Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

1 minutę temu, Adam Szczepanowski napisał:

Jak mają odbierać jakieś sygnały to niech odbierają "je" trochę mniejsze... 

Myślę, że nie ma potrzeby. Całość będzie w "umasionej" obudowie. Poza tym te kpndy są już po stopniu wzmacniacza napięciowego. Przed gdyby były to można by się zastanawiać ale to też czysto teoretyczne "zagrożenia" zakłóceniami by były w kontekście dużego rozmiaru kondensatorów i możliwości indukowania się w nich śmieci. Ja bym odpuścił temat ekranowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adam Szczepanowski napisał:

Na jednym kondziołku sprzęgającym pojawiło się nowe życie 38kHz

Może masz jakiś nadajnik fal długich gdzieś koło domu 😂? No nie wiem co napisać prócz trywialnego "nie poddawaj się". Jesteśmy z Tobą 👍. Podłączyłeś USZ? Sprawdź jednak C7 może jeszcze. Pozdro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla ciekawskich, sytuacja ma się następująco:
1. wejścia pozamykane rezem 100k , wyścia trafek pozamykane rezkiem 8r
2. stopnie wejściowe - cisza jak makiem zasiał....
3. odwracacze - cisza dopóki nie wsadzę lamp końcowych...
4. kondziołki sprzegające kanału lewego - milczą - co sprawia że oscylogram lewego STOI jak nasi pod Kircholmem
5. połówka prawego - jak cały lewy
6. kondziołek najbliżej trafa wykazuje niezmienną chęć posiadania 38kHz - niczym jakiś fanatyk

niczym Picasso, bardziej w celach edukacyjnych aniżeli żalu...

1806256747_azl11-38kHz.thumb.gif.52d752f8c43676529bafb2aea9daf00e.gif

P.S. kondy włączyłem zgodnie z logiką = mniej śmieci,

plan = wybebeszenie pcb poza obudowę i podpięcie traf na długich kablach jak da efekt to okucie miflexów w miedziany garnitur

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Adam Szczepanowski napisał:

Dokładając do tego moje doświadczenie żadne to co poniektórzy maja pewnie niezły polew...

Po takich "przygodach" będziesz bogatszy o wiedzę i doświadczenie z tego płynące. To kosztowne ale zaowocuje w przyszłości. Myślę, że nawet doświadczeni konstruktorzy zanim znajdą przyczynę takiego stanu rzeczy też długo główkują i sprawdzają wszystko po kolei. Nie poddawaj się. Sprawdzaj i eliminuj potencjalne przyczyny nawet gdyby były błahe. To jedyna droga.

Na siatkach ekranujących masz ok 315 VDC? Te "11 V" (schemat) to na rezystorach katodowych rozumiem. Pozdrawiam :) 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótka analiza problemu... od samego początku coś mi się wzbudzało...
zamieniłem podłączenie USZ - tak że mam z +8R trafa na masę a z 0r trafa mam na 8r na pcb? czy nie można zrobić tak żeby minus był na minusie? od czego to zależy? od kierunku nawinięcia trafa? czy co?

pozmieniałem te USZ w obydwu kanałach ale dalej w jednym coś dzwoniło... odpiołem trafka i powyjmowałem lampy mocy, dzwoniło w stopniu wejściowym... okazało się że źle wlutowałem rezy R2/R3 - sugerowałem się: landing on 100R position??? po co to jest??? może dla kogoś kto ma problem odwrotny jak ja - że jak wlutuje dobrze i mu się wzbudza ECF to ma przelutować te rezy? nie wiem...

ale jak uspokoiłem tą ECF - to co miałem zrobić??? miałem poskładać cały wzmak razem z USZ - a ja zacząłem szukać dziury w całym... i coś pokazywało na tym jednym kondzie sprzęgającym i ręce mi się pociły jak młodemu złodziejowi, bo sobie nie umiałem z tym rady dać...

i trafa wyjmowałem, i kodny wyjmowałem, i masy robiłem nowe, i okadzałem ziołami... NIC --- znieczulica... 38kHz jak stało tak stoi... ciekawa sprawa bo na anodzie tej ELki tego sygnału nie było...

dzisiaj trochę poskubałem kabelków ale idzie to jak krew z nosa więc nie wiem czy mi jakaś "NOWA NOŚNA" nie weszła tu i tam...

pora na dobranoc - NOORA NOOR
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawiam z grubsza pomiary:
1. MOC/8ohm - sinus 25v :2 tj. 12,5*0,707 = 8,84v tj. 8,84^2/8 = 9,8W/ch

2. pomiar charakterystyki - 10Hz i 25kHz +- 0dB wygląda podobnie dla obu kanałów, jeden kanał ręcznie przesuniety przy pomiarze +3dz - coś mi tu nie pasuje?

IMG_20190921_183103.jpg.a0aaea46250011a68fd7461190f00d91.jpg

3. brak przesunięć fazowych

IMG_20190921_183506.jpg.b33927ec1a556d955db0e51a81e26c60.jpg

4. pomiary rmaa - karta/ i trzy punkty = potek vol. na 1/4, 1/2 i 3/4 - dostosowny odpowiednio sygnał wejściowy RMAA

IMG_20190921_182134.jpg.9c17be77577475d9771ee1a213459191.jpg

P.S. czy to prawidłowo że te parametry się zmieniają w zal. od vol? Jeżeli to się zmienia to jak prawidłowo ustawić sygnał wyjściowy dla pomiarów RMAA?

Edytowano przez Adam Szczepanowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam Szczepanowski napisał:

czy to prawidłowo że te parametry się zmieniają w zal. od vol? Jeżeli to się zmienia to jak prawidłowo ustawić sygnał wyjściowy dla pomiarów RMAA?

Gratuluję wzmacniacza. Te pomiary dają ogólny obraz tylko. Zmieniają się parametry tak jak powinny. Zwiększasz moc to rosną zniekształcenia i szumy. Jak rosną szumy to spada dynamika. Ja ustawiam pokrętło vol w takiej pozycji jak słucham najczęściej i dostosowuje poziom sygnału potkiem w obciążeniu rezystancyjny do ok. -1 dB (zielone kwadraty). Pasmo bardzo ładne. Trafa masz te większe od LO? Jak oceniasz brzmienie? To ważniejsze niż pomiary 😋 Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że te pomiary to tylko tak z grubsza... I dla własnych porównań... Dobrze że jest dobrze🍻

11 minut temu, MariuszZ napisał:

Trafa masz te większe od LO?

 Lo-40-2 

14 minut temu, MariuszZ napisał:

Jak oceniasz brzmienie? To ważniejsze niż pomiary

Jutro pakuje mandżur na odsłuch... Warsztat mam poza mieszkaniem... A w warsztacie nie mam kolumn... 

28 minut temu, MariuszZ napisał:

Zmieniają się parametry tak jak powinny.

szumy, dynamika ok. ten crosstalk u Ciebie też tak jedzie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Ja ustawiam pokrętło vol w takiej pozycji jak słucham najczęściej

To znaczy w jakiej? Na 1/2 czy jak... Bo widzisz u mnie, co się dzieje z przesluchem ze zmianą vol. Może masz to samo i to normalne dla tej konstrukcji...

pomiar przy 1W mocy oddawanej... czyli co? czyli ustawiamy tak nasze sygnały żeby przy obciążeniu 8ohm, na ocsy mieć 8v? czy tak?
8/2 = 4 ; 4x0,707 = 2,8v; 2,8*2,8/8ohm =ok. 1W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Adam Szczepanowski napisał:

To znaczy w jakiej? Na 1/2 czy jak... Bo widzisz u mnie, co się dzieje z przesluchem ze zmianą vol.

Pomierzyłem na szybko dla 1/4 1/3 i 1/2 vol i wygląda jak na obrazku. Im większe wzmocnienie tym większy "przeciek" do kanałów (mniej - dB) ale wartość crosstalk to czterdzieści kilka dB i nie ma takich skoków jak u Ciebie. Podobno poniżej 40 dB następuje stopniowa degradacja jakości stereo, powyżej 40 dB nie odczujesz zmian jakości tzn czy 45 czy 80 dB to będzie tak samo słychać. 

crosstalk (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przekonania, jeszcze bez frontu zabrałem piecyk na małą przejażdżkę.... Obok niego stanął hk3490 z którego wykorzystałem phono pre... Nad nimi wisi dual 455...na wyjściu zawitały wystrugane jakiś czas temu klony stx fx-300...

IMG_20190922_205846.thumb.jpg.15fc47870f3347c95590cccf23feab38.jpg

Pospinałem kabelki i sieć... Test pierwszy gałka powoli na maksa... Cisza... Myślę sobie coś jest nie tak... Nic nie słychaćnic nie Bruni... Głośniki podpięte... Żarówki grzeją... Pre spięte... Cisza... Ok, no to gruby placek na kółko i jedziemy...     jest muzyka... Przywitałem się z Herbie Hancock-em, pogadałem z SADE, ale Dani Klein mnie położyła swoim dobitnym vocalem... Nie będę się rozpisywał... Jest powietrze jest muzyka... Nic nie charczy nic nie gwiżdże nie przewraca bebechów... Z ecf mullarda chyba bardziej zamulony dźwięk jak z nos no name ... Ale to tak na szybko testowane... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...