Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Jakiś czas temu borykałem się z problemem zbyt wysokiego napięcia zasilania wzmacniacza lampowego skutkującego zawyżonym napięciem żarzenia, co jest problematyczne z punktu widzenia żywotności lamp. Jednym ze sposobów obniżania tego napięcia jest zwiększanie wartości rezystorów w filtrach zasilacza lub dokładanie zrównoleglonych diod prostowniczych, można również zastosować autotransformator bądź wymienić trafo zasilające. 

Przeglądając fora tematyczne natknąłem się na kolejny sposób, który pozwolę sobie krótko opisać dla użytkowników, którzy mają na przykład stare wzmacniacze projektowane na 220VAC lub używają transformatorów projektowanych na współczesne 230VAC, a z sieci dostają 240, a jednocześnie nie buszują po forach jak ja ;) 

Do obniżenia napięcia wystarczy transformator halogenowy na rdzeniu żelazowym o mocy ok. 5% tej pobieranej przez zestaw audio transformujący na 12 lub 24VAC w zależności od potrzeb. Żeby obniżyć napięcie wpinamy jego uzwojenie wtórne szeregowo w przeciwfazie do napięcia z głównego trafa zasilającego. Jeżeli uda się to od 230/240VAC odejmie się 12/24VAC. Gdyby zdarzyło się, że podłączymy w fazie wtórne uzwojenie to napięcie wzrośnie. Wystarczy w takim przypadku zamienić przewody z odczepów wtórnego uzwojenia miejscami. 

Na zdjęciach symulacja tego przypadku i plik do zabawy w Ltspice. Jak widać po wycinku amplitud napięcia z sieci 340VAC (240RMS) i tego na uzwojeniu wtórnym trafa zasilającego patent działa :) 

 

 

z trafem dodatkowym (Medium).jpg

bez trafa halogenowego (Medium).jpg

AC Power Supply obniżanie napięcia.asc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
8 minut temu, Fonomajster napisał:

Powiedzcie Koledzy, jakie kondensatory zalecacie jakie katodowe?

Obowiązkowo na 105 stopni bo tam gorąco jest. Miałem jakieś nichikony, a teraz panasonika i raczej bez wpływu na dźwięk jeżeli o to chodzi 😉

Jeżeli chodzi o wartości to od 50uF w górę do 220uF. Tą ostatnią wartość zaaplikowałem. Jest dobrze 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michał Podgruszecki napisał:

Cześć, czy natknął sie ktos w internatach na klon PCB/kit dla rev.F? Chętnie bym kupił.

@voltamper projektował PCB i zamawiał w JLCPCB :)  lub na tym wietnamskim forum zagadaj z autorem tematu. Poza tym tylko w oryginalnej wersji od ANK za grube tysiące ;) 

TU  masz L1 ale z zasilaniem lampowym ;) 

Edytowano przez MariuszZ
link
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kilka osób się pytało o PCB wersji drugiej postanowiłem na potrzeby przyszłych projektów i tego zainteresowania coś zrobić. Uczę się Eagle do projektowania PCB. Na razie wklepałem schemat wersji drugiej do programu i powoli rzeźbię płytkę. Dla zainteresowanych wklejam plik .sch ze schematem, a jak skończę PCB to też udostępnię (nie wiem kiedy bo to strasznie wolno mi idzie ;)). Niestety początkującym projektantem płytek jestem więc warto by ktoś zanim skorzysta przejrzał pod kątem błędów. W pliku biblioteka lamp z której korzystałem. Pozdrawiam.

 

ANK3 (Medium).jpg

ANKv3.sch tubes.lbr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kilka osób się pytało o PCB wersji drugiej postanowiłem na potrzeby przyszłych projektów i tego zainteresowania coś zrobić. Uczę się Eagle do projektowania PCB. Na razie wklepałem schemat wersji drugiej do programu i powoli rzeźbię płytkę. Dla zainteresowanych wklejam plik .sch ze schematem, a jak skończę PCB to też udostępnię (nie wiem kiedy bo to strasznie wolno mi idzie ). Niestety początkującym projektantem płytek jestem więc warto by ktoś zanim skorzysta przejrzał pod kątem błędów. W pliku biblioteka lamp z której korzystałem. Pozdrawiam.
 
2013958944_ANK3(Medium).thumb.jpg.a4774eb1362f0184b34d83b58aa71b40.jpg
ANKv3.sch tubes.lbr

Podobno Eagle ma wysoki "prog wejscia". Ja tez troche sie chcialem poduczyc, ale jakis czas temu Eagle mnie zniechecil. Za to niedawno sprobowalem easyeda (online, darmowy) i dosc sztbko zrobilem prosty wzmaczek lampowy, zamowilem plytki i gra. Poerwsze koty, bawie sie dalej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MariuszZ napisał:

Ponieważ kilka osób się pytało o PCB wersji drugiej postanowiłem na potrzeby przyszłych projektów i tego zainteresowania coś zrobić.

Jak mogę coś doradzić , to ponumeruj elementy wg. kanałów np. L-od 1R i 1C, lampy V1, kanał P od R101, C101, v 101, zasilanie od 201dla poszczególnych R,C,itd.

Pomoże to w ułożeniu elementów na PCB, oraz  zasilania zrobić na oddzielnym PCB.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Karol64208 napisał:

Jak mogę coś doradzić

Jasne, że możesz. Na razie dla mnie nr elementów to nie wyzwanie. Czelendż to prowadzenie ścieżek między nimi, tak by było bez brumu i innych niespodzianek. Mam co prawda protoplastę PCB @voltampera (szkoda, że nie robił w Eaglu) ale chce przerobić żeby prostownik i filtr lamp sygnałowych był po tej samej stronie co lamp mocy. Zabawa trwa 😉

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

Jest zabawa, zrobienie oddzielnej PCB dla zasilaczy da możliwość

To oczywiste. Jak będę miał już jedną PCB to zrobię drugą z osobnym zasilaczem tzn. dwie płytki. Co wyślę do zrobienia jeszcze nie wiem ale myślę, żeby kiedyś zmodyfikować mojego pseudo klona ANK właśnie do wersji drugiej. Trochę mi szkoda bo on gra zajefajnie, a nie wiem jak zagra pod nowym PCB w trybie UL z większym USZ. Niby słuchałem ale niepewność jest 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, yacool napisał:

Na szerokosc sciezek zwroc uwage, nie mialem w rekach oryginalu ale zakladam ze zarzenie powinno byc szersze. Jak jest tam masa prowadzona? W gwiazde? Są "wylane" puste miejsca masą?

W oryginale "polygonu" na masę nie ma. Wiem co i jak. Zrobię najlepiej jak potrafię i wiem żeby zrobić. Później poprawicie ;) 

Będzie tu to i na pewno ktoś coś poradzi, dopowie, podpowie ...  i zrobimy jak trzeba. Wietnamczycy dali radę to My nie damy? ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy ich wielość i moc kto dobierał :35_thinking:, większość jest za duża, nie  potrzebnie, czy chcesz robić PCB z soldermaską?

Jeden z najwiekszych klopotow na poczatek zabawy dla mnie to dobranie wlasciwych elementow z tysiecy dostepnych, dodanie wlasciwego footprintu. Moze [mention]MariuszZ [/mention] tez mial z tym klopot? A moze po prostu chcial zrobic duze elementy, nawet przewymiarowane - w koncu to lampa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...