Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

To kiedy start engine? 😋

Niebawem. Mam poskładane wszystko ale czekam na gniazda RCA i głośnikowe. Może ruszę bez gniazd bo głośnikowe z Chin jadą, a tam jakaś dżuma panuje i może być obsuwa czasowa. Sam się już niecierpliwię i ciekawość mnie nęka czy będzie uśmiech i łzy wzruszenia czy wielkie rozczarowanie i płacz żałobny hehe 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upgrade prawie zakończony. Doraźnie wstawiłem gniazda głośnikowe takie jakie posiadałem (mosiądz złocony). Docelowo będą miedziane. Gniazda RCA to  KaCsa RJ-166G. Poskładałem wszystko i połączyłem przewodami (głośnikowe to oryginalne od traf Hammonda, sygnałowe to solid core Neotecha 24AWG). Podsumowując: Wymieniłem trafa LO25-1 na Hammondy E1650, Od nowa poskładałem PCB na lepszej jakości podzespołach zwracając szczególną uwagę na jednakowe wartości parametrów w kanałach L i P. Całość posklejałem cyną Mundorfa z dodatkiem srebra. W zasilaniu dołożyłem dławik 7H, który dodatkowo zabezpieczyłem taśmą miedzianą. Wymieniłem trafo PT również opasane "flux bandem". Dołożyłem dwustopniowy filtr Schaffnera. Wymieniłem gniazdo zasilania na lepszej jakości. Odseparowałem masę układową od uziemienia (PE) montując "ground lifter". Dołożyłem kondensatory ceramiczne 1nF przy gniazdach RCA między masę układową i PE (C RFI). Potencjometr Alpsa wymieniłem na drabinkę rezystorową na Dejlach. Całość zasilam z listwy Taga PF1000 ver.2 ekranowanymi przewodami własnej konstrukcji. 

Pierwsze wrażenia. Bez muzyki totalna cisza. Żadnego przydźwięku. Idealnie. Po włączeniu muzyczki dźwięk wydobywający się z kolumn jest inny niż przed upgradem. Lepszy. Nie chciałbym pisać o innej klasie grania ale ... Wyraźnie czuć poprawę basu. Lepsza kontrola. bas jest głębszy i masywniejszy. Soprany są jeszcze bardziej detaliczne ale nie syczy nic i nie męczy. Holografia jest na podobnym poziomie ale mam wrażenie lepszej separacji dźwięków. więcej napiszę jak się trochę wzmacniacz wygrzeje. W tygodniu postaram się porobić jakieś pomiary. Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam.

 

c (Medium).jpg

b (Medium).jpg

a (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancko , jak już będzie finalnie skończony to wtedy można testować różne lampy by "ustawić" sobie brzmienie jakie Nam odpowiada.

Mariusz pomyśl teraz ,że wiele sprzętów czy chińskie , czy markowe bywają składane na gorszych komponentach ,a niekiedy kosztują nie mało. Do tego te tańsze chińczyki to w ogóle mega niski poziom , ktoś kupuje na 1 lampę i ma rozczarowanie. A ,że tańsze sprzęty kupuje większy odsetek to i więcej niepochlebnych potem opinii na forach i leci mit ,że lampowce są do niczego :D 

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kubakk napisał:

to wtedy można testować różne lampy

Mam do przetestowania sparowaną kwadrę ruskich NOS 6P14P-K. Będę polował na jakieś Mullardy i 6P14P-R jeszcze. Sterujące też poszukam ale te Miniwatty Philipsa mają dobre notowania. Muzyczka gra i jest super. Męczyłem ostatnio mojego Audiolaba6000A ale to takie sterylne granie trochę porównując do ANK. Ciekawe czy w ślepym teście bym nie poległ porównując te dwa wzmaki ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Po włączeniu muzyczki dźwięk wydobywający się z kolumn jest inny niż przed upgradem.

w dużo pomogły trafa gł. Przy testowaniu lamp innych to nie wyciągaj pochopnych wniosków.

Każdy producent dla własnych lamp preferuje nieco inne warunki pracy, a żeby się przekonać musiał byś dostosować parametry układu do lamp.

Czekam na pomiary.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.02.2020 o 17:14, Karol64208 napisał:

Czekam na pomiary.

Pomiary przesuną się w czasie. Okazało się, że nowe trafo zasilające nie spełnia moich oczekiwań. Napięcia odbiegają od zamówionych wartości, rdzeń strasznie się grzeje, a po kilku dniach ujeżdżania pojawiła się straszna magnetostrykcja. Wygląda to tak jakbym miał szerszenia zamkniętego w obudowie wzmaka. Nie dało się słuchać muzyki cicho. Przeprosiłem trafo Pana Leszka i zamontowałem dokładając "flux band". Nadwyżkę napięcia żarzenia pozbyłem się dwoma rezystorkami 0.05R zamontowanymi na osobnej płytce. Napięcia są OK ale mam mały problem z układem na PCB. Zmieniłem na niej kilka elementów i nie mogę skalibrować programu RMAA, żeby zobaczyć szacunkowe zobrazowanie harmonicznych itd. Pomiar pasma wychodzi ale dopóki nie naprawię pierwszego problemu z wysterowaniem nie będę mierzył. Zmieniłem rezystor wejściowy R17 z 220k na 100k i może stąd problem. Znajdę chwilę to powymieniam na elementy z wartościami jak w poprzedniej wersji. Poza tym wzmacniacz "gra" rewelacyjnie. Pozdrawiam.

d (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu sprawdza się porzekadło ,, nie wszystko złoto co się swieci,,  Nie zawsze sprawdzają sie elementy uznawane za lepsze jedynie dlatego, że są bardziej renomowanej firmy. Sam używam transformatorów LO we wzmacniaczu lampowym i złego słowa na nie nie powiem. Zarówno zasilającego jak i głośnikowych. Mam nadzieję, ze pozostałe elementy upgradu Cie nie rozczarują. Czekam niecierpliwie na dalsze opisy przeprowadzonych poprawek i myślę, że w końcu znajdziesz interesujące Cie brzmienie. Pozdrawiam.

Z tymi trafami to jak z trafami Air Link. Ogólnie chwalone bardziej niż z Toroidy. A okazuje sie, ze spora cześc użytkowników narzeka na dodatkowe efekty dxwiekowe w postaci dużego brzęczenia. Natomiast trafa z Toroidy mają czasm problem z wysokością zamawianego napięcia.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Za sprawą Kolegi @MariuszZ postanowiłem zbudować ten wzmacniacz. Mariusz podesłał jakieś zdjęcia płytek więc na ich podstawie wykonałem własne pcb oczywiście ze zmianami, które w przyszłości powinny trochę ułatwić życie. Wygląd pcb oraz zdjęcia już wykonanych płytek (płytkarnia jlcpcb oczywiście Chiny) przedstawiono na zdjęciach poniżej. Jestem tradycjonalistą więc soldermaska musiała być zielona :) Jak widać oznaczenia na pcb to z reguły albo R albo C albo ELKO. Nie wpisywałem ani żadnych szczegółowych oznaczeń ani wartości (poza kilkoma) bo będzie to poligon doświadczalny dla testowania różnej wartości elementów. Na jednym ze zdjęć widać powkładane elementy od strony bottom. Tak będzie docelowo: Lampy i drobnica rezystorowa na warstwie TOP. Duże elementy BOTTOM. Lampy powinny być wyeksponowane a nie chowane w obudowie (oczywiście ile głów tyle opinii na ten temat). Relacja z budowy raczej nie będzie systematyczna....... :) a sama obudowa (chociaż koncepcja już jest) tylko i wyłącznie wykonana będzie po zamknięciu wszystkich zmian jakie mogą zaistnieć i namieszać w konstrukcjach mechanicznych. 

A tak przy okazji: @MariuszZ dzięki za pomoc na starcie

ciekawostka 1.png

ciekawostka 2.png

IMG_20200215_100907.jpg

IMG_20200215_100921.jpg

IMG_20200215_101000.jpg

IMG_20200215_101004.jpg

note.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, voltamper napisał:

MariuszZ dzięki za pomoc na starcie

Jestem do usług jakby co ;) Ładnie wyszły te płyteczki. Gratuluję i szczerze zazdroszczę umiejętności projektowania. Z niecierpliwością i ciekawością będę czekał na relacje z budowy i wrażeń jakie niesie ta konstrukcja. Mi udało się w końcu pomierzyć pasmo po upgrade, które pokażę jak przerzucę pomiary do excela. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem pomierzyć wzmacniacz w nowej konfiguracji interfejsem audio programem RMAA ale niestety nie mogę wysterować karty i pomiary nie wychodzą. Problem rozwiążę ale potrzebuję więcej czasu. Na chwilę obecną pomierzyłem pasmo wzmacniacza wykorzystując generator i oscyloskop mojego skopometru. Pomiar wykonałem dla mocy ok. 1,6 W. Z pomiarów wynika, że dla tej samej topologii wzmacniacza (tryb pentodowy) w porównaniu do tego z trafami LO pasmo jest podobne 12 Hz - 43 kHz (-3dB) i tak samo podbite ok. 0,5 dB w zakresie 40 - 200 Hz. Dodatkowo zaobserwowałem podbicie charakterystyki w zakresie 20 - 35 kHz o ok. 1 dB. Podobne przebiegi pasma można obejrzeć w Lebenie ;) Przebiegi prostokątnego sygnału elektrycznego nie wyglądają najlepiej (trochę lepiej jak z trafami LO) i mógłbym je poprawić tak jak poprzednio zmieniając wartości R i C w pętli USZ ale celowo nie poprawię bo zauważyłem, że zbyt głębokie sprzężenie zwrotne poprawia wygląd oscylogramów ale nie koniecznie brzmienie muzyki. Tak jak jest mi bardziej pasuje. Trochę wzmacniacz czaruje i tak ma być. 

Pomiary są ważne ale najważniejsze jest jak wzmacniacz gra muzyczkę i z tego grania mam niesamowita frajdę. Pozdrawiam.

hammond pomiary (Medium).jpg

1k (Medium).jpg

10k (Medium).jpg

20k (Medium).jpg

100 (Medium).jpg

Pasmo wzmacniacza ze wzorami na dBV i P.xlsx

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się pomierzyć wzmacniacz w nowej konfiguracji programem RMAA. Problem okazał się laptop i jego przetwornica, która siała nieziemsko. Wzmacniacz po modyfikacji w pętli z interfejsem audio wypadł dobrze. Rzuca się w oczy brak "śmieci" od zasilania przy tonie pomiarowym 1kHz. Stereo crosstalk jest słaby jak poprzednio ale nie wynika to z winy wzmacniacza. Układ pomiarowy i jego marna jakość nie pozwala określić jaki jest faktyczny przesłuch. Ogólnie dynamika, poziom szumów, THD + szum i zniekształcenia intermodulacyjne porównując do wersji przed modyfikacją wypadają lepiej, co również słychać. Jakość odtwarzanej muzyki jest według moich oczekiwań lepsza. 

hammond1 (Medium).jpg

hammond2 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Trafa głośnikowe Hammonda lepsze od Ogonowskiego ?

Trudno powiedzieć. Wymieniłem sporo elementów włącznie z przewodami zasilającymi i listwą ;) Hammondy są większe i cięższe. jakość wykonania na najwyższym poziomie. Można się spodziewać, że nie stanowią "wąskiego gardła" wzmacniacza. Całość po upgrade gra wg moich oczekiwań lepiej. Lepsza dynamika, bas lepiej kontrolowany, detaliczność i separacja dźwięków jest na korzyść. Nie brumi i jest tzw. czarne tło. Na podobnym poziomie jest holografia. Miło się słucha i jest to wciągające bo odkrywam niuanse nagrań, których nie słyszałem wcześniej :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MariuszZ napisał:

Przegapiłem temat monobloków.

Ja też :) Dopiero wczoraj jako tako ogarnąłem pokój po remoncie i powiesiłem zasłony . Remont uwidocznił mi jak ważna jest akustyka i jak ona się zmienia wraz z przybywaniem elementów wystroju. Dzisiaj dopiero będę mógł podłączyć wszystkie klocki i na spokojnie posłuchać , zrobić pomiary DL , napiszę o wrażeniach. Jedno wiem już dzisiaj, po paru dniach grania , oszczędzę na pewno na ogrzewaniu / lampy grzeją niesamowicie/ za to na prądzie .... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...