygnał z wyjścia generatora i na wyjściu wzmacniacza (dla porównania kształtu). Pisałem wcześniej, że nie mam rozgałęźnika koaksjalnego żeby dwa kanały sprawdzać na raz. Ja zawsze przyglądam się uważnie temu co robię i piszę. Czasami popełniam błędy do których potrafię się przyznać ale tym razem się nie przyznaję hehe. Jeżeli masz inne zdanie to fajnie ale wydaje mi się, że jednak to ja mam rację więc będę zamieszczał opisy, pomiary i moje wnioski, które staram się w czytelny i zrozumiały sposób przedstawiać. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie posiadasz sprawnego generatora funkcyjnego z wzorcowym przebiegiem prostokątnym nie ma sensu wykonywać pomiarów, następnie pomiary pasma wykonywać ze spadkiem -3dB. Cały czas byłem przekonany,  że pomiary 30Hz wykonane są w dwóch kanałach bez przebiegu wzorcowego, należy bardziej dokładnie opisywać zdjęcia. Przy 30 Hz zwis jest nieunikniony - ważne aby linie poziome nie były zapadnięte lub uwypuklone. W dokładnych pomiarach wyjdzie, że zniekształcenia będą na poziomie 5 - 10% co jest nawet normą dla wzmacniaczy lampowych DIY i nie ma się czego wstydzić. Moim zdaniem pomiary wzmacniacza zlecić kto posiada sprzęt pomiarowy na odpowiednim poziomie dla własnego samopoczucia. Po czasie emocje opadną, na razie proponuję słuchać muzyki.

Edytowano przez Janusz44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MariuszZ napisał:

Ten przebieg 30 Hz niestety nie wygląda dobrze na "pierwszy rzut oka" ale nie daje powodów do wnioskowania, że pasmo jest ograniczone ponieważ kształt sygnału jest identyczny jak ten z wyjścia generatora. Pozdrawiam.

Dlatego prosiłem o inne pomiary.

Amplituda po prawej jest niestety niższa, testowa ma 1, a wzm. ma ok 0.8.

Poza tym nie znamy zniekształceń które występują i przy jakiej wartości mocy, dopiero wtedy można określić zakres pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Janusz44 napisał:

następnie pomiary pasma wykonywać ze spadkiem -3dB.

Wykonałem takie pomiary przebiegiem sinusoidalnym dla mocy wzmacniacza 7W, co stanowi 50 %. Metoda opisana TU. Wyszło jak wyszło czyli od 20 Hz (-1,5 dB) do 45 kHz (-3dB) (bez zniekształceń sinusoidy). Niby komu miałbym taki pomiar zlecić skoro jest bardzo prosty. Nie znam innej metody pomiarów pasma w domowych warunkach, który byłby bardziej rzetelny ale jeżeli są sposoby to chętnie się dowiem i przerobię temat raz jeszcze. 

 

5 minut temu, Karol64208 napisał:

Dlatego prosiłem o inne pomiary.

Dostałeś pomiary o jakie prosiłeś i do tej pory nie uzyskałem komentarza poza tym, o którym wspomniałem Januszowi. 

8 minut temu, Karol64208 napisał:

Amplituda po prawej jest niestety niższa, testowa ma 1, a wzm. ma ok 0.8.

Jeżeli chodzi o amplitudę tych sygnałów to dałem o jaką prosiłeś czyli 0,8V na wejście wzmacniacza  i utrzymane 4 V na wyjściu wzmacniacza więc analiza tą drogą jaką próbujesz mi coś udowodnić jest "do kitu". Jestem w stanie wytłumaczyć się z każdego oscylogramu i udzielić odpowiedzi na każde twoje pytanie bądź wątpliwość. Dalej idąc ...

12 minut temu, Karol64208 napisał:

Poza tym nie znamy zniekształceń które występują i przy jakiej wartości mocy, dopiero wtedy można określić zakres pasma.

Moc podałem, a pasmo jak popatrzysz do wskazanego linka nie mierzy się domowym sposobem przy maksymalnej mocy, wystarczy 7 W. Przy 14W obcinało wierzchołki sygnału więc zniekształcenia szacunkowo przy mocy 7W 1% (może mniej).  Jeżeli uważasz, że Pan Stanisław Chrząszcz (skarabo.net) pokazuje niewłaściwy sposób pomiarów, a wykonałem wg jego metodologii, to szczerze napiszę, że już nic nie rozumiem co chcesz mi udowodnić lub przekazać. Proszę bardziej konkretnie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Janusz44 napisał:

Napisz poprawnie 20 Hz - 45 KHz -3dB, po co wtrącasz 1,5 dB?

Chciałem być dokładny :)  20 Hz wyszło -1,5 dB dla 7W. Dla tej mocy poniżej 20Hz zniekształcało sinusoidę więc nie mierzyłem do -3dB. Dla mocy 1W nie zniekształcało sinusoidy i wyszło 12 Hz (-3dB). Wszystko jest względne i warto mówić o szczegółach. Tylko tyle. Nie żebym się chwalił bo nie ma czym ;) Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amatorskie pomiary należy zawsze potraktować z lekkim przymrużeniem oka, po to je robimy aby mniej więcej wiedzieć na jakim poziomie jest badany wzmacniacz. Dla poprawy humoru napiszę, niejeden budżetowy firmowy wzmacniacz może w rzeczywistości posiadać gorsze parametry, a na papierze będą cacy. Myśl o następnym wzmacniaczu w montażu przestrzennym punkt - punkt zdobędziesz większe doświadczenie - jak przy wkładaniu elementów do gotowej płyty PCB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Janusz44 napisał:

Amatorskie pomiary należy zawsze potraktować z lekkim przymrużeniem oka, po to je robimy aby mniej więcej wiedzieć na jakim poziomie jest badany wzmacniacz.

Dokładnie. Z ciekawości pomierzyłem mojego pierwszego Rotela RA-810A. Mimo, że wymieniłem mu wszystkie elektrolity na markowe i zrobiłem "bypass" barwy dźwięku to parametrami ustępuje mojemu klonowi AudioNote. Następny wzmacniacz będzie ale raczej w przyszłym roku. Do tego czasu nowe kolumny (może DIY) i parę poprawek przy bohaterze tego wątku 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...