Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Witam. Pytanie mam do kolegów obytych z oscyloskopem. Nie daje mi spokoju przenikanie kanałów w moim wzmaku (słaby pomiar RMAA) i chciałem oscyloskopem pomierzyć ten parametr ale mi nie wychodzi. Mierzę w następujący sposób. Z generatora podaję sinus na jeden kanał wejścia wzmaka tak by na wyjściu otrzymać max Vpp. Potencjometr odkręcony na max czyli 0R żeby w przypadku jego niesymetrycznych wartości w kanałach nie zakłamywać pomiaru. Drugie wejście RCA zwarte opornikiem 50R (impedancja wyjściowa generatora). Próbuję pomierzyć na wyjściu wzmaka wartość napięcia sinusa w kanale, w który nie podaję sygnału z generatora ale nie da się odczytu zrobić. Widać tylko poziom szumów. Czułość oscyloskopu mogę ustawić do 10mV/dz. Na jednym wyjściu otrzymuję 30Vpp, a na drugim nic. RMAA wyliczył mi ok - 50dB. Gdybym na tych 10mV/dz miał jakiś odczyt to dla tych 50dB miałbym 100mV w jednym i 30V w drugim kanale. Źle mierzę czy wzmacniacz taki dobry, że nie da się tym moim oscyloskopem pomierzyć czyli w przesłuchiwanym kanale poniżej 5mV co dałoby wartość przenikania więcej niż - 75 dB (więcej = lepiej)? Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2020 o 11:00, voltamper napisał:

Witam serdecznie

Za sprawą Kolegi @MariuszZ postanowiłem zbudować ten wzmacniacz. Mariusz podesłał jakieś zdjęcia płytek więc na ich podstawie wykonałem własne pcb oczywiście ze zmianami, które w przyszłości powinny trochę ułatwić życie. Wygląd pcb oraz zdjęcia już wykonanych płytek (płytkarnia jlcpcb oczywiście Chiny) przedstawiono na zdjęciach poniżej. Jestem tradycjonalistą więc soldermaska musiała być zielona :) Jak widać oznaczenia na pcb to z reguły albo R albo C albo ELKO. Nie wpisywałem ani żadnych szczegółowych oznaczeń ani wartości (poza kilkoma) bo będzie to poligon doświadczalny dla testowania różnej wartości elementów. Na jednym ze zdjęć widać powkładane elementy od strony bottom. Tak będzie docelowo: Lampy i drobnica rezystorowa na warstwie TOP. Duże elementy BOTTOM. Lampy powinny być wyeksponowane a nie chowane w obudowie (oczywiście ile głów tyle opinii na ten temat). Relacja z budowy raczej nie będzie systematyczna....... :) a sama obudowa (chociaż koncepcja już jest) tylko i wyłącznie wykonana będzie po zamknięciu wszystkich zmian jakie mogą zaistnieć i namieszać w konstrukcjach mechanicznych. 

A tak przy okazji: @MariuszZ dzięki za pomoc na starcie

 

Swietna robota :)

Zakupiłem cały kit identyczny jak ten MariuszaZ. Potem wpadły mi w ręce materiały na temat circlotrona, którego mam zamiar zbudować. Mam już wszystko zakupione i pozostał projekt płytki. Eagle mam opanowanego ale darmowy to mała płytka. Trzeba KiCada opanować. Na razie odsłuchuję tranzystory Pioneer'a od 602 poprzez 676 po 2x702R i grają mi świetnie. Tak, że lampa na razie odłożona.

Płytek masz więcej... odkupiłbym jedną.

Edytowano przez asedio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej zasugerowałem, że tak wielkie kondenstory w torze audio mogą być antenami, które zbierają radiowe śmieci. Bez jakiegokolwiek potwiewrdzenia, więc było to z mojej strony pewne przypuszczenie.

Dziś czyściłem przekaźniki w moim Pionku 702R i zauważyłem, ze  niektóre kondensatory elektrolityczne są owinięte miedziną folią. Nie wiem czy jest połączona z masą ale powinna być.  Stwierdziłbym to po wylutowaniu a na to zabrakło już weny ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, asedio napisał:

niektóre kondensatory elektrolityczne są owinięte miedziną folią.

Czytałem o tym ekranowaniu. Powinna być miedź uziemiona. Ktoś gdzieś nawet analizował wpływ pojemności wnoszonych przez ekran. Wynikało z analizy, że były te pojemności pomijalne więc zysk z ekranowania większy jest niż straty, a przede wszystkim słyszalny 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MariuszZ napisał:

Do ANK wstyd pisać hehe 😉

No wstyd :) I te wiszące ścieżki kolejny raz.....

BTW. Można oczywiście stworzyć własne pcb bo sam układ nie jest jakoś wybitnie skomplikowany. Wiadomo jednak, że znacznie mniej problemów powinno przynieść odwzorowanie fabryki

Edytowano przez voltamper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Może byś spróbował. Jak dałoby radę zamówił bym w tej Twojej fabryce, zapłacił i połowa płytek byłaby Twoja 😉

 

Dopiero po "premierze" pierwszej wersji. Uruchomienie  w sobotę 29-go lutego :) Dzisiaj dojechała reszta części+ jakieś tam dodatkowe, które zamawiałem do innych projektów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, oczywiście, że mam. Wg nowej wersji, rozdzielono układy żarzenia lamp oraz wprowadzono bardzo subtelne (tak bym to określił) zmiany w wartościach elementów. Nie ukrywam, że nie bardzo rozumiem sens rozdzielania żarzenia jeśli dysponuję transformatorem, o napięciu 6.3V z odpowiednio dużym prądem. Kolejna sprawa to przeciwsobny układ żarzenia EL-84-tu się prostuje zasilanie a na wcześniejszych stopniach nie. Tak więc to nie jest to samo pcb a moja prośba wynikała ze zwykłego lenistwa i chęci podejrzenia jak chociażby  poprowadzono ścieżki w oryginale drugiej wersji urządzenia. Nowego pcb nie widziałem nawet u Chińczyków

BTW. Moja "premiera" uruchomienia pewnie nie dojdzie do skutku w sobotę tj 29-go lutego, powód Ktoś w firmie, której zamawiałem parę detali ma wyraźny problem z kodem paskowym rezystorów, że o innych niedogodnościach nie wspomnę.... :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, voltamper napisał:

wprowadzono bardzo subtelne (tak bym to określił) zmiany w wartościach elementów

Zasadnicza różnica to tryb UL oraz zmienione punkty pracy lamp końcowych. Napięcie anodowe z 325V zmniejszone do ok. 295V. Zmiany grzania lamp i dławik pewnie w celu zmniejszenia brumu, który i tak był znikomy. 

Ciekawe jak gra ta wersja w porównaniu do pierwszej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, voltamper napisał:

Wg nowej wersji, rozdzielono układy żarzenia lamp oraz wprowadzono bardzo subtelne (tak bym to określił) zmiany w wartościach elementów.

Na ogol rozdiela sie zarzenie lam mocy od pozostalych stopni. Kazda zmiana napiecia anodowego powoduje zmiany parametrow  elementow, tak powinno byc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz.

O UL nie wspominałem, bo moje pcb w wersji pierwszej jest przystosowane do tego trybu pracy i szybko można przystosować płytkę aby wzmacniacz mógł w tym trybie pracować ( sam to z resztą świetnie pokazałeś na zdjęciach, które posłużyły mi za wzory). Dodanie dławika, czyli człon LC zamiast RC jest zawsze korzystniejszym rozwiązaniem w stosunku do wspomnianego RC-choć oczywiście podraża całość. Nie widzę jednak konsekwencji jeśli chodzi o żarzenie: 6,3V przemienne: stopnie wejściowe , układ przeciwsobny do żarzenia EL84. Rozdzielamy żarzenia ? OK-może być, tylko dlaczego jeszcze prostujemy zasilanie do stopnia końcowego ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, voltamper napisał:

tylko dlaczego jeszcze prostujemy zasilanie do stopnia końcowego ?

Cześć. Wydaje mi się, że prostowanie jest dla lamp wejściowych. Może wyszli z założenia, że przy większej czułości stopni wejściowych stałe na żarzeniu będzie mniej psuło dźwięk. Leben tak samo zrobił w CS300. Żarzenie bezpośrednio z trafa na El84 i przez prostownik na lampy sterujace 5751. Tylko tam jest jeden kondensator 15000uF bez rezystora w filtrze. Ciekawe. Czy takie rozwiązanie radzi sobie z tłumieniem pulsacji, czy kondensator jako rezerwuar napięcia tylko służy. Z drugiej strony czy to faktycznie na żarzeniu ma jakiekolwiek znaczenie? Ważne żeby temperatura żarnika była odpowiednia, czyli 6,3 V +/- 5%. Czytałem, że wzrost o tych 5 % spowoduje wzrost temperatury żarnika o ok. 100C czyli z ok. 800 na ponad 900, a to sporo. 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MobyDick napisał:

Jednak kosztem przydźwięku.

No właśnie w tym ANK zmodyfikowanym chodzi głównie o przydźwięk w zasilaniu. Tryb triody lub UL wymusza lepszą jakość zasilania. Jak kombinowałem z tymi trybami to było słychać niedostatki w tej materii. Zastanawiam się nad wprowadzaniem kolejnych ulepszeń ale naprawdę już niewiele można wg mnie poprawić. Przydźwieku nie słychać. Mam całą PCB polutowaną, trafa LO, PT i może na tych elementach poekperymentuję z rozwiązaniami tego upgrade'u. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

No właśnie w tym ANK zmodyfikowanym chodzi głównie o przydźwięk w zasilaniu.

to jest 50Hz przenoszone z sieci, już kiedyś pisałem o zastosowaniu zasilacza imp. dla żarzenia a anodowe można zrobić na MOSFET-ach, eliminuje nam to dużo nie chcianych zjawisk sieciowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolejny etap poprawiania brzmienia wzmacniacza to dobór odpowiednich lamp. Tym razem próbuję sterujących. Zamiast eksploatowanych ECF80 Miniwatt Philipsa wsadziłem w ich miejsce NOSy E80CF Telefunken`a (jakieś gold piny). Pierwsze wrażenia. Więcej mikrodetali. Bas jakiś suchy. Scena bardziej czytelna. Ogólnie słychać różnicę ale jest to subtelne. Jest bardziej szczegółowo? Nie mam odpowiedniego słowa. Nie podoba mi się porównując do Miniwattów. Może się coś jeszcze zmieni. Piszą, że trza wygrzewać ;) 

Sprawdzałem też kwadrę 6P14P-K ale pomierzyłem bias i okazało się, że mimo deklaracji sprzedawcy o jej dobraniu jest inaczej. Kwadra jest totalnie rozjechana i musiałem zamówić więcej baniek. Może coś dobiorę w kwadrę. na razie temat otwarty i ujeżdżam kwadrę 6P14P-EW idealnie dobraną. Jest super na tych lampkach. Pozdrawiam.

tlf (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...