Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

1 godzinę temu, voltamper napisał:

Ostatnio robiłem eksperymenty z ANK v2. Chciałem zobaczyć jak wzmacniacz zniesie dłuuugie kable do żarzenia lamp. okazało się, że nic ale to nic złego nie słychać. Ale to tak na marginesie.

Jak zagrało napisz może ;) Ja za jakiś czas na pewno poskładam V2. Poluję na jakieś lepsze trafa ale faktycznie martwiłem się trochę rozkładem zasilaczy na płytce. 

Jeżeli chodzi o pre do gramiaków żadnych doświadczeń i wiedzy nie mam. Może kiedyś ... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
57 minut temu, Fonomajster napisał:

Jeszcze lepsze od Hammondów? Czy rzeczone Hammondy są dużo lepsze od Ogonowskich? Czy pomiary to pokazują a uszy wychwytują?

W pomiarach bardzo podobnie jest jeżeli chodzi o pasmo przenoszenia. Na ucho drastycznych różnic nie odnotowałem. Wydaje się, że na basie mniej zniekształceń jest bo dźwięk odbieram jako przyjemniejszy w tym zakresie.

Obserwuję Hashimoto na ebaju ale jak się trafi jakiś rodzynek Tamury to będę mocno się zastanawiał czy nie brać. Poza tym ciągle coś "grzebię" i wymyślam. Na potrzeby pomysłu na lekka rozbudowę mojego systemiku audio poskładałem kilka dni temu trochę mocniejszy zasilacz do Allo Sparky ze starych części zalegających w szufladzie. Przymierzam się do rozbiórki BMNów i wywalenia zwrotki na zewnątrz, żeby wibracji mniej doświadczała. Kombinuję z akustyką pomieszczenia ... czasu brakuje normalnie ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Dziękuję za szybki odzew. W takim razie transformatorów nie zmieniam. Podparłeś mój pogląd, że transformatory Ogonowski są godne ceny.

     Jednak przy następnej dłubaninie też zdobędę się na Hashimoto, a nie jak jak w niniejszej dlawik od świetlówki, czy transformator toroidalny bez przewodu ochronnego (czyżby tu było zarzewie bzyczenia?).

     Doświadczanie mniejszych wibracji przez BMN, będzie twoim kolejnym doświadczeniem na polu AudioDIY (ADIY-mój termin wymyślony na potrzeby naszej komunikacji), co uczyni Cię wkrótce bardzo kompetentnym, poprzez szacunek do fizyki i wystrzeganiu się mitów wrosłych w ADIY, co też u ciebie dostrzegam.

     Pomijając dygresję, na jaką sobie pozwoliłem, jaką jest pozytywna ocena twojej aktywności na tymże forum i innych, zachęcam do poprawienia zwrotnic głośniowych; od nich wiele zależy i być może przeniesienie ich poza skrzynki będzie korzystne. Już czekam na relacje z przedsięwzięcia.

   Akustyce pomieszczenia moim zdaniem nadajemy za małą rangę przy naszych próbach i pomysłach. Przekonałem się o tym, gdy kilka dni pomieszkiwałem bez kanapy. Było o wiele, wiele lepiej niż z nią.🙄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jeszcze zainteresował trafami wykonanymi rzeź Pietro (ale tu z oczekiwaniem różnie) i firmy Trafonika podobno rewelacyjne trafa.

Co do tego przewodu ochronnego nie demonizował bym aż tak bo po różnych próbach nie zauważyłem związku jego obecności na własności brumu. Jednakże zasadnym w celu ograniczenia emisji zakłóceń wydaje się właściwe jego zamontowanie oraz flux band.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mufcore napisał:

firmy Trafonika podobno rewelacyjne trafa

Jakiś czas temu rozmawiałem z Pawłem z Trafoniki. Przekazał mi info, że nie robi traf do push pulli na sprzedaż. On robi bezkompromisowe trafole, a wykonanie idealnego symetrycznego push pulla jest nielada wyzwaniem chyba. Przynajmniej tak zrozumiałem wyjaśnienie dlaczego jeszcze ich nie ma na rynku. Poza tym widząc jaki jest popyt na te do SE nie dziwię się, że do PP nie ma. Wykonanie w takiej super jakości traf wymaga czasu, a on nie jest z gumy 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

Podzielam opinie Kolegów. Transformatory od Piotra są rewelacyjne. Zamawiajcie póki mu się blachy 0.3 nie skończyły. Dla mnie robił dwa push-pull-e a cena sporo niższa od LO czy innych. A dlaczego wykonawcy transformatorów wolą SE? Odpowiedź chyba nasuwa się sama. :)

Niestety Piotr nie nawija transformatorów sieciowych i tu mam kłopot. Myślałem, że za jednym zamachem wszystko załatwię. Ile u LO trzeba zapłacić za transformator ok 200VA z trzema może czterema uzwojeniami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2020 o 15:25, MariuszZ napisał:

Obserwuję Hashimoto na ebaju ale jak się trafi jakiś rodzynek Tamury to będę mocno się zastanawiał czy nie brać

I gdybyś kupił jednak, to co będziesz konstruował?

Dnia 17.11.2020 o 14:05, Fonomajster napisał:

Ja za jakiś czas na pewno poskładam V2. Poluję na jakieś lepsze trafa

Niedoczytałem - przepraszam - stąd moje poprzednie pytanie.

To ja znowu będę za Tobą , bo nie napiszę, że równolegle robił ten ANK V2, tylko muszę pomyśleć jak sfinansować te Hashimoto, bo wtedy może byśmy 2 pary razem kupili.

No i muszę też kupić/odkupić PCB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, voltamper napisał:

Ile u LO trzeba zapłacić za transformator ok 200VA z trzema może czterema uzwojeniami?

Napisz do LO. To bardzo komunikatywny producent. Ja jakiś czas temu pytałem o trafo do wersji 2giej ANK. Coś około 300 pln wycena była. 

12 minut temu, Fonomajster napisał:

I gdybyś kupił jednak, to co będziesz konstruował?

Chcę za jakiś czas poskładać wersję 2-gą ANK. Tą z żarzeniem prądem stałym opisaną poniekąd w tym temacie. Chcę tylko lampki na wierzch dać żeby wyeksponowane były bo fajnie to wygląda 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Rega napisał:

może takie cos Cię interesuje? To SE kl A. No i wewnątrz jest ,,pająk,,. A brzmienie porównywalne z Lebenem. ,

Trochę śledziłem losy wzmacniacza w tym temacie. Myślałeś o jakimś upgrade tego wzmaka? Nowe trafa? Gra świetnie pewnie ale myślę, że mógłby lepiej 😉

Porównywałeś 1:1 z jakimiś innymi? Ciekawy jestem Twojego komentarza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa, więc temat nie jest Ci obcy. 😄.

Powiem tak - nie uważam aby upgrade był potrzebny. Trafa od Ogonowskiego nie są złe i myśle, że też nie wymagają wymiany na inne. Sam wzmacniacz bez brumu, przydźwieku itd.  Dopracowania wymaga jedynie rozmieszczenie dodatkowych płytek tzn płytki sterującej wskaźnikami wysterowania oraz płytki sterownika źródłami. W tej chwili wzmacniacz jest u konstruktora właśnie w tym celu. Wymianie podlega także duży kondensator olejowy. Co do brzmienia - nie mam zastrzeżeń. Jak dla mnie jest wspaniale. Warunkiem jest odpowiedznie dopasowanie kolumn. To nie jest tak, ze taki wzmacniacz zagra jednakowo z różnymi kolumnami. U mnie był testowany z kolumnami Coral 10SA-5A, JBL -L86, oraz Dali 7. Oczywiście też z dziesiątkami innych też. Podałem trzy modele które sprawdziły sie najlepiej. Przez długi czas najlepiej było z JBL, jednak po podłączeniu DALI 7, już nie szukam niczego innego. Próbowałem też z innymi kolumnami, słabszymi, mocniejszymi, ale tu akurat wymienione wcześniej sprawdziły się najlepiej.

Osobiście nie porównywałem z innymi, A L E robili to inni. I nie byli to laicy. Śledząc temat, wiesz kto testował. Wprawdzie wtedy we wzmacniaczu były zastosowane lampy bardzo budżetowe czyli 6CA7 z EH oraz 6N23P Woschod. Po zmianie na Mullardy lub Telefunkeny jako sterujące oraz Psvane serii Treasure, które zostały wstawione już po testach zmiana brzmienia stała sie znacząca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ - w sprawie schematu musiałbyś się zwrócić do Grześka z Audio Autonomy. To jego konstrukcja oparta w dużej mierze o Audion Sterling. On codziennie bywa na tym forum. Ja w tej chwili  mógłbym jedynie pokazać Ci rozbieraną fotkę sprzed wymiany niektórych elementów. Tym dysponuję i na to mam pozwolenie od Grześka. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rega napisał:

Proszę bardzo. Tak wyglądał przed pierwszym upgrade. Potem był drugi i obecnie jest u Grześka i znowu będa zmiany.

👍 Niby prosta konstrukcja ale ile zachodu żeby to fajnie zagrało ;) W pierwszej wersji miałem Clarity Cap w "sygnale", w drugiej jest Mundorf Supreme, a w trzeciej już chyba na tak często zachwalane miedziaki się zdecyduję. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...