Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

Pomijam zasilacz i R katody EL to pozostałe elementy 0,5W w zupełności wystarczą, po co mają zbierać śmieci z układu.

w bibliotece  masz elementy RLC i wybierasz  R-EU i C-EU np. R to 207/10,  /12, podobnie jest z C

Jak planujesz soldermaskę to warto powiększyć PAD-y na tych elementach.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Karol64208 napisał:

zrobiłeś już board

Nie. Czasu mało. Bawiłem się pułapkami basowymi robiąc pomiary i około akustyczne sprawy mnie pochłonęły. Przysiądę do tego jak ogarnę się trochę. 

Poza tym nie powinno być problemów bo to prawie ten sam wzmacniacz co L1, a w tym żadnych problemów nie ma. Jest totalnie cichy nawet bez dławika. Chyba coś wyolbrzymisz problem 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, żadnych problemów z przydźwięków ani brumem nie ma. Cisza w kolumnach aż się czasem można zdziwić po włączeniu muzyki.

Jednakże jakby się udało Mariusz to można pomyśleć aby zasilacz dać na osobnej PCB, będzie bardziej modułowo i lepiej do kombinacji w obudowie.

Zauważyłem te dobroć przy skladaniu PSE gdzie właśnie zasilacz jest osobno.

Ja bym na PCB umieścił od początku przełącznik wyboru trybu pracy lamp, przynajmniej UL i Trioda


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2021 o 21:13, Mufcore napisał:

Ja bym na PCB umieścił od początku przełącznik wyboru trybu pracy lamp, przynajmniej UL i Trioda

To może zrobię w następnym kroku mojej zabawy z Eagle. Póki co zamieszczam owoc mojej pracy czyli moją pierwszą PCB zrobioną tym programem. Zgodnie z sugestiami zmniejszyłem niektóre gabaryty i pozmieniałem numerowanie elementów. Może nie jest idealna ta płytka i jak ktoś się skusi na wypróbowanie to zachęcam do przyjrzenia się czy jakichś baboli nie zrobiłem ;) W załączniku pliki do dalszej edycji i zabawy. Pozdrawiam.

Sch (Medium).jpg

PCB (Medium).jpg

ANKv4.brd ANKv4.sch

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mufcore napisał:

Ja mówię że kawał dobrej roboty i tak wykonany

Dzięki :) Mam jeszcze kilka pomysłów na "ulepszenie" tej PCB to powoli będę działał. Oczywiście nic ponad to co inżynierowie ANK wymyślili. Płytki za jakiś czas zamówię w jakiejś fabryce ale jeszcze nie teraz bo mam sporo innych spraw rozwleczonych. Zachęcam do zabawy Eaglem, co prawda jest to żmudne zajęcie ale fajnie wycisza i uspokaja ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Karol64208 napisał:

Ale mam kilka pytań czy robisz soldermask ?

Jak zamierzasz lutować np; kondensatory  w których masz lutowanie, jeden pin bottom a drugi pin do TOP, trochę utrudni lutowanie.

Na oryginalnej PCB jest 11 elektrolitów tak naprzemiennie lutowanych ;) Przerabiałem to w wersji I-szej i nie jest to problem o który trzeba się martwić. Solder mask robią w fabryce chyba w standardzie. Nie wnikałem ale te płytki co Voltamper robił miały już. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że się uczysz, ale dobrze jest projektować krótkie  ścieżki i jak najmniej kątów prostych.

Nie przyjmuj tego jako krytyki, każdy kiedyś się uczył.

Na .brd zaznaczyłem niektóre miejsca do ulepszenie i też inne nie zaznaczone.

Do lepszego rozmieszczenia elemntów zastosuj GIRD Size 0,127, lub 0,0127.ANK.thumb.png.24f396e9f74287d1bc0708888ade853f.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazałem dwa sposoby podpięcia końcówek do lutowania.

To dobrze było by powiększyć PAD-y elementów dla solidniejszego lutowania, to są lampy i temperatura.

Czy masz już cokoły pod lampy i czy sprawdziłeś ich średnice rozstawu nóżek i  średnicy tych nóżek do zastosowanych na .brd

 

Jak jeszcze mogę coś doradzić, zasilanie żarzenia najlepiej jak się da to poprowadzić pod spodem bez przelotek TOP/BOTTOM, od strony montażu elementów tor audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Karol64208 napisał:

Czy masz już cokoły pod lampy i czy sprawdziłeś ich średnice rozstawu nóżek i  średnicy tych nóżek do zastosowanych na .brd

Nic nie mam. To projekt zabawa i nauka. Jak będę już na etapie pomysłu, żeby upgrade wzmacniacza kolejny zrobić to te szczegóły poprawię. Pady faktycznie powinny być solidne ale w tych elementach z biblioteki są już konkretne i nawet nie pomyślałem żeby podmieniać. Pobawię się jeszcze ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A co tam... też się pochwalę. Po miesiącu obgryzania paznokci i ciągłych pytań mojej żony czy na pewno wiem co robię, w końcu jest! (pytania żony o tyle zasadne, że poza dobrymi chęciami i lutownicą gotową na wszystko, moja wiedza w temacie nie sięgała dużo dalej za prawo ohma – ale co tam, wszystko jest dla ludzi)

Rozważałem RS tube amp (wszystko podane na tacy – więc na pierwszą lampę w życiu jak znalazł) ale cieszę się że trafiłem na to forum i dzięki  MariuszowiZ zmieniłem kierunek. Doświadczenia i wskazówki MariuszaZ (szczególnie dla zaczynających przygodę) – bezcenne! Dziękować, dziękować.

To co usłyszałem z tego wzmacniacza naprawdę mnie mile zaskoczyło. Pewnie to ciągle niezdrowy entuzjazm (wiadomo – pierwsza lampa, poskładana samemu i bez ofiar w ludziach, człowiek pęka z dumy…) ale póki co ta lampa wywłaszczyła moje dotychczasowe tranzystorowce (NAD i Audiolab).

Mam trochę szumu słyszalnego z głośników wysokotonowych, czy ktoś miał podobną przypadłość?

@MariuszZ – pozwolę sobie podpytać - jaka była różnica po przesiadce na TG Hammonda? (jakoś nie mogę namierzyć tego postu).

20210516_205033.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, backi napisał:

Mam trochę szumu słyszalnego z głośników wysokotonowych, czy ktoś miał podobną przypadłość?

@MariuszZ – pozwolę sobie podpytać - jaka była różnica po przesiadce na TG Hammonda? (jakoś nie mogę namierzyć tego postu).

Na szum z tweetera pomogło obrócenie wtyczki zasilania w listwie. Nie pytaj co i jak bo teoria jest dość pogmatwana ;) Obróć i sprawdź. Tzn. zamień L i N miejscami w kablu zasilającym.

Trafa Hammonda to lepsza kontrola na basie ale co możesz uzyskać to pewnie będzie zależało jakie masz trafa aktualnie. Ja wymieniłem na większe porównując z małymi Ediskami, które tak na marginesie są bardzo dobrej jakości. Gdybym miał od początku te na większym rdzeniu od Edisa to nie wymieniałbym na inne. 

Gratuluję udanego startu w lampowe DIY i życzę wielu miłych godzin spędzonych na słuchaniu muzyczki płynącej z własnoręcznie poskładanego wzmaka :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, backi napisał:

A co tam... też się pochwalę. Po miesiącu obgryzania paznokci i ciągłych pytań mojej żony czy na pewno wiem co robię, w końcu jest! (pytania żony o tyle zasadne, że poza dobrymi chęciami i lutownicą gotową na wszystko, moja wiedza w temacie nie sięgała dużo dalej za prawo ohma – ale co tam, wszystko jest dla ludzi)

Rozważałem RS tube amp (wszystko podane na tacy – więc na pierwszą lampę w życiu jak znalazł) ale cieszę się że trafiłem na to forum i dzięki  MariuszowiZ zmieniłem kierunek. Doświadczenia i wskazówki MariuszaZ (szczególnie dla zaczynających przygodę) – bezcenne! Dziękować, dziękować.

To co usłyszałem z tego wzmacniacza naprawdę mnie mile zaskoczyło. Pewnie to ciągle niezdrowy entuzjazm (wiadomo – pierwsza lampa, poskładana samemu i bez ofiar w ludziach, człowiek pęka z dumy…) ale póki co ta lampa wywłaszczyła moje dotychczasowe tranzystorowce (NAD i Audiolab).

Mam trochę szumu słyszalnego z głośników wysokotonowych, czy ktoś miał podobną przypadłość?

@MariuszZ – pozwolę sobie podpytać - jaka była różnica po przesiadce na TG Hammonda? (jakoś nie mogę namierzyć tego postu).

20210516_205033.jpg

super!
Obudowę robiłeś sam czy zamawiałeś gdzies?
Czy możesz podesłać zdjęcia wnętrza? Też zastanawiam się nad wystawieniem lamp na zewnątrz.
Ja jestem w trakcie zamawiania części. Mam już trafa, płytę, Teraz obudowa i reszta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.05.2021 o 14:33, MariuszZ napisał:

Na szum z tweetera pomogło obrócenie wtyczki zasilania w listwie. Nie pytaj co i jak bo teoria jest dość pogmatwana ;) Obróć i sprawdź. Tzn. zamień L i N miejscami w kablu zasilającym.

Trafa Hammonda to lepsza kontrola na basie ale co możesz uzyskać to pewnie będzie zależało jakie masz trafa aktualnie. Ja wymieniłem na większe porównując z małymi Ediskami, które tak na marginesie są bardzo dobrej jakości. Gdybym miał od początku te na większym rdzeniu od Edisa to nie wymieniałbym na inne. 

Gratuluję udanego startu w lampowe DIY i życzę wielu miłych godzin spędzonych na słuchaniu muzyczki płynącej z własnoręcznie poskładanego wzmaka :) 

 

Dzieki za info - zamieniłem zasilanie ale dużej zmiany nie słyszę. W planach mam jeszcze zmianę RC na LC w zasilaniu - może dławik cos poprawi.

Z trafami głośnikowymi wzorowałem sie na Twojej pierwszej wersji - więc  LO PP25-1 (pierwszy projekt, na dużym ryzyku ;) więc nie chciałem jakoś przesadnie inwestować). No ale jak zagrało, to teraz cieżko pohamować apetyt na wiecej... Przy okazji budowania jakiejkolwiek wiedzy o lampach natknąłem sie na kanał Blueglow Electronics (polecam dla anglojezycznych, początkujących lampowców - kompleksowo i łopatologicznie) ... no i teraz do nirvany brakuje mi jakiegoś SE :)

 

Dnia 17.05.2021 o 15:23, Michał Podgruszecki napisał:

super!
Obudowę robiłeś sam czy zamawiałeś gdzies?
Czy możesz podesłać zdjęcia wnętrza? Też zastanawiam się nad wystawieniem lamp na zewnątrz.
Ja jestem w trakcie zamawiania części. Mam już trafa, płytę, Teraz obudowa i reszta.

Parę zdjęć poniżej. Lampy musiały byc na widoku bo to w końcu mój pierwszy tube amp. Obudowa to własne rękodzieło za wyjątkiem balchy której sam nie giąłem. Dużo więcej roboty niż lutowanie :) ale na szczęście udało się wszystko w miare spasować za pierwszym podejściem (chociaż dalej nie mam patentu jak wywiercić kilka otworów w idealnej linii).

Powodzenia.

 

20210518_155627.jpg

20210518_155540.jpg

20210518_160423.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...