Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy PP w wersji DIY ȃ la Audio Note L1


Recommended Posts

2 minuty temu, elektron6 napisał:

Błąd pomiarowy etc.

Te 0.3dB różnicy jest powtarzalne. Kilka razy sprawdzałem mieszając lampami więc raczej błąd pomiarowy jest mniejszy. Faktycznie to mała różnica i teoretycznie pomijalna ale wrażenie soniczne jest tak realne, że trudno mi nie bronić moich percepcyjnych przekonań 😉

Warto sprawdzić chociaż przy okazji jak się taka nadaży. Ja z ciekawości pozyskałem różne odmiany tejże lampy i sprawdziłem. Teraz wiem, że gdyby miał dopłacić do tej czy innej bo ktoś napisał, że jest lepsza czy gorsza to bym nie dopłacił. Sonicznie to bardzo subtelne różnice są ale fakt, że jedna ma w specyfikacji 10000 godzin, a druga tylko 3k czy 5k to już warto się zastanowić 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
55 minut temu, Michał Podgruszecki napisał:

To i ja się pochwale. Kit z Chin, trafa i dławik od Pana Ogonowskiego oraz lampy polecane przez Mariusza już u mnie.

Trzymam kciuki i szczerze kibicuję za bezproblemowy przebieg prac monterskich i udane pierwsze odpalenie 👍 Mam nadzieję, że będzie fun i zadowolenie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Na stronie Jimsaudio.com "wisi" oferta płytki PCB wzmacniacza ANK L1 w wersji z opcją zasilacza lampowego 5U4/GZ34 oraz możliwością podłączenia trybów UL lub Triodowego poza Pentodowym. Ciekawe czy ktoś poskładał taką wersję wzmacniacza ANK?

Zdjęcia płytki PCB ze strony Jimsaudio.com

L1 (Medium).jpg

L12 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
8 minut temu, Piotr Cichomski napisał:

czy mierzyłeś albo może pamiętasz przy jakim napięciu sygnału wejściowego zaczyna przesterowywać  końcówka mocy (na pełnym ustawieniu potencjometru). 

Nie mierzyłem tego niestety. Tłumikiem kręciłem szukając pasma czy mocy podając 0,7V z generatora. Mogę zgadywać, że do pełnego wysterowania to będzie ca 300mV.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr Cichomski napisał:

Podajesz pik-pik, amplitudę czy RMS?

Generator ze skopometru Hantek 2D42 podaje amplitudę czyli 1,4 Vpp.

Ustawiam Generator Out Amp =  0,7 V. Podłączam sondę generatora do sondy Oscyloskopu i dostaję to co na obrazku dla jasności. Ciekawe, że nigdy się tym nie zainteresowałem. Może gdybym chciał z ANK końcówke bez potka zrobić to bym to obadał ;) 

Vpp (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

Mam jeszcze jedno pytanie. Analizując płytkę drukowaną od spodu widzę przez środek takie niezalakierowane ścieżki masy od wejścia aż do wyjścia, ale jednocześnie jakby po bokach są też "paski" tej masy pod lakierem. Czy to jest ta sama ścieżka tylko na środku nie jest położony lakier czy może jest to płytka więcej niż 2-warstwowa (od strony elementów tej ścieżki nie ma). Jeśli został tam odkryty lakier, to wiesz może czemu tak zrobiono?

EL84 PP - plytka 1 MK1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotr Cichomski napisał:

Analizując płytkę drukowaną od spodu widzę przez środek takie niezalakierowane ścieżki masy od wejścia aż do wyjścia, ale jednocześnie jakby po bokach są też "paski" tej masy pod lakierem.

To jest ta sama ścieżka. Nie wiem czemu nie zalakierowali. Może żeby było widać co gdzie "leci"? Jest kilka nadmiarowych ścieżek ale nie pomylisz bo nie ma punktów lutowniczych. PCB jest OK. Odpala od pierwszego "kopa" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

To jest ta sama ścieżka. Nie wiem czemu nie zalakierowali. Może żeby było widać co gdzie "leci"? Jest kilka nadmiarowych ścieżek ale nie pomylisz bo nie ma punktów lutowniczych. PCB jest OK. Odpala od pierwszego "kopa" ;) 

Dzięki za info. Mam parę dylematów z tym PCB, bo w pewnych miejscach prowadzenie zasilania przez stopnie filtrujące jest niezgodne z zasadami, które widziałem w różnych artykułach w sieci. Ale skoro nie ma brumu czy zakłóceń to nie będę chyba kombinować. Choć kusi żeby poprawić...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
8 godzin temu, Dumek napisał:

Witam wykonalem ten wzmacniacz  gra super. Narazie wszystko mam  według  schematy z pierwszego postu, niec nie brumi . płytka  zrobiona tak ze lampy mam na zewnątrz obudowy. Transformatory głośnikowe na rdzeniach zwijanych od 4pietro4  polecam.

 

Super, gratulacje. Pokażesz jak wyszła obudowa od góry? Co to za obudowa? Jakie dałeś kondensatory C3-C4 , w zestawach sprzedają/rekomendują  0.22uf 630V Mundorf SGO.  Jakie lampy? Właśnie jestem na etapie kompletowania części stąd pytania :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa robiłem sam z ceowników aluminiowych 50mm plus blacha 3mm  malowane proszkowo, jeszcze panel przedni nie skończony później pokażę jak wyglądać będzie całość.  Lampy 6p14p-ER  o najdłuższej  żywotności,  sterujące ECF80 philipsa do tego opóźnienie napięcia anodowego.   kondensatory audyn 0.22uf 630V naprawdę cena  dobra do jakości, ale jak masz kasę to kup najlepsze na jakie cię stać.   Wzmacniacz odpalił od kopa  nie miałem najmniejszego problemu, i jeszcze raz chciałem powiedzieć o transformatorach głośnikowych, to nie pierwszy mój wzmak lampowy ale dobre transformatory to podstawa. 

20220103_152118.jpg

20220103_154430.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dumek napisał:

Obudowa robiłem sam z ceowników aluminiowych 50mm plus blacha 3mm  malowane proszkowo, jeszcze panel przedni nie skończony później pokażę jak wyglądać będzie całość.  Lampy 6p14p-ER  o najdłuższej  żywotności,  sterujące ECF80 philipsa do tego opóźnienie napięcia anodowego.   kondensatory audyn 0.22uf 630V naprawdę cena  dobra do jakości, ale jak masz kasę to kup najlepsze na jakie cię stać.   Wzmacniacz odpalił od kopa  nie miałem najmniejszego problemu, i jeszcze raz chciałem powiedzieć o transformatorach głośnikowych, to nie pierwszy mój wzmak lampowy ale dobre transformatory to podstawa. 

20220103_152118.jpg

20220103_154430.jpg

Przy takim ustawieniu trafo głośnikowych nie masz przesłuchów między kanałami przez sprzężenie magnetyczne? Co to za trafa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotr Cichomski napisał:

Przy takim ustawieniu trafo głośnikowych nie masz przesłuchów między kanałami przez sprzężenie magnetyczne? Co to za trafa?

 

Nic takiego nie stwierdziłem .  Transformatory  na rdzeniach zwijanych RZC  z taśmy  wyżarzanej 0,3 mm  od 4pietro4

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dumek napisał:

Nic takiego nie stwierdziłem

Na ucho może być trudno. Faktycznie są te trafa głośnikowe trochę blisko siebie. Warto by pomierzyć "przesłuch" między kanałami L i P. Jeżeli kanały się przenikają zbytnio to może być "zaburzona" tzw. scena 3D. Możliwe też, że trafa są na tyle dobre, że nie rozpraszają pola zbytnio i nic się złego nie dzieje. Fajnie by było to pomierzyć. Byłyby jakieś konstruktywne wnioski.

Na innym forum jest ciekawa dyskusja na ten temat. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...