Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Idea jest chyba taka, że diody przewodzą od pewnego napięcia progowego 😉 Z reguły różnica potencjałów między PE i masą będzie mała więc diody będą stanowiły spory opór. Nie będą przewodziły. Jak pojawi się po awarii napięcie to zaczną normalnie przewodzić. Ich amperaż zaś ma dać czas na zadziałanie bezpieczników. Można sam rezystor dać między PE i masę na obudowie ale nie da Ci on gwarancji, że wytrzyma udar i nie spłonie  zanim zadziałają bezpieczniki przy awarii sprzętu. 

Kondensator 1n to na RFI rynienka ściekowa. Nawet małe sygnały, które przez diody się nie przebiją tym kondziołkiem odpłyną 😉, a przynajmniej tak mi się wydaje 🤔

 

Ja tez często stosuje rezystor 10R 10W + rownolegle kondensator filtrujący X2 100-220nF i jak do tej pory nie miałem problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mufcore napisał:

Ja tez często stosuje rezystor 10R 10W + rownolegle kondensator filtrujący X2 100-220nF i jak do tej pory nie miałem problemów.

Cześć Jarek 😁 Fajnie, że "wpadłeś" na to przyjazne forum. 

Stosowanie rezystora to powszechna praktyka. Te wartości C trochę duże. Podobnej wartości planuje dołożyć bocznikując kondensatory elektrolityczne zasilacza. Raz żeby filtrować lepiej, skutecznie niwelując sporą indukcyjność własną elektrolitów. Dwa, żeby już mnie myśl o tym nie nurtowała 🤣

Konstruktorzy zalecają minimum 3 sztuki 😉

Jak już tu zajrzałeś to pokaż jakieś fotki wzmacniaczyka, który poskładałeś i dodaj jakiś komentarz do tego wydarzenia. Wielu pasjonatów tej topologii na pewno będzie Ci wdzięczna.

Pozdrawiam 🍻

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przekonałeś mnie wiec proszę.
addd706b422af629a176f6d89fcbfcfa.jpg
9ce1a5b9bb2ac49ca3f64a9eaa919622.jpg
8c1df27ed47c0b3c4578b3c741473480.jpg

A przy okazji dziękuje bardzo za kilka części i podpowiedzi.

Projekt jest prawie skończony, została kosmetyka i podmiana kilku elementów ale na dzisiaj gra i to wręcz uważam gra bardzo dobrze.

Dalej planuje podmienić lampki mocy i tyle.

ECF80 siedzą japońskie MATSHUSHITA, świetne lampki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mufcore napisał:

przy okazji dziękuje bardzo za kilka części i podpowiedzi.

Ja dziękuję, że chciałeś odkupić te części po pierwszej mojej wersji 😉

Widzę u Ciebie wersję pentodową na czerwonej płytce? Masz trzy sztuki zrobione? Wersję triodową ode mnie, na zielonej PCB od Voltampera i teraz widzę nową? To więcej się narobiłeś niż ja przy tym ANK 😉

Skąd te Matsushity masz? 

Poza tym gratuluję udanego składania. Ciekawa to obudowa 👍

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była obopólną korzyść, bo Ty masz kasę a ja części

Tak ostatecznie została wersja pentodowa na tej czerwonej pcb ale ze zmianami z płytki voltampera.

Aż tylu wersji nie mam bo tak, z tej czerwonej w trybie triodowym wymontowalem wszystko co było i przełożyłem do tej zielonej. Kolejno dorwałem te czerwona i ja na finał poskladalem. I tak zostało na tej czerwonej.

Lampki mam od znajomego z drugiego forum i powiem ze nausznie słychać różnice w stosunku do tych mullardow od Romana. Wg mnie lepsza przestrzeń; więcej dołu i lepsza ekspozycja dźwięku ( lepsze stereo)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mufcore napisał:

Lampki mam od znajomego z drugiego forum i powiem ze nausznie słychać różnice w stosunku do tych mullardow od Romana. Wg mnie lepsza przestrzeń; więcej dołu i lepsza ekspozycja dźwięku ( lepsze stereo)

Będę musiał się rozejrzeć za nimi. Na razie mam Telefunkeny E80CF. Tych od Romana jeszcze nie sprawdzałem nawet ;) 

Wzmacniacz wg tej topologii zrobił też @maroo23 (zdjęcia). Obiecał, że jak znajdzie czasu trochę to coś skrobnie o swoich doświadczeniach. Ja gratuluję mu wytrwałości i ostatecznego sukcesu z uruchomieniem. Jego wersja do złudzenia przypomina moją, nawet trafa są identyczne ;) 

Z konwersacji z Markiem wynika, że wzmacniacz jest cichy, nic nie brumi i ogólnie jest zadowolony z brzmienia jakie oferuje. Marku jakie plany masz odnośnie upgradu? Wspominałeś coś o tym ;) 

Pozdrawiam.

 

1 (Medium).jpg

2 (Medium).jpg

3 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mufcore napisał:

To chyba do mnie, żadna szuflada - obudowa zrobiona z klejonki bukowej

Fajnym pomysłem jest wykorzystanie obudowy starego radia lampowego. Drewno, bawełna, pokrętła wintage z jakiegoś ebonitu. Chodzi za mną pomysł zagospodarowania starego radia, które leży u babci na strychu pod kocem kurzu. Coś jak to na zdjęciu poniżej.

@Kubakk kiedy Ty coś poskładasz? Udzielasz się w dziale DIY to może się do czegoś przymierzasz? ;) 

Źródło: Elektroda

 

radio.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, elektron6 napisał:

To wygląda fajnie. Good job!

Te obudowy z Mudushopa są już lekko oklepane. Jak mi się uda reanimować obudowę po radiu to zrobię taki wzmacniacz. Jeżeli nie to płytka wersji 2-giej, która czeka na części będzie miała budę klasyczną. Lampy, trafa na wierzchu i drewniane boczki. Magia lamp na zewnątrz lub jak w przypadku radiowej obudowy "przez okienko" jest jednak warta tego by je eksponować. Drewniane boczki zaś łatwiej dopasować kolorem lakiero-bejcy do posiadanych mebli czy szafki na sprzęt. To trafia w mój gust :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mufcore napisał:

To coś jak mój drugi projekt tylko na innych lampach emoji23.pngemoji23.png

Oooo :)  Cos takiego właśnie będę kombinował, tylko większy bałagan na górze będzie bo jeszcze dławik jakoś trzeba będzie upchnąć ;) Co to za konstrukcja? Na PCB czy pająk? JAk rozwiązałeś mocowanie lamp? Gniazda są przykręcone do pokrywy górnej? Jakieś porównanie brzmienia do ANK? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MariuszZ napisał:

Na razie mam Telefunkeny E80CF.

Mariusz, co możesz o nich powiedzieć w odniesieniu do Philipsów Miniwatt?

Też zamierzam je kupić.

Oglądając wasze wytwory, utwierdzam się w swoim tandeciarstwie jednak.

Jak tylko usunę bzyczenie, zaprezentuję wzmacniacz już w wersji uładzonej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Fonomajster napisał:

Mariusz, co możesz o nich powiedzieć w odniesieniu do Philipsów Miniwatt?

Mam wrażenie, że są "jaśniejsze", bardziej detaliczne i ogólnie nie chce się już zmieniać na inne tak fajnie gra muzyka z nimi ;) 

Poza tym dobrze Ci wyszło. Tu nie jest forum elektrody żeby narzekać ;) Robimy dla siebie i chodzi głównie o dźwięk więc się nie przejmuj detalami. Zawsze można poprawić jak najdzie Cię ochota na kosmetykę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, co możesz o nich powiedzieć w odniesieniu do Philipsów Miniwatt?
Też zamierzam je kupić.
Oglądając wasze wytwory, utwierdzam się w swoim tandeciarstwie jednak.
Jak tylko usunę bzyczenie, zaprezentuję wzmacniacz już w wersji uładzonej.

Spokojnie powoli odpracujesz sprzęt tak żeby być zadowolonym, nie od razu Kraków zbudowano. Trzymamy kciuki.

Mariusz ten projekt co pokazałem jest na pcb zamontowanej od spody wierzchniej obudowy, SE na el 84 i 1 12AX7 plus wskaźniki na lampach.
Obecnie jest ustawiony w trybie triodowym ale jedna zworką można przestawiać UL i pentoda ale jednak został na trodzie.

Co do brzmienia to hymmm nie wiem bo to inny układ i inne lampy. Wg mnie ANK dla mnie gra przyjemniej, bardziej szczegółowo ale ten ma znowu takiefajne lampowe granie chociaż mniej szczegółów


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Sorki za błędy ale cały czas pisze z telefonu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mufcore napisał:

Co do brzmienia to hymmm nie wiem bo to inny układ i inne lampy. Wg mnie ANK dla mnie gra przyjemniej, bardziej szczegółowo ale ten ma znowu takiefajne lampowe granie chociaż mniej szczegółów

No tego się spodziewałem ;)  Wszyscy bardzo chwalą EL84 w topologii SE. To świetne lampki są :) Nawet myślałem jakiś czas temu o prostym projekcie bo tych EL84 trochę mam. Czasu tylko brakuje.

Źródło: Strona Durandala

 

se el84.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dziękuję za wsparcie.

Też mam wzmacniaczyk SE na EL34 i słuchanie przez niego mniej mnie zachwyca.

Mariusz, zastosowany dławik od świetlówki, wydał mi się taką partyzantką, że wolałem go nawet nie przywoływać; nie znam też jego parametrów.

Kłaniam się tymczasem i pozdrawiam nieprzerwanie.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiłem eksperymenty z ANK v2. Chciałem zobaczyć jak wzmacniacz zniesie dłuuugie kable do żarzenia lamp. okazało się, że nic ale to nic złego nie słychać. Ale to tak na marginesie. Chciałem dorobić przedwzmacniacz lampowy jako oobne urządzenie. Co powiecie o Marantz 7. A może jakieś inne propozycje 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...